🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

تستوسترون آندکانوات (آندریول، نبیدو)، نحوه اجرای دوره و پاکسازی


تستوسترون آندکانوات آندریول

تستوسترون آندکانوات نوعی استروئید بر پایه تستوسترون بوده که حاوی یک استر نسبتا بلند (یعنی آندکانوات) است. این دارو به دو صورت خوراکی و تزریقی وجود دارد. نام‌های تجاری مختلفی برای هرکدام از آن‌ها وجود دارد. در این نوشته به بررسی تستوسترون آندکانوات (آندریول) می‌پردازیم و نحوه اجرای دوره آن را به شما توضیح خواهیم داد.

شکل خوراکی تستوسترون آندکانوات آندریول نامیده می‌شود. در حالی که فرم تزریقی آن نبیدو (Nebido) است. هیچ یک از این داروها در ایالات متحده آمریکا تأیید نشده و حتی با نسخه نیز قابل تهیه نیستند! اما در برخی از کشورها،‌ ممکن است توسط پزشک و با اهداف درمانی تجویز شود.

تستوسترون آندکانوات برای مصرف پزشکی (درمان تستوسترون پایین) ساخته شده است. اما درست مانند سایر استروئیدها، برای بدنسازان نیز بسیار جذاب شده است؛ زیرا تمام مزایایی که می‌توانید از یک استروئید تستوسترون انتظار داشته باشید،‌ به شما ارائه می‌دهد.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان است و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

همانطور که خواهید دید، تستوسترون آندکانوات به احتمال زیاد اولین انتخاب هر بدنساز یا ورزشکاری نیست؛ زیرا استر بلند و طولانی آن باعث می‌شود که دارو بسیار آرام و آهسته در بدن رها شود.

اگرچه خود هورمون دقیقا همان چیزی است که در سایر ترکیبات تستوسترونی رایج مثل تستوسترون انانتات یا تستوسترون پروپیونات وجود دارد، اما استر آندکانوات می‌تواند کسب نتایج از آن را دشوارتر کند.

تستوسترون آندکانوات چیست؟

این یک استروئید طولانی‌اثر و آهسته رهش است که در صورت استفاده به صورت تزریقی می‌تواند تا چندین ماه در بدن باقی بماند.

تستوسترون آندکانوات
ساختار مولکولی تستوسترون آندکانوات

با توجه به این فعالیت آهسته، ممکن است زمان بسیار زیادی طول بکشد تا شاهد نتایج مثبت آن باشید. حتی ممکن است به پایان دوره برسید و هنوز هم نتایج مناسب و کافی از آن دریافت نکرده باشید!

این باعث می‌شود که بسیاری از ورزشکارانی که خواهان افزایش عملکرد و توان بدنی هستند،‌ علاقه چندانی به تستوسترون آندکانوات نداشته باشند و سایر استرهای تستوسترون را ترجیح دهند.

آندریول (فرم خوراکی)

آندریول تقریبا همیشه به صورت قرص (یا کپسول) ۴۰ میلی‌گرمی تولید می‌شود. اگرچه در هر قرص ۴۰ میلی‌گرم تستوسترون آندکانوات وجود دارد، اما به دلیل ماهیت خوراکی آن، تنها یک چهارم (یا کمتر) جذب بدن می‌شود و این یعنی کمبود ماده موثر در بدن.

این یکی از دلایلی است که در اغلب اوقات فرم تزریقی تست آندکانوات طرفداران بیشتری دارد. مانند تمام استروئیدهای بر پایه تستوسترون، آندریول می‌تواند در دوره های افزایش حجم یا کات استفاده شود. تستوسترون به توسعه توده عضلانی در دوره‌های با کالری بالا و همچنین به حفظ توده عضلانی در دوره‌های با کالری کم، کمک می‌کند.

یکی از مزایای آندریول این است که برخلاف بسیاری از استروئیدهای خوراکی مضر برای کبد، از کبد عبور نکرده و به این اندام حیاتی بدن آسیب نمی‌زند. در حالی که این یک مزیت محسوب می‌شود، اما برای اکثر مصرف‌کنندگان می‌تواند به عنوان یک جنبه منفی هم در نظر گرفته شود. زیرا ورزشکاران باید دوزهای بالایی را برای مصرف این استروئید در نظر بگیرند و با توجه به قیمت بالای آن، می‌تواند برای ورزشکار مشکل‌ساز باشد.

نبیدو Nebido (فرم تزریقی)

برای افزایش عملکرد، ورزشکاران باید تستوسترون آندکانوات را در دوره حداقل ۱۶ هفته‌ای بگنجانند. در غیر این صورت، این استروئید زمان کافی برای ارائه هیچ مزیتی نخواهد داشت. به همین دلیل، بیشتر بدنسازان و ورزشکاران به جای آن یکی از استرهای تستوسترون که اثرگذاری سریعتری دارد انتخاب می‌کنند.

Nebido همان مزایا و اثراتی را که با هر استروئید تستوسترون دیگری تجربه می‌کنید ارائه می‌کند. اما زمان بیشتری طول می‌کشد تا به آن مزایا دست پیدا کنید. بیشتر بدنسازان دوست دارند نتایج را در چند هفته اول دوره ببینند. این در صورت مصرف نبیدو به عنوان ترکیب اصلی و اولیه دوره امکان‌پذیر نیست. فقط در شرایط تخصصی و خاص، تستوسترون آندکانوات می‌تواند یک انتخاب مناسب برای دوره حجم یا کات باشد.

فواید تستوسترون آندکانوات

تستوسترون آندکانوات، هم به صورت خوراکی و به صورت تزریقی، فواید و اثرات مشابهی با تمام استرهای تستوسترون ارائه می‌دهد. ترکیب اصلی یعنی خود تستوسترون در تمام استرهای مختلف تستوسترون، یکسان است و رتبه ۱۰۰ آنابولیک و ۱۰۰ آندرژنیک خود را حفظ می‌کند.

این استروئید می‌تواند با دو هدف کلی مصرف شود:

  • به عنوان یک ترکیب حمایتی در طول دوره استروئید با دوز پایین. برخی از استروئیدها باعث سرکوب تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن می‌شوند. مانند وینسترول و ترنبولون. برای جبران کاهش تستوسترون و جایگزینی آن می‌توانید تستوسترون آندکانوات را مصرف کنید.
  • مصرف به عنوان یک ترکیب اصلی جهت افزایش عملکرد با دوز بالا.

اثراتی که تستوسترون (زمانی که با دوز نسبتا بالا) مصرف می‌شود، بر روی بدن مردان خواهد داشت عبارتند از:

افزایش احتباس نیتروژن

تعادل مثبت نیتروژن برای رشد عضلات حیاتی است. اگر تعادل نیتروژن منفی شود، بدن می‌تواند به جای فاز آنابولیک وارد حالت کاتابولیک شود و تحلیل عضلات اتفاق بیفتد.

تستوسترون احتباس نیتروژن را تا حدی بالاتر از حالت طبیعی افزایش می‌دهد.

افزایش سنتز پروتئین در عضلات

سلول‌ها را تشویق می‌کند تا پروتئین‌های بیشتری بسازند که باعث رشد عضلات می‌شود.

تمرینات مقاومتی منظم و مصرف موارد غذایی سرشار از پروتئین باکیفیت، سنتز پروتئین را نیز تقویت می‌کند و هنگامی که با استروئید تستوسترون در دوزهای نسبتا بالا ترکیب شود، این فرآیند به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

افزایش ترشح IGF-1

IGF-1 یک هورمون رشد محسوب می‌شود و اثرات آنابولیک خاصی روی عضلات اسکلتی و همچنین تولید پروتئین بیشتر دارد.

افزایش تعداد گلبول قرمز خون

گلبول‌های قرمز اکسیژن و مواد مغذی را به ماهیچه‌ها منتقل می‌کنند. افزایش تعداد این گلبول‌ها به معنای عملکرد بهتر در اکسیژن‌رسانی و رساندن مواد مغذی به عضلات است. این می‌تواند به کاهش خستگی در حین تمرینات شدید و همچنین ریکاوری بهتر، کمک بسیار زیادی بکند.

کاهش سطح گلوکوکورتیکوئید ها

این هورمون‌های استرس به طور طبیعی هنگام انجام تمرینات بدنی شدید افزایش می‌يابند. هورمون استرس با تجزیه پروتئین و تأثیر منفی بر انسولین (یک تنظیم‌کننده مهم آنابولیک)، باعث تحلیل عضلات می‌شود.

تستوسترون می‌تواند سطح گلوکوکورتیکوئیدها را کاهش دهد. بنابراین می‌توانید از تحلیل عضلانی جلوگیری کنید و بدنتان در فاز آنابولیک بماند.

اگر تجربه مصرف هر شکل دیگری از تستوسترون مانند سایپیونات، انانتات، پروپیونات یا سوسپانشن را دارید، همین حالا هم با تمام فواید و اثرات تستوسترون آندکانوات آشنا هستید؛ زیرا دقیقا همان اثرات را دارد (اما اثرات مثبت در مدت زمان طولانی‌تری کسب خواهد شد).

دوز مصرف تستوسترون آندکانوات

هر دو شکل تستوسترون آندکانوات هنگامی که در دوره استروئید با هدف افزایش عملکرد استفاده می‌شود، چالش‌هایی ایجاد می‌کند. اکثر مصرف‌کنندگان باتجربه استروئیدها، تستوسترون آندکانوات را یک گزینه مناسب نمی‌دانند.

چون این استروئید نیمه عمر طولانی دارد، نیازی به تزریق‌های پی در پی نیست و این یک مزیت محسوب می‌شود. اما از طرف دیگر به دلیل طولانی بودن نیمه عمر، یک استروئید دیراثر محسوب می‌شود و نباید انتظار داشته باشید اثرات مثبت آن را در همان هفته‌های اول دوره مشاهده کنید.

دوز مصرف آندریول و طول دوره

برای به دست آوردن مزایای افزایش عملکرد از آندریول، باید آن را با دوز بالا مصرف کنید. این استروئید قیمت بالایی دارد و همچنین، هیچگونه اطلاعات علمی کافی در مورد مصرف چنین دوزهای بالا برای طول دوره طولانی مدت وجود ندارد.

همانطور که قبلا ذکر شد، تنها یک چهارم (یا کمتر) از دوز مصرف شده آندریول توسط بدن جذب می‌شود. بنابراین باید دوزهای بالا در حد ۵۰۰ میلی‌گرم در روز مصرف شود. طول دوره باید مشابه یک دوره استاندارد استروئیدی یعنی ۸ الی ۱۲ هفته باشد.

دوز مصرف نبیدو (Nebido فرم تزریقی تستوسترون آندکانوات) و طول دوره

اگر می‌خواهید یک دوره کوتاه استروئید اجرا کنید، نبیدو برای شما مناسب نیست. اگر ترکیب اصلی دوره این استروئید باشد، طول دوره باید حداقل ۱۶ هفته در نظر گرفته شود؛ زیرا مدت زمان زیادی طول می‌کشد تا اثرات این استروئید در بدن شما مشخص شود. در اغلب اوقات ۸ حتی ۱۲ هفته زمان لازم است تا اثرات نبیدو مشخص شود.

دوز مصرف نبیدو (تستوسترون آندکانوات تزریقی) به هدف شما بستگی دارد. حتی اگر بخواهید نبیدو را به عنوان یک ترکیب حمایتی و برای جلوگیری از افت سطح تستوسترون در اثر مصرف سایر استروئیدها مصرف کنید، باز هم دوزهای نسبتا بالایی یعنی حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم برای ۱۲ روز نیاز است. دقت کنید چون این استروئید زمان زیادی برای اثرگذاری نیاز دارد، در هفته‌های اول نمی‌تواند به طور مناسب و بهینه از افت سطح تستوسترون جلوگیری کند. پس در کل تقریبا هیچ راهکار مناسبی برای مصرف نبیدو در بدنسازی وجود ندارد!

اما اگر بخواهید نبیدو را به عنوان ترکیب اصلی آنابولیک استفاده کنید، ۱۰۰۰ میلی‌گرم حداقل یک بار یا در برخی موارد دو بار در ماه کافی است. اکثر مصرف‌کنندگان از ترکیبی مانند تستوسترون آندکانوات تزریقی نتیجه چندانی کسب نمی‌کنند. پس شاید بخواهید از انواع دیگر تستوسترون استفاده کنید.

آندریول یا نبیدو؟

تنها تفاوت بین این دو شکل تستوسترون آندکانوات، نحوه مصرف آن است. آندریول به شکل خوراکی مصرف می‌شود در حالی که نبیدو باید تزریق شود. هورمون موثر موجود در آن‌ها عملا یکسان است و استر متصل نیز همان است.

به دلیل تفاوت در نحوه مصرف، نیمه عمر آن‌ها متفاوت است. آندریول نیمه عمر کوتاه‌تری دارد و باید به دفعات بیشتری مصرف شود. اما نبیدو نیمه عمر طولانی داشته و احتیاجی به مصرف مکرر و پی در پی نیست.

اگرچه هر کپسول آندریول حاوی ۴۰ میلی‌گرم تستوسترون است، اما تنها بخش کمی از آن‌ (کمتر از یک چهارم) توسط بدن جذب می‌شود. با توجه به این موضوع عملا باید دوز خیلی بالایی در روز مصرف شود. از طرف دیگه با توجه به قیمت بالای آن، مصرف آندریول برای افزایش عملکرد و اهداف بدنسازی تقریبا غیرممکن است.

در مقابل، اگر بخواهید نبیدو مصرف کنید، باید صبر حیلی زیادی برای مشاهده نتایج داشته باشید. به همین دلیل مصرف آن به تنهایی خیلی منطقی نیست.

نتایج تستوسترون آندکانوات

اولین چیزی که در مورد تستوسترون آندکانوات باید بدانید این است زمان زیادی طول می‌کشد تا نتایج آن مشخص شود. بنابراین به یک دوره طولانی نیاز دارید.

برای برخی از مصرف‌کنندگان، این دوره باید بسیار طولانی‌تر از حد معمول باشد؛ پس شاید همین مسئله باعث شود که تستوسترون آندکانوات را رد کنید.

اگر علی‌رغم این موارد تصمیم به مصرف تستوسترون آندکانوات گرفته‌اید، در نهایت شاهد همان نتایجی خواهید بود که سایر استرهای تستوسترون نیز همان کار را می‌کنند. از جمله:

  • رشد توده عضلانی: به شرط این که تمرین صحیح و رژیم غذایی مناسب داشته باشید. البته تستوسترون قوی‌ترین استروئید افزایش حجم و توده عضلانی نیست، اما با این حال اگر آن را به درستی مصرف کنید، نتایج خیلی خوبی کسب خواهد شد.
  • حفظ عضلات در دوره‌های چربی‌سوزی و کات: به شما کمک می‌کند تا در دوره‌های چربی‌سوزی و کات همچنان بدنتان آنابولیک باقی بماند و دچار تحلیل عضلات نشوید.
  • افزایش انرژی و تمرکز ذهنی: تستوسترون دارای فواید زیادی از جمله افزایش کیفیت خواب، افزایش انرژی و تمرکز و همچنین افزایش میل جنسی است. این‌ها همه عملکردهای طبیعی خود هورمون تستوسترون هستند که همگی به اهداف بدنسازی شما کمک می‌کنند.

مردانی که سطح پایین تستوسترون دارند، مزایای قابل توجهی مانند افزایش میل جنسی، افزایش وزن، بهبود خواب،‌ افزایش انرژی، تمرکز بیشتر و حتی رفع افسردگی کسب خواهند کرد.

به طور خلاصه، تمام علائم و مشکلات ناشی از سطح پایین تستوسترون، در هنگام مصرف این استروئید تا حد زیادی کم شده و یا کاملا رفع می‌شوند. (البته به شرطی که تنها دلیل آن مشکلات، سطح پایین تستوسترون باشد).

مردانی که برای درمان سطح پایین تستوسترون مایل به استفاده از تستوسترون آندکانوات هستند، باید با پزشک مشورت کنند و قبل از اقدام به مصرف، سطح تستوسترون را مورد آزمایش قرار دهند.

تستوسترون مهم‌ترین هورمون آندروژنی طبیعی در بدن مردان است. مصرف‌کنندگان تستوسترون آندکانوات باید از مزایا و معایت این استر آگاه باشند تا بتوانند تصمیم بگیرند که آیا برای آن‌ها مناسب هست یا خیر.

عوارض جانبی تستوسترون آندکانوات

عوارض جانبی احتمالی تستوسترون آندکانوات دقیقا همان مواردی است که با مصرف سایر استرهای تستوسترون نیز مورد انتظار است. مصرف‌کنندگان باتجربه استروئید به خوبی می‌دانند که باید مراقب چه علائمی باشند و چگونه برخی از عوارض جانبی را کاهش دهند.

هرچه دوز مصرف تستوسترون بیشتر باشد و مدت زمان مصرف آن طولانی‌تر باشد، احتمال بروز عوارض جانبی و شدت آن‌ها بیشتر خواهد شد.

اکثر مردان مصرف هر نوع تستوسترون را به خوبی تحمل می‌کنند. اما به هر حال عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در اینجا، عوارض جانبی اصلی که احتمال دارد در اثر مصرف تستوسترون آندکانوات (آندریول یا نبیدو) رخ دهد بررسی می‌کنیم:

عوارض جانبی آندروژنیک

عوارض جانبی مربوط به فعالیت آندروژنی ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد؛ زیرا برخی از مردان از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آکنه و ریزش مو هستند در حالی که برخی دیگر در این زمینه‌ها مشکلی ندارند.

هرچه دوز مصرف بالاتر باشد، احتمال بروز این عوارض جانبی و شدت آن‌ها بیشتر می‌شود.

مصرف‌کنندگان زن، حتی با دوزهای پایین نیز در معرض خطر بروز صفات مردانه (بم شدن صدا، رشد موهای زائد و …) هستند.

عوارض جانبی استروژنیک

دوزهای بالاتر تستوسترون می‌تواند منجر به ایجاد عوارض جانبی استروژنیک شود. مانند ژنیکوماستی و احتباس آب به دلیل تبدیل تستوسترون به استروژن از طریق آروماتاز.

اگر ورزشکار دچار ژنیکوماستی شود و سریعا اقدامات لازم برای رفع آن را انجام ندهد،‌ ممکن است وضعیت وخیم‌تر شده و تنها راه درمان جراحی باشد. احتباس آب نیز می‌تواند منجر به افزایش فشار خون شود که بسیار خطرناک است.

بنابراین، کنترل عوارض جانبی استروژنیک بسیار مهم است. البته ورزشکاران باتجربه در مصرف استروئید، نباید مشکلی با کنترل این مسئله داشته باشند. شاید بتوانید به کمک داروهای تعدیل کننده استروژن مثل کلومیفن یا تاموکسیفن و یا شاید مهارکننده‌های آروماتاز مثل لتروزول یا آریمیدکس این مشکل را حل کنید.

کلسترول

بعید است که در دوزهای پایین و با هدف جلوگیری از افت سطح تستوسترون تأثیر منفی چندانی روی کلسترول اتفاق بیفتد. اما مطالعات نشان می‌دهد که وقتی تستوسترون در کنار یک مهارکننده آروماتاز استفاده می‌شود (که اکثر ورزشکاران این کار را انجام می‌دهند)، می‌تواند باعث کاهش سطح کلسترول خوب (HDL) شود.

کسانی که مشکلات کلسترول دارند، باید سطح آن را به طور منظم کنترل کنند. اما همه مصرف‌کنندگان تستوسترون باید یک رژیم غذایی مناسب برای کلسترول و در صورت نیاز امگا۳ مصرف کنید. همچنین تمرینات کاردیو را در برنامه تمرینی خود قرار دهید.

سرکوب تستوسترون طبیعی بدن

کاربران مرد می‌توانند انتظار داشته باشند که تولید تستوسترون طبیعی آن‌ها در هنگام استفاده از این استروئید سرکوب شود. هرچه دوز مصرف بالاتر باشد،‌ سرکوب شدیدتری اتفاق می‌افتد.

فرقی نمی‌کند که تستوسترون آندکانوات را به تنهایی مصرف کرده باشید یا در کنار آن سایر استروئیدها را نیز استفاده کرده باشید، به هر حال اجرای یک پاکسازی (PCT) مناسب کاملا ضروری و مهم است.

اگر بخواهید از فرم خوراکی این استروئید استفاده کنید، ممکن است در مورد سمیت کبدی آن نگران باشید. با این حال آندریول جزو استروئیدهای C17-aa نیست. بنابراین مانند بسیاری از استروئیدهای خوراکی دیگر به کبد فشار وارد نمی‌کند. نبیدو هم به عنوان یک استروئید سمی برای کبد شناخته نمی‌شود.

پاکسازی بعد از دوره تستوسترون آندکانوات

تامین بدن با منابع خارجی تستوسترون همیشه باعث می‌شود که عملکرد طبیعی تستوسترون بدن سرکوب شود یا حتی به طور کامل متوقف شود. شدت این سرکوب به دوز تستوسترون آندکانوات و هر ترکیب دیگری که در دوره استفاده می‌کنید بستگی دارد.

هنگامی که دوره به پایان می‌رسد، سطح تستوسترون بدن پایین می‌آید. به طور طبیعی بدن سعی می‌کند مجددا شروع به تولید تستوسترون کند اما این می‌تواند مدت زمان زیادی طول بکشد. برای تحریک سریعتر عملکرد تستوسترون به پاکسازی بعد از دوره (PCT) نیاز است تا بتوانید از علائم بسیار جدی کمبود تستوسترون جلوگیری کنید و دستاوردهایی که در دوره به دست آورده‌اید را حفظ کنید.

برنامه PCT شما هنگام مصرف تستوسترون آندکانوات به سایر ترکیبات موجود در دوره و نوع تستوسترون آندکانوات (آندریول یا نبیدو) بستگی دارد. نبیدو ماندگاری بسیار طولانی دارد و می‌تواند تا دو یا حتی سه ماه پس از آخرین تزریق به اثر خود ادامه دهد؛ بنابراین، شاید نیاز باشد PCT تا آن زمان به تعویق بیفتد.

یک پروتکل استاندارد PCT شامل داروهای زیر است:

  • HCG
  • کلوماید یا نولوادکس (شاید هر دوی آن‌ها)

طول دوره پاکسازی هم ۴ هفته بوده و داروها باید با دوز کاهشی مصرف شوند.

جمع‌بندی و سخن پایانی در مورد تستوسترون آندکانوات

تستوسترون آندکانوات یک استروئید آنابولیک/آندروژنیک است. این یک شکل مصنوعی از هورمون تستوسترون است که یک استر طولانی به آن متصل شده است و سرعت آزاد شدن هورمون را در بدن کنترل می‌کند.

هورمون تستوسترون دقیقا همان هورمونی است که به طور طبیعی نیز در بدن وجود دارد و نسبت آنابولیک به آندروژنیک ان ۱۰۰:۱۰۰ است.

داروی تستوسترون در پزشکی برای درمان سطح پایین تستوسترون در بدن مردان مصرف می‌شود. گاهی اوقات بدنسازان و ورزشکاران از این استروئید برای بهبود عملکرد و کسب نتایج مثبت استفاده می‌کنند. به ویژه برای افزایش رشد عضلات و کمک به حفظ عضلات بدون چربی در حین دوره‌های چربی‌سوزی و کات.

همچنین گاهی اوقات ورزشکاران در دوره‌های استروئیدی از تستوسترون به عنوان یک ترکیب حمایتی استفاده می‌کنند. زیرا برخی از استروئیدها منجر به کاهش تولید تستوسترون توسط بدن می‌شوند و برای جلوگیری از افت سطح تست، مصرف ترکیب استروئیدی آن می‌تواند مناسب باشد.

تستوسترون آندکانوات بسیار کند است و مدت زمان خیلی زیادی نیاز دارد تا نتایجش در بدن مشخص شود. از این رو، بسیار بعید است که ورزشکاران این فرم از تستوسترون را به سایر فرم‌های زوداثرتر آن ترجیح دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *