🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

بولدنون: فواید، عوارض و دوره مصرف در بدنسازی


هورمون بولدنون در بدنسازی و پاورلیفتنیگ

شاید این سوال برای شما پیش آمده که بولدنون چیست؟ بولدنون در ابتدا برای مصارف دامپزشکی ساخته شد. اما امروزه با هدف عضله‌سازی و افزایش عملکرد فیزیکی، بولدنون در بدنسازی و پاورلیفتینگ استفاده می‌شود. وزشکاران، تأثیر آن را در افزایش توان و عضله‌سازی را مثبت ارزیابی می‌کنند. ما در این نوشته به طور کامل، هورمون استروئیدی بولدنون و عوارض آن را بررسی میکنیم و چند نمونه از دوره‌های آن را معرفی می‌کنیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

گاهی اوقات، بدنسازان برای افزایش حجم عضلات و قدرت، هورمون استروئیدی بولدنون را از بازار سیاه تهیه کرده و مصرف می‌کنند. مصرف این دارو در ورزش ممنوع است و ورزشکاران باید بسیاری از مسائل بهداشتی و ایمنی پیرامون مصرف این هورمون را بدانند.

این نوشته فقط برای افزایش دانش و آگاهی ورزشکاران حرفه‌ای بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

بولدنون چیست؟

بولدنون یک هورمون استروئیدی روغنی می‌باشد که دارای استرهای آنابولیک منحصر به فردی است. این هورمون یک استروئید آندروژنیکی-آنابولیکی و نوعی از تستوسترون مصنوعی است. طولانی بودن استرها باعث طولانی شدن نیمه عمر دارو می‌شود. این یعنی اثرات حاصل از هر تزریق،‌ برای مدت زمان زیادی در بدن باقی خواهد ماند. پس احتیاجی به تزریق‌های پی در پی با فاصله زمانی کم نیست.

بخش اصلی بولدنون یعنی تستوسترون، باعث ایجاد قدرت بدنی و رشد عضلات بدون چربی به طرز چشمگیر خواهد شد.

اگر بخواهیم به سوال بولدنون چیست از نظر شیمیایی پاسخ دهیم، باید بگوییم که شباهت زیادی به دیانابول دارد. تنها تفاوت آن‌ها این است که دیانابول یک استروئید خوراکی آلکیله شده در شاخه ۱۷ آلفا است. پس اثرات سمی روی کبد دارد. همچنین نیمه عمر دیانابول تنها ۸ ساعت است. در مورد استروئیدهای مضر برای کبد بیشتر بخوانید.

اما بولدنون، فاقد شاخه ۱۷ آلفا است؛ در نتیجه تأثیر چندانی روی کبد ندارد. این استروئید به صورت یک ترکیب روغنی تولید می‌شود. دارای نیمه عمر طولانی ۱۴ روز است. (منبع ۱)

ویژگی مثبتی که آن را از سایر استروئیدها متمایز می‌سازد، کم بودن خواص آندروژنیک و استروژنیک آن است؛ بنابراین، عوارض جانبی آن نسبت به سایر استروئیدهای قدرتمند مثل ترنبولون کمتر است. اما هنوز هم عوارض جانبی قابل توجهی دارد. (منبع ۲)

احتمالا شما هم مثل هر بدنساز دیگری دوست دارید خواص بولدنون در بدنسازی را با سایر استروئیدها مقایسه کنید و بهترین مورد را انتخاب کنید. اما هیچ استروئید دیگری که در استرها، ترکیب و خواص آندروژنیک و استروژنیک مشابه با بولدنون باشد پیدا نخواهید کرد. این هورمون، جزو استروئیدهایی است که در زمان کوتاه، نتایج چشمگیری به شما می‌دهد و در مقایسه با سایر استروئیدهای هم‌رده، عوارض بولدنون کمتر است.

موارد مصرف بولدنون چیست؟

بولدنون هیچگونه مصرف پزشکی یا درمانی برای انسان ندارد. مصرف این هورمون برای انسان‌ها، توسط FDA (سازمان غذا و دارو) به طور کامل ممنوع اعلام شده است.

جالب است بدانید علاوه بر این که این هورمون به طور غیرقانونی برای افزایش عملکرد ورزشکاران استفاده می‌شود، برای افزایش عملکرد و توان اسب‌های مسابقه‌ای نیز به کار می‌رود که البته این کار نیز غیرقانونی است.

سایر استفاده‌های بولدنون چیست؟ یکی دیگر از مصارف بولدنون تحریک رشد حیوانات (مثل گاوهای گوشتی) است. البته این مورد نیز در سطح بین‌المللی ممنوع است و در اکثر کشورها، برنامه‌های نظارتی برای پیشگیری از مصرف آن در پرورش دام اجرا می‌شود.

اما برخلاف توضیحات فوق، به دلیل اثرات مثبت آن، همچنان بولدنون در بدنسازی مصرف می‌شود و رایج است.

فواید مصرف هورمون بولدنون

بولدنون جزو استروئیدهایی است که بسیاری از ورزشکاران رشته بدنسازی اثربخشی خارق‌العاده آن را تأیید می‌کنند. حقیقت این است که این دارو هیچوقت برای مصارف انسانی ساخته نشده بوده است.

اما به هرحال، به دلیل اثربخشی مطلوب آن در افزایش عملکرد ورزشی و بهبود توده عضلانی بدن، به یک هورمون استروئیدی محبوب در میان ورزشکاران و به ویژه بدنسازان تبدیل شده است.

فواید حاصل از بولدنون به اندازه تستوسترون و دیانابول نیست و نسبت به آن‌ها خفیف‌تر است.

با مصرف هورمون‌های استروئیدی مثل، از فواید و نتایج آن لذت خواهید برد اما باید بهای آن (تحمل عوارض جانبی) را بپردازید.

افزایش قدرت عمومی بدن

بولدنون باعث افزایش قدرت عمومی و توان بدنی ورزشکار خواهد شد. پاورلیفترها نیز مثل بدنسازها بعد از مصرف این هورمون، انرژی بیشتری برای بلند کردن وزنه‌های سنگین‌تر خواهند داشت.

علاوه بر بدنسازی، ورزشکاران رشته دو و میدانی نیز، با مصرف این دارو، می‌توانند مسافت‌های طولانی‌تری را با سرعت و استقامت بیشتری بدوند.

با مصرف بولدنون، استقامت و قدرت زیادی ایجاد خواهد شد و ورزشکار می‌تواند با انرژی و انگیزه بیشتری به تمرینات و رقابت‌های ورزشی بپردازد.

افزایش توده عضلانی خالص بدون چربی

یکی از دلایل اصلی که بدنسازان و ورزشکاران با وجود عوارض بولدنون، به مصرف آن علاقه دارند، توانایی این دارو در افزایش توده عضلانی خالص بدن است. تقریبا ۱۰۰ درصد افرادی که از این هورمون در کنار یک رژیم غذایی و برنامه تمرینی اصولی، استفاده کرده‌اند، شاهد افزایش حجم و توده عضلانی بدنشان بوده‌اند.

میزان عضلات یک ورزشکار،‌ در عملکرد وزشی او نقش بسیار مهمی دارد. بیشتر بدنسازانی که دارای بدن حجیم و عضلانی هستند، احتمالا در دوره‌ای از زندگیشان، از استروئید بولدنون استفاده کرده‌اند.

تفکیک عضلانی عالی

اگر فکر می‌کنید این هورمون استروئیدی، تنها در دوره حجم و برای افزایش حجم عضلات به کار می‌رود،‌ اشتباه می‌کنید. یکی از اثرات این هورمون استروئیدی، پایین آوردن درصد چربی بدن و در نتیجه شکل‌گیری عضلات تفکیک شده و خشک است.

به عنوان یک بدنساز حرفه‌ای برای کسب مقام‌های قهرمانی، باید عضلاتتان به اندازه کافی سفت و خشک به نظر برسند. از طرفی دیگر، باید عضلات به اندازه کافی رشد و پرورش یافته باشند. این دقیقا همان چیزیست که با مصرف بولدنون ایجاد می‌شود.

بهبود جریان خون

بولدنون کلیه‌ها را تحریک می‌کند تا «اریتروپویتین» بیشتری تولید کنند. این ماده مسئول تولید گلبول‌های قرمز خون است. با افزایش گلبول‌های قرمز، جریان خون بیشتر خواهد شد و این یعنی عضلات مواد مغذی بیشتری دریافت می‌کنند. وقتی مواد مغذی بیشتری در اختیار عضلات قرار گیرد، عضلات بهتر و بیشتر رشد خواهند کرد.

همچنین، با افزایش جریان خون، در هنگام تمرین پمپ‌های عضلانی شگفت‌انگیزی را تجربه خواهید کرد. مزیت دیگر افزایش جریان خون، بهبود و افزایش تمایلات جنسی در آقایان است.

عوارض مصرف هورمون بولدنون در بدنسازی چیست؟

بولدنون باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون در بدن مردان می‌شود. در مطالعات حیوانی، بولدنون به سیستم تولید مثل و باروری گونه‌های نر، آسیب جدی وارد کرده است. از جمله : کاهش اندازه بیضه‌ها، تعداد اسپرم کمتر و تحرک کمتر اسپرم.

بولدنون توسط مرکز بین‌المللی تحقیقات سرطان، به عنوان یکی از عوامل احتمالی بروز سرطان در انسان معرفی شده است.

سایر عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف بولدنون در بدنسازی عبارتند از:

 • ریزش موی سر
 • افزایش موهای زاید
 • رفتارهای پرخاشگرانه
 • کاهش اندازه بیضیه
 • کاهش تعداد اسپرم
 • آکنه‌های پوستی
 • تکرر ادرار
 • افزایش اندازه کلیتوریس در زنان

(منبع ۳)

مصرف این استروئید به زنان توصیه نمی‌شود. مصرف هورمون های خفیف‌تر مثل اکساندرولون برای بانوان مناسب‌تر است.

دوره استروئید بولدنون

بولدنون جزو استروئیدهایی است که می‌تواند برای هدف‌های مختلف در بدنسازی مصرف شود و به عبارتی جزو هورمون های چند منظوره است. شما در بخش ابتدایی این مقاله پاسخ سوال بولدنون چیست را مطالعه کردید و همچنین با عوارض جانبی بولدنون آشنا شدید. حالا می‌خواهیم چند نمونه روش اجرای دوره فقط با هدف افزایش دانش و آگاهی شما و نه اجرای عملی معرفی کنیم.

مطالب ذکر شده در این مقاله، فقط برای افزایش آگاهی شما است و اجرای عملی دوره‌ها پیشنهاد نمی‌شود. برای کسب بهترین نتیجه از دوره و جلوگیری از عوارض جانبی، باید برنامه دوره و پاکسازی به صورت اختصاصی برای شما تنظیم شود. برای این منظور، کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

اگر بخواهید از آن در دوره کات و خشک کردن استفاده کنید، می‌توانید وینسترول و تستوسترون را نیز در دوره قرار دهید.

اگر هدفتان،‌ عضله‌سازی و افزایش حجم عضلات باشد، تسوسترون انانتات (یا سایپیونات) و دیانابول، گزینه‌های خوبی برای افزودن به دوره هستند.

به طور کلی، این که چه استروئیدهای دیگری را به همراه بولدنون مصرف کنید، می‌تواند نتیجه دوره را تغییر دهد. پس در انتخاب آن‌ها دقت کنید.

استروئیدهای خوراکی نسبت به استروئیدهای تزریق، برای کبد سمی‌تر هستند. از این رو، در دوره‌هایی که استروئید خوراکی وجود دارد، باید از داروهای محافظت از کبد استفاده شود.

همچنین برای کاهش عوارض آندروژنیکی استروئیدها، باید از مهارکننده‌های استروژن مثل آریمیدکس، آروماسین یا نولوادکس استفاده شود.

در ادامه دو نمونه دوره بولدنون، یکی با هدف خشک کردن عضلات و دیگری با هدف افزایش حجم به شما معرفی خواهد شد.

دوره بولدنون و وینسترول – خشک کردن عضلات

دوره ترکیبی بولدنون و وینسترول یکی از دوره‌های استروئیدی رایج در بدنسازی است که با هدف حجم خشک و همچنین چربی سوزی اجرا می‌شود.

هفتهبولدنون
(میلی‌گرم در هفته)
وینسترول خوارکی
(میلی‌گرم در روز)
آروماسین
(میلی‌گرم در روز)
۱۴۰۰۵۰۱۲.۵
۲۴۰۰۵۰۱۲.۵
۳۴۰۰۵۰۱۲.۵
۴۴۰۰۵۰۱۲.۵
۵۴۰۰۵۰۱۲.۵
۶۴۰۰۵۰۱۲.۵
۷۴۰۰۵۰۱۲.۵
۸۴۰۰۵۰۱۲.۵
۹۴۰۰۱۲.۵
۱۰۴۰۰۱۲.۵
۱۱۴۰۰۱۲.۵
۱۲۴۰۰۱۲.۵
دوره استروئید بولدنون و وینسترول

مصرف داروهای محافظت از کبد مثل لیورگل یا liv52 در این دوره لازم است.

دوره بولدنون، تستوسترون سایپیونات (یا انانتات) و دیانابول – افزایش حجم

هفتهبولدنون
(میلی‌گرم در هفته)
دیانابول
(میلی‌گرم در روز)
تستوسترون
سایپیونات
(یا انانتات)
(میلی‌گرم در هفته)
آروماسین
(میلی‌گرم در روز)
۱۶۰۰۳۰۴۰۰۲۵
۲۶۰۰۳۰۴۰۰۲۵
۳۶۰۰۳۰۴۰۰۲۵
۴۶۰۰۳۰۴۰۰۲۵
۵۶۰۰۳۰۴۰۰۲۵
۶۶۰۰۳۰۴۰۰۲۵
۷۶۰۰۳۰۴۰۰۲۵
۸۶۰۰۴۰۰۲۵
۹۶۰۰۴۰۰۲۵
۱۰۶۰۰۴۰۰۲۵
۱۱۶۰۰۴۰۰۲۵
۱۲۶۰۰۴۰۰۲۵
دوره استروئید بولدنون، دیانابول و سایپیونات (انانتات)

مصرف داروهای محافظت از کبد، در این دوره الزامی است.

مدت زمان یک دوره متعادل بولدنون، ۱۲ هفته است. اما گاهی اوقات با توجه به پاسخ بدن ورزشکار به داروها، می‌تواند تا ۱۶ هفته نیز ادامه پیدا کند.

در صورت بروز عوارض جانبی شدید، باید سریعاً مصرف تمام داروها را قطع کرده و به پزشک متخصص مراجعه کنید.

همیشه بعد از پایان هر دوره استروئید، یک آزمایش چکاپ کامل دهید و در صورت وجود مشکلات احتمالی، اقدامات لازم را انجام دهید.

توصیه میکنم در مورد دوره بولدنون و تستوسترون سایپیونات بیشتر بخوانید. البته دوره بولدنون و تستوسترون پروپیونات هم قابل اجراست. احتمالا می‌خواهید در مورد تفاوت تستوسترون سایپیونات و پروپیونات بیشتر بدانید.

تشخیص بولدنون در تست دوپینگ

همانطور که پیش‌تر گفته شد، به دلیل طولانی بودن استر متصل به بولدنون، خود دارو تا ۲ هفته بعد از هر تزریق در بدنتان باقی می‌ماند. اما سایر مواد زایدی که در بدن ایجاد می‌شوند، برای مدت زمان طولانی در بافت چربی بدن ذخیره خواهند شد و این در تست دوپینگ قابل تشخیص است.

این هورمون استروئیدی می‌تواند تا ۱۸ ماه، باعث مثبت شدن تست دوپینگ شود. اما این زمان کاملا به بدن شخص بستگی دارد. در برخی افراد ممکن است تنها چند ماه پس از پایان دوره،‌ تست دوپینگ منفی شود. توصیه میکنم مقاله مدت زمان تست دوپینگ استروئیدها را از دست ندهید.

اگر ورزشکار بخواهد بعد از اتمام دوره بولدنون در مسابقات ورزشی که تست دوپینگ انجام می‌شود، شرکت کند، باید با پزشک متخصص مشورت کند تا اقدامات لازم برای از بین بردن اثرات باقیمانده از مصرف دارو را انجام دهد.

اما هنوز هیچ دارو و روش شناخته شده‌ای وجود ندارد که بتواند مواد حاصل از مصرف استروئیدها را به طور قطعی از بین ببرد و تست دوپینگ را منفی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. یزدان گفت:

  سلام تشکر بابت مطالب مفیدی که دراختیارمون قرار دادین
  یه سوال داشتم که داروی محافظت کبد حین دوره چی هست؟

  1. سلام. وقت شما بخیر دوست عزیز خواهش میکنم.
   داروهایی مثل لیو۵۲، لیورگل، لیور کر

 2. افشین گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید برای رشته ی پاورلیفتینگ چه استرویید ی رو پیشنهاد میکنید برای افزایش قدرت ؟

  1. سلام. وقت شما هم بخیر
   هر ورزشکار شرایط متفاوتی داره و باید متناسب با شرایط خودش دوره تنظیم بشه.
   توصیه میکنم این مقاله رو بخونید : بهترین استروئیدها برای افزایش قدرت و استقامت

 3. محمد گفت:

  باسلام.سوالی داشتم که توهیچ سایتی جوابشوپیدانکردم.آیامصرف تنهایک دوره ازاستروئیدهاهم همین عوارض روقطعابرای بدن خواهدداشت بارعایت دوره pctبعدازآن یااین عوارض برای کسانی هست که تعداد استفاده ازاستروئیدهاشون بالاست؟

  1. فیتنسیا گفت:

   سلام. وقت شما بخیر. در کل هر دارویی (چه استروئید چه داروهای دیگه) در کنار فواید، ممکنه یک سری عوارض جانبی داشته باشند. حالا این که کدوم یکی از عوارض در فرد بروز کنه به موارد متعددی بستگی داره. از جمله سطح سلامتی فرد (بیماری‌های زمینه‌ای)، ژنتیک، نحوه مصرف استروئید، استروئیدهای انتخاب شده و …
   با این حال، اگر ورزشکار واقعا نیاز به مصرف استروئید داشته باشه و اگه دوره به شکل صحیح و کنترل شده (نه هیجانی و بدون دانش) اجرا بشه، احتمال عوارض جانبی به حداقل مقدار ممکن میرسه

 4. علی علی صالحی گفت:

  سلام آقای حسین خیلی ممنون ازاینکه همچین اطلاعات خوبی دراختیار ورزشکاران نوجوان وتازه کار میزارید بااین اطلاعات هرورزشکار که تازه میخواد با استروید ویا برای اولین بارم بخواد مصرف بکنه مطمعنن این اطلاعات واقأ براش مأثرخواهد بود ممنون از وقتی که گذاشتین.علی نگهدارتون

  1. فیتنسیا گفت:

   سلام. ممنون از حسن توجه شما. اما دقت کنید ما به هیچ وجه مصرف هورمون‌های استروئیدی رو به نوجوانان و ورزشکارهای مبتدی توصیه نمیکنیم. تمام مطالبی که در مورد استروئیدها نوشته شده اولا برای افزایش آگاهی مخاطبان و دوما فقط برای ورزشکارهای حرفه‌ای و در سطح مسابقات است.
   در پناه حق باشید!