🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

تستوسترون انانتات در بدنسازی، بهترین دوره ها و استک های تست انانتات


تستوسترون انانتات

هورمون استروئیدی تستوسترون انانتات به دلیل اثرگذاری مطلوب، در دسترس بودن و قیمت مناسب، یکی از محبوب‌ترین و رایج‌ترین استروئیدها در میان ورزشکاران رشته بدنسازی و سایر رشته‌ها است. این هورمون بین ورزشکاران به صورت اختصاری با نام تست انانتات نیز شناخته می‌شود. بدنسازان معمولا تست انانتات را به همراه سایر استروئیدها برای افزایش حجم و توسعه توده عضلانی به کار می‌گیرند. از سوی دیگر،‌ پاورلیفترها این استروئید را برای افزایش قدرت و توان بدنی استفاده می‌کنند.

در این مقاله به بررسی دقیق فواید و عوارض جانبی تستوسترون انانتات می‌پردازیم. همچنین برای افزایش آگاهی و دانش ورزشکاران راهنمای اجرای چند دوره آورده شده است.

 • نیمه عمر : ۴.۵ روز

سلب مسئولیت : این نوشته تنها جنبه آموزشی داشته و برای بالا بردن سطح دانش و آگاهی مخاطبان می‌باشد. فیتنسیا به هیچ وجه مصرف استروئیدها و هورمون‌ها را به مخاطبان توصیه نمی‌کند. مصرف خودسرانه هورمون‌ها و سایر داروها، عوارض بسیار شدید و جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.

تستوسترون انانتات چیست؟

ساختار مولکولی تستوسترون انانتات
مولکول تستوسترون انانتات

تستوسترون انانتات در مصارف پزشکی برای مردانی که بدنشان به طور طبیعی سطوح کافی هورمون تستوسترون را تولید نمی‌کند به کار می‌رود. در مردان،‌ تستوسترون مسئول بسیاری از عملکردهای طبیعی از جمله رشد و تکامل اندام تناسلی، رشد ماهیچه‌ها و استخوان‌ها است. همچنین به بلوغ در پسران کمک می‌کند.

برای خرید تستوسترون و سایر استروئیدها با تضمین اصالت و کیفیت کافیست به این لینک مراجعه کنید.

تستوسترون متعلق به دسته‌ای از داروها به نام آندروژن است. تستوسترون ممکن است در برخی پسران نوجوان که دچار بلوغ دیررس هستند، استفاده شود. همچنین در درمان برخی بیماری‌های خاص مثل سرطان سینه در زنان به کار می‌رود.

آمپول تستوسترون انانتات اغلب با دوزهای ۱۰۰ و ۲۵۰ میلی‌گرم در بازار وجود دارد.

از آن‌جایی که استر متصل به این نوع تستوسترون، طولانی است، جذب آن در بدن به آرامی انجام می‌شود و احتیاجی به تزریق‌های پی در پی با فاصله زمانی کم نیست.

تستوسترون انانتات مثل اکثر استروئیدهای دیگر، باید به صورت تزریق عمیق عضلانی مصرف شود. همچنین باید در هنگام تزریق با آسپیره کردن از عدم تزریق در رگ‌های خونی مطمئن شوید.

بهترین زمان برای مصرف آن، در ساعات ابتدایی روز و هنگام صبح است. این امر دو دلیل دارد :

 • عضله‌ای که تزریق در آن انجام شده در طول روز فعالیت می‌کند و دارو به خوبی جذب می‌شود.
 • از افزایش فشار خون و خطرات آن در شب جلوگیری می‌شود.

بدیهی است که برای انجام تزریق به هیچ وجه نباید از سرنگ مشترک استفاده کنید و همچنین علاوه بر ضدعفونی کردن ناحیه تزریق توسط پد الکلی، آمپول را قبل از شکستن ضدعفونی کنید.

در مورد زمان‌بندی تزریق و دوز مصرف تستوسترون انانتات در ادامه مطلب توضیح خواهیم داد.

نحوه استفاده از تست انانتات

اثرات تستوسترون انانتات در بدنسازی

هورمون‌های استروئیدی گوناگونی در بدنسازی برای افزایش حجم عضلات یا افزایش قدرت به کار می‌رود. داروهایی مثل دیانابول، پارابولان، دکا دورابولین و … از این استروئیدها هستند.

وقتی هدف ورزشکار افزایش قدرت، افزایش حجم یا حتی چربی سوزی باشد، تستوسترون هنوز هم پادشاه هورمون‌هاست.

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، تستوسترون انانتات یک استروئید طولانی اثر است. بسته به متابولیسم و سطح اولیه هورمون در بدن، مدت اثر آن ۲ تا ۳ هفته است.

اگرچه ممکن است تستوسترون انانتات تا ۳ هفته در بدن باقی بماند، اما در بدنسازی برای کسب بهترین نتایج باید حداقل هفته‌ای یک بار تزریق شود. این منطقی است؛ زیرا نیمه عمر پلاسمایی تستوسترون انانتات در خون حدود یک هفته است.

مزیت اصلی تست انانتات در بدنسازی این است که این ماده دارای اثر آندروژنی بسیار قوی است؛ در نتیجه، می‌تواند در زمان نسبتا کوتاهی باعث افزایش قابل توجه حجم و قدرت عضلات شود.

برای وزنه‌برداران و پاورلیفترها، به ویژه در دسته‌های وزنی بالا، این ویژگی بسیار مطلوب است. برای این دسته از ورزشکاران، تستوسترون انانتات، تست سایپیونات و سوستانون استروئیدهای شماره یک هستند.

احتمالا تعجب خواهید کرد اگر بدانید برخی از ورزشکاران سطح حرفه‌ای روزانه ۵۰۰، ۱۰۰۰ یا حتی ۲۰۰۰ میلی‌گرم تستوسترون مصرف می‌کنند. دقت کنید در روز، نه در هفته!

مصرف این هورمون استروئیدی در رشته‌های ورزشی که به قدرت و استقامت بالایی نیاز دارند، رایج است.

وقتی صحبت از مصرف هورمون‌های استروئیدی توسط ورزشکاران می‌شود، ذهن‌ها به سمت بدنسازی و پاورلیفتینگ می‌رود. اما برخی از فوتبالیست‌ها نیز از مصرف‌کنندگان حرفه‌ای این داروها هستند. همچنین برخی کشتی‌گیران نیز برای افزایش قدرت و استقامت تصمیم به مصرف این داروها می‌گیرند.

بدون اغراق،‌ تستوسترون برای ورزشکاران بدنسازی در هر سطحی (از مبتدی تا مسترالمپیا) موثر است. تستوسترون انانتات به شدت روند ریکاوری را سرعت می‌بخشد. این چند فایده برای ورزشکار دارد:

 • کاهش خستگی
 • بهبود احساس ورزشکار
 • توانایی ورزشکار در افزایش تعداد جلسات تمرینی
 • توانایی ورزشکار در افزایش حجم تمرین

ورزشکارانی که این هورمون استروئیدی را مصرف کرده‌اند، شاهد افزایش پمپ در طول تمرین بوده‌اند. این پمپ به دلیل افزایش حجم خون در اثر افزایش تعداد گلبول‌های قرمز است.

عوارض جانبی تست انانتات

هر دارویی علاوه بر اثرات مثبت و مطلوب، یک سری عوارض جانبی ناخواسته نیز دارد. این که این عوارض جانبی استروئیدها چقدر شدید و ناخوشایند باشند به چند عامل بستگی دارد:

 • دوز مصرفی
 • طول دوره
 • ژنتیک و سطح مقاومت بدن
 • سابقه مصرف استروئید
 • مصرف مناسب داروهای کنترل عوارض جانبی

عوارض جانبی تستوسترون انانتات اغلب مربوط به اثرات آندروژنیکی آن و احتباس آب است؛ این معمولا باعث بروز مکرر هایپرتونی می‌شود. ورزشکارانی که مستعد فشار خون بالا هستند و تستوسترون انانتات مصرف می‌کنند، باید به طور دوره‌ای برای کنترل فشار خون به پزشک مراجعه کنند. در صورت لزوم مصرف یک داروی ضد فشار خون مثل کاتاپرسان توصیه می‌شود. همچنین مصرف روزانه روغن ماهی بسیار مفید است.

بسیاری از ورزشکاران در اثر مصرف تست انانتات دچار آکنه شدید (آکنه ولگاریس) در پشت، سینه، شانه و صورت می‌شوند.

به راحتی می‌توان از روی همین آکنه‌ها تشخیص داد که کدام ورزشکاران از استروئیدها استفاده می‌کنند.

مدتی بعد از قطع مصرف دارو، این عارضه از بین می‌رود. اما در موارد شدید داروی روآکوتان (ایزوترتینوئین) می‌تواند کمک کند.

علائم زنانگی مثل ژنیکوماستی (نوک سینه) نیاز به مصرف یک ضد استروژن دارد.

تحریک بیش از حد جنسی با نعوظ مکرر در ابتدای مصرف طبیعی است.

در صورت مصرف تستوسترون توسط ورزشکاران کم سن (نوجوانان) ممکن است صفحات رشد اپی فیزیال آن‌ها بسته شود. در این صورت رشد طبیعی بدنشان متوقف شده و قدشان رشد نخواهد کرد.

تاثیر بدنسازی روی قد

تاثیر بدنسازی روی قد

اغلب ورزشکاران قد بلند در بدنسازی موفق‌تر هستند؛ بنابراین، نوجوانان و ورزشکاران جوان باید قبل از مصرف هرگونه استروئید آنابولیک/آندروژنیک به ویژه تستوسترون، به دقت فکر کنند.

احتباس آب

برای بدنسازان، احتباس آب مثل یک چاقوی دو لبه است؛ یعنی از جهتی مطلوب و مفید است و از جهت دیگر آزار دهنده و ناخوشایند.

احتباس آب قطعا باعث افزایش سریع و شدید قدرت ورزشکار می‌شود. با این حال به دلیل تغییر ظاهر عضلات و به اصطلاح آب‌دار و پفی شدن عضلات، اکثر بدنسازان سعی می‌کنند احتباس آب را به حداقل برسانند.

یکی از مشکلات تستوسترون انانتات این است که نرخ تبدیل به استروژن بالایی دارد؛ یعنی تمایل زیادی دارد که به هورمون زنانه استروژن تبدیل شود. این، این از یک طرف بدن را به ذخیره چربی بیشتر سوق می‌دهد و از طرف دیگر احتمال بروز علائم زنانگی مثل ژنیکوماستی دور از انتظار نیست.

با این حال، این بستگی به ژنتیک و سطح تحمل ورزشکار دارد. ورزشکارانی وجود دارند که با مصرف دوزهای سنگین مثل ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هفته دچار تجمع چربی یا ژنیکوماستی نمی‌شوند. اما برخی دیگر حتی با مصرف دوزهای بسیار کم، دچار ژنیکوماستی می‌شوند.

به طور کلی، برای کاهش احتمال بروز این دسته از عوارض جانبی، توصیه می‌شود در دوره‌های شامل حداقل ۵۰۰ میلی‌گرم تسوسترون در هفته،‌ آنتی استروژن‌هایی مثل تاموکسیفن یا کلومیفن و یا پروویرون به طور صحیح مصرف شود.

سایر عوارض جانبی

با مصرف تستوسترون انانتات بروز عوارضی مثل آتروفی (تحلیل) بیضه، کاهش تعداد اسپرم و پرخاشگری دور از انتظار نیست.

کسانی که پرخاشگری ناشی از مصرف تستوسترون را تنها به زمان تمرینات ورزشی خود منتقل می‌کنند نباید نگران باشند. اما متاسفانه این مورد در مورد برخی ورزشکاران صادق نیست. به طور خاص، دوزهای بالا در مصرف این هورمون، می‌تواند باعث بروز رفتارهای ضداجتماعی شود.

اگرچه تستوسترون انانتات توسط کبد تجزیه و متابولیزه می‌شود، اما اگر در دوز معقول مصرف شود،‌ اثرات سمی و مضر زیادی برای کبد ندارد. این هورمون به اندازه استروئیدهای خوراکی ۱۷ آلفا برای کبد خطرناک نیست.

عوارض جانبی برای زنان

احتمال بروز عوارض جانبی مثل کلفت شدن صدا، ریزش مو و تحلیل بافت سینه در زنانی که دست به مصرف تستوسترون انانتات می‌زنند زیاد است.

زنان به طور کلی باید از مصرف استروئیدهای آنابولیک/آندروژنیک مثل تستوسترون اجتناب کنند؛ زیرا ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی ناخوشایند مرتبط با آندروژن شود. عوارض جانبی احتمالی تست انانتات برای زنان شامل موراد زیر است:

 • آکنه ولگاریس
 • تغییرات صدا
 • افزایش اندازه کلیتوریس
 • افزایش غیرطبیعی میل جنسی
 • آلوپسی (نوعی ریزش مو)
 • هیرسوتیسم (افزایش موهای زاید)

با این حال، اگر شما یک ورزشکار زن هستید و به هر دلیلی تصمیم بر مصرف استروئید گرفته‌اید، بهتر است از استروئیدهای خفیف مثل اکساندرولون و با دوز کم استفاده کنید.

تست دوپینگ تستوسترون انانتات

تست دوپینگ همیشه یکی از نگرانی‌های ورزشکاران حرفه‌ای است که دست به مصرف استروئیدها زده‌اند.

در تست دوپینگ تستوسترون نسبت تستوسترون به اپیتستوسترون سنجیده می‌شود. تجاوز این مقدار از نسبت ۶:۱ به معنی مثبت شدن تست دوپینگ است. پس نباید از نسبت ۶:۱ تجاوز کند.

آزمایش‌های تجربی نشان داده است که مصرف حداکثر ۳۰۰ میلی‌گرم در هفته از تستوسترون انانتات یا سایپیونات نسبت ۶:۱ را حفظ می‌کند؛ در نتیجه در تست دوپینگ ردیابی نخواهد شد.

با این حال، ما هیچ تضمینی برای استفاده عملی از این اطلاعات نداریم.

استک تستوسترون انانتات با سایر استروئیدها

برای افزایش اثرگذاری دوره‌های استروئیدی در بدنسازی، می‌توان تستوسترون انانتات را با استروئیدهای دیگر مثل آنادرول، ناندرولون، دیانابول و پارابولان ترکیب کرد.

به عنوان مثال یک استک ۱۰۰ میلی‌گرم آنادرول در روز، ۲۰۰ میلی‌گرم دکا در هفته و ۵۰۰ میلی‌گرم تستوسترون در هفته به خوبی کار می‌کند. پس از شش هفته مصرف، می‌توانید آنادرول را از دوره حذف کنید و ۴۰ میلی‌گرم دیانابول در روز را جایگزین آن کنید.

در اصل، شما می‌توانید تست انانتات را با هر استروئید دیگری ترکیب کنید تا شاهد اثرات قوی‌تری باشید. ظاهرا یک اثر هم‌افزایش بین آندروژن،‌تستوسترون و استروئیدهای آنابولیک رخ می‌دهد. این منجر به پیوند آن‌ها با چندین گیرنده می‌شود.

کسانی که در اثر مصرف تست، دچار احتباس آب شدید می‌شوند، می‌توانند تستوسترون انانتات را به همراه استروئیدهای مناسب برای کات مثل اکساندرولون یا وینسترول مصرف کنند.

دوز مصرف

دوز مصرف تستوسترون انانتات معمولا بین ۲۵۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌گرم در هفته متغیر است. به نظر می‌رسد که معقول‌ترین دوز برای مصرف این استروئید برای اکثر ورزشکاران ۱۰۰۰-۲۵۰ میلی‌گرم در هفته است. به طور معمول دوز بالاتر از ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هفته لازم نیست.

هنگام مصرف حداکثر ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته، معمولا ورزشکاران دوز را یک بار در هفته مصرف می‌کنند.

در صورت بیشتر بودن دوز از ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته، باید دوز مصرفی را به دو تزریق در هفته با فاصله حدود ۳ روز تقسیم کنید.

سطح ورزشکار،‌ اهداف او و سابقه مصرف استروئید در تعیین مقدار دوز مصرفی موثر است.

ورزشکارانی که هدفشان از بدنسازی تنها بهبود ظاهر بدنی و داشتن یک اندام مناسب است، به هیچ وجه به ۱۰۰۰ میلی‌گرم تستوسترون در هفته نیاز ندارند.

یک عامل موثر دیگر در تعیین دوز مصرفی، منابع و بودجه مالی ورزشکار است.

دوره تستوسترون انانتات

آنچه در ادامه گفته می‌شود، فقط جنبه نمونه دارد و برای اجرای عملی نیست. برای کسب بهترین نتیجه از دوره و کمترین عوارض جانبی، باید برنامه دوره و پاکسازی به صورت اختصاصی برای شما تنظیم شود. برای این منظور، کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

مصرف تست انانتات چه به تنهایی و چه به همراه سایر استروئیدهای آنابولیک می‌تواند اثرگذار باشد. می‌تواند به عنوان یک ترکیب آنابولیک پایه، عملکرد فوق‌العاده‌ای در دوره داشته باشد. اما اغلب از آن به عنوان پشتیبان سطح تستوسترون در هنگام مصرف سایر استروئیدها مثل ترنبولون و دکا دورابولین که تولید تستوسترون طبیعی را سرکوب می‌کنند، استفاده می‌شود.

دوره مبتدی تستوسترون انانتات

یک دوره مبتدی ۱۲ هفته‌ای که شامل ۵۰۰-۲۵۰ میلی‌گرم تست انانتات در هفته است، برای ورزشکاران مبتدی بسیار عالی و موثر و البته ایمن است.

عوارض جانبی در چنین دوزهای پایینی کاملا قابل کنترل بوده و از آن‌جایی که ورزشکار سابقه طولانی مدت مصرف استروئید ندارد،‌ نتایج حاصل از دوره نیز چشمگیر خواهد بود.

نحوه اجرای دوره ۱۲ هفته ای مبتدی به صورت زیر است:

هفتهتستوسترون انانتات
(میلی‌گرم / هفته)
۱۲۵۰
۲۲۵۰
۳۲۵۰
۴۵۰۰
۵۵۰۰
۶۵۰۰
۷۵۰۰
۸۵۰۰
۹۵۰۰
۱۰۲۵۰
۱۱۲۵۰
۱۲۲۵۰
دوره ۱۲ هفته‌ای تستوسترون انانتات – مبتدی

دوره ۸ هفته‌ای مبتدی

در این دوره تنها چیزی که نیاز دارید، یک ویال ۱۰ میلی‌لیتری تستوسترون انانتات ۲۵۰ و در مجموع ۱۰۵۰ میلی‌گرم کلومیفن است.

نحوه اجرای این دوره در طی ۸ هفته به صورت جدول زیر است.

هفتهتستوسترون انانتات
(میلی‌گرم در هفته)
۱۱۲۵
۲۲۵۰
۳۳۷۵
۴۵۰۰
۵۵۰۰
۶۳۷۵
۷۲۵۰
۸۱۲۵
دوره ۸ هفته‌ای تستوسترون انانتات – مبتدی

بعد از پایان ۸ هفته، زمان شروع پاکسازی فرا می‌رسد. برای پاکسازی کافیست به مدت ۳ هفته، هر روز ۵۰ میلی‌گرم کلومیفن استفاده کنید.

دوره ۱۰ هفته‌ای

در این دوره به ۲ ویال ۱۰ میلی‌لیتری تستوسترون انانتات ۲۵۰ میلی‌گرمی نیاز دارید.

به مدت ۱۰ هفته، هر هفته یک تزریق انجام خواهید داد.

 • هفته ۱۰-۱ : ۵۰۰ میلی‌گرم تست انانتات در هفته
 • پاکسازی در هفته ۱۵-۱۳ : روزانه ۵۰ میلی‌گرم کلومیفن سیترات

همچنین می‌توانید در طول دوره برای پیشگیری از مشکلاتی مثل ژنیکوماستی، روزانه ۱۰ میلی‌گرم تاموکسیفن یا ۰.۵ میلی‌گرم آریمیدکس به صورت یک روز در میان مصرف کنید.

دوره نیمه حرفه ای تستوسترون انانتات

ورزشکاران سطح نیمه حرفه‌ای باید ترکیبات دیگری را به دوره تستوسترون انانتات اضافه کنند. دیانابول و دکا دورابولین دو گزینه مناسب هستند.

دیانابول را فقط در ۴ هفته اول دوره و روزانه ۲۵ میلی‌گرم مصرف کنید تا شاهد افزایش حجم و قدرت سریع باشید. در کل ۱۲ هفته تست انانتات را ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف کنید که دوز بسیار موثری برای هر سطحی در نظر گرفته می‌شود. و دکا را ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف کنید.

 • هفته ۴-۱
  • دیانابول : ۲۵ میلی‌گرم در روز
  • تستوسترون انانتات : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته
  • دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته
 • هفته ۱۲-۵
  • تست انانتات : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته
  • دکا : ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته

دوره تست انانتات و دیانابول ۱۰ هفته‌ای

برای این دوره نیمه حرفه ای شما به دو ویال ۱۰ میلی‌لیتری تستوسترون انانتات ۲۵۰ و ۱۰۰ عدد قرص دیانابول ۱۰ میلی‌گرمی نیاز دارید.

 • هفته ۶-۱
  • دیانابول : ۲۵ میلی‌گرم در روز
  • تست انانتات : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته
 • هفته ۱۰-۷
  • تست انانتات : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته

باید پاکسازی را ۲ هفته بعد از زمان آخرین تزریق تستوسترون انانتات شروع کنید. برای پاکسازی به مدت ۳ هفته روزانه ۵۰ میلی‌گرم کلومیفن استفاده کنید.

برای افزایش ایمنی، می‌توانید در حین دوره ۰.۵ میلی‌گرم آریمیدکس را به صورت یک روز در میان مصرف کنید.

دوره ۱۵ هفته‌ای دکا، دیانابول و تستوسترون انانتات

در این دوره به ۳ ویال ۱۰ میلی‌لیتری تست انانتات ۲۵۰، ۱۰۰ عدد قرص دیانابول ۱۰ میلی‌گرمی و ۳ ویال ۱۰ میلی‌لیتری دکا دورابولین ۱۵۰ میلی‌گرمی نیاز دارید.

نحوه اجرای دوره به این شکل است:

 • هفته ۶-۱
  • دیانابول : ۳۵-۲۵ میلی‌گرم در روز
  • تست انانتات : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته
  • دکا : ۳۰۰ میلی‌گرم در هفته
 • هفته ۱۵-۷
  • تستوسترون انانتات : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته
  • دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌گرم در هفته

بعد از اتمام ۱۵ هفته دوره، به مدت ۴ هفته روزانه ۰.۵ میلی‌گرم آریمیدکس مصرف کنید. ۲ هفته بعد از آخرین تزریق تستوسترون، پاکسازی را شروع کنید و به مدت ۱۰ روز روزانه ۱۰۰ میلی‌گرم کلومیفن و ۱۰ روز بعدی روزانه ۵۰ میلی‌گرم کلومیفن استفاده کنید.

دوره حرفه ای تستوسترون انانتات

حتی برای حرفه‌ای‌ترین ورزشکاران نیز، یک دوره ۱۲ هفته‌ای شامل تستوسترون انانتات بسیار موثر خواهد بود. اما در این مورد از تست انانتات به عنوان یک ترکیب پشتیبان استفاده شده و استروئید آنابولیک اصلی در دوره نیست. بلکه باید از استروئیدهای دیگر به عنوان ترکیب اصلی دوره حرفه استفاده کرد.

در ادامه نحوه اجرای دوره حرفه‌ای را مشاهده می‌کنید: (این برنامه فقط برای نمونه است و برای اجرای عملی دوره باید با مربی مشورت کنید).

استروئید اصلی در این دوره هورمون بسیار قدرتمند ترنبولون است. این استروئید فقط برای ورزشکاران حرفه‌ای که سابقه مصرف طولانی مدت استروئید دارند مناسب است و به هیچ‌وجه به ورزشکاران مبتدی و نیمه‌حرفه‌ای توصیه نمی‌شود.

۶۰۰ میلی‌گرم ترنبولون و ۱۰۰ میلی‌گرم تستوسترون انانتات در هفته برای ورزشکاران حرفه‌ای که هدف افزایش حجم یا کات دارند مناسب است.

دوره ۱۲ هفته‌ای دیانابول، ترنبولون و تستوسترون انانتات

این یک دوره حرفه‌ای است و اصلا برای ورزشکاران مبتدی مناسب نیست.

 • هفته ۱۲-۱
  • تستوسترون انانتات : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته (۲ تزریق ۲۵۰ میلی‌گرمی با فاصله ۳ روز از هم)
  • آریمیدکس : ۰.۵ میلی‌گرم یک روز در میان
 • هفته ۶-۱
  • دیانابول : ۴۰ میلی‌گرم در روز (به دوزهای کوچک در طول روز تقسیم کنید)
 • هفته ۱۲-۷
  • ترنبولون : ۱۰۰ میلی‌گرمی یک روز در میان
 • هفته ۱۶-۱۴
  • کلومیفن : ۱۰۰ میلی‌گرم در روز به مدت ۱۰ روز و ۵۰ میلی‌گرم در روز برای ۱۰ روز بعدی

پاکسازی دوره تستوسترون

تستوسترون انانتات تاثیر زیادی بر محور بیضه هیپوتالاموس هیپوفیزیال دارد. بازخورد مثبت هیپوفیز را مهار می‌کند. این اتفاقات باعث کاهش توانایی بدن در تولید تستوسترون درون‌زا می‌شود.

در اثر مصرف دوزهای بالا از ترکیبات تستوسترون، توقف یا کاهش تولید تستوسترون توسط بدن دور از انتظار نیست. البته در اکثر مواقع این عارضه برگشت‌پذیر است. همچنین احتمال کاهش اندازه بیضه وجود دارد.

نکته اساسی در مورد استروئیدها این است که اکثر ورزشکاران با مصرف آن‌ها می‌توانند حجم و قدرتشان را افزایش دهند. اما تعداد بسیار کمی هستند که می‌توانند این رشد را حفظ کنند. این یکی از مواردیست که بدنسازان حرفه‌ای و پایبند را از سایر ورزشکاران جدا می‌کند.

برای کاهش این عوارض، باید در دوره تستوسترون، مصرف HCG را نیز در نظر داشته باشید. کسانی که تستوسترون انانتات مصرف می‌کنند باید هر ۸-۶ هفته، HCG مصرف کنند. تزریق ۵۰۰۰ واحد هر ۵ روز در یک دوره ۱۰ روزه (در مجموع ۳ تزریق) به کاهش این مشکل کمک می‌کند.

در پایان دوره تستوسترون، مصرف نولوادکس (تاموکسیفن سیترات)، کلوماید (کلومیفن سیترات)،‌ HCG و کلن بوترول رایج است. استفاده از این  ترکیبات تا حدی به مهار فاز کاتابولیک کمک می‌کند و در افزایش مجدد تستوسترون درون‌زا موثر است. به این صورت، می‌توان افزایش حجم و وزنی که در طول دوره به دست آمده را حفظ کرد.

اگر بعد از چند هفته مصرف مداوم تستوسترون انانتات،‌ به یکباره مصرف آن را قطع کنید،‌ عضلات و وزنی که به دست آورده‌اید به سرعت از دست خواهد رفت. حتی کاهش تدریجی و قطع هرمی نیز از این مشکل جلوگیری نمی‌کند. تنها راه حل عبارت است از مصرف ترکیبات محرک تولید تستوسترون (HCG، کلومیفن) ترکیبات ضد کاتابولیک (کلن بوترول، افدرین) یا هورمون رشد. یک گزینه دیگر مصرف استروئیدهای سبک‌تر مثل اکساندرولون است.

استفاده از مکمل‌های ضد کاتابولیک مثل HMB، کراتین، BCAA و گلوتامین می‌تواند کمک‌کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. عباسعلی اشکیانی گفت:

  سلام خسته نباشید
  در دوره 12 هفته ای مبتدی آنانتات که در برنامه فوق مثال زدید آیا نیاز به پاکسازی دارد و اگر جواب مثبت است به صورت خلاصه داروهایی که برای پاکسازی نیاز است اعلام بفرمایید
  تشکر

  1. سلام. وقت بخیر
   این مسئله باید به طور دقیق بررسی و مشخص بشه.
   از طریق لینک زیر درخواست مشاوره تخصصی (و یا برنامه پاکسازی) بدید در خدمتتون هستم.
   fitnessia.ir/contact

 2. مانی ایوری گفت:

  سلام. من پنجاه سالمه. تمرینات هفته سه جلسه تمرین دارم.. و هفته ای صد میلی گرم انتات میزنم. نظر شما را میخاستم. رژیم هم دارم

  1. سلام و عرض احترام. میتونید از طریق این لینک درخواست مشاوره بدید در خدمتتون هستم.

 3. حسین گفت:

  سلام خسته نباشیداستاد ممنون بابت صحفه فوق‌العاده‌ای ک دارید من 17سالمه قدم ۱۷۸ وزنم 70 کیلو اصلا هم چربی ندارم تیپ بدنیم اکرومورف میخام دوره تستسترون 250 و ناندراون 200 بزنم بعد تنها مشکلم با عوارضش ریزش مو هست لطفا راهنماییم کنید ک اصلا ریزشمو نگیرم ممنونم از شما استاد با علم.❤️

  1. سلام و احترام
   سنتون پایینه و توصیه اول من اینه که استروئید مصرف نکنید.
   اما اگه به هر دلیلی تصمیم جدی بر این کار گرفتید، حداقل اصولی و کنترل شده انجام بدید تا ریسک عوارض جانبی کمتر بشه

 4. Matin گفت:

  سلام وقتتان بخیر
  من ۲۷ عدد تستوسترون انانتات ۲۵۰ میلی گرم دارم ، اگر فقط یک بار در هفته مثلا فقط شنبه ها ۱ عدد تستوسترون انانتات ۲۵۰ میلی گرم تزریق کنم مناسب است یا خیر؟؟

  1. سلام. وقت شما هم بخیر
   اولا باید بررسی بشه که آیا شما مجاز به مصرف استروئید هستید یا خیر.
   در مورد نحوه مصرف هم باید براساس شرایط بدنی و اهداف شما برنامه ریزی دقیق انجام بشه
   از طریق لینک زیر میتونید با من در ارتباط باشید تا بیشتر صحبت کنیم
   fitnessia.ir/contact

 5. وحیدصادقی نسب گفت:

  سلام خسته نباشید ی دوره با کمترین عوارض جانبی انانتات داروخانه ایی با دوره پاکسازی میخاستم….
  تشکر از لطف شما
  مطالب سایتتون بی اغراق عالیه
  مدت تمرین یکسال
  قد ۱۷۸
  وزن ۸۲
  سن ۴۴
  شغل دبیر تربیت بدنی

  1. فیتنسیا گفت:

   سلام. ممنون!
   لطفا از طریق لینک زیر با مربی ارتباط برقرار کنید.
   fitnessia.ir/contact