فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

مکمل HMB : بررسی، فواید، عوارض و نحوه مصرف اچ ام بی


فواید و نحوه مصرف مکمل HMB

مکمل HMB (هیدروکسی متیل بوتیرات) یکی از مکمل‌های محبوب است که ورزشکاران تمام رشته‌های ورزشی و به ویژه بدنسازی و پرورش اندام، آن را با هدف ساخت و یا حفظ عضلات مصرف می‌کنند. HMB (اچ ام بی) یک ماده شیمیایی است که هنگام تجزیه آمینواسید لوسین در بدن تولید می‌شود. لوسین یکی از مهم‌ترین اسیدآمینه‌های موجود در مکمل BCAA است. مکمل اچ ام بی، مصارف پزشکی و دارویی نیز دارد.

از مکمل ورزشی اچ ام بی بیشتر برای ساخت عضلات و یا نگهداری از عضلات استفاده می‌شود.

نحوه عملکرد HMB

HMB باعث تحریک رشد عضلات می‌شود. همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های مثل ایدز، برای پیشگیری از تحلیل رفتن عضلات از این مکمل استفاده می‌کنند.

موارد مصرف و تأثیرگذاری مکمل اچ ام بی

مکمل ورزشی اچ ام بی می‌تواند باعث پیشگیری از ضعف و تحلیل عضلات به علت افزایش سن (سارکوپنی) شود. اکثر مطالعات و تحقیقات علمی-ورزشی نشان داده است که مکمل HMB از تحلیل عضلات ناشی از بالا رفتن سن را کاهش می‌دهد.

اما به نظر می‌رسد که مصرف این مکمل برای بالا بردن قدرت بدنی و عملکرد فیزیکی و یا افزایش توده عضلانی در افراد مسن، مؤثر نیست.

موارد متعددی برای فواید مکمل HMB گفته شده است، اما شواهد علمی کافی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد. از جمله این فواید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • عملکرد ورزشی: به نظر می‌رسد که HMB در استفاده مؤثرتر از اکسیژن، به ورزشکاران کمک می‌کند. اما معلوم نیست که این امر، به بهبود عملکرد ورزشی ورزشکاران کمک می‌کند یا خیر.
 • کاهش وزن ناخواسته در افرادی که به شدت مریض هستند: به نظر می‌رسد مصرف شکل خوراکی HMB به همراه آمینواسیدهای آرژنین و گلوتامین، باعث افزایش توده عضلانی افراد مریض که عضلاتشان را به علت بیماری از دست داده‌اند، می‌شود.
 • زخم پا در افراد مبتلا به دیابت: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف HMB خوراکی به همراه آرژین و گلوتامین، باعث بهبود سریع‌تر زخم پا در افراد مبتلا به دیابت می‌شود.
 • آسیب عضلانی ناشی از ورزش: مصرف HMB قبل و بعد از ورزش ممکن است به جلوگیری از آسیب‌های عضلانی کمک کند. اما به نظر می‌رسد که مصرف HMB تنها بعد از ورزش در پیشگیری از این آسیب‌ها مؤثر نیست.
 • درد عضلانی ناشی از ورزش: تحقیقات اخیر نشان داده است که پس از مصرف این مکمل به مدت ۴-۲ هفته، تأثیر چندانی در کاهش درد عضلات بعد از ورزش ایجاد نمی‌شود.
 • کلسترول بالا: تحقیقات جدید نشان می‌دهد که اچ ام بی می‌تواند سطح کلسترول خون را پایین بیاورد.
 • فشار خون بالا: تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل اچ ام بی می‌تواند فشار خون بالا تا حدی درمان کرده و آن را پایین بیاورد.
 • قدرت عضلات: مطالعات اخیر نشان می‌دهد که مصرف مقدار کمی HMB در ورزشکاران مبتدی می‌تواند به افزایش عضلات کمک کند. اما این مسئله در مورد ورزشکاران حرفه‌ای هنوز شفاف نیست.
 • چاقی و اضافه وزن: مصرف مکمل اچ ام بی و پرداختن به ورزش‌های مقاومتی می‌تواند باعث کاهش وزن و کاهش چربی‌های اطراف شکم شود. اما مصرف این مکمل به تنهایی و عدم ورزش، نمی‌تواند به درمان چاقی کمک کند.
 • ریکاوری و بهبود بدن بعد از جراحی: ظاهراً مصرف مکمل HMB قبل و بعد از عمل جراحی تأثیری در بهبودی سریع‌تر ندارد.
 • نارسایی کلیوی: به نظر نمی‌رسد که مصرف این مکمل در حفظ عضلات افرادی که به دلیلی بیماری‌های کلیوی به دیالیز می‌پردازند، مؤثر باشد.
 • بیماری‌های قلبی و عروقی: تأثیر مصرف این مکمل در بهبود شرایط قلبی و عروقی اثبات نشده است.
 • کاهش وزن ناخواسته در افراد مبتلا به بیماری‌هایی مثل ایدز: شاید بتواند از کاهش وزن ناخواسته و تحلیل رفتن عضلات در افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی از جمله ایدز جلوگیری کند.
 • آسیب پوست به علت پرتودرمانی: به نظر نمی‌رسد در درمان آسیب‌های پوستی ناشی از پرتودرمانی کمک‌کننده باشد.
 • التهاب، تورم و درد داخل دهان: ظاهراً‌ مصرف آمینواسید HMB در درمان التهاب و درد داخل دهان تأثیرگذار نیست.

با این حال،‌ مطالعات و شواهد علمی بیشتری برای اظهار نظر در مورد موارد ذکر شده در بالا لازم است.

عوارض جانبی

مصرف شکل خوراکی مکمل HMB معمولا برای اکثر افراد بی‌خطر و ایمن است. مصرف روزانه ۳ گرم، حتی برای زمان‌های طولانی مثل یک سال، ظاهراً بی‌خطر است.

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

در مورد مصرف آمینواسید HMB در دوران بارداری و شیردهی، هنوز شواهد و مطالعات علمی معتبری وجود ندارد که بتوان اظهار نظر قطعی کرد. اما بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید و در زمان بارداری و شیردهی از مصرف مکمل اچ ام بی خودداری کنید.

نحوه مصرف مکمل HMB

دوزهای مصرفی زیر در مطالعات علمی مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته و ظاهراً مؤثر هستند:

مصرف به شکل خوراکی:

 • اهداف ورزشی و بدنسازی: بهتر است ۱ گرم در صبح، ۱ گرم قبل از ورزش و ۱ گرم بعد از ورزش مصرف شود. البته با توجه به وزن و توده عضلانی ورزشکار می‌توان مقدار مصرف را افزایش داد.
 • برای پیشگیری از کاهش وزن ناخواسته در افراد مبتلا به ایدز: ۱.۵ گرم HMB به همراه ۷ گرم آرژنین و ۷ گرم گلوتامین دوبار در روز مصرف شود.

تمامی نکات گفته شده در این مقاله، تنها جهت افزایش آگاهی و بالا بردن سطح دانش ورزشکاران و مربیان عزیز است. فیتنسیا مصرف هیچگونه مکمل و دارویی را پیشنهاد نمی‌دهد. در صورت تمایل به مصرف هرگونه مکمل و یا دارو، ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید.

برگرفته از : webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *