فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

دوره تستوسترون و ترنبولون برای افزایش حجم خشک در بدنسازی


دوره تستوسترون و ترنبولون

تستوسترون و ترنبولون جزو قدرتمندترین استروئیدهای آنابولیک هستند که در دنیای بدنسازی و میان بدنسازان حرفه‌ای بسیار محبوب هستند. اگر بخواهیم تستوسترون و ترنبولون را از نظر قدرت با هم مقایسه کنیم، ترنبولون ۵ برابر قوی‌تر از تستوسترون است. اما با این حال،‌ بنا به برخی دلایل که در ادامه توضیح خواهیم داد، همواره باید در کنار ترنبولون از تستوسترون نیز استفاده کنید. در این نوشته از وب‌سایت آموزش بدنسازی فیتنسیا، دوره تستوسترون و ترنبولون برای افزایش حجم عضلانی خشک را بررسی می‌کنیم.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

ترنبولون یک هورمون استروئیدی است که به شدت آنابولیک بوده و فواید بسیاری برای بدنسازان دارد. اما در مورد عوارض جانبی نیز قدرتمند است؛ یعنی احتمال بروز عوارض و شدت آن‌ها با مصرف ترن نسبت به سایر استروئیدها بیشتر است.

یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که با مصرف ترنبولون در بدن ورزشکار به وجود می‌آید، کاهش تولید تستوسترون توسط بدن است. یعنی ترنبولون تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن را سرکوب می‌کند. از این رو اگر این استروئید را به تنهایی مصرف کنید، می‌تواند سطح تست بدن شما را کاهش دهد و این منجر به عوارض و پیامدهای متعددی می‌شود.

برای پیشگیری از این مسأله، همواره توصیه می‌شود که در کنار استروئیدهایی مثل ترنبولون، از یک فرم تستوسترون نیز استفاده کنید. این که کدام نوع تستوسترون برای این منظور مناسب‌تر خودش جای بحث دارد و در ادامه به این موضوع نیز می‌پردازیم.

کدام نوع تستوسترون را در کنار ترنبولون استفاده کنیم؟

برای پاسخ به این سوال، باید ابتدا ببینیم که شما کدام استر ترنبولون را انتخاب کرده‌اید.

ترنبولون در سه فرم مختلف تولید می‌شود: استات، انانتات و هگزا هیدرو بنزیل کربنات

هر کدام از این استرهای مختلف ترن، دارای نیمه‌عمرهای متفاوتی هستند؛ یعنی زمان آزاد شدن و تأثیرگذاری آن‌ها در بدن متفاوت است. نیمه عمر هر کدام از آن‌ها به صورت زیر است:

 • ترنبولون استات: ۳ روز
 • ترنبولون انانتات: ۱۱ روز
 • ترنبولون هگزا هیدرو بنزیل کربنات: ۸ روز

با توجه به موارد ذکر شده در بالا،‌ مشخص است که اگر برای مثال از ترنبولون استات استفاده کنید، تنها در طول ۳ روز پس از تزریق دارو در بدن شما تأثیر دارد و پس از آن اثر آن کاسته می‌شود. بنابراین، کاملا منطقی به نظر می‌رسد که در کنار آن،‌ از یک فرم تستوسترون استفاده کنید که آن هم نیمه عمر تقریبا مشابه با ترن استات داشته باشد. مثلا تستوسترون پروپیونات.

همچنین اگر در دوره تستوسترون و ترنبولون، از ترن انانتات استفاده کنید، توصیه می‌شود در کنار آن از تستوسترون انانتات استفاده کنید. زیرا استر متصل به هر دوی آن‌ها انانتات بوده و نیمه عمر بسیار نزدیک به هم دارند.

فواید دوره تستوسترون و ترنبولون

از آن‌جایی که ترنبولون به استروژن تبدیل نمی‌شود، سبب احتباس آب نشده و حجم عضلانی خشک ایجاد می‌کند. اما باید در مورد تستوسترون مراقب باشید تا منجر به احتباس آب نشود. (شاید بخواهید از ضد استروژن یا مهارکننده آروماتاز کمک بگیرید).

این دوره را می‌توانیم به عنوان یکی از دوره‌های استروئیدی افزایش حجم خشک عضلات در نظر بگیریم.

از اصلی‌ترین فواید دوره تستوسترون و ترنبولون، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • توسعه توده عضلانی خالص و بدون چربی
 • چربی‌سوزی و کات عضلانی
 • افزایش شدید قدرت و عملکرد ورزشکار

عوارض جانبی

احتمال بروز عوارض جانبی در اثر مصرف استروئیدهای آنابولیک (آن‌هم استروئیدهایی مثل ترنبولون) امری انکارناپذیر است.

دوره تستوسترون و ترنبولون ممکن است در صورت سهل‌انگاری ورزشکار و یا عدم آگاهی، منجر به بروز طیف گسترده‌ای از عوارض جانبی شود. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • ژنیکوماستی در اثر افزایش سطح استروژن
 • ژنیکوماستی در اثر افزایش سطح پرولاکتین
 • مشکلات جنسی و عدم نعوظ
 • تحلیل بیضه
 • پرخاشگری
 • ریزش مو
 • آکنه شدید
 • مشکلات قلبی عروقی
 • احتباس آب (به احتمال خیلی کم)
 • بم شدن صدا
 • رشد موهای زاید

هشدار: ممکن است بخواهید برای جلوگیری یا کاهش عوارض جانبی، در طول دوره، داروی ضد استروژن مصرف کنید. در این دوره مجاز به مصرف ضد استروژن تاموکسیفن سیترات (نولوادکس) نیستید؛ زیرا ترنبولون سبب افزایش سطح پرولاکتین می‌شود و تاموکسیفن نیز دقیقا همین اثر را دارد.

توصیه می‌کنم راهکارهای کاهش عوارض جانبی دوره استروئید را مطالعه کنید. همچنین برای کسب آگاهی بیشتر در رابطه با عوارض جانبی احتمالی استروئیدها، مقاله «عوارض جانبی سوء مصرف استروئیدهای آنابولیک» را بخوانید.

نحوه اجرای دوره تستوسترون و ترنبولون

حالا که فواید و عوارض جانبی این دوره استروئید را خواندید، می‌توانید با دید باز و آگاهی بیشتر در مورد اجرای دوره تستوسترون و ترنبولون تصمیم بگیرید.

در ادامه نحوه اجرای این دوره را توضیح خواهیم داد. دقت کنید که این برنامه مصرف، فقط جنبه نمونه داشته و برای افزایش آگاهی شما است. اجرای عملی آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

دوره تستوسترون و ترنبولون
دوره تستوسترون و ترنبولون

در این برنامه، نوع استر ترنبولون و تستوسترون را مشخص نکردیم. انتخاب نوع آن به عهده ورزشکار است. اگر از استروئیدهای با نیمه عمر کوتاه استفاده کنید، باید دوز یک هفته را به چندین بخش کوچک‌تر تقسیم کنید و در روزهای مختلف هفته تزریق کنید. اما اگر نیمه عمر آن زیاد باشد، می‌توانید تنها یک بار در هفته تزریق کنید.

نکات کلیدی برای کاهش عوارض جانبی در این دوره

برای کاهش عوارض جانبی دوره تستوسترون و ترنبولون می‌توانید از راهکارهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم استفاده کنید. دقت کنید که این راهکارها فقط برای کاهش نسبی عوارض هستند و نباید انتظار داشته باشید شما را به صورت صد در صدی در مقابل عوارض ایمن و مصون کنند!

 • ترنبولون باعث افزایش سطح پرولاکتین می‌شود و این می‌تواند منجر به ژنیکوماستی شود. پس بهتر از در صورت نیاز، از داروی ضد پرولاکتین کابرگولین استفاده کنید.
 • ممکن است تستوسترون در بدن شما تبدیل به استروژن شود. برای کاهش تأثیر استروژن از ضد استروژن کلومیفن و برای پیشگیری از تبدیل تستوسترون به استروژن از مهارکننده آروماتاز مثل لتروزول یا آریمیدکس استفاده کنید.
 • اگر کبد شما حساس است و مستعد بیماری کبدی هستید، از داروهای محافظت از کبد مثل لیو۵۲ استفاده کنید.
 • اگر مستعد ریزش مو با الگوی مردانه هستید، شاید بخواهیم به کمک داروهای ضد DHT مثل فیناستراید از تشدید ریزش مو جلوگیری کنید. (اما شاید این دارو نتایج دوره را کم کند).
 • این دوره می‌تواند سطح کلسترول را بالا برده و سبب مشکلات قلبی عروقی شود. با استفاده مداوم و منظم امگا۳ می‌توانید تا حد مطلوبی از این مشکل جلوگیری کنید.
 • بعد از دوره بدن شما دچار بحران کمبود تستوسترون و عدم تعادل هورمونی خواهد شد. این شرایط منجر به مشکلات و عوارض متعدد و همچنین از بین رفتن نتایج دوره و تحلیل عضلانی می‌شود. اگر می‌خواهید هرچه سریع‌تر از این شرایط خارج شوید و با برگشتن به شرایط عادی نتایج دوره را حفظ کنید، پاکسازی بعد از دوره را فراموش نکنید.

علاوه بر نکاتی که در بالا گفته شد، مشورت با یک مربی آگاه و با تجربه و کمک گرفتن از او، به شما کمک می‌کند که اقدامات لازم را به درستی انجام دهید و دچار مشکل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *