فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول برای چربی‌سوزی و کات


دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول

گاهی اوقات ورزشکاران حرفه‌ای برای رسیدن به اهداف ورزشی خود تصمیم به اجرای دوره استروئید می‌گیرند. دوره‌های استروئید بسیار متنوع هستند و اگر علم کافی در این زمینه نداشته باشید ممکن است به شدت سردرگم شده و احتمالا دچار اشتباه شوید. در این نوشته از فیتنسیا، دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول را بررسی خواهیم کرد.

این دوره اغلب با هدف چربی‌سوزی و کات اجرا می‌شود و اگر به دنبال افزایش حجم عضلات هستید بهتر است بهترین استروئیدهای دوره حجم را مطالعه کنید.

به یاد داشته باشید که برای کسب بهترین نتیجه از دوره سه نکته مهم وجود دارد:

 • اجرای اصولی و صحیح دوره
 • تمرینات ورزشی مناسب
 • رژیم غذایی صحیح و هدفمند

هر سه مورد ذکر شده در بالا، کاملا به شرایط بدنی ورزشکار و اهداف وی بستگی دارد. از این رو برای کسب بهترین نتیجه از دوره استروئید و عدم بروز عوارض جانبی خاص، باید تحت نظر مربی باشید و دوره اختصاصی خودتان را اجرا کنید. برای ارتباط با مربی کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

در ادامه، ابتدا به طور خلاصه استروئیدهای تستوسترون پروپیونات و وینسترول را بررسی می‌کنیم تا یک دید کلی نسبت به آن‌ها داشته باشید. سپس نحوه اجرای دوره و سایر توضیحات مربوط به آن را خواهیم گفت.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان است و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

تستوسترون پروپیونات

تستوسترون پروپیونات که با نام تجاری Testoviron نیز وجود دارد، یک استروئید آنابولیک-آندروژنیک (AAS) است. این دارو در پزشکی برای درمان سطوح پایین تستوسترون در مردان استفاده می‌شود.

همچنین در گذشته برای درمان سرطان سینه در زنان استفاده شده است. معمولاً هر دو تا سه روز یک بار به صورت عضلانی تزریق می‌شود.

از جمله عوارض جانبی استروئید تستوسترون پروپیونات می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • آکنه
 • چرب شدن پوست
 • ریزش مو
 • افزایش رشد موهای زاید
 • تغییرات صدا
 • افزایش میل جنسی
 • بزرگ شدن پروستات

این دارو یک آندروژن مصنوعی و استروئید آنابولیک است و از این رو آگونیست گیرنده آندروژن (AR)، هدف بیولوژیکی آندروژن‌هایی مانند تستوسترون و دی هیدروتستوسترون (DHT) است. پروپیونات دارای اثرات آندروژنیک قوی و اثرات آنابولیک متوسط ​​است که آن را برای ایجاد صفات مردانه مفید و برای درمان جایگزینی آندروژن مناسب می‌کند.

تستوسترون پروپیونات یک استر تستوسترون بوده و تقریبا زوداثر است. به همین دلیل، آن را به عنوان یک شکل طبیعی و بیولوژیکی تستوسترون در نظر می گیرند.

تستوسترون پروپیونات در سال ۱۹۳۶ کشف شد و در سال ۱۹۳۷ برای استفاده در پزشکی معرفی شد. این اولین استر تستوسترون بود که به بازار عرضه شد و شکل اصلی تستوسترون بود که تا حدود سال ۱۹۶۰ در پزشکی استفاده می‌شد. بعدها استرهای تستوسترون با اثر طولانی‌تر مانند تستوسترون انانتات، تستوسترون سایپیونات و تستوسترون آندکانوات جایگزین پروپیونات شدند. به همین دلیل، امروزه در پزشکی به ندرت از تستوسترون پروپیونات استفاده می‌شود.

اما علاوه بر کاربرد تستوسترون در پزشکی، تستوسترون پروپیونات برای بهبود فیزیک بدنی و عملکرد در بدنسازی نیز استفاده می‌شود.(منبع)

وینسترول (استانازول)

وینسترول که با نام استانازول (استانازولول) نیز شناخته می‌شود، یک داروی آندروژن و استروئید آنابولیک (AAS) است. این دارو از دی هیدروتستوسترون (DHT) مشتق شده است. در پزشکی برای درمان آنژیوادم ارثی استفاده می‌شود.

این دارو توسط شرکت داروسازی آمریکایی Winthrop Laboratories (Sterling Drug) در سال 1962 توسعه یافت و توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای استفاده انسانی تأیید شده است. اگرچه امروزه دیگر در ایالات متحده به بازار عرضه نمی‌شود. در دامپزشکی نیز استفاده می‌شود.

تولید قانونی آن عمدتا متوقف شده است و تنها در چند کشور در دسترس است. این دارو در هر دو شکل تزریقی و خوراکی وجود دارد. اما مصرف خوراکی آن (به دلیل آسان بودن) رایج‌تر است.

بر خلاف بسیاری از استروئیدهای تزریقی، وینسترول تزریقی استری نشده است و به صورت سوسپانسیون آبی یا به شکل قرص خوراکی فروخته می‌شود. این دارو به دلیل آلکیلاسیون C17α، فراهمی زیستی خوراکی بالایی دارد که به هورمون اجازه می‌دهد در هنگام مصرف از متابولیسم کبدی عبور کند. به همین دلیل است که استانوزولول به شکل قرص نیز فروخته می‌شود.

به یاد داشته باشید که وینسترول در هر دو شکل خوراکی و تزریقی باعث فشار به کبد می‌شود و لازم است که اقدامات لازم برای محافظت از کبد در طول دوره انجام دهید.

وینسترول یکی از استروئیدهایی است که معمولا به عنوان داروهای تقویت کننده عملکرد استفاده می‌شود و استفاده از آن در مسابقات ورزشی تحت نظارت اتحادیه بین المللی فدراسیون های دو و میدانی (IAAF) و بسیاری از ارگان‌های ورزشی دیگر ممنوع است. این یک استروئید آنابولیک است که دارای اثر ادرارآور است. علاوه بر این، استانوزولول در مسابقات اسب دوانی ایالات متحده بسیار محدود شده است. (منبع)

فواید دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول

همانطور که پیش‌تر نیز گفتیم، دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول برای چربی‌سوزی و کات بسیار مناسب است.

در صورتی که در کنار اجرای این دوره، از رژیم غذایی و برنامه تمرینی مناسب استفاده کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که توده چربی بدنتان به صورت چشمگیر و کاملا محسوس کاهش پیدا کند.

علاوه بر چربی‌سوزی، تا حدی عضله‌سازی نیز خواهید داشت. اما اگر هدف اصلی شما افزایش حجم عضلات است، دوره پروپیونات و استانازول چندان مناسب نیست.

از اصلی‌ترین فواید این دوره استروئید می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • کاهش چشمگیری درصد چربی بدن
 • تغییر فرم ظاهری و فیزیک بدنی
 • افزایش مقداری عضله
 • رگ‌سازی
 • عدم احتباس آب (در صورت عدم مصرف دوز زیاد تستوسترون)

نحوه اجرای دوره پروپیونات و استانازول (وینسترول)

در ادامه نحوه اجرای دوره استروئیدی تستوسترون پروپیونات و وینسترول را فقط برای افزایش آگاهی شما و به عنوان نمونه بیان می‌کنیم.

به یاد داشته باشید برای کسب بهترین نتیجه و عدم بروز عوارض جانبی، دوره استروئید برای هر ورزشکار باید به صورت اختصاصی و طبق شرایط بدنی و اهداف وی طراحی شود. برای این منظور با مربی در ارتباط باشید.

تستوسترون پروپیونات فقط به صورت تزریقی وجود دارد. اما وینسترول در هر دو شکل خوراکی و تزریقی قابل دسترسی است. به همین دلیل در ادامه، نمونه دوره پروپیونات+وینسترول تزریقی و همچنین پروپیونات+وینسترول قرصی را معرفی خواهیم کرد.

نحوه اجرای دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول تزریقی (Depot)

وینسترول تزریقی نیز مانند فرم قرصی می‌تواند اثرات مخرب روی کبد داشته باشد. پس اگر سابقه مشکلات کبدی دارید، شاید بخواهید از اجرای این دوره صرف‌نظر کنید.

تستوسترون پروپیونات و وینسترول تزریقی
نمونه دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول تزریقی

نکته مهم: برای جلوگیری از عوارض جانبی حتما باید داروهای جانبی متناسب با دوره و شرایط بدنی ورزشکار به دوره افزوده شود.

دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول قرصی (Oral)

نحوه مصرف تستوسترون پروپیونات مشابه با برنامه قبلی بوده و مصرف وینسترول قرصی مطابق با جدول زیر است. (فقط به عنوان نمونه و نه اجرای عملی)

دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول قرصی
نمونه دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول قرصی

در این دوره نیز برای کنترل عوارض جانبی باید داروهای جانبی مناسب مصرف شود.

جمع‌بندی و سخن پایانی در مورد این دوره استروئید کات

در این نوشته توضیحات کاربردی و نحوه اجرای دوره تستوسترون پروپیونات و وینسترول با هدف چربی‌سوزی و کاهش درصد چربی بدن گفته شد.

هر دوره استروئید زمانی نتیجه خواهد داد که شما تمرینات و رژیم غذایی مناسب داشته باشید. پس ابتدا به فکر اصلاح رژیم غذایی و تمرینات ورزشی خود باشید و سپس در صورت نیاز به دوره استروئید فکر کنید.

اگر هدف شما کات و چربی‌سوزی است، به جز تست پروپیونات و استانازول، گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، مقاله بهترین استروئیدها برای چربی‌سوزی و کات را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *