فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

دوره وینسترول و سوستانون : نحوه مصرف، فواید و عوارض جانبی


دوره سوستانون و وینسترول در بدنسازی

ورزشکاران رشته بدنسازی (و گاهی اوقات سایر رشته‌ها) ممکن است برای رسیدن به اهداف خود تصمیم به مصرف استروئید بگیرند. اگر هدف ورزشکار دستیابی به حجم خشک و خالص عضلانی و در کنار آن کاهش درصد چربی بدن و چربی‌سوزی باشد، دوره وینسترول و سوستانون می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. (البته تمرینات صحیح ورزشی و رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید).

وینسترول یک ترکیب استروئیدی است که در هر دو شکل خوراکی و تزریقی وجود دارد. با شنیدن نام این استروئید به طور ناخودآگاه به یاد چربی‌سوزی و کاهش درصد چربی بدن میفتیم! این بی دلیل نیست. وینسترول (استانازول) تأثیرات بسیار چشمگیر و مثبتی در کاهش چربی بدن دارد و به طور خاص در دسته استروئیدهای مناسب برای چربی‌سوزی قرار می‌گیرد.

سوستانون نیز ترکیبی از چهار استر مختلف تستوسترون است که هرکدام از این استرها، نیمه عمر خاص خود را دارند. یک مزیت اصلی سوستانون در مقایسه با سایر انواع تستوسترون مثل سایپیونات، پروپیونات، انانتات و … این است که نه تنها اثرگذاری سریعی دارد، بلکه تا مدت زمان زیادی نیز سطح تستوسترون بدن را بالا نگه می‌دارد. این یعنی اثرگذاری سریع و مستمر!

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان است و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

فواید و نتایج دوره وینسترول (استانازول) و سوستانون چیست؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، استانازول یک ترکیب بسیار مطلوب برای چربی‌سوزی و کات کردن است.

سوستانون نیز در واقع ترکیبی از چهار نوع استر مختلف تستوسترون است و همه ما در مورد اثرات عضله‌سازی تستوسترون آگاه هستیم.

با کنار هم قرار دادن دو عبارت بالا، به سادگی مشخص می‌شود که دوره وینسترول و سوستانون چه فواید و اثراتی می‌تواند داشته باشد. از جمله:

 • چربی سوزی و کاهش توده چربی بدن
 • عضله‌سازی و افزایش توده عضلات
 • بهبود شکل کلی بدن
 • افزایش قدرت
 • به دست آوردن حجم خشک عضلانی

البته یک قاعده کلی و اساسی در مورد بدنسازی این است که هیچ چیزی بدون تمرین مناسب و رژیم غذایی صحیح نتیجه نمی‌دهد! پس از این دو مورد غافل نشوید.

همچنین نتیجه‌ای که شما از دوره استروئیدی سوستانون و وینسترول کسب می‌کنید، تا حد بسیار زیادی به نوع تمرینات ورزشی شما و رژیم غذاییتان بستگی دارد. می‌توانید در مورد تمرین و رژیم غذایی با مربی مشورت کنید!

نحوه مصرف سوستانون و وینسترول (استک کردن)

سوستانون جزو استروئیدهایی است که به راحتی با تقریبا تمام استروئید ترکیب و استک می‌شود. باز هم تکرار می‌کنیم که سوستانون در واقع تستوسترون است؛ در نتیجه منطقی نیست که سوستانون را به یک نوع تستوسترون دیگر ترکیب کنید.

یکی از استروئیدهایی که در ترکیب با سوستانون نتیجه و اثربخشی خوبی دارد، وینسترول یا همان استانازول است. (دقت کنید وینسترول و استانازول دو نام متفاوت برای یک ترکیب یکسان هستند. پس استانازول همان وینسترول است).

دوره سوستانون و وینسترول می‌تواند برای رسیدن به حجم عضلانی خشک و بدون چربی، کمک زیادی به ورزشکاران (به ویژه رشته بدنسازی) بکند.

هشدار: نحوه مصرف استروئید باید براساس شرایط بدنی ورزشکار و اهداف وی مشخص شود. نحوه مصرفی که در ادامه معرفی می‌کنیم، تنها برای افزایش آگاهی شما بوده و جنبه نمونه دارد.

برای طراحی برنامه دوره بدنسازی و پاکسازی و همچنین تعیین داروهای جانبی برای جلوگیری از عوارض جانبی، به صورت اختصاصی برای خودتان با مربی در ارتباط باشید.

دوره سوستانون و وینسترول برای ورزشکاران کم سابقه

اگر شما ورزشکاری هستید که تجربه چندانی در مصرف استروئیدها ندارید و تاکنون استروئیدها زیادی را امتحان نکرده‌اید، بهتر است بسیار احتیاط کنید و تا حد امکان دوز مصرف و طول دوره را پایین نگه دارید.

در ادامه نحوه اجرای دوره سوستانون و وینسترول به صورت نمونه و فقط برای افزایش آگاهی شما آورده شده است.

دوره سوستانون و وینسترول متوسط
دوره سوستانون و وینسترول – سطح متوسط

حتما باید داروهای لازم برای کنترل عوارض جانبی به دوره ذکر شده در بالا افزوده شود.

دوره وینسترول و سوستانون برای ورزشکاران حرفه‌ای

اگر ورزشکار سابقه طولانی مصرف استروئیدها را داشته باشد و انواع مختلفی از آن‌ها را به کار برده باشد، ممکن است بخواهد دوره‌های سنگین‌تر و قوی‌تری را اجرا کند.

در ادامه یک نمونه دوره پیشرفته وینسترول و سوستانون (تنها با هدف افزایش آگاهی شما و نه اجرای عملی) آورده شده است.

دوره وینسترول و سوستانون پیشرفته
دوره سوستانون و وینسترول – سطح پیشرفته

دقت کنید افزودن داروهای جلوگیری و کنترل عوارض جانبی به دوره بالا کاملا ضروری و مهم است.

شاید مقاله‌های زیر را نیز دوست داشته باشید:

عوارض جانبی

حالا می‌رسیم به بخشی که شاید برای ورزشکاران ناخوشایند باشد! اما به هر حال باید واقعیت را بپذیرید. استروئیدها همانطور که برای شما نتایج مثبت دارند، باید در مورد عوارض جانبی سوء مصرف استروئیدها هم آگاه باشید.

اگر شما تصمیم به مصرف استروئید گرفته‌اید، منطقی‌ترین حالت این است که به صورت اصولی و صحیح پیش بروید تا این عوارض جانبی به حداقل مقدار ممکن برسند. (در این مورد می‌توانید با مربی سایت فیتنسیا مشورت کنید).

در این نوشته، دوره سوستانون و وینسترول را معرفی کردیم. پس باید عوارض جانبی هرکدام از این دو استروئیدها را به طور جداگانه بررسی کنیم.

عوارض جانبی احتمالی سوستانون

سوستانون ترکیبی از چهار استر تستوسترون است. پس عوارض جانبی احتمالی آن، دقیقا همان عوارض جانبی مربوط به تستوسترون است.

از جمله عوارض جانبی احتمالی سوستانون که ممکن است در اثر مصرف غلط و کنترل نشده رخ دهد، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • عوارض جانبی آندروژنیک مثل:‌ جوش و آکنه، چرب شدن پوست، ریزش مو، بزرگی پروستات، تغییرات صدا و …
 • عوارض جانبی استروژنیک مثل: افزایش سطح استروژن، احتباس آب، ژنیکوماستی، افزایش فشار خون و …

این که کدام یک از عوارض جانبی ذکر شده در بالا در بدن شما رخ دهد، به دو مورد اصلی بستگی دارد:

 • نحوه مصرف استروئید و داروهای کنترل عوارض جانبی
 • ژنتیک و شرایط بدنی شما

لازم به ذکر است که سوستانون اثرات قابل توجهی بر کبد ندارد و تقریبا مشکلی برای این اندام حیاتی ایجاد نمی‌کند.

عوارض جانبی احتمالی وینسترول (استانازول)

خوشبختانه وینسترول در بدن به استروژن تبدیل نمی‌شود. این یعنی باعث احتباس آب یا ژنیکوماستی نخواهد شد.

اما از آن‌جایی که وینسترول جزو مشتقات DHT (دی هیدرو تستوسترون) است، خواص آندروژنی دارد. در نتیجه عوارض جانبی احتمالی که ممکن است در اثر مصرف وینسترول در بدن شما ایجاد شود، عبارتند از:

 • جوش و آکنه
 • چرب شدن پوست
 • ریزش مو
 • بزرگ شدن پروستات
 • تغییرات صدا
 • و سایر عوارض جانبی آندروژنیک

یکی از مهم‌ترین عارضه‌های جانبی وینسترول که باید بسیار به آن دقت کنید، فشار کبدی ناشی از آن است. استانازول متابولیسم کبدی دارد (یعنی در کبد پردازش می‌شود) و این می‌تواند منجر به آسیب کبدی شود. بنابراین، اگر شما سابقه مشکلات کبدی دارید، شاید بخواهید سراغ وینسترول نروید یا حداقل در مصرف آن بسیار احتیاط کنید.

هشدار: گاهی اوقات می‌بینیم که ورزشکاران (یا حتی مربی‌ها) تصور می‌کنند فقط وینسترول خوراکی باعث فشار کبدی می‌شود و وینسترول تزریقی هیچ تأثیری روی کبد ندارد. اما واقعیت اصلا اینطور نیست. هر دو فرم خوراکی و تزریقی وینسترول به کبد فشار وارد می‌کنند و در صورت مصرف غلط ممکن است باعث آسیب جدی به کبد شوند.

مقاله دوره ترنبولون و سوستانون برای افزایش حجم خشک عضلانی را از دست ندهید!

جمع‌بندی و سخن پایانی در مورد دوره وینسترول و سوستانون

دوره وینسترول و سوستانون یکی از دوره‌های رایج و موثر در بدنسازی است. این دوره می‌تواند به طور همزمان به کاهش توده چربی و افزایش حجم عضلانی بدن شما کمک کند.

البته رژیم غذایی و تمرین‌های ورزشی شما نقش تعیین‌کننده‌ای در نوع و میزان نتایج حاصل از این دوره خواهند داشت. پس به این دو مورد نیز توجه ویژه داشته باشید.

اگر شما سابقه مشکلات کبدی دارید، بهتر است از استروئیدهای مضر برای کبد مصرف نکنید. همچنین بسیار مهم است که در دوره‌های شامل وینسترول، راهکارهای محافظت از کبد را انجام دهید تا عوارض جانبی کبدی به حداقل برسد. داروی لیو۵۲ را نیز دریابید!

شما می‌توانید دوره+پاکسازی مخصوص خودتان را از مربی دریافت کنید. کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

کانال تلگرام آموزش بدنسازی فیتنسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *