فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

استانازول (وینسترول) در بدنسازی – فواید، دوره مصرف و سایر نکات


وینسترول چربی سوزی بدنسازی

وینسترول که با نام استانازول نیز شناخته می‌شود یکی از رایج‌ترین استروئیدها در بدنسازی است. برخلاف سایر استروئید ها که معمولاً برای افزایش حجم استفاده می‌شوند، وینسترول برای بهبود فیزیک بدنی، افزایش عملکرد ورزشکار و بالا بردن سطح قدرت به کار می‌رود. البته نام کامل و علمی این دارو استانوزولول است. اما معمولا به دلیل تلفظ سخت، به طور خلاصه استانازول نامیده می‌شود.

برای افرادی که می‌خواهند در زمان نسبتا کوتاهی شاهد چربی سوزی عالی و چشمگیر باشند و عضلاتشان ظاهری سفت و خشک داشته باشد، استانازول یک گزینه مناسب است. از این رو، این هورمون استروئیدی یکی از داروهای مورد علاقه اکثر بدنسازان مسابقه‌ای و حرفه‌ای است.

همچنین، وینسترول یکی از معدود استروئیدهایی است که زنان نیز می‌تواند آن را به صورت کنترل شده مصرف کنند؛ زیرا عوارض جانبی و خطرات آن در مقایسه با سایر استروئیدها کمتر است.

این نوشته تنها جنبه آموزشی داشته و برای بالا بردن سطح دانش و آگاهی مخاطبان می‌باشد. فیتنسیا به هیچ وجه مصرف خودسرانه استروئیدها و هورمون‌ها را به مخاطبان توصیه نمی‌کند.

وینسترول (استانازول)‌ چیست؟

وینسترول یک استروئید مشهور و نام تجاری استروئید آنابولیک/آندروژنیک استانازول است. این هورمون از DHT (دی هیدرو تستوسترون) است؛ از این رو شباهت‌های زیادی با تستوسترون دارد.

باید بدانید که وینسترول در مقایسه با تستوسترون،‌ خواص آندروژنیک بیشتری دارد؛ زیرا نسبت به تستوسترون ٪۱۰ بیشتر به DHT تبدیل می‌شود.

مولکول استانازول (وینسترول)
ساختار مولکولی وینسترول

وینسترول در هر دو فرم خوراکی و تزریقی در بازار وجود دارد. هر کدام از این دو فرم، نیمه عمرهای متفاوتی دارند.

برای خرید وینسترول و سایر استروئیدها کافیست به این لینک مراجعه کنید.

 • نیمه عمر شکل خوراکی : ۹ ساعت
 • نیمه عمر شکل تزریقی : ۲۴ ساعت

هیچ تفاوتی بین اثرات و قدرت فرم خوراکی و تزریقی وینسترول وجود ندارد. تنها تفاوت در سرعت جذب و زمان مصرف است.

استانازول یک ترکیب شیمیایی است که به عنوان یک استروئید آنابولیک و آندروژنیک در دسته‌بندی داروهای تقویت عضلات و بهبود عملکرد ورزشکاران استفاده می‌شود. نام تجاری معروف این ترکیب استانوزولول است.

استانازول به طور عمده برای افزایش عضلات و بهبود قدرت ورزشکاران به کار می‌رود. عملکرد اصلی آن در بدن افزایش سنتز پروتئین‌ها است که به عضلات کمک می‌کند بزرگتر شوند و قدرت و استقامت بیشتری پیدا کنند. همچنین، استانوزولول می‌تواند بهبودی قابل توجهی در بازسازی بافت‌های آسیب‌دیده و بهبود کمی وزن بدن ورزشکاران بیمار شده ایجاد کند.

استانوزولول می‌تواند تأثیرات جانبی مختلفی داشته باشد. برخی از اثرات جانبی که ممکن است رخ دهد، شامل اختلالات هورمونی، تغییرات در سطح کلسترول خون، افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، مشکلات کبدی و کلیه‌ای، رشد موها و صدا، و تأثیرات نامطلوب روی رشد استخوان در افراد جوان است.

استانازول دارای محدودیت‌های قانونی است و در بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده، به عنوان یک ماده تحت کنترل قرار دارد و فقط با مجوز پزشک قابل استفاده است.

استفاده غیراصولی از استانازول یا هر نوع داروی تقویت عضلات دیگر می‌تواند خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند. (منبع ۱)

شکل تزریقی استانازول

استانوزولول تزریقی
آمپول وینسترول تزریقی

وینسترول دپوت (Depot) همان شکل تزریقی این هورمون استروئیدی چربی سوز است. اگرچه اکثر بدنسازان و ورزشکاران ترجیح می‌دهند شکل خوراکی آن را مصرف کنند،‌ اما فرم تزریقی نیز مزایای ویژه خود را دارد.

 • مهم‌تر از همه، برخلاف استروئیدهای خوراکی، وینسترول دپوت باعث بروز آسیب کبدی نمی‌شود. زیرا استروئیدهای خوراکی در کبد متابولیزه می‌شوند اما استروئیدهای تزریقی اینطور نیستند.
 • نیمه عمر استانازول تزریقی بیشتر است؛ در نتیجه لازم نیست مثل شکل خوراکی هر چند ساعت آن را مصرف کنید.

اما در مورد نکات منفی استانازول دپوت می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

 • از آن‌جایی که وینسترول تزریقی محلول در آب است، باید از سرنگ با سوزن ضخیم برای تزریق آن استفاده کنید و این باعث دردناک شدن تزریق می‌شود.
 • برخی ورزشکاران علاقه‌ای به تزریق دارو ندارند؛ زیرا دیدگاه جامعه نسبت به داروهای تزریقی اثرات روانی بدی برای آن‌ها دارد.

شکل خوراکی استانازول

برخلاف این که وینسترول خوراکی اثرات سمی روی کبد دارد، همچنان به دلیل مصرف آسان، انتخاب اول اکثر ورزشکاران رشته بدنسازی است.

استانازول خوراکی به شکل قرص
استانازول خوراکی – وینسترول قرصی

دوز موثر اکثر نمونه‌های موجود در بازار ۱۰ میلی‌گرم و ۵۰ میلی‌گرم است. مصرف ۵۰-۱۰ میلی‌گرم استانوزولول در روز برای اکثر ورزشکاران در هر سطحی مناسب است و نتایج چشمگیری خواهد داشت. اما ورزشکارانی که می‌خواهند حداکثر دوز ممکن را مصرف کنند، می‌توانند تا ۱۰۰ میلی‌گرم در روز نیز پیش بروند. اما این مقدار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود زیرا می‌تواند اثرات جانبی شدیدی داشته باشد.

(منبع ۲)

فواید و اثرات مثبت وینسترول چیست؟

وینسترول یک استروئید منحصر به فرد با کاربردهای گوناگون است و برای افرادی که دقیقاً‌ می‌دانند به دنبال چه چیزی هستند جذاب است.

قبل از این که بررسی کنید آیا این استروئید برای شما مناسب است یا خیر، بیایید با فواید و اثرات وینسترول آشنا شویم.

 • برای کات و کاهش سریع چربی بدن عالی است. وینسترول به شما کمک می‌کند تا در حالی که عضلات خود را حفظ می‌کنید از شر چربی‌های اضافی خلاص شوید.
 • دستیابی به قدرت بیشتر بدون افزایش وزن و حجم. سرعت، قدرت و استقامت ورزشکار به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.
 • اثر دیورتیک استانازول (ادرار آور بودن) در همان روزهای اولیه دوره به بدن شما ظاهری خشک و عضلانی می‌بخشد. عدم احتباس آب یکی از دلایلی است که بسیاری از بدنسازان را به مصرف وینسترول ترغیب می‌کند.
 • رگ‌سازی و نمایان شدن رگ‌ها یکی از مواردی است که در دوره وینسترول می‌توان انتظار داشت.

مزایای بی‌شماری برای مصرف استانازول وجود دارد،‌ بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از بدنسازان به این استروئید علاقه داشته باشند.

 • یک هورمون استروئیدی عالی برای کات و تفکیک عضلات
 • افزایش قدرت، چابی و استقامت
 • افزایش سفتی و خشکی عضلات
 • عدم تبدیل به استروژن (عدم بروز عوارض جانبی استروژنیک)
 • افزایش متوسط عضلات
 • بدون احتباس آب و بدون از دست دادن عضله باعث کاهش درصد چربی بدن می‌شود
 • یکی از معدود استروئیدهای مناسب برای زنان است
 • بسیار مناسب برای استک شدن با طیف وسیعی از استروئیدهای مختلف
 • عوارض جانبی متوسط در مقایسه با سایر استروئیدها

ناگفته نماند برای گرفتن بهترین نتیجه چربی سوزی و کاهش وزن با مصرف وینسترول باید از یک رژیم غذایی مناسب برای چربی سوزی پیروی کنید.

علاوه بر مزایای آن باید مضرات و عوارض جانبی آن (مثل سمیت کبدی) را نیز در نظر داشته باشید. از این رو بهتر است آن را در زمان‌هایی که حداکثر سود را به همراه دارد (مثلاً قبل از مسابقه) استفاده کنید. (منبع ۳)

وینسترول را چگونه مصرف کنیم؟

وینسترول یکی از معدود استروئیدهایی است که در هر دو شکل خوراکی و تزریقی وجود دارد؛ از این رو ورزشکار می‌تواند فرم خوراکی یا تزریقی و یا حتی ترکیبی از هر دو را انتخاب کند.

نحوه مصرف استانوزولول
نحوه مصرف وینسترول (استانازول) در بدنسازی

از آن‌جایی که تزریق استانوزولول به درد فراوان مشهور است، اکثر ورزشکاران مبتدی در بدنسازی، قرص استانازول را که مصرف آن آسان‌تر است، انتخاب می‌کنند.

وینسترول خوراکی را می‌توان با شکم خالی نیز مصرف کرد. بسیاری از افراد به دلیل نیمه عمر کوتاه این دارو، آن را دو بار در روز مصرف می‌کنند. تزریق را می‌توان یک بار در روز و به صورت عضلانی انجام داد. معمولا باسن، ران یا بازو بهترین محل‌ها برای تزریق عضلانی هستند.

حتما بخوانید: بهترین زمان مصرف استانازول در بدنسازی

دوز مصرف استانازول چقدر است؟

سطح تجربه ورزشکار،‌سابقه مصرف استروئید و اهداف او از جمله مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده دوز مصرف استروئید استانوزولول هستند. در ادامه دوز مناسب مصرف وینسترول قرصی و تزریقی را توضیح داده‌ایم:

اکثر مردان از ۴۰ تا ۸۰ میلی‌گرم در روز برای شکل خوراکی پیروی می‌کنند. از آن‌جایی که فرم خوراکی استروئید باعث مسمومیت کبدی می‌شود، مصرف دوزهای بیشتر از ۸۰ میلی‌گرم تنها در صورت استفاده از وینسترول تزریقی مجاز است.

وینسترول دپوت (تزریقی) تا ۱۰۰ میلی‌گرم در روز یک استراتژی رایج در اکثر دوره‌های چربی سوزی با استانازول است. البته در این صورت، طول دوره باید حداکثر ۲ هفته باشد. چنین دوره‌ای، برای قبل از مسابقات بدنسازی عالی است.

حداکثر دوز مجاز وینسترول برای زنان ۵ میلی‌گرم در روز است و باید عوارض جانبی را به دقت کنترل کنند. ورزشکاران زن با تجربه و حرفه‌ای می‌توانند با احتیاط دوز را تا ۱۵-۱۰ میلی‌گرم در روز افزایش دهند، اما این مقدار، برای ورزشکاران مبتدی اصلا مناسب نبوده و خطرناک است.

طول دوره استانازول چقدر است؟

یک دوره معمولی وینسترول بین ۶ تا ۸ هفته است. مانند تمام استروئیدهای خوراکی،‌ مصرف آن برای بیشتر از ۸ هفته خطرناک است؛ زیرا برای کبد اثرات سمی دارد.

پیروی از یک دوره استاندارد و کنترل شده ۶ هفته‌ای، تعادلی بین مزایا و عوارض جانبی استانازول برقرار می‌کند تا ورزشکار در کنار بهره‌مند شدن از فواید، دچار عوارض جانبی شدید نشود.

اگر ورزشکاران حرفه‌ای بخواهند طول دوره استروئید را بیشتر از ۶ هفته در نظر بگیرند، بهترین استراتژی این است که تنها در ۶ هفته از دوره وینسترول مصرف کنند و در سایر هفته‌ها، استروئیدهای تزریقی دیگری را استفاده کنند.

نحوه اجرای دوره بدنسازی استانازول (وینسترول)

قرص هورمون استروئیدی وینسترول
قرص وینسترول

صرف نظر از این که ورزشکار در چه سطحی باشد، طول دوره وینسترول نباید از ۸ هفته تجاوز کند؛ زیرا روی کلسترول خون و کبد اثرات نامطلوبی دارد.

آنچه در ادامه گفته می‌شود فقط جنبه نمونه دارد و نباید به صورت عملی اجرا کنید. دوره استروئید و پاکسازی باید براساس شرایط بدنی و اهداف ورزشکار تنظیم شود. برای اطلاعات بیشتر با مربی مشورت کنید.

دوره وینسترول به تنهایی

دوره استروئیدی که در آن فقط وینسترول به کار برده شود در بدنسازی چندان رایج و محبوب نیست. زیرا علاوه بر مشکلات کبدی و فشار خون، باعث سرکوب شدید تستوسترون نیز می‌شود. این می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات را به دنبال داشته باشد.

افزودن حداقل یک استروئید تستوسترون به دوره با این اثرات منفی مقابله می‌کند.

البته این مورد برای زنان صادق نیست؛ یعنی بانوان از یک دوره‌ای که تنها شامل استروئید استانوزولول باشد، نتیجه بهتری دریافت خواهند کرد و به هیچ وجه نباید تستوسترون را به دوره اضافه کنند.

دوره مبتدی

یک ورزشکار بدنسازی مبتدی که سابقه مصرف استروئید ندارد به احتمال زیاد شکل خوراکی استانازول را انتخاب می‌کند. این دوره خوراکی مبتدی به مدت ۶ هفته با دوز ۲۰ تا ۵۰ میلی‌گرم در روز اجرا می‌شود.

البته شما به عنوان یک بدنساز مبتدی باید دوز مصرف را از پایین‌ترین مقدار ممکن شروع کنید و به مرور زمان افزایش دهید تا از بروز ناگهانی عوارض جانبی جلوگیری کنید.

افراد مبتدی به هیچ‌وجه نباید بیشتر از ۶ هفته دوره داشته باشند.

برای عضله‌سازی بیشتر در دوره، استک کردن وینسترول با یک استر تستوسترون با دوز ۵۰۰-۲۵۰ میلی‌گرم در هفته مناسب است.

تستوسترون انانتات، سوستانون و پروپیونات از جمله تستوسترون‌هایی هستند که می‌توانید به این دوره اضافه کنید.

 • هفته ۱۲-۱
  • تستوسترون انانتات : ۵۰۰ میلی‌گرم / هفته
  • آریمیدکس : ۰.۵ میلی‌گرم / یک روز در میان
 • هفته ۱۲-۷
  • وینسترول : ۵۰ میلی‌گرم / روز

یا

 • هفته ۱۲-۱
  • تستوسترون پروپیونات : ۱۰۰ ملی‌گرم / یک روز در میان
  • آریمیدکس : ۰.۵ میلی‌گرم / یک روز در میان
 • هفته ۱۲-۷
  • وینسترول : ۵۰ میلی‌گرم / روز

همچنین بخوانید: دوره وینسترول و سوستانون؛ نحوه مصرف، فواید و عوارض جانبی

دوره نیمه حرفه ای

اگر شما یک ورزشکار نیمه حرفه ای هستید که سابقه مصرف استروئیدها را هم دارید، دیگر دوره مبتدی برای شما عملکرد مناسب نخواهد داشت.

در این حالت بهتر است دوره نیمه حرفه ای وینسترول را به شکل زیر اجرا کنید.

۴۰-۸۰ میلی‌گرم وینسترول خوراکی در روز برای یک دوره ۶ هفته‌ای برای ورزشکاران بدنسازی نیمه‌حرفه‌ای مناسب است. با این حال نظارت بر عوارض جانبی و شرایط بدنی در طول دوره به شما اجازه می‌دهد که دوز مصرفی را افزایش یا کاهش دهید.

فراموش نکنید که مزایای حاصل از مصرف دوزهای زیاد، با مشکلات کبدی شدید همراه است!

اکثر ورزشکاران ترجیح می‌دهند استانوزولول را با سایر استروئیدهای مشهور در چربی سوزی مثل ترنبولون ترکیب کنند تا بعد از دوره ظاهری بسیار خشک و درصد چربی پایین داشته باشند.

 • هفته ۱۲-۱
  • تستوسترون پروپیونات : ۱۵۰ میلی‌گرم / یک روز در میان
  • آریمیدکس : ۰.۵ میلی‌گرم / یک روز در میان
 • هفته ۸-۱
 • هفته ۱۲-۷
  • وینسترول : ۵۰ میلی‌گرم / روز
  • ترنبولون استات : ۷۵ میلی‌گرم / یک روز در میان

همچنین بخوانید: دوره تستوسترون انانتات و استانازول (وینسترول) برای کات

دوره حرفه‌ای وینسترول

حالا میرسیم به دوره حرفه‌ای وینسترول! بدیهی است که این دوره برای ورزشکاران مبتدی و نیمه حرفه ای مناسب نیست. دوره حرفه ای وینسترول برای ورزشکاران حرفه‌ای و در سطح مسابقات به صورت زیر قابل اجرا است:

حداکثر دوز وینسترول برای ورزشکاران حرفه‌ای و مسابقه‌ای بدنسازی، ۱۰۰ میلی‌گرم در روز در نظر گرفته می‌شود. البته در تمام دوره از این دوز پیروی نمی‌شود. مثلا در یک دوره ۶ هفته‌ای حرفه‌ای ممکن است ورزشکار در ۴ هفته اول روزانه ۵۰ میلی‌گرم و تنها در هفته‌های ۵ و ۶ روزانه ۱۰۰ میلی‌گرم استانازول مصرف کند.

ورزشکاران حرفه‌ای احتمالا از چندین استروئید دیگر نیز در دوره استانازول استفاده خواهند کرد. باید در دوره حداقل یک تستوسترون وجود داشته باشد. تستوسترون انانتات تا ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته مناسب است. همچنین مصرف وینسترول باید پس ۶ هفته به طور کلی قطع شود.

 • هفته ۸-۱
  • تستوسترون انانتات : ۲۵۰ میلی‌گرم / هفته
  • بولدنون : ۲۰۰ میلی‌گرم / یک روز در میان
 • هفته ۱۶-۹
  • تستوسترون پروپیونات : ۲۰۰ میلی‌گرم / یک روز در میان
  • وینسترول : ۵۰ میلی‌گرم / روز
  • ترنبولون استات : ۱۰۰ میلی‌گرم / یک روز در میان
 • هفته ۱۶-۱ (اختیاری و براساس نیاز ورزشکار)
  • آریمیدکس : ۱ میلی‌گرم / روز
  • سوماتروپین (HGH) : ۴ واحد / روز

دوره مصرف برای زنان

زنانی که به ورزش بدنسازی می‌پردازند نیز می‌توانند از وینسترول بهره‌مند شوند. اما لازم به ذکر است که حتی در دوزهای کم نیز برخی زنان شاهد عوارض جانبی مثل رشد موهای زائد، بم شدن صدا و … خواهند بود. در صورت بروز این علائم باید مصرف استانازول را سریعاً قطع کنید.

نحوه اجرای دوره وینسترول برای زنان ورزشکار:

دوز مناسب استانوزولول برای زنان ۱۰ میلی‌گرم به صورت یک روز در میان است. در حالی که مصرف روزانه ۱۰ میلی‌گرم نیز ممکن است، اما باید احتیاط بیشتری کنید تا از بروز علائم مردانه جلوگیری شود.

در ادامه یک نمونه دوره وینسترول برای زنان در سطح مبتدی/نیمه‌حرفه‌ای گفته شده است:

 • هفته ۵-۱
  • وینسترول : ۱۰ میلی‌گرم / روز
 • هفته ۱۲-۷
 • هفته ۱۲-۱ (اختیاری)
  • سوماتروپین : ۲ واحد / یک روز در میان

یک دوره چربی سوزی استانازول در سطح حرفه‌ای برای زنان :

 • هفته ۴-۱
  • آناوار : ۱۰ میلی‌گرم / روز
 • هفته ۷-۴
  • پریموبولان تزریقی : ۱۰۰ میلی‌گرم / هفته
 • هفته ۱۲-۸
  • وینسترول : ۱۰ میلی‌گرم / روز
  • آناوار : ۱۰ میلی‌گرم / روز
 • هفته ۱۲-۱ (اختیاری)
  • سوما : ۲ واحد / روز

اگر شما یک بانوی ورزشکار هستید، توصیه میکنم مقاله دوره وینسترول برای زنان را بخوانید.

نتایج و فواید

افزایش قابل توجه قدرت و سرعت ورزشکار و همچنین کاهش چشمگیر درصد چربی بدن از مهم‌ترین نتایج حاصل از مصرف استروئید چربی سوز وینسترول هستند. از این رو مصرف وینسترول تنها به ورزش بدنسازی محدود نمی‌شود،‌ بلکه ورزشکاران رشته‌های ورزشی دیگر مثل دو و میدانی نیز ممکن است به سراغ آن بروند.

چون وینسترول یک هورمون حجیم کننده و افزایش وزن نیست،‌ برای کسانی که می‌خواهند علاوه بر افزایش قدرت تا حد امکان افزایش وزن نداشته باشند مناسب است.

از سایر فواید و نتایج استانازول، می‌توانیم بر تقویت عضلات، تاندون‌ها و استخوان‌ها اشاره کنیم.

وینسترول برای عضله‌سازی مناسب نیست. همچنین مصرف آن به تنهایی نتیجه قابل توجهی نخواهد داشت. زیرا مانند سایر استروئیدهای آنابولیک، قدرتمند و عضله‌ساز نیست.

بنابراین استفاده از وینسترول برای کاهش چربی بدن و بهبود عملکرد ورزشی جایی است که شما بهترین نتیجه‌ها را کسب خواهید کرد.

پاکسازی بعد از دوره (PCT)

وینسترول (یا همان استانوزولول) تولید تستوسترون توسط بدن را سرکوب می‌کند. بنابراین یکی از اهداف اصلی در پاکسازی بعد از دوره وینسترول این است که تولید تستوسترون به حد طبیعی و نرمال برسد. این هم برای حفظ سلامتی و هم برای حفظ نتایج کسب شده در دوره ضروری است.

به دلیل نیمه عمر کوتاه استانازول، دوره پاکسازی تنها ۱۲ ساعت پس از مصرف آخرین دوز شروع خواهد شد.

با این حال، از‌ آن‌جایی که در بدنسازی به ندرت وینسترول به عنوان یک استروئید مستقل مصرف می‌شود،‌ سایر ترکیبات موجود در دوره نیز روی زمان شروع پاکسازی تاثیرگذار هستند.

همچنین بخوانید: راهنمای جامع پاکسازی دوره استروئید (PCT)

توضیحات مربوط به پاکسازی و همچنین یک نمونه برنامه پاکسازی وینسترول را در ادامه بخوانید.

نولوادکس (تاموکسیفن) یک انتخاب خوب برای پاکسازی بعد از دوره استانازول است. اما انتخاب بین تاموکسیفن یا کلومیفن به سایر استروئیدهای موجود در دوره نیز بستگی دارد.

اگر از استروئیدهایی مثل دکا دورابولین یا ترنبولون استفاده کنید، تاموکسیفن برای پاکسازی مناسب نیست. پیشنهاد می‌کنم این مقاله را بخوانید : در پاکسازی کلومیفن مصرف کنیم یا تاموکسیفن؟

نمونه دوره پاکسازی :

 • هفته ۲-۱
  • تاموکسیفن سیترات : ۴۰ میلی‌گرم / روز
 • هفته ۴-۲
  • تاموکسیفن سیترات : ۲۰ میلی‌گرم / روز

این دوره PCT می‌تواند سطح تستوسترون و سایر هورمون‌ها را به حالت طبیعی برگرداند.

عوارض جانبی وینسترول چیست؟

با مصرف استانوزولول برای اهداف بدنسازی، مانند تمام استروئیدهای آنابولیک/آندروژنیک می‌توانید انتظار داشته باشید که عوارض جانبی رخ دهد.

جنبه مثبت وینسترول این است که آروماتیزه نشده و به هورمون استروژن تبدیل نمی‌شود؛ بنابراین لازم نیست نگران احتباس آب یا ژنیکوماستی باشید.

اما با سرکوب تولید تستوسترون طبیعی باید انتظار داشته باشید که برخی عوارض جانبی ناشی از مصرف استروئیدها در بدن شما بروز کند.

اگرچه این استروئید جزو ترکیبات خفیف به شمار می‌رود و معمولا عوارض جانبی شدید مثل ترنبولون ندارد، اما باید جانب احتیاط را رعایت کنید.

در ادامه، به برخی از عوارض جانبی وینسترول اشاره کرده‌ایم.

کلسترول – علاوه بر عوارض جانبی مرتبط با تستوسترون، یکی از اثرات منفی استانازول تاثیر جدی آن بر سطح کلسترول است. سطح کلسترول باید در طول دوره کنترل شود. (به ویژه اگر مستعد بیماری‌های قلبی عروقی باشید).

کلسترول بالا در موارد شدید می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی و حتی سکته شود. مصرف کنندگان استانوزولول باید از یک رژیم غذایی کم چرب و منظم پیروی کنند.

ماهی‌های چرب مثل سالمون، آووکادو،‌ بادام، حبوبات،‌ جو دو سر و انواع توت، همگی جزو غذاهای عالی برای کاهش کلسترول هستند.

بروز صفات مردانه – اگرچه استانازول در مقایسه با سایر استروئیدها،‌ اثرات آندروژنیک کمتری دارد اما هنوز هم احتمال بروز صفات مردانه در زنان بعید نیست.

زنان حتی در دوزهای کم نیز ممکن است مواردی مثل رشد موهای زائد، بم شدن صدا و ریزش مو را تجربه کنند.

سمیت کبدی – آسیب کبدی و تغییر در عملکرد صحیح آن همیشه یکی از خطرات اصلی استروئیدهای خوراکی است؛ زیرا آن‌ها برای جذب باید ابتدا از کبد عبور کنند. این دلیل بزرگی است که باعث می‌شود مصرف استانازول به تنها ۶ هفته محدود شود.

استفاده از داروهای محافظت از کبد مثل Liver Cleanse یا لیو۵۲ در طول دوره ضروری است.

افزایش ادرار – وینسترول اثر دیورتیک (ادار آور) دارد. از این رو آب بدن دفع شده و عضلات ظاهری خشک به خود خواهند گرفت. اما کم‌آبی بدن به عنوان یکی از عوارض جانبی استانازول شناخته می‌شود.

درد مفاصل – از دست دادن مایعات بدن می‌تواند باعث درد مفاصل شود. مصرف آب کافی در طول دوره وینسترول بسیار مهم است. داشتن اندامی بسیار لاغر می‌تواند باعث ناراحتی مفاصل شود.

یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن این مشکلات استفاده از دکا دورابولین (ناندرولون) در کنار وینسترول است.

تهوع و استفراغ – یک عارضه جانبی مخرب ناشی از مصرف وینسترول، مشکلات گوارشی است. این تا حد زیادی می‌تواند از طریق نظارت دقیق بر دوز و اثرات استروئیدهای مختلف موجود در دوره، کنترل شود.

همه استروئیدها در صورت استفاده بیش از حد یا سو استفاده می‌توانند به طور بالقوه برای سلامتی شما بسیار خطرناک باشند. وینسترول (به ویژه شکل خوراکی)، با خطرات شناخته شده‌ای که برای کبد دارد در شدیدترین موارد می‌تواند باعث نارسایی کبدی شود. به همین دلیل است که به هیچ‌وجه نباید آن را بیش از ۶ هفته مصرف کنید.

خطر دیگر مصرف نادرست استانازول در رابطه با کلسترول است. در این حالت کلسترول خوب (HDL) کاهش یافته و کلسترول بد (LDL) افزایش می‌یابد. کنترل منظم کلسترول در طول دوره توصیه می‌شود.

سوالات رایج

در چه ساعتی از روز، استانوزولول را مصرف کنم؟

هیچ زمان خاصی از روز وجود ندارد که به عنوان بهترین زمان مصرف استانازول (وینسترول) معرفی شود. بسته به برنامه تمرینی شما می‌تواند متفاوت باشد. نکته مهم این است که به دلیل نیمه عمر ۹ ساعته استانوزولول ، دوز یک روز را به چندین دوز کوچک تقسیم کنید و در طول روز مصرف کنید.

آیا می‌توانم با وینسترول عضله سازی کنم؟

کاربرد اصلی وینسترول برای کات و خشک کردن عضلات است. از این رو علاوه بر بدنسازان،‌ ورزشکاران دو و میدانی نیز به مصرف آن علاقه دارند. اما با این حال تا حدی به عضله سازی نیز کمک می‌کند اما نه به اندازه سایر استروئیدهای عضله ساز مثل تستوسترون یا ترنبولون. به همین دلیل به عنوان یک استروئید عضله‌سازی و حجم‌گیری به کار نمی‌رود.

آیا وینسترول روی خلق و خو تأثیر دارد؟

اثر هر استروئید از جمله وینسترول، برای هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. از آن‌جایی که استانوزولول تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن را سرکوب می‌کند، می‌تواند باعث کاهش تمرکز، تحریک‌پذیری و حتی افسردگی شود. از این رو توصیه می‌شود یک استر تستوسترون در کنار وینسترول مصرف کنید.

آیا بعد از دوره وینسترول باید پاکسازی انجام بدهم؟

اگرچه دوره مصرف وینسترول به تنهایی، برای مردان چندان مفید و کاربردی نیست، اما اگر این دوره را اجرا کرده باشید، باز هم پاکسازی کاملا ضروری است. از آن‌جایی که استانوزولول تولید هورمون تستوسترون را سرکوب یا به طور کامل متوقف می‌کند، بدون پاکسازی در پایان دوره دچار افت شدید تستوسترون و افزایش استروژن می‌شوید. بنابراین پاکسازی به کمک داروهایی مثل کلومیفن بعد از دوره استانازول بسیار ضروری است.

آیا استانازول تستوسترون را افزایش می‌دهد؟

استانازول نه تنها تستوسترون را افزایش نمی‌دهد بلکه باعث سرکوب تولید آن و در نتیجه کاهش تستوسترون بدن نیز می‌شود. از آن‌جایی که ساختار شیمیایی وینسترول شبیه به تستوسترون و DHT است، برخی از اثرات این هورمون‌ها را تقلید می‌کند. اما این اثرات با تستوسترون واقعی یکسان نیست، به همین دلیل باید یک نوع تستوسترون به دوره اضافه کنید تا از مشکلاتی مثل کاهش میل جنسی، افسردگی و … جلوگیری شود.

آیا استانازول نوعی تستوسترون است؟

استانازول یک استروئيد مصنوعی است که شبیه تستوسترون طبیعی از هورمون دی هیدرو تستوسترون گرفته شده است. DHT یک استروئید جنسی آندروژن درون‌زا است و به طور طبیعی از طریق تبدیل تستوسترون در بدن تولید می‌شود.
DHT مسئول بروز ویژگی‌های مردانه است. استانازول در حالی که مشابه تستوسترون است، از نظر شیمیایی اصلاح شده و دارای نسبت بالاتری از فعالیت آنابولیک به فعالیت آندروژنیک در مقایسه با تستوسترون است.

کدام استروئیدها را با وینسترول ترکیب کنم؟

از آن‌جایی که کاربرد اصلی استانوزولول کات و تفکیک عضلات است،‌ بهتر است آن را با سایر استروئیدهایی که با همین هدف مصرف می‌شوند ترکیب کنید. مثل مسترون، ترنبولون، آناوار و پروویرون

جمع‌بندی

وینسترول تضمین می‌کند که شما را از شر احتباس آب و چربی‌ها خلاص کند. چه برای اهداف شخصی و چه برای مسابقات بدنسازی، استانوزولول به شما کمک می‌کند. اما به یاد داشته باشید که داشتن برنامه تمرینی و رژیم غذایی متناسب با شرایط بدنی و هدف نقش بسیار مهمی در موفقیت و میزان کسب نتیجه از دوره دارد.

علاوه بر چربی سوزی،‌ به حفظ عضلات شما و ریکاوری بهتر نیز کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. ناشناس گفت:

  خیلی کمکم کرد واقعا مرسی

 2. علی گفت:

  سلام یه داروی هرمونی که باعث بم شدن صدا بشه ممکنه بگید
  تستسترون آمپولش رو چندین بار زدم ولی با ۳۱ سال سن هنوز صدام نازک و دخترونه است و دکتر متخصص هم رفتم گفت مشکل حنجره نداری ..هرمون مردونه بدنم کمه
  آیا این دارو باعث بم شدن صدا میشه یا فقط برای خانم ها اینجوره ؟

  1. سلام و عرض احترام
   این مورد باید تحت نظر پزشک باشه و من به عنوان مربی بدنسازی نمیتونم در چنین مسائلی دخالت کنم

 3. ناشناس گفت:

  اگر برای یک‌دوره استفاده کنم و نیمه حرفه ای باشم عوارض جانبیش رو چطوری کنترل کنم

  1. در این مورد باید اطلاعات بیشتری در مورد شرایط بدنی شما داشته باشم. میتونید از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید.
   ارتباط با مربی

 4. ناشناس گفت:

  دمه شما گرم

 5. امیرحسین گفت:

  بسیار ممنون از شما بابت این مطلب کامل و خوب متشکرم از شما

 6. کامبیزپناهنده گفت:

  سلام ممنونم از تجربیات استفاده کامل بردیم

 7. ناشناس گفت:

  واقعا دمت گرم، جامع کامل، بدون هیچ قید و بندی فقط واقعیت رو گفتین، به این میگن عمل به رسالت

 8. dr.kosari گفت:

  مطالبی که داخل سایت نوشته شده خیلی کامل و دقیقه

  1. سلام.
   خوشحالیم که مورد رضایت شما واقع شده!