🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه عید نوروز

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

ترنبولون – دوره مصرف در بدنسازی، فواید و عوارض جانبی


ترنبولون بدنسازی

ترنبولون را می‌توان پادشاه هورمون های استروئیدی دانست. ورزشکاران رشته بدنسازی از دوره ترنبولون برای افزایش شدید حجم عضلات استفاده می‌کنند. البته این استروئید را می‌توان در دوره استروئید چربی سوزی نیز به کار برد. ترنبولون با استرهای مختلف مثل ترنبولون انانتات، استات و میکس در دسترس است.

این روزها بدنسازی و پرورش اندام، پا به عصر جدیدی گذاشته است. ورزشکاران، علم پزشکی و داروها را به خدمت خود گرفته‌اند تا به اهداف بزرگتری دست پیدا کنند. از مصرف کلن بوترول برای چربی سوزی بی حد و مرز گرفته تا استفاده از هورمون بسیار قدرتمند ترنبولون برای رشد هرچه بیشتر عضلات!

در این نوشته یک راهنمای کامل و دقیق در مورد ترنبولون در بدنسازی به شما عزیزان ارائه داده‌ایم.

این نوشته فقط برای افزایش دانش ورزشکاران بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

ترنبولون چیست؟

ترنبولون یک هورمون استروئیدی تزریقی است که برای ساخت مقدار زیادی عضله و افزایش قدرت به همراه کاهش چربی استفاده می‌شود.

ترنبولون که به اختصار با نام ترن نیز شناخته می‌شود، یکی از قدرتمندترین استروئیدهای آنابولیکی است که در دنیا وجود دارد. البته این قدرتمند بودن فقط در کسب نتایج مثبت و دلخواه ورزشکار نیست، بلکه در ایجاد عوارض جانبی نیز بسیار قدرتمند است!

با این تفاسیر مشخص است که ترنبولون یکی از بهترین استروئیدهای دوره حجم به شمار می‌رود. البته باید در مورد ریسک عوارض جانبی آن احتیاط کنید.

یکی از نقاط قوت ترنبولون که آن را از سایر استروئیدها متمایز می‌کند این است که ترن باعث ایجاد حجم خشک عضلانی بدون هیچگونه احتباس آب می‌شود. دلیل این امر آن است که هورمون ترنبولون به استروژن تبدیل نمی‌شود. بنابراین در طول دوره ترنبولون، احتباس آب یا تجمع چربی نخواهید داشت.

اما به یاد داشته باشید که اگر در کنار ترن استروئیدهایی مثل دیانابول یا آنادرول مصرف کنید، افزایش حجم عضلات شما اصطلاحاً آبدار خواهد بود.

ترنبولون را می‌توان به عنوان یک هورمون استروئیدی همه کاره معرفی کرد؛ زیرا به جز دوره‌های افزایش حجم، در دوره کات و خشک کردن عضلات نیز یکی از انتخاب‌های بسیار خوب است.

اما با این حال، ترن را معمولا برای دوره افزایش حجم و عضله‌سازی مصرف می‌کنند؛ زیرا خواص عضله‌سازی و آنابولیکی آن بسیار بیشتر از خواص چربی‌سوزی است.

نکته جالب اینجاست که ترنبولون هیچگاه برای انسان ساخته نشده بود و فقط برای افزایش وزن گاوها قبل از فرستادن به کشتارگاه از ترن استفاده می‌شد. اما طولی نکشید که بدنسازان اثرات خارق‌العاده آنابولیک آن را روی دام مشاهده کردند و سپس آن را روی خودشان آزمایش کردند. این آزمایش‌ها نتایج شگفت‌انگیزی روی آن‌ّا داشت و علی‌رغم عوارض بسیار شدیدی که به همراه داشت، رفته رفته مصرف ترن در میان سایر بدنسازان رواج یافت. تا جایی که امروزه به یکی از محبوب‌ترین استروئیدهای آنابولیک تبدیل شده است.

ترنبولون در دو شکل رایج تولید شده است: ترنبولون استات و ترنبولون انانتات. این دو اساساً ترکیب‌های یکسانی دارند و فقط استر آن‌ها متفاوت است. ترن استات دارای استرهای کوتاه‌تر بوده در حالی که ترنبولون انانتات دارای استر بلندتر می‌باشد. کوتاه بودن استر ترن استات به معنای جذب سریع‌تر آن نسبت به فرم انانتات است. در نتیجه باید فاصله زمانی بین تزریق‌های ترن استات کوتاه‌تر باشد.

از آن‌جایی که ترنبولون استات سریع‌تر جذب می‌شود و فاصله زمانی بین تزریق‌های آن کمتر است، دوره آن نیز کوتاه‌تر می‌شود. اما از آن طرف دیگر چون ترن انانتات دیرتر جذب می‌شود، باید فاصله زمانی بین تزریق‌ها بیشتر باشد؛ در نتیجه دوره ترنبولون انانتات طولانی‌تر خواهد بود. اما هر دو شکل ترن بعد از اتمام دوره نتایج تقریباً یکسانی برای شما خواهند داشت.

انواع مختلف ترنبولون

ترنبولون براساس نوع استر آن در سه نوع متفاوت وجود دارد. انوع ترنبولون عبارتند از:

البته علاوه بر سه استر فوق، نوع چهارم ترنبولون میکس می‌باشد. ترن میکس در واقع ترکیبی از هر سه نوع ذکر شده در بالا است.

به یاد داشته باشید که اثرات مثبت و نتایج حاصل از مصرف انواع ترنبولون یکسان است و تفاوتی وجود ندارد. تنها تفاوت در نحوه مصرف و سرعت کسب نتیجه است. به عبارت دیگر شما از هر نوع ترنبولون که استفاده کنید، در پایان دوره نتیجه یکسان کسب می‌کنید.

اگر شما نوع استات را انتخاب کنید لازم است که حدود ۳ یا حتی ۴ نوبت در طول هفته تزریق را انجام دهید. (باید دوز کل هفته را به ۳ یا ۴ نوبت تقسیم کنید و در طول هفته پخش کنید). درست است که انجام تزریق‌های مکرر کمی دشوار است، اما در عوض شما در همان هفته‌های ابتدایی دوره، شاهد اثرات مثبت و نتایج ترنبولون خواهید بود.

در مورد ترنبولون انانتات و هگزا، شرایط متفاوت است. تنها یک بار تزریق در هفته برای این دو نوع کافی به نظر می‌رسد. برخلاف فرم استات، مصرف ترنبولون انانتات و هگزا به دلیل تعداد تزریق کمتر، بسیار راحت‌تر می‌باشد. اما مشکل اینجاست که در هفته های ابتدایی دوره هیچ اثر و نتیجه مثبتی حاصل نمی‌شود و باید صبر بیشتری داشته باشید.

در مورد ترنبولون میکس چطور؟ گفتیم ترن میکس ترکیبی از استات، انانتات و هگزا است. این باعث می‌شود شما مزایای هر سه استر را با هم و یکجا داشته باشید. یعنی تعداد تزریق کم و کسب سریع نتیجه در همان هفته های اول دوره. از این نظر می‌توانیم ترنبولون میکس را سوستانون (تستوسترون میکس) در یک دسته قرار دهیم.

نیمه عمر ترنبولون چقدر است؟

ترنبولون بر اساس استر متصل به آن، به دو نوع استات و انانتات تقسیم می‌شود. طول عمر ترنبولون نیز برای هرکدام از این دو فرم متفاوت است.

 • نیمه عمر ترنبولون استات : ۳ روز
 • نیمه عمر ترنبولون انانتات : ۱۱ روز
 • نیمه عمر ترنبولون هگزا هیدرو بنزیل کربنات: ۸ روز

همانطور که مشاهده کردید، نیمه عمر ترنبولون انانتات بیشتر از استات است. پس مزیت ترن انانتات نسبت به استات این است که، احتیاجی به تزریق های پی در پی با فاصله زمانی کم نیست. اما در مقابل، مزیت فرم استات این است که به دلیل جذب سریع تر، در مدت زمان کوتاه تری اثر خواهد گذاشت. به طوری که ممکن است در همان هفته اول دوره ترنبولون، شاهد تغییرات مثبت در بدنتان باشید.

فواید و اثرات هورمون استروئیدی ترنبولون چیست؟

چه نوع نتایجی با ترنبولون بدست خواهم آورد؟ این سوالی است که شما به عنوان یک بدنساز که تصمیم به مصرف ترنبولون گرفته‌اید، از خود می‌پرسید. عملاً تضمین شده است که نتایج شما با ترنبولون فوق‌العاده خواهد بود. مگر اینکه به نحوی تمرینات و رژیم غذایی خود را کاملاً خراب کنید.

متأسفانه، با مصرف ترنبولون فقط نتایج مثبت کسب نمی‌شود؛ بلکه ممکن است دسته‌ای از عوارض جانبی ناخواسته نیز ایجاد شود.

ما به راحتی می‌توانیم ترنبولون را قوی‌ترین هورمون استروئیدی و عبارتی پادشاه استروئیدها معرفی کنیم. این استروئید برای کسانی است که می‌خواهند بهترین نتایج را با ریسک عوارض جانبی به دست آورند.

بیایید نگاهی دقیق‌تر به مزایای ترنبولون در بدنسازی داشته باشیم. همچنین در مورد این که چگونه از این ترکیب برای افزایش حجم عضلات، کات یا هر دو هدف استفاده کنید، صحبت خواهیم کرد.

ترنبولون لقب پادشاه هورمون‌های استروئیدی را به خودش اختصاص داده و این اصلا بی دلیل نیست!

فواید و اثرات مثبت ترنبولون برای بدنسازی، نسبت به سایر استروئیدها به طور قابل توجهی و آشکاری بیشتر است. این که از ترنبولون انانتات، استات یا سایر استر‌های آن استفاده کنید، تفاوتی در فواید و نتایج ایجاد نمی‌کند؛ فقط روش مصرف دارو متفاوت خواهد بود.

ترنبولون دارای مزایایی برای اهداف حجم و کات است. این باعث می‌شود نه تنها یک استروئید بسیار قوی، بلکه یک استروئید همه کاره نیز باشد.

ترنبولون با افزایش احتباس نیتروژن، سنتز پروتئین و افزایش تعداد گلبول های قرمز خون بهترین کار را انجام می دهد. تعداد بیشتر گلبول های قرمز در گردش، میزان اکسیژن رسانی به عضلات را افزایش می دهد. نتیجه؟ استقامت بیشتر عضلات، قدرت بیشتر و ریکاوری سریعتر.

یکی از مزایای دیگر ترنبولون، مزایایی است که هم برای رشد عضلانی و هم برای حفظ عضلات در حین رژیم غذایی بسیار مهم است. و آن مهار هورمون استرس کورتیزول و سایر گلوکوکورتیکوئیدها است.

کورتیزول یک هورمون کاتابولیک است و اگر سطح آن بیش از حد بالا برود، نه تنها عضله‌سازی را دشوار تا غیرممکن می‌کند، بلکه اگر رژیم می‌گیرید و تمرینات هوازی را برای کاهش چربی انجام می‌دهید، شروع به از دست دادن عضلات نیز خواهید کرد. ترنبولون از دست دادن عضله را مهار می‌کند. و این همان چیزی است که آن را به یک ترکیب برش قوی تبدیل می‌کند.

سوال شماره یک شما هنگام استفاده از ترنبولون برای اولین بار بدون شک این است: نتایج من چگونه خواهد بود؟ تا پایان یک دوره ترنبولون چه شکلی خواهم بود؟ در طول دوره چه احساسی خواهم داشت؟

شما واقعا نمی‌توانید بدون توجه به عوارض جانبی، فقط به نتایج ترنبولون نگاه کنید، زیرا تا حدی اثرات نامطلوب بر روی نتایجی که می‌توانید به دست آورید تأثیر می‌گذارد.

اگر احساس خوبی ندارید، این تأثیر مضری بر تمرینات و ریکاوری شما خواهد داشت. به همین دلیل است که دوز ترنبولون بسیار مهم است تا بتوانید تعادلی بین نتایج مثبت و منفی پیدا کنید.

نتایج شما بر سه حوزه اصلی متمرکز خواهد شد: افزایش عضلات، کاهش چربی و افزایش قدرت.

دوره حجم با Tren می تواند از 4 تا 12 هفته طول بکشد (برخی از ورزشکاران حتی تا 16 هفته ادامه می‌دهند)، و حتی در یک دوره کوتاه 8 هفته‌ای، افزایش وزن می‌تواند قابل توجه باشد – تا ۱۵ کیلوگرم در موارد شدید.

نتایج کاهش چربی شما تا حد زیادی به سطح فعلی چربی بدن شما بستگی دارد و بیشتر کاربران ترنبولون را با یک استروئید کات مانند وینسترول برای کمک به سوزاندن آخرین تکه های چربی سرسخت قبل از مسابقه کنار هم قرار می‌دهند. ترن در این مورد به حفظ عضلات کمک می‌کند.

بسیاری از مردم خواهند گفت که ترنبولون به دلیل عوارض جانبی وحشتناکش ارزش استفاده ندارد، پس از همه اینها قوی ترین استروئیدی است که امروزه شناخته شده است و در جنبه های خوب و بد کار می کند.

در ادامه برخی از فواید ترنبولون گفته می‌شود. (منبع ۱)

عضله سازی

ترنبولون به دلیل نتایج شگفت‌انگیز در عضله‌سازی مشهور است، و آن را به یک انتخاب محبوب در میان بدنسازان و ورزشکارانی تبدیل می‌کند که به دنبال دستاوردهای قابل توجه هستند.

از نظر تئوری میزان عضله سازی ترنبولون ۵ برابر بیشتر از تستوسترون است.

تنها کاربرد رسمی و قانونی ترنبولون در دام است و در اینجا برای افزایش اشتها و توده عضلانی آنها استفاده می شود تا بزرگتر شوند. این به ما ایده بسیار خوبی از آنچه ترن در آن خوب است: عضله سازی می‌دهد.

افزایش عضلانی می‌تواند به طور قابل توجهی در یک دوره ترن متفاوت باشد، و نتایج شما به دلیل سایر متغیرهای درگیر مانند رژیم غذایی، تمرین، طول دوره، دوز مصرفی، هر ترکیب دیگری که استفاده می‌شود، و نوع بدن و متابولیسم شما، همگی در نتایج شما تاثیرگذار هستند.

افزایش توده عضلانی در حدود ۱۰ کیلوگرم یا بیشتر در یک دوره برای اکثر مردان قابل انجام است. افزایش عضلانی روی بازوها به تنهایی می تواند با ورزش مناسب به حدود ۱ کیلوگرم برسد. دستیابی به افزایش ۱۵ کیلوگرمی غیرمعمول نیست، اما برای مشاهده چنین دستاوردهایی باید جدی ترین تمرینات و رژیم غذایی را داشته باشید. همچنین برای حفظ آنها پس از یک دوره، سخت تلاش کنید.

جنبه دیگر افزایش عضلانی با ترنبولون که مطلوب است این است که آنها به سرعت ظاهر می‌شوند، به خصوص زمانی که از ترن استات استفاده می‌کنید. نتایج را بسیار سریعتر از هر نوع تستوسترون ارائه می‌دهد، و به همین دلیل است که دوره آن می‌تواند به مدت تنها ۴ هفته اجرا شود و بسیار ارزشمند باشد. افزایش عضلانی بدون احتباس آب تستوسترون نیز به دست می‌آید، و به شما امکان می‌دهد عضلات سفت و کات داشته باشید؛ زیرا تقریباً مطمئناً همزمان چربی‌ها را از دست خواهید داد.

بیشتر مردان افزایش وزنی در حدود ۱۰ کیلوگرم را بیش از حد رضایت بخش می‌دانند و برای رسیدن به آن نیازی به دوزهای بالا ندارید. حتی یک دوره 4 هفته ای با دوز متوسط می تواند شما را به ۷ کیلوگرم افزایش توده عضلانی برساند. یا اگر بخواهید با رژیم غذایی و تمرین مناسب تا ۸ هفته ادامه دهید، افزایش وزن ۱۲ کیلوگرم قابل دستیابی است. فقط به خاطر داشته باشید که هر چه مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید، عوارض جانبی بارزتری خواهد داشت.

رشد سریع عضلات

ترنبولون در تقویت رشد سریع عضلات بسیار موثر است. سنتز پروتئین را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش حجم و اندازه عضلات می‌شود. ورزشکاران اغلب نتایج قابل توجهی را در یک دوره نسبتا کوتاه کسب می‌کنند.

افزایش احتباس نیتروژن

یکی از مکانیسم‌های کلیدی در پشت اثرات عضله‌سازی ترنبولون، توانایی آن در بهبود احتباس نیتروژن در عضلات است. با حفظ تعادل مثبت نیتروژن، یک محیط آنابولیک بهینه برای رشد بافت عضلانی ایجاد می‌کند.

افزایش تولید گلبول قرمز

ترنبولون تولید گلبول‌های قرمز خون را تحریک می‌کند که باعث افزایش اکسیژن‌رسانی به عضلات می‌شود. این افزایش اکسیژن باعث افزایش قدرت، استقامت، و امکان جلسات تمرینی شدیدتر می‌شود و رشد عضلات را تسهیل می‌کند.

افزایش قدرت و استقامت عضلانی

مصرف‌کنندگان ترنبولون اغلب افزایش قابل توجهی در قدرت و استقامت را تجربه می‌کنند. این را می‌توان به تاثیر آن بر جذب فیبر عضلانی و کارایی عصب عضلانی نسبت داد که به افراد اجازه می‌دهد وزنه‌های سنگین‌تری بلند کنند و تمرینات شدیدتری انجام دهند. این فایده در نهایت به رشد بیشتر عضلات کمک می‌کند.

ترنبولون می‌تواند به شما افزایش قدرت دهد. این یک استروئید مورد علاقه در بین ورزشکاران قدرتی است که به شما می گوید در مورد افزایش قدرت چه انتظاراتی دارید. و این دستاوردها بسیار سریع به دست می آیند، زیرا ترنبولون استات یک استروئید سریع الاثر است.

در چهار هفته اول دوره ترن غیرممکن نیست که ۵۰ کیلوگرم به رکورد پرس سینه اضافه کنید. فقط به این دلیل که می‌توانید، به این معنی نیست که باید انجام دهید. توجه به احتمال آسیب بسیار مهم است. اضافه کردن وزن قابل توجه به حرکات در اولین دوره ترن، فشار زیادی را بر مفاصل، تاندون ها و ماهیچه ها وارد می کند، قبل از اینکه زمان لازم برای انطباق با وزن جدید داشته باشند.

با تقویت عظیم شما در قدرت، پمپ های بسیار عالی وجود دارد و شما دائماً آن را در طول تمرین احساس خواهید کرد. حتی زمانی که در باشگاه نیستید، از پُر بودن و سختی فوق‌العاده‌ای که ترن ارائه می‌دهد لذت خواهید برد، حتی اگر مجبور باشید چند روز بدون ورزش بروید.

اگر این اولین بار است که از ترنبولون استفاده می کنید، و اگر افزایش قدرت رضایت بخشی را با استروئیدهای دیگر (حتی فقط با تستوسترون) تجربه کرده اید، باید انتظار داشته باشید که قدرت شما به سطوحی برسد که قبلاً با سایر استروئیدها به دست نیاورده اید. ترنبولون در این زمینه به دلیل رتبه بندی آنابولیک نجومی آن بسیار قدرتمندتر است.

حفظ توده عضلانی بدون چربی

ترنبولون در طول دوره‌های چربی سوزی شدید که رژیم کالری منفی دارید، عضلات شما را حفظ می‌کند. این به جلوگیری از کاتابولیسم عضلانی در طول مراحل کات یا کاهش چربی بدن کمک می‌کند و آن را به یک انتخاب محبوب برای اهداف بازسازی بدن تبدیل می‌کند.

کمک به چربی سوزی

ترنبولون به دلیل اثربخشی آن در سوزاندن چربی و بهبود ترکیب بدن شناخته شده است. در اینجا آنچه باید در مورد تأثیر آن در این زمینه‌ها بدانید آمده است.

ترنبولون یک استروئید است که به شما امکان می دهد همزمان عضله بسازید و چربی از دست بدهید. این اثر همزمان آن را به ترکیب اصلی آماده سازی مسابقه تبدیل می کند، به خصوص که یک استروئید است که به استروژن تبدیل نمی شود. بنابراین با احتباس مایعات مواجه نخواهید شد. ترن یک استروئید است که باعث افزایش سختی و یک هیکل کات شده، خشک، لاغر و رگدار می‌شود.

ترنبولون یک استروئید محبوب برای ورزشکاران پاورلیفتینگ است که با هدف کاهش وزن بدون به خطر انداختن عضلات و قدرت، و همچنین بدنسازان رقابتی و دلیل آن ساده است: کاهش چربی شما را تسریع می کند و این کار را بدون ایجاد کاتابولیک در بدن انجام می‌دهد. ماهیچه برای انرژی سوزانده نمی‌شود.

هنگامی که فردی را می بینید که از ترنبولون استفاده کرده و به درستی از آن استفاده کرده است، تفکیک عضلانی شدید را خواهید دید و این به سادگی بدون کاهش چربی بدن شما به سطوح بسیار پایین امکان پذیر نیست. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است: اگر از دست دادن چربی تنها هدف شماست و به افزایش عضله اهمیتی نمی‌دهید، ترکیبات بسیار بهتری نسبت به ترن برای این منظور وجود دارد.

قابلیت های ترنبولون برای کاهش چربی بسیار عالی است، اما تنها زمانی مناسب است که هدف نهایی شما یک بدن عضلانی بسیار کات شده باشد، نه به عنوان یک استروئید کاهش وزن عمومی.

افزایش متابولیسم

ترنبولون می‌تواند به طور قابل توجهی سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد و منجر به افزایش مصرف کالری شود. این متابولیسم تسریع شده به ایجاد کسری کالری کمک می کند که برای کاهش چربی ضروری است.

رگ سازی و ظاهر خشک‌تر عضلات

ترنبولون می‌تواند به رگ سازی و تفکیک عضلات کمک کند و ظاهری تراشیده بدهد. احتباس آب را کاهش می‌دهد، که می‌تواند به آشکار شدن خطوط ماهیچه‌ای مشخص‌تر و بدنی خشک‌تر کمک کند.

سرکوب اشتها

ترنبولون ممکن است تا حدی اشتها را سرکوب کند. این می‌تواند در طول مراحل کات یا هنگام پیروی از یک رژیم غذایی با کالری محدود مفید باشد. همچنین به افراد کمک می‌کند تا به برنامه غذایی خود پایبند باشند و کالری دریافتی خود را کنترل کنند تا به اهداف کاهش چربی خود برسند.

عوارض جانبی ترنبولون چیست؟

بدیهی است که هر استروئید در کنار اثرات مثبتی که می‌تواند برای ورزشکار داشته باشد، ممکن است باعث بروز دسته‌ای از عوارض جانبی و شرایط ناخوشایند شود.

در ادامه به عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف ترنبولون می‌پردازیم. باز هم باید تکرار کنیم که تفاوتی ندارد شما ترنبولون انانتات،‌ استر استات و یا انواع دیگر آن را مصرف کنید؛ به هر حال عوارض جانبی تقریبا مشابه با هم خواهد بود. البته به دلیل نیمه عمر کوتاه ترن استات، عوارض جانبی کوتاه مدت سریع تر ناپدید خواهند شد.

به یاد داشته باشید که باید با مصرف اصولی و کنترل شده استروئید این عوارض را به حداقل برسانید.

از جمله اصلی‌ترین عوارض جانبی ترنبولون: (منبع ۲)

 • آکنه و پوست چرب: دانشمندان و مصرف کنندگان ترنبولون ادعا می‌کنند که این استروئید ممکن است منجر به پوست چرب شود. علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده اند که این استروئید ممکن است فعالیت غدد چربی را افزایش دهد و در نتیجه آکنه ای به نام آکنه استروئیدی ایجاد کند.
 • ریزش مو: ترنبولون ممکن است منجر به ریزش مو و طاسی سر شود. به همین دلیل لازم است قبل از مصرف آن ابتدا شرایط بدنی و وضعیت ورزشکار بررسی شود.
 • سمیت کبدی: این استروئید به دلیل آسیب رساندن به کبد اکثر کاربران آن شناخته شده است. اگر سابقه مشکلات کبدی دارید بهتر است از مصرف این استروئید اجتناب کنید. حتی اگر سابقه مشکلات کبدی ندارید، در دوره ترنبولون توصیه می‌شود از مکمل‌های محافظت از کبد مثل لیو۵۲ استفاده کنید.
 • اختلال در خواب: ترنبولون می‌تواند خوابیدن را برای شما سخت‌ کند. به خصوص اگر آن را هنگام عصر استفاده کنید. در نتیجه، بسیاری از مردم از مشکل در به خواب رفتن شکایت دارند که برای فعالیت‌های روزمره آنها اختلال ایجاد می‌کند.
 • سرکوب تستوسترون طبیعی بدن: ترنبولون به شدت باعث سرکوب تستسوترون طبیعی بدن می‌شود. از این رو اکیداً توصیه می شود پاکسازی (PCT) دقیق و درستی بعد از دوره اجرا کنید. پس از یک دوره، مسائل کاملاً شدید و آشکار می‌شوند. در برخی شرایط، HCG ممکن است برای شروع تولید تستوسترون طبیعی بدن مورد نیاز باشد.
 • هیپوگنادیسم: این وضعیت باعث می‌شود غدد جنسی هورمون‌های جنسی بسیار کمی تولید کنند. این مورد بر هر دو جنس (مرد و زن) تأثیر می‌گذارد و این وضعیت باعث کاهش یا عدم وجود میل جنسی می‌شود. در مورد کمبود تستوسترون (هیپوگنادیسم) بیشتر بخوانید.
 • التهاب: استفاده از ترنبولون می‌تواند باعث انقباضات برونش در انسان شود و در نهایت از انجام تمرینات هوازی با شدت بالا برای مدت طولانی جلوگیری می‌کند.
 • ژنیکوماستی: در مردان یا پسران مبتلا به ژنیکوماستی، سینه‌ها بیش از حد رشد می‌کنند و با فرم زنانه بزرگ می‌شوند. دقت کنید دلیل ژنیکوماستی در اثر مصرف ترنبولون، افزایش سطح هورمون پرولاکتین و پروژسترون است و به استروژن ربطی ندارد. پس برای کنترل آن باید از داروهایی مثل کابرگولین کمک بگیرید.
 • افزایش فشار خون: تقریبا تمام استروئیدهای می‌توانند سطح فشار خون را افزایش دهند. ترنبولون هم همینطور است. به همین دلیل توصیه می‌شود در هر دوره استروئیدی، فشار خون را به طور منظم اندازه بگیرید.
 • اضطراب و افسردگی: این استروئید ممکن است بر خلق و خوی شما تأثیر منفی بگذارد و باعث اضطراب و افسردگی شود. همراه با دلخوری، ناامیدی و خصومت، می تواند باعث پارانویید نیز شود.
 • افزایش چربی احشایی: ترنبولون در سوزاندن چربی زیر جلدی موثر است اما در کاهش چربی احشایی چندان موثر نیست. اگر چه مفید است، اما هنگامی که بسیار فراوان شود، چندین خطر برای سلامتی ایجاد می‌کند. در مورد اثرات چربی سوزی چای سبز بخوانید.
 • تعریق شدید: افرادی که از این استروئید استفاده می‌کنند ممکن است در طول شب دچار تعریق بیش از حد شوند. برای اطمینان از اینکه سطح آب بدن شما در سطح مناسب است، اکیدا توصیه می‌شود که مصرف آب روزانه خود را افزایش دهید.
 • سرفه: ترنبولون معمولا به صورت تزریق عضلانی مصرف می‌شود. در نتیجه این امر می‌تواند منجر به سرفه‌های کوتاه مدت و شدید شود. اما پس از تزریق، این سرفه ناخوشایند در عرض چند ثانیه فروکش می‌کند.

بهترین زمان تزریق هورمون ترنبولون در بدنسازی

اگر تا اینجای مقاله را با دقت خوانده باشید، متوجه شده‌اید که بهترین زمان برای تزریق ترنبولون انانتات، استات و سایر فرم‌ها، صبح‌ها و نهایتا قبل از عصر است. زیرا اگر ترنبولون را هنگام عصر یا شب تزریق کنید، ممکن است باعث بی خوابی و سایر مشکلات شود.

همچنین تزریق استروئید در ساعات ابتدایی روز دو مزیت اصلی دیگر دارد.

 1. فعالیت عضله محل تزریق در طول روز و جذب بهتر دارو
 2. جلوگیری از افزایش فشار خون در خواب

به طور کلی توصیه می‌شود ترنبولون را صبح تزریق کنید.

توصیه می‌کنم مقاله نحوه دقیق مصرف ترنبولون در بدنسازی را بخوانید.

دوره ترنبولون و تستوسترون

در ادامه چند نمونه دوره استروئیدی ترکیبی با ترنبولون فقط برای افزایش دانش و آگاهی ورزشکاران گفته می‌شود. به یاد داشته باشید که هر دوره استروئید باید بعد از بررسی دقیق شرایط ورزشکار و متناسب با وضعیت وی طراحی شود. برای دریافت برنامه دوره بدنسازی و پاکسازی اختصاصی تحت نظر مربی، دکمه زیر را انتخاب کنید.

ترن و تستوسترون
ترنبولون و تستوسترون

این مورد، محبوب‌ترین و رایج‌ترین دوره ترنبولون است. تستوسترون از جمله استروئیدهایی است که دارای خواص ملایم و متوسط می‌باشد، از این رو می‌توان آن را به راحتی در کنار هورمون‌ قدرتمندتری مثل ترنبولون مصرف کرد – بدون بدتر کردن عوارض جانبی ترن.

توصیه می‌شود ترنبولون انانتات را با تستوسترون انانتات یا سایپیونات استک کنید. همچنین ترنبولون استات را بهتر است با تستوسترون پروپیونات ترکیب کنید. زیرا نیمه عمر داروهای ذکر شده نزدیک به هم است.

هفتهترنبولون (میلی‌گرم)تستوسترون (میلی‌گرم)
۱۱۵۰۶۰۰
۲۱۵۰۶۰۰
۳۱۵۰۶۰۰
۴۱۵۰۶۰۰
۵۱۵۰۶۰۰
۶۱۵۰۶۰۰
۷۱۵۰۶۰۰
۸۱۵۰۶۰۰
۹۱۵۰۶۰۰
۱۰۱۵۰۶۰۰
دوره استروئید ترنبولون و تستوسترون

مکمل های دوره:

 • روغن ماهی : ۴ گرم در روز
 • لتروزول (اختیاری) :‌ ۱.۲۵ میلی‌گرم یک روز در میان

پاکسازی بعد از دوره:

در پاکسازی بعد از دوره، احتمالا داروهایی مثل تاموکسیفن یا کلومیفن به همراه HCG نیاز باشد. البته روش دقیق مصرف باید متناسب با شرایط بدنی و وضعیت ورزشکار تعیین شود. در این مورد با مربی بدنسازی مشورت کنید.

 • hCG : تزریق ۲۰۰۰ واحد به صورت یک روز درمیان به مدت ۲۰ روز
 • نولوادکس : روزانه ۲ بار هر بار ۲۰ میلی‌گرم به مدت ۴۵ روز
 • کلوماید : روزانه ۲ بار هربار ۵۰ میلی‌گرم به مدت ۳۰ روز

فواید دوره ترنبولون و تستوسترون در بدنسازی

افزایش چشمگیر حجم و توده عضلات و افزایش قدرت با حداقل احتباس آب در این دوره مورد انتظار است. ترکیب ترنبولون و تستوسترون یک دوره عالی برای افزایش حجم است.

همچنین، چون تستوسترون نیز یک استروئید تزریقی است، هیچ فشار اضافی بر کبد وارد نمی‌کند. تستوسترون یکی از بهترین استروئیدها برای قلب است زیرا تأثیر بسیار کمی روی سطح LDL/HDL (چربی‌های مفید و مضر خون) دارد. پس هیچ فشاری به قلب وارد نخواهد کرد. بنابراین، مصرف ترنبولون به همراه تستوسترون مناسب به نظر می‌رسد.

شما می‌توانیددر مورد دوره ترکیبی ترنبولون و تستوسترون بیشتر بخوانید.

عوارض جانبی این دوره

در دوره ترنبولون احتمالا یک سری مشکلات برای ورزشکار ایجاد می‌شود. خطرات اصلی مصرف ترنبولون، سرکوب شدید تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن و فشار خون بالا است.

بنابراین، دوره پاکسازی (PCT) حتماً باید به درستی اجرا شود تا هورمون تستوسترون طبیعی بدن به سطح عادی بازگردد.

عوارض جانبی آندروژنیک تقریباً قطعی است؛ زیرا ترن و تستوسترون هردو دارای خواص آندروژنیک قوی هستند. این عوارض ممکن است به شکل :‌ چرب شدن پوست، آکنه، ریزش مو یا مشکل در دفع ادرار باشد.

چرب شدن پوست جای نگرانی ندارد. اما آکنه‌های پوستی مخصوصاً اگر از نظر ژنیتیکی مستعد آکنه باشید، می‌تواند شدید و دردسر ساز باشد. ریزش مو، نازک شدن موها و کند شدن رویش مجدد مو به دلیل افزایش سطح DHT در اثر مصرف ترنبولون و تستوسترون است.

اگر فاصله زمانی (استراحت) بین دوره‌های استروئید زیاد باشد، ریزش مو دائمی نخواهد بود و شاهد رویش مجدد موهای ریخته شده خواهید بود. اما اگر به صورت طولانی مدت از این استروئیدها استفاده کنید، ریزش مو می‌تواند دائمی باشد.

در هنگام این دوره حجم استروئیدی، ممکن است به علت بزرگ شدن پروستات در عمل دفع ادرار دچار مشکل شوید.

بر خلاف ترنبولون که به استروژن تبدیل نمی‌شود، تستوسترون در فرآیند آروماتیز به هورمون زنانه استروژن تبدیل می‌شود. سطوح بالای هورمون استروژن در بدن مردان، باعث بروز عارضه ژنیکوماستی (نوک سینه) خواهد شد.

البته فراموش نکنید که خود ترنبولون هم می‌تواند باعث ژنیکوماستی شود؛ اما نه به خاطر افزایش استروژن، بلکه به دلیل پروژسترون.

پروژسترون نیز عوارضی مشابه با عوارض استروژن ایجاد می‌کند. اما خوشبختانه داروی‌های آنتی استروژن (مثل لتروزول) از اثرات پروژسترون نیز می‌کاهند.

استفاده از داروهای «تعدیل‌کننده گیرنده‌های استروژن» مثل کلوماید و نولوادکس برای جلوگیری از ژنیکوماستی به علت مصرف تستوسترون مناسب هستند. اما در این مورد پروژسترون را تقویت می‌کنند و احتمال بروز ژنیکوماستی ترنبولون را افزایش می‌دهند.

بنابراین در این دوره، یک داروی آنتی استروژن ( نه مهارکننده گیرنده‌های استروژن) انتخاب مناسبی برای مقابله با بزرگ شدن بافت پستان خواهد بود. با این حال، آنتی استروژن‌ها یک اشکال دارند. آن‌ها می‌توانند سطح کلسترول خوب (HDL) را کاهش داده و فشار خون را افزایش دهند. این خبر بدی است! زیرا به علت مصرف استروئیدهای این دوره فشار خون بالا می‌رود و مصرف آنتی استروژن‌ها فشار خون را مجددا افزایش می‌دهد که بسیار خطرناک است.

بنابراین، تنها وقتی که متوجه متورم شدن نوک سینه شدید، از آنتی استروژن استفاده کنید. بهتر است لتروزول را از قبل آماده کنید که به محض مشاهده اولین علائم ژنیکوماستی،‌ مصرف آن را طبق آن‌چه که بالاتر گفته شد، شروع کنید.

اگر از همان ابتدای دوره و قبل از این که علائم ژنیکوماستی در شما ایجاد شود، از لتروزول یا هر آنتی استروژن دیگری استفاده کنید، فشار زیادی به قلب شما وارد می‌شود. همچنین ممکن است که شما در این دوره دچار ژنیکوماستی نشوید و اصلا نیازی به مصرف این آنتی استروژن نداشته باشید.

دوره حجم ترنبولون و آنادرول

دوره ترنبولون و اوکسی متالون
ترنبولون و آنادرول

احتمالا قدرتمندترین دوره استروئید حجم، دوره ترنبولون به همراه آنادرول (اوکسی متولون) است. این دوره، دستاوردهای باورنکردنی در افزایش حجم و قدرت برای شما خواهد داشت. در مورد فواید آنادرول بیشتر بخوانید.

همچنین، ذخایر گلیکوژن عضلات شما به خوبی پر شده و باعث می‌شود پمپ‌های عضلانی شگفت‌انگیزی داشته باشید. حتی وقتی بیرون از سالن بدنسازی در حال استراحت هستید نیز این پمپ عضلات را به خوبی تجربه خواهید کرد.

هر دستاوردی هزینه‌ای دارد. این دوره استروئید در کنار فواید شگفت‌انگیزی که برای ورزشکار دارد، می‌تواند عوارض جانبی بسیار شدید و جبران ناپذیر نیز به همراه داشته باشد. بنابراین، این دوره مختص ورزشکاران حرفه‌ای است که سابقه طولانی مدتی در مصرف استروئیدها دارند.

هفتهترنبولونآنادرول
۱۱۵۰
۲۱۵۰
۳۱۵۰۵۰ میلی‌گرم در روز
۴۱۵۰۵۰ میلی‌گرم در روز
۵۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز
۶۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز
۷۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز
۸۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز
۹۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز
۱۰۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز
دوره استروئید ترنبولون و آنادرول (اوکسی متالون)

مکمل‌های دوره آنادرول و ترنبولون:

 • روغن ماهی (ضروری) : ۴ گرم در روز
 • لتروزول (اختیاری) :‌ ۱.۲۵ میلی‌گرم یک روز در میان
 • TUDCA یا سایر داروها برای حفظ سلامت کبد

پاکسازی دوره:

 • hCG : تزریق ۲۰۰۰ واحد به صورت یک روز در میان به مدت ۲۰ روز
 • نولوادکس : روزانه ۲ بار هر بار ۲۰ میلی‌گرم به مدت ۴۵ روز
 • کلوماید : روزانه ۲ بار هربار ۵۰ میلی‌گرم به مدت ۳۰ روز

فواید:

این بهترین دوره برای افزایش حجم بسیار چشمگیر و افزایش قدرت شدید است!

افزودن آنادرول به دوره ترنبولون باعث افزایش وزن و قدرت بسیار زیادی می‌شود. آنادرول نیز مانند ترنبولون استات زود جذب است. بنابراین تنها چند روز پس از شروع دوره ترنبولون و آنادرول، شاهد اثرات فوق‌العاده آن خواهید بود. البته اگه از ترنبولون انانتات استفاده کنید،‌ به دلیل طولانی بودن نیمه عمر و دیر اثر بودن دارو، ممکن است تا ۳ هفته اول نتیجه خاصی از ترنبولون مشاهده نکنید.

عوارض جانبی:

از آن‌جایی که استروئید آنادرول به صورت خوراکی بوده و شاخه C17-Alpha آن آلکیله شده است، می‌تواند باعث مسمومیت کبدی شود که جزو مهم‌ترین عوارض جانبی این دوره است.

بنابراین، در دوره ترنبولون انانتات و آنادرول، آنزیم‌های کبدی ALT و AST بالا می‌روند که نشان‌دهنده فشار روی اندام کبد است. زیرا استروئیدهای خوراکی قبل از این که به جریان خون وارد شوند باید توسط کبد پردازش شوند. از آن‌جایی که استروئیدهای خوراکی مثل آنادرول به صورت روزانه مصرف می‌شوند، این فشار نیز هر روز به کبد وارد می‌شود؛ پس می‌تواند به اندام کبد آسیب برساند.

TUDCA یکی از مکمل‌های حفظ سلامت کبد است که اثربخشی آن اثبات شده است. اگر به این مکمل دسترسی ندارید می‌توانید از سایر مکمل‌ها مثل liv. 52 یا لیورگل که باعث بهبود عملکرد کبد می‌شود، استفاده کنید.

باید دوره‌های شامل آنادرول را تا حد امکان کوتاه کنید. از آن‌جایی که دوره ترنبولن و آنادرول ۱۰ هفته می‌باشد، در جدول بالا که نحوه مصرف ترنبولون و آنادرول را مشخص می‌کند، در دو هفته اول، آنادرول را حذف کردیم تا فشار کم‌تری به کبد وارد شود.

این دوره استروئید بسیار سنگین است و تنها ورزشکاران حرفه‌ای که سابقه طولانی مدت مصرف استروئید دارند مجاز به اجرای آن هستند.

تنها مصرف ترنبولون باعث افزایش فشار خون می‌شود. وقتی آنادرول را نیز به آن اضافه می‌کنید، فشار خون به طور شدیدتری افزایش پیدا می‌کند.

آنادرول را می‌توان بدترین استروئید برای فشار خون و سلامت قلب معرفی کرد؛ زیرا تأثیرات فاجعه‌باری روی کلسترول خوب (HDL) دارد. دلیل کاهش HDL در حین مصرف آنادرول این است که آنادرول باعث تحریک لیپاز کبدی می‌شود. این آنزیم باعث کاهش HDL می‌شود، که از انسداد عروق جلوگیری می‌کند.

به دلیل احتباس آب قابل توجه و افزایش گلبول‌های قرمز، خون حالت چسبندگی پیدا می‌کند و پمپاژ آن توسط قلب بسیار سخت‌تر خواهد شد. مصرف مکمل امگا۳ (روغن ماهی) برای مبارزه با این بیماری و به حداقل رساندن فشارهای قلبی عروقی در دوره ترنبولون و آنادرول ضروری است.

در این دوره احتمال بروز ژنیکوماستی زیاد است. زیرا آنادرول بسیار استروژنیک است (تمایل زیادی برای تحریک هورمون زنانه استروژن دارد). همچنین ترنبولون انانتات، استات و … نیز باعث افزایش سطح هورمون پروژسترون ( یک هورمون زنانه) می‌شود.

داروهای مهارکننده آروماتاز (فرآیند تبدیل تستوسترون به استروژن) برای استروئید آنادرول بی‌تأثیر است. زیرا آنادرول مستقیماً به استروژن تبدیل نمی‌شود.

به نظر می‌رسد که آنادرول گیرنده‌های استروژن را تحریک می‌کند. بنابراین یک داروی ضد استروژن (مثل لتروزول) می‌تواند از ژنیکوماستی در اثر مصرف آنادرول جلوگیری کند. با توجه به مواردی که پیش‌تر گفته شد، توصیه نمی‌شود که از همان ابتدای دوره مصرف آنتی استروژن را نیز شروع کنید. زیرا خود آنتی استروژن نیز باعث پایین آمدن سطح HDL و فشار آوردن به قلب می‌شود. بهتر است لتروزول را آماده داشته باشید و تنها زمانی که علائم اولیه ژنیکوماستی را مشاهده کردید، آن را مصرف کنید.

این دوره، تولید طبیعی هورمون تستوسترون را شدیداً سرکوب می‌کند؛ بنابراین برای جلوگیری از بروز مشکلات روحی و جسمی (به ویژه از دست دادن عضلات)، پس از اتمام دوره، نیاز به یک دوره پاکسازی (PCT) بسیار دقیق و سختگیرانه دارید.

آنادرول دارای خواص آندروژنیک است و زمانی که با ترنبولون ترکیب شود می‌تواند باعث بزرگ شدن پروستات، آکنه و ریزش مو شود.

دوره ترکیبی ترنبولون، آنادرول و تستوسترون

دوره ترن انانتات ، تستوتسرون و اوکسی متالون
ترنبولون، آنادرول و تستوسترون

بدنساز معروف «Rich Piana» از این ترکیب سه گانه به عنوان بهترین دوره‌ای که تا به حال مصرف کرده یاد کرده است.

روحش شاد!

همچنین، آقای ریچ پیانا هشدار داده است از آن‌جایی که این دوره بسیار سمی و خطرناک است، باید زمان اجرای آن تا حد امکان کوتاه باشد.

هفتهترنبولونآنادرولتستوسترون
۱۱۵۰۶۰۰ میلی‌گرم
۲۱۵۰۶۰۰ میلی‌گرم
۳۱۵۰۵۰ میلی‌گرم در روز۶۰۰ میلی‌گرم
۴۱۵۰۵۰ میلی‌گرم در روز۶۰۰ میلی‌گرم
۵۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز۶۰۰ میلی‌گرم
۶۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز۶۰۰ میلی‌گرم
۷۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز۶۰۰ میلی‌گرم
۸۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز۶۰۰ میلی‌گرم
۹۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز۶۰۰ میلی‌گرم
۱۰۱۵۰۱۰۰ میلی‌گرم در روز۶۰۰ میلی‌گرم
دوره استروئید ترنبولون، اوکسی متالون و تستوسترون

مکمل های مناسب برای این دوره:

 • روغن ماهی (ضروری) : ۴ گرم در روز
 • لتروزول (اختیاری) :‌ ۱.۲۵ میلی‌گرم یک روز در میان
 • TUDCA یا سایر داروهای حفظ سلامت کبد

پاکسازی بعد از دوره (PCT):

 • HCG: تزریق ۲۰۰۰ واحد به صورت یک روز در میان به مدت ۲۰ روز
 • نولوادکس : روزانه ۲ بار هر بار ۲۰ میلی‌گرم به مدت ۴۵ روز
 • کلوماید : روزانه ۲ بار هربار ۵۰ میلی‌گرم به مدت ۳۰ روز

فواید:

دوره ترنبولون، آنادرول و تستوسترون، باعث افزایش دیوانه‌وار حجم عضلات خواهد شد!

در این دوره نیز شاهد تمام فواید ترنبولون/آنادرول خواهید بود. اما با اضافه شدن تستوسترون به این دو، فواید و افزایش حجم بسیار بیشتر خواهد بود.

این دوره برای بدنسازانی که می‌خواهند افزایش وزن و عضله‌سازی بسیار شدید داشته باشند و البته ژنتیک مناسب برای تحمل استروئیدهای ترنبولون و آنادرول را دارند، بسیار مناسب است.

ژنتیک در بدنسازی فقط در مورد توانایی فرد ساخت عضله و از بین بردن چربی نیست. بلکه توانایی تحمل دوره‌های سنگین استروئید بدون بروز عوارض جانبی شدید نیز جزو ویژگی‌های ژنتیکی است.

عوارض جانبی احتمالی:

از آن‌جایی که آنادرول و تستوسترون باعث افزایش شدید استروژن می‌شوند، خطر ژنیکوماستی (نوک سینه) زیاد است.

خطر عوارض جانبی آندروژنیک مثل ریزش مو، آکنه و مشکلات پروستات بسیار زیاد است.

سرکوب تولید طبیعی تستوسترون بسیار شدید خواهد بود. بنابراین، باید بعد از دوره ترنبولون، آنادرول و تستوسترون، در دوره پاکسازی از سه داروی hCG، کلوماید و نولوادکس استفاده کنید، تا سطح تستوسترون طبیعی به حالت عادی برگردد.

با توجه به این که هدف این دوره استروئید افزایش حجم و ساخت عضله است، پس ورزشکاران در طول این دوره به مقدار زیادی غذا خورده و کالری دریافت می‌کنند. دریافت کالری زیاد، در کنار ماهیت استروژنیک تستوسترون و آنادرول باعث احتباس آب قابل توجهی می‌شود. حتی با خاصیت ادرار آور بودن ترنبولون، این احتباس آب بسیار محسوس خواهد بود.

فشار خون در این دوره باید به طور مرتب اندازه‌گیری شود. زیرا احتمالا به سطوح بسیار بالایی برسد. برای مقابله با این امر و محافظت از قلب، به ورزش‌های هوازی و کاردیو بپردازید. این ممکن است برای بدنسازانی که حجم زیادی دارند و دویدن و دوچرخه‌سواری را دوست ندارند، خوشایند نباشد. اما برای محافظت از قلب و عروق ضروری است،‌ پس از آن غافل نشوید.

مسمومیت کبدی در این دوره خیلی شدید نخواهد بود اما حتما در طول دوره از مکمل‌های حفظ سلامت کبد مثل TUDCA، liv. 52 یا لیورگل استفاده کنید. همچنین از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید.

دوره ترنبولون و وینسترول

دوره ترنبولون و وینسترول
ترنبولون و وینسترول

وینسترول یک استروئید خوراکی است. همچنین جزو استروئیدهای قوی مثل ترنبولون (البته به میزان کمتر) می‌باشد.

وینسترول (یا همان استانازول) باعث چربی‌سوزی و عضله‌سازی به صورت همزمان می‌شود. پس می‌تواند فرم بدنی شما را دگرگون کند.

بنابراین، وینسترول و ترنبولون در کنار هم یک دوره استروئید قدرتمند را ایجاد می‌کنند. برای کسب اطلاعات دقیق و کاربردی در رابطه با این دوره، مقاله «دوره ترنبولون و وینسترول» را از دست ندهید.

این دوره می‌تواند با هدف کات کردن استفاده شود‌، البته به شرطی که کالری دریافتی را کاهش دهید. همچنین می‌توان از ترن و وینسترول با هدف افزایش حجم خشک و بدون چربی استفاده کرد، در این صورت می‌توانید کالری پایه مورد نیاز بدنتان (و یا مقدار کمی بیشتر) دریافت کنید.

هفتهوینسترولترنبولون
۱۲۰ میلی‌گرم در روز۱۵۰ میلی‌گرم
۲۲۰ میلی‌گرم در روز۱۵۰ میلی‌گرم
۳۲۰ میلی‌گرم در روز۱۵۰ میلی‌گرم
۴۲۰ میلی‌گرم در روز۱۵۰ میلی‌گرم
۵۲۵ میلی‌گرم در روز۲۲۵ میلی‌گرم
۶۲۵ میلی‌گرم در روز۲۲۵ میلی‌گرم
۷۲۵ میلی‌گرم در روز۲۲۵ میلی‌گرم
۸۲۵ میلی‌گرم در روز۲۲۵ میلی‌گرم
دوره استروئید ترنبولون و وینسترول

مکمل ها:

 • روغن ماهی :‌ ۴ گرم در روز
 • TUDCA یا سایر داروهای حفظ سلامت کبد

پاکسازی:

 • hCG : تزریق ۲۰۰۰ واحد به صورت یک روز در میان به مدت ۲۰ روز
 • نولوادکس : روزانه ۲ بار هر بار ۲۰ میلی‌گرم به مدت ۴۵ روز
 • کلوماید : روزانه ۲ بار هربار ۵۰ میلی‌گرم به مدت ۳۰ روز

فواید:

چربی‌سوزی سریع و به دست آوردن مقدار قابل توجهی عضله در این دوره استروئید اتفاق خواهد افتاد.

کسانی که سابقه مصرف استروئید ندارند، با این دوره، دستاوردهای بسیار زیادی در ساخت عضله و چربی‌سوزی خواهند داشت. اما ورزشکارانی که مدت طولانی استروئید مصرف کرده‌اند و حساسیت بدنشان نسبت به استروئیدها کم شده، نتایج ملایمی از این دوره دریافت خواهند کرد.

بسیاری از افرادی که وزنه می‌زنند، همیشه این آرزو رو داشته‌اند که چربی سوزی و عضله سازی به صورت همزمان را تجربه کنند. اما همواره شنیده‌اید که این آرزو محال است. با دوره ترنبولون و وینسترول این افسانه به واقعیت می‌پیوندد و شاهد کاهش دور کمر و افزایش حجم عضلات به صورت همزان خواهید بود.

هیچکدام از هورمون‌های استروئیدی ترنبولون و وینسترول باعث احتباس آب در بدن نمی‌شوند. حتی با افزایش حجم رگ‌ها، باعث خشک‌تر دیده شدن بدنتان نیز خواهند شد.

اگر همین حالا درصد چربی خیلی کمی دارید و می‌خواهید از آن چه که هستید نیز خشک‌تر و عضلانی‌تر دیده شوید، این دوره برای شما مناسب است. زیرا آب جمع شده در خارج از عضلات را دفع کرده و پوست بدنتان به نازکی کاغذ خواهد شد.

عوارض جانبی:

وینسترول و ترنبولون قطعاً جزو استروئیدهای سبک نیستند.

وقتی این دو با هم ترکیب می‌شوند، عوارض جانبی زیادی را ایجاد خواهند کرد. به ویژه برای قلب و کبد.

با توجه به این که وینسترول یک استروئید آلکیله شده C17-Alpha است، باعث فشار بر کبد می‌شود. همچنین، HDL را کاهش داده و با تحریک لیپاز کبدی باعث افزایش LDL می‌شود. وقتی همه این موارد را در کنار این نکته که «وینسترول آروماتیز نمی‌شود و به استروژن تبدیل نخواهد شد» قرار می‌دهیم، مشخص می‌شود وینسترول می‌تواند باعث آسیب زدن به قلب شود. از این رو، ورزش‌های هوازی در دوره‌های شامل وینسترول حتما باید انجام شود تا از افزایش شدید فشار خون جلوگیری شود.

تمرینات هوازی به جز حفظ سلامت قلب، باعث افزایش چربی سوزی نیز می‌شوند. پس پرداختن به آن‌ها در دوره‌های دارای وینسترول بسیار منطقی است.

با توجه به اثرات سمی وینسترول برای کبد، حداکثر زمان مصرف وینسترول ۸ هفته است.

وینسترول به تنهایی آندروژنیک نیست. اما در عمل وقتی با استروئیدهای دیگر ترکیب می‌شود، ممکن است عوارض آندروژنیکی ظاهر شوند. در دوره ترنبولون و وینسترول، بروز مواردی همچون آکنه‌های پوستی، ریزش مو، پوست چرب و بزرگ شدن پروستات دور از انتظار نیست.

ژنیکوماستی در این دوره بعید است. زیرا وینسترول به استروژن تبدیل نمی‌شود و فعالیت پروژسترونی آن نیز تقریبا صفر است. بنابراین، در این دوره، تنها چیزی که ممکن است باعث بروز نوک سینه شود، ترنبولون است. ترنبولون، تنها پروژسترون را به صورت ملایم افزایش می‌دهد. این دوره یکی از بهترین دوره‌های برای جلوگیری از بروز ژنیکوماستی است.

همچنین ممکن است به دلیل دفع زیاد آب و خشک شدن بدن، درد مفاصل را در این دوره حس کنید.

سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در این دوره شدید است. پس باید حتماً بعد از این دوره یک پاکسازی جدی انجام دهید.

دوره ترنبولون و آناوار

دوره ترنبولون و اکساندرولون
ترنبولون انانتات و آناوار

ترکیب ترنبولون انانتات و آناوار یک دوره استروئید بسیار خوب برای تفکیک و کات عضلانی ایجاد می‌کند.

آناوار که با نام اوکساندرولون نیز شناخته می‌شود، یک استروئید خفیف است. تا جایی که در پزشکی از آن برای درمان زنان و کودکان (بدون اثرات مخرب) استفاده می‌شود.

از آن‌جایی که آناوار به شکل خوراکی مصرف می‌شود، برای افرادی که تمایل به تزریق ندارند مناسب است.

هفتهترنبولون انانتاتآناوار
۱۱۵۰۲۰ میلی‌گرم در روز
۲۱۵۰۲۰ میلی‌گرم در روز
۳۱۵۰۲۰ میلی‌گرم در روز
۴۱۵۰۲۰ میلی‌گرم در روز
۵۲۲۵۲۰ میلی‌گرم در روز
۶۲۲۵۲۰ میلی‌گرم در روز
۷۲۲۵۲۰ میلی‌گرم در روز
۸۲۲۵۲۰ میلی‌گرم در روز
دوره استروئید ترنبولون انانتات و اکساندرولون

بهترین مکمل ها برای دوره ترنبولون و آناوار:

 • روغن ماهی (ضروری) : ۴ گرم در روز
 • TUDCA یا سایر داروهای حفظ سلامت کبد

پاکسازی بعد از دوره:

 • نولوادکس : روزانه ۲ بار هر بار ۲۰ میلی‌گرم به مدت ۴۵ روز
 • کلوماید : روزانه ۲ بار هربار ۵۰ میلی‌گرم به مدت ۳۰ روز

فواید این دوره استروئیدی:

آناوار چربی‌های بدن را می‌سوزاند در حالی که حجم و قدرت عضلات را نیز افزایش می‌دهد.

بعید به نظر می‌رسد که با افزودن آناوار به دوره، حجم عضلانی بسیار زیادی به دست آید. اما با این حال، در پایان دوره، تفاوت‌های قابل توجهی در هایپرتروفی عضلات ایجاد خواهد شد.

آناوار را به هیچ‌وجه دست کم نگیرید. درست است که تأثیر چندانی در افزایش وزن و ساخت عضله ندارد، اما در افزایش قدرت بسیار مؤثر است. شاید به این دلیل که، آناوار از هورمون DHT مشتق شده و باعث تأثیر مثبت روی  ATP در سلول‌های عضلات می‌شود. مثل مکمل کراتین!

بنابراین، می‌توان از این دوره به عنوان بهترین دوره استروئید برای افرادی که نگران از دست دادن قدرت در هنگام کات و تفکیک عضلات هستند، یاد کرد.

نتایج حاصل از این دوره تقریبا مشابه با دوره ترنبولون و وینسترول است. اما آناوار تأثیرات کمتری نسبت به وینسترول دارد. در عوض عوارض جانبی آن نیز قابل تحمل‌تر هستند. اما ممکن است تأثیر آناوار بر افزایش قدرت، بیشتر از وینسترول باشد.

دوره ترن و آناوار، جزو سبک‌ترین دوره‌های استروئیدی ترنبولون است که می‌تواند آن را تجربه کنید.

عوارض جانبی:

آناوار به تنهایی جزو ایمن‌ترین و بی‌خطرترین استروئیدها شناخته می‌شود. اما متأسفانه وقتی هورمون قدرتمندی مثل ترنبولون در کنار آن قرار می‌گیرد، دیگر خبری از ایمن و بی‌خطر بودن نیست.

در این دوره، همه عوارض جانبی ناشی از ترنبولون می‌تواند رخ دهد، اما با سرکوب بیشتر تستوسترون طبیعی و افزایش بیشتر فشار خون.

این دوره، جزو دوره‌های بسیار بد در مورد سرکوب تستوسترون نیست؛ بنابراین با مصرف کلوماید و نولوادکس بعد از دوره، می‌توان تستوسترون بدن را به حالت نرمال بازگرداند و احتیاجی به hCG نیست.

اگرچه آناوار جزو استروئیدهای خوراکی است، اما فشار زیادی به کبد وارد نمی‌کند و جذب آن از طریق کلیه انجام می‌شود. با این حال برای احتیاط بیشتر، مصرف مکمل‌های حفظ سلامت کبد مثل TUDCA، liv. 52 و لیورگل توصیه می‌شود.

آناوار باعث افزایش سطح پروژسترون نمی‌شود؛ پس تقریباً هیچ خطری در مورد نوک سینه (ژنیکوماستی) وجود ندارد. اما برخی عوارض آندروژنیک ممکن است رخ دهند.

مهم‌ترین نکات در مورد هورمون ترن

۵ مورد از بهترین استروئید هایی که می‌تواند به دوره ترنبولون اضافه شود، این موارد هستند:

 • تستوسترون
 • آنادرول
 • وینسترول
 • آناوار

بسته به سابقه تمرینی، سابقه مصرف استروئید و توانایی بدن در تحمل استروئیدها، ممکن است فرد بتواند تمام دوره‌های گفته شده در بالا و یا هیچکدام از آن‌‌ها را انجام دهد.

برخی از دوره‌های ترنبولون انانتات بسیار سنگین و پرخطر هستند و تقریباً به طور قطع، به بدن آسیب می‌زنند- حداقل در کوتاه مدت.

ترنبولون را می‌توان به تنهایی مصرف کرد و همچنان نتایج خارق‌العاده‌ای از آن کسب کرد.

همچنین می‌توان آن را با سایر استروئیدهایی که از آن‌ها در این مقاله نام برده نشده است، استفاده کرد. مثل دیانابول و دکا دورابولین. البته مصرف ترن با این استروئیدها کمتر رایج است؛ زیرا دارای ویژگی‌های مخالف هم هستند.

برای مثال، معمولا از دکا در دوره‌‌های حجم متوسط استفاده می‌شود، تا وزشکار افزایش حجم متوسطی را تجربه کند و از عوارض جانبی خطرناک به دور باشد.

همچنین، دیانابول جزو استروئیدهاییست که به دلیل احتباس آب فراوان باعث افزایش حجم عضلات می‌شود. از طرفی ترنبولون نیز باعث دفع آب می‌شود. پس اگر این دو در یک دوره با هم مصرف شوند، خواص یکدیگر را خنثی می‌کنند.

پرسش های رایج

بهترین مارک ترنبولون چیست؟

از جمله معتبرترین مارک‌های ترنبولون می‌توانیم به ZPHC، Optimum Pharma، Balkan و … اشاره کنیم. اما به یاد داشته باشید که در بازار استروئیدها، همواره نمونه‌های تقلبی تحت عنوان مارک‌های معتبر تولید و توزیع می‌شوند. شما باید از فروشنده معتبر و با اطمینان کامل خریداری کنید.

فرق ترنبولون انانتات با استات در چیست؟

تفاوت ترنبولون انانتات و استات در نوع استر آن‌هاست. این باعث می‌شود که ترنبولون انانانتات نیمه عمر طولانی و استات نیمه عمر کوتاه داشته باشید. در نتیجه تزریق فرم انانتات تنها یک بار در هفته کافیست اما ترن استات باید ۳ یا حتی ۴ بار در هفته تزریق شود. همچنین ترنبولون استات باعث کسب سریع‌تر نتیجه می‌شود.

روش مصرف ترنبولون به چه شکل است؟

مصرف ترنبولون به صورت تزریق عمیق عضلانی است. دقت کنید منظور از تزریق عضلانی این نیست که شما دارو را در هر محل تزریق کنید آن قسمت رشد و پیشرفت بیشتری خواهد داشت. بلکه منظور این است باید دارو را داخل عضله وارد کنید تا کم کم جذب شده و باعث افزایش سطح هورمون در خون شود.

آمپول ترنبولون برای بدنسازی چه کاربردی دارد؟

در بدنسازی از ترنبولون برای افزایش شدید و چشمگیر حجم عضلات، افزایش قدرت، کاهش چربی و بالا بردن میزان استقامت استفاده می‌شود.

فواید و اثرات مثبت ترنبولون چیست؟

از اصلی‌ترین فواید ترنبولون می‌توانیم به افزایش قابل توجه و شدید توده عضلانی، افزایش قدرت و استقامت و چربی سوزی اشاره کنیم.

عوارض جانبی و خطرات ترنبولون چیست؟

از جمله عوارض جانبی ترنبولون می‌توانیم به جوش و آکنه،‌ ریزش مو، سرکوب تستوسترون طبیعی، اختلال در خواب، هیپوگنادیسم، التهاب، سرفه کوتاه مدت بعد از تزریق اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. مهدی غیاثوند گفت:

  سلام الان من میخوام ترنبولون استفاده کنم برای افزایش حجم و درشتی و قدرت
  و بعد پاک سازی کنم
  مشکل نداره