فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

تستوسترون انانتات یا پروپیونات؛ کدام بهتر است؟


تستوسترون انانتات یا پروپیونات

انواع مختلفی از هورمون تستوسترون وجود دارد. مثل تستوسترون انانتات، سایپیونات، پروپیونات و … نباید دچار اشتباه شوید! در تمامی انواع مختلف تستوسترون، ماده اصلی یعنی همان تستوسترون یکی است و هیچ تفاوتی با هم ندارند. پس تفاوت آن‌ها در چیست؟ پاسخ ساده است؛ در استر متصل به مولکول تستوسترون. به عنوان مثال اگر تستوسترون انانتات و پروپیونات را با هم مقایسه کنیم، تنها تفاوت در استر متصل به ماده اصلی (استر اولی: انانتات و استر دومی: پروپیونات) است. در این نوشته به طور خاص به بررسی دو نوع از استرهای مختلف تستوسترون می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که تستوسترون انانتات بهتر است یا پروپیونات؟!

گفتیم تفاوت انواع مختلف تستوسترون فقط تفاوت در استرهای آن‌هاست و ربطی به خود تستوسترون ندارد. برای شفاف‌تر شدن این مسئله اجازه دهید ابتدا بررسی کنیم که اصلا استر چیست.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

استر در استروئید چیست؟

به طور خیلی ساده، استر یک مولکول شیمیایی جانبی است که به ساختار اصلی دارو افزوده می‌شود تا رفتار و سرعت جذب و تأثیرگذاری دارو در بدن را کنترل کند.

استر، زمان رها شدن و اثرگذاری دارو در بدن را کنترل می‌کند. در دنیای بدنسازی و هورمون‌های استروئیدی، بارها نام استرهای مختلف را می‌شنویم و استفاده می‌کنیم. مثل: استات، انانتات،‌ پروپیونات، دکانوات، فنیل پروپیونات و …

با یک مثال، قطعا بهتر متوجه همه چیز خواهید شد! تستوسترون انانتات را در نظر بگیرید. این استروئید به طور کلی از دو بخش تشکیل شده: تستوسترون+انانتات. در مورد تستوسترون پروپیونات چطور؟ تستوسترون پروپیونات: تستوسترون+پروپیونات.

 • تستوسترون انانتات=تستوسترون+انانتات
 • تستوسترون پروپیونات=تستوسترون+پروپیونات

همانطور که در دو مورد بالا مشاهده می‌کنید، در مقایسه تستوسترون انانتات با پروپیونات متوجه می‌شویم که هر دو دارای ماده تستوسترون یکسان هستند و فقط استر آن‌ها فرق دارد.

حالا برای بررسی تفاوت بین تستوسترون انانتات و پروپیونات فقط باید تفاوت استرهای آن‌ها را بدانیم. در ادامه این موضوع را توضیح خواهیم داد.

ویژگی‌های استر انانتات

تستوسترون انانتات
تستوسترون انانتات

هر زمان بحث از استروئیدهای با نیمه عمر بالا و دیراثر باشد، اهل فن و متخصصان استروئیدها و فارماکولوژی، به یاد استر انانتات خواهند افتاد؛ زیرا انانتات جزو استرهایی است که نیمه عمر طولانی داشته و باعث می‌شود دارو دیر اثر کند.

نیمه عمر انانتات حدود ۴.۵ روز بوده و این یعنی تا حدود ۸.۵ روز بعد از تزریق، در بدن فعال است. پس یک مزیت اصلی برای تستوسترون انانتات این است که نیاز به تزریق‌های مکرر و پی‌در‌پی ندارد.

نیمه عمر چیست؟ نیمه عمر یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا سطح دارو بعد از مصرف، در بدن به نصف مقدار اوج برسد.

اما در کنار این مزیت، یک عیب وجود دارد. هرچه نیمه عمر دارو بیشتر باشد، مدت زمان بیشتری برای اثرگذاری لازم است. این یعنی در دوره مصرف تستوسترون انانتات، تا ۳ یا حتی ۴ هفته اول، شاید نتیجه خاصی نخواهید بود و بعد از این مدت نتایج ایجاد می‌شوند. به همین دلیل است که دوره‌های تستوسترون انانتات در اغلب اوقات طولانی بوده و حدود ۱۰ الی ۱۲ هفته هستند.

ویژگی‌هایی که در مورد استر انانتات گفتیم فقط به تستوسترون انانتات محدود نمی‌شود. بلکه هر استروئیدی که دارای استر انانتات باشد، همین ویژگی‌ها را دارد. مثل ترنبولون انانتات

ویژگی‌های استر پروپیونات

تستوسترون پروپیونات
تستوسترون پروپیونات

استر پروپیونات در مقایسه با انانتات، نیمه عمر کوتاه‌تری دارد؛ یعنی به تستوسترون اجازه می‌دهد تا سریع‌تر جذب شود.

نیمه عمر تستوسترون پروپیونات حدود ۱۹ ساعت است که با کمی اغماض می‌توانیم آن را یک روز در نظر بگیریم.

این کوتاه بودن نیمه عمر باعث می‌شود، ورزشکار به تزریق‌های بیشتری از تستوسترون پروپیونات در طول هفته نیاز داشته باشد. یک تزریق هر ۲ یا ۳ روز کافی به نظر می‌رسد. اما با این حال دوره استروئید باید طبق شرایط بدنی و اهداف هر شخص طراحی و تنظیم شود.برای مشاوره یا دریافت برنامه از مربی بدنسازی فیتنسیا، کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

ظاهرا یکی از معایب تستوسترون پروپیونات این است که نیاز به تعداد تزریق نسبتا زیادی دارد. اما در کنار آن، یک مزیت بزرگ هم وجود دارد. تستوسترون پروپیونات برخلاف تستوسترون انانتات، یک استروئید زوداثر است؛ یعنی در همان هفته‌های اول مصرف، شاهد نتایج و پیشرفت بدنتان خواهید بود. (اهمیت برنامه تمرینی درست و رژیم غذایی مناسب را فراموش نکنید).

یکی از نکاتی که در مورد تستوسترون پروپیونات باید بدانید، این است که به دلیل ماهیت ساختاری و شیمیایی خودش، نسبت به تستوسترون انانتات در محل تزریق درد بیشتری وجود خواهد داشت.

با ویژگی‌های کلی تستوسترون انانتات و پروپیونات آشنا شدیم. در قدم دوم می‌خواهیم بررسی کنیم که نتایج حاصل از کدامیک از این دو بیشتر و بهتر است؟ آیا اصلا تفاوتی در نتایج آن‌ها وجود دارد؟!

تستوسترون انانتات یا پروپیونات؟ نتایج کدام یک بیشتر است؟

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، مولکول اصلی در هر دوی این استروئیدها تستوسترون است. تنها تفاوت در استر آن‌هاست.

نتیجه‌ای هم که از انواع مختلف تستوسترون کسب می‌شود، فقط به دلیل تستوسترون است، نه استر متصل به آن. (استر فقط برای کنترل سرعت آزاد شدن دارو در بدن است).

پس با این تفاسیر مشخص می‌شود که نتیجه نهایی و کلی با مصرف تستوسترون انانتات و پروپیونات کاملا یکسان بوده و تفاوت خاصی وجود ندارد. همچنین در مورد عوارض جانبی هم همینطور است و مشابه هم عمل می‌کنند.

اما لازم به ذکر است که اگر بخواهید به سرعت شاهد پیشرفت بدنتان باشید، تستوسترون پروپیونات برای شما بهتر است. اما در انتهای دوره نتایج یکسان خواهند بود.

پاسخ نهایی: تستوسترون انانتات یا پروپیونات – کدام بهتر است؟

با توجه به تمام توضیحات گفته شده در بالا باید متوجه شده باشید که در نتایج کسب شده با مصرف تست انانتات یا پروپیونات، تفاوت خاصی وجود ندارد و در انتهای دوره، شاهد پیشرفت یکسان خواهید بود.

اما این دو استروئید از جهاتی با هم تفاوت دارند. تشخیص این که تستوسترون انانتات بهتر است یا پروپیونات، باید براساس شرایط ورزشکار، اهداف و خواسته‌های او باشد. در ادامه خلاصه‌ای از تفاوت‌های این دو استروئید آورده‌ایم تا بتوانید متناسب با شرایط و اهداف خودتان، گزینه بهتر را انتخاب کنید.

 • تستوسترون انانتات نیاز به تزریق‌های زیاد و مکرر ندارد. (شاید هفته‌ای یک تزریق کافی باشد)
 • تستوسترون پروپیونات نیاز به تزریق‌های بیشتری دارد. (احتمالا هفته‌ای ۲ الی ۳ بار)
 • با مصرف تستوسترون انانتات، بعد از حداقل ۳ الی ۴ هفته، شاهد پیشرفت بدنتان خواهید بود.
 • در دوره تستوسترون پروپیونات، احتمالا در همان هفته‌های اول پیشرفت را خواهید دید.
 • تستوسترون پروپیونات در محل تزریق درد بیشتری ایجاد می‌کند.
 • دوره تستوسترون انانتات باید طولانی (حدود ۱۲ هفته) و تستوسترون پروپیونات نسبتا کوتاه (حدود ۸ هفته) باشد.

با توجه به موارد ذکر شده در بالا، می‌توانید به سوال تستوسترون انانتات یا پروپیونات؛ کدام یک بهتر است؟ پاسخ متناسب با شرایط خودتان را بدهید.

همچنین برای مشاوره با مربی و دریافت برنامه کافیست اینجا کلیک کنید.

کانال تلگرام آموزش بدنسازی فیتنسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. ناشناس گفت:

  تزریق اول قدرت میده
  یا طول میکشه

  1. سلام. ۳ الی ۴ هفته بعد از دوره نتایج ظاهر میشه

 2. پویا گفت:

  سلام مرسی مختصر و مفید تو دوره بی سوادی مربی های وطنی ممنونم از اطلاعات خوب و علمی شما

  1. سلام و احترام
   خوشحالم که مورد توجه و رضایت شما بوده

 3. پیمان گفت:

  سلام میتوانیم از هر دو همزمان استفاده کنیم

  1. سلام. به طور کلی خیر. مگر در شرایط بسیار خاص و برای ورزشکاران بسیار حرفه‌ای.