فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

پریموبولان – دوره مصرف، نحوه مصرف، فواید و عوارض جانبی


پریموبولان-متنولون

پریموبولان که با نام متنولون نیز شناخته می‌شود، یکی از هورمون های استروئیدی است که در بدنسازی و پاورلیفتینگ با هدف افزایش توده عضلانی خالص، جلوگیری از تحلیل عضلات و افزایش توان و عملکرد ورزشی به کار می‌رود. این استروئید در دو فرم تزریقی و خوراکی وجود دارد. در این نوشته، چند نمونه دوره پریموبولان به شما خواهیم گفت.

با توجه به دیر اثر بودن و متوسط بودن خاصیت آنابولیکی پریموبولان – همچنین کم بودن عوارض جانبی آندروژنیکی – به عنوان یکی از استروئیدهای ایمن شناخته می‌شود. تا جایی که علاوه بر مردان، زنان نیز می‌توانند بدون ترس از سمی شدن کبد یا آروماتاز، از این هورمون استفاده کنند.

موارد مصرف متنولون به همینجا ختم نمی‌شود. مشخص شده است که این هورمون در درمان کودکان با کمبود وزن شدید، نوزادان نارس، افراد دچار پوکی استخوان شدید و سارکوپنی (کم ماهیچگی) مفید است.

این مطلب با هدف افزایش دانش ورزشکاران حرفه ای نوشته شده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

پریموبولان چیست؟

پریموبولان یک استروئید است که هم به صورت خوراکی و هم به شکل تزریقی عرضه می‌شود و این تزریق در بین ورزشکاران عملکردی محبوب‌تر است. گفته شده است که پریموبولان یک استروئید مورد علاقه آرنولد شوارتزنگر بود که در دوران اوج خود استفاده می کرد و این احتمالاً یکی از دلایل محبوبیت آن در بین بدنسازان امروزی است.

ساختار شیمیایی پریموبولان
ساختار پریموبولان انانتات

یافتن پریموبولان با کیفیت بالا و اصل می‌تواند چالش بزرگی باشد؛ زیرا تقلبی‌ها رایج هستند، به ویژه در شکل خوراکی. می‌توانید آن را از طریق این لینک از یک تامین کننده قابل اعتماد تهیه کنید.

پریموبولان تزریقی یک استروئید آنابولیک است، به این معنی که یک نسخه مصنوعی از هورمون مردانه تستوسترون است. این اولین بار در دهه 1960 ساخته شد و امروزه هنوز برای اهداف پزشکی مانند درمان بیماری های تحلیل رفتن عضلات و پوکی استخوان استفاده می شود. با این حال، محبوبیت آن در میان بدنسازان و ورزشکارانی که به دنبال افزایش عملکرد خود هستند نیز افزایش یافته است.

ماده فعال موجود در Primo Depot متنولون انانتات است که یک استر کند اثر است که امکان اثرات طولانی مدت را فراهم می کند. برخلاف سایر استروئیدها، باعث احتباس آب یا عوارض جانبی استروژنی مانند ژنیکوماستی (بافت سینه) نمی شود. این باعث می شود آن را به یک انتخاب محبوب برای کسانی که می خواهند از این عوارض جانبی رایج مرتبط با استفاده از استروئید اجتناب کنند.

نگاهی دقیق تر به پریموبولان تزریقی (پریمو دپوت)

در حالی که درست است تعداد قابل توجهی از دلایل مهم وجود دارد که چرا افراد استفاده از استروئیدهای آنابولیک را انتخاب می‌کنند، یکی وجود دارد که از بقیه متمایز است. برای اکثر مردم، این دلیل شامل تمایل به این است که بتوانند به همان اندازه که می‌خواهند تمرین کنند و در عین حال توده عضلانی به دست آورند. صرف نظر از اینکه دلایل خود را برای استفاده از استروئیدهای آنابولیک چگونه می بینید، بخش بزرگی از کارکرد هر نوع چرخه استروئیدی شامل انتخاب استروئید مناسب است. پریموبولان تزریقی یکی از محبوب ترین استروئیدهای آنابولیک در بازار امروز به دلایل مختلف است.

اما چه چیزی Primo Depot را از سایر استروئیدها متمایز می‌کند؟ چگونه در بدن کار می‌کند تا چنین نتایج چشمگیری ایجاد کند؟ در این مقاله به بررسی مزایا و نکاتی در مورد اینکه چگونه با استفاده از این ماده قدرتمند از تمرینات خود بیشترین بهره را ببرید، خواهیم پرداخت.

پریموبولان انانتات (تزریقی)

این استر، شکل تزریقی پریموبولان است. ظاهرا شکل موثرتر و کمی قوی‌تر است، اما اثرات آن هنوز شبیه به شکل خوراکی است و در مقایسه با اکثر استروئیدهای موجود در بازار، یک استروئید نسبتاً خفیف باقی می‌ماند.

درست مانند پریموبولان خوراکی، فرم تزریقی آن نیز یک استروئید افزایش حجم نیست. اما بیشترین مزیت را در طول دوره‌های کات می‌دهد که در آن شما باید حداکثر عضله را حفظ کنید و در عین حال چربی سوزی کنید و رژیم غذایی با کالری کمتری مصرف کنید.

خانم ها به احتمال زیاد پریمبوولان تزریقی را انتخاب نمی‌کنند زیرا فرم خوراکی آن معمولاً بهتر تحمل می‌شود و با خطر کمتر عوارض جانبی کنترل می‌شود.

پریموبولان استات (پریموبولان خوراکی)

شکل خوراکی پریموبولان متنولون استات به شکل شیمیایی است که استات آن یک استر کوچک است که به هورمون متنولون متصل است؛ بنابراین می‌توان آن را به شکل خوراکی مصرف کرد. بر خلاف بسیاری از استروئیدهای خوراکی دیگر، پریموبولان با خطر بالای سمیت کبدی همراه نیست. در واقع هیچ دلیل شناخته شده ای برای استرس کبد یا آسیب ناشی از این استروئید وجود ندارد. در مورد استروئیدهای مضر برای کبد بیشتر بخوانید.

اثرات خفیف آنابولیک پریموبولان خوراکی آن را به انتخابی ایده آل برای زنانی تبدیل می کند که می توانند نتایج عالی را در دوزهای پایین با خطر نسبتاً کم عوارض جانبی بروز صفات مردانه در مقایسه با سایر استروئیدها مشاهده کنند. در حالی که پریموبولان خوراکی می‌تواند برای ورزشکاران مرد نیز موثر باشد، بسیاری از مردان فرم تزریقی آن را ترجیح می‌دهند که موثرتر در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به دشواری در تهیه کردن پریموبولان قرصی اغلب صرفا بر روی شکل تزریقی آن تمرکز می‌شود. هزینه نیز عاملی در تصمیم‌گیری شما بین این دو شکل خواهد بود. زیرا این می‌تواند یک استروئید بسیار گران قیمت باشد.

غیر معمول نیست که یک قرص ۵۰ میلی گرمی هر یک حدود ۳.۵ دلار از یک آزمایشگاه زیرزمینی با کیفیت، قیمت داشته باشد.

نیمه عمر متنولون خوراکی و تزریقی

پریموبولان (متنولون) خوراکی و تزریقی
 • نیمه عمر پریموبولان خوراکی : ۶-۴ ساعت
 • نیمه عمر پریموبولان تزریقی : ۱۴-۱۰ روز

در پریموبولان تزریقی، استر طولانی انانتات به هورمون متصل است. از این رو جذب دارو در بدن به آهستگی صورت می‌گیرد و نیمه عمر دارو نیز طولانی‌تر خواهد بود. در سال ۱۹۹۳ تولید متنولون تزریقی ممنوع شد. از این رو، نمونه‌هایی که اکنون در بازار وجود دارد، به صورت غیرقانونی تولید شده و در بازار سیاه به فروش می‌رسند.

هورمون موثر موجود در متنولون خوراکی با شکل تزریقی آن یکسان است. اما با توجه به این که به استر کوتاه استات متصل شده است، جذب آن خیلی سریع انجام می‌شود و نیمه عمر کوتاهی نیز دارد.

بهترین دوز مصرف استروئید پریموبولان برای بدنسازی

به دلیل رتبه آنابولیک نسبتا پایین آن، استفاده از Primobolan با هر هدفی معمولاً به معنای دوز بیشتر آن در سطح بالاتری نسبت به اکثر استروئیدهای دیگر است. این دوزهای بالاتر هنوز هم فقط پریموبولان را برای دوره‌های کات مؤثر می‌کند. زیرا دوز مورد نیاز برای افزایش حجم بسیار زیاد است که عملی یا سالم نیست.

اهداف شما هر چه که باشند، پریموبولان تقریباً همیشه با سایر ترکیبات استروئیدی ترکیب می‌شود؛ زیرا وقتی به تنهایی برای اکثر مردان استفاده شود تأثیر مفید کمی دارد، اما می‌تواند برای زنان مؤثر باشد.

دوز مصرف پریموبولان تزریقی

تزریق پریموبولان بهترین اثرات این استروئید را به شما می دهد و گزینه ای است که جدی ترین کاربران می خواهند در نظر بگیرند. به ویژه با سایر استروئیدهایی که به استروژن تبدیل نمی‌شوند.

دوز مبتدی، متوسط و پیشرفته

استفاده از پریموبولان تزریقی در طول دوره کات، صرف نظر از سطح تجربه شما، همان اهداف را خواهد داشت: یعنی حفظ عضله بدون چربی خود در حالی که در یک رژیم غذایی با کالری محدود برای کاهش چربی هستید. به دست آوردن عضله جدید در این مرحله هدف نیست و پریموبولان حتی در دوزهای بالاتر عضله ساز نیست.

مبتدیان می‌توانند نتایج خوبی را با پریموبولان تزریقی با 400 میلی گرم در هفته مشاهده کنند و این کمترین دوز موثر در نظر گرفته می‌شود – هر چه کمتر باشد بعید است که نتیجه قابل توجهی داشته باشد.

ورزشکاران متوسط ​​می‌توانند دوز هفتگی را به 700 میلی گرم افزایش دهند، در حالی که افراد حرفه ای و پیشرفته می‌توانند تا 1000 میلی گرم در هفته تزریق کنند در حالی که هنوز خطرات عوارض جانبی کمتری دارند.

تقسیم دوز کل به دو نوبت تزریق در طول هفته یک روش استاندارد است و تضمین می‌کند که سطح آن در خون در حد مطلوبی حفظ شود.

مدیریت صحیح و زمان بندی

پریموبولان تزریقی نیمه عمر بسیار طولانی‌تری نسبت به فرم خوراکی (حدود ۱۰ روز) دارد، بنابراین تزریق روزانه برای حفظ سطوح استروئید مورد نیاز نیست.

تزریق دو بار در هفته برای اکثر افراد خوب عمل می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که در طول دوره سطح دارو در بدن شما در سطح مطلوبی حفظ می‌شود. این بدان معناست که دوز خود را هر هفته به نصف تقسیم کنید و اطمینان حاصل کنید که بین تزریق‌ها، حدود سه روز فاصله وجود دارد.

دوز مصرف برای زنان

اثرات خفیف آنابولیک می‌تواند برای زنان مناسب باشد، زیرا این استروئید به اندازه بسیاری دیگر قدرتمند نیست. زنانی که از پریموبولان استفاده می‌کنند، می‌توانند با استفاده از دوزهای پایین، عملکرد با کیفیت و نتایج ظاهری خوبی را انتظار داشته باشند که بعید به نظر می‌رسد عوارض جانبی مردانه شدن را ایجاد کند که با بیشتر استروئیدهای دیگر خطر بالایی دارد.

دوز روزانه بین 50 تا 100 میلی گرم برای زنان برای کسب مزایای عالی با خطرات کم عوارض جانبی شدید، کافی است. زنان ورزشکار حرفه‌ای می‌توانند دوز تزریقی را تا 200 میلی‌گرم افزایش دهند، اما باید از خطر بالاتر بروز صفات مردانه آگاه باشند.

دوز مصرف پریموبولان خوراکی (متنولون استات)

شکل خوراکی پریموبولان به وضوح برای هرکسی که در مورد تزریق استروئید شک دارد، ترجیح داده می شود، اما به خوبی شناخته شده است که با وجود یکسان بودن ترکیب علاوه بر استر متصل، پریموبولان خوراکی به اندازه تزریق موثر نیست و این می تواند فقط موثر باشد. برای انجام دادن نحوه جذب آن توسط بدن

در هر صورت، اگر فرم خوراکی تنها موردی است که می توانید از آن استفاده کنید یا به سادگی نمی خواهید با تزریق سر و کار داشته باشید، تا زمانی که دوزهای خود را برای بهترین نتایج بهینه سازی کنید، همچنان ارزش استفاده از آن را دارد.

دوز مبتدی، متوسط و پیشرفته

ماهیت ملایم آن به این معنی است که ما باید از پریموبولان در سطح دوز بالاتری نسبت به سایر استروئیدها استفاده کنیم و این شامل کاربران مبتدی نیز می شود. خبر خوب این است که حتی در این دوزهای افزایش عملکرد بالاتر، خطرات عوارض جانبی زیاد نیست و توسط مبتدیان به خوبی تحمل می‌شود.

هم مبتدیان و هم افراد نیمه حرفه‌ای می‌توانند با خیال راحت از پریموبولان تا 150 میلی گرم روزانه استفاده کنند، اگرچه مبتدیانی که می خواهند بسیار آهسته شروع کنند می توانند این مقدار را به 50 میلی گرم کاهش دهند و به طور بالقوه هنوز هم اثرات مفیدی را مشاهده کنند.

کاربران پیشرفته اغلب دوز خوراکی را تا 200 میلی گرم روزانه افزایش می دهند، در نظر داشته باشند که این دوزها بعید است خطرات مسمومیت کبدی را به همراه داشته باشند که تقریباً در مورد سایر استروئیدهای خوراکی که به همین دلیل نیاز به محدود کردن دوز دارند، صدق می کند.

کاربران پیشرفته ای که دوزهای خوراکی پریموبولان را بیش از 200 میلی گرم روزانه افزایش می دهند، باید از افزایش خطر برای کبد در دوزهای بالاتر آگاه باشند.

هزینه بالای پریموبولان خوراکی اغلب یک عامل محدود کننده در میزان مصرف روزانه شما بدون توجه به سطح تجربه است.

دوز انتخابی شما هرچه باشد، می‌توان آن را یک بار در روز مصرف کرد و نیازی به تقسیم دوز مانند حالت تزریقی وجود ندارد.

مدیریت صحیح و زمان بندی

مصرف خوراکی پریموبولان به سادگی مصرف یک بار در روز است. در حالی که برخی دیگر از استروئیدها با نیمه عمر بسیار کوتاه ممکن است به دوز یا دوز بیشتر در روز برای حفظ سطح هورمون نیاز داشته باشند، این مشکلی با نیمه عمر طولانی تر پریموبولان حل شده است.

دوز مصرف برای زنان

زنان فقط به اثرات آنابولیک خفیف از یک استروئید نیاز دارند تا افزایش توده عضلانی را تجربه کنند. پریموبولان متناسب با این خواسته است.

پریموبولان خوراکی توسط خانم ها ترجیح داده می شود زیرا هم اثرات و هم عوارض جانبی در مقایسه با تزریق راحت تر کنترل می شوند. خانم‌ها می‌توانند با دوزهای بسیار کم پریموبولان خوراکی فقط 50 میلی‌گرم یا حداکثر 75 میلی‌گرم، از مزایای بسیار خوبی برخوردار شوند.

دوره پریموبولان

قبل از معرفی دوره های پریموبولان به همراه سایر استروئیدها، لازم است چند نکته را در مورد آن بگوییم.

بهترین دوز مصرف پریموبولان برای مردان ۴۰۰-۲۰۰ میلی‌گرم در هفته است. اگر قصد شرکت در مسابقات حرفه‌ای بدنسازی و پرورش اندام داشته باشید، می‌توانید ۱۵۰-۵۰ میلی‌گرم در روز مصرف کنید.

برای زنان دوز مصرفی بسیار پایین تر یعنی در حد ۱۰۰-۵۰ میلی‌گرم در هفته مناسب است. البته مصرف ۷۵-۲۵ گرم ایمن‌تر خواهد بود.

 • پشته سازی و مصرف با سایر استروئیدها : بهترین هورمون‌ها برای مصرف با پریموبولان عبارتند از
  • دکا دورابولین
  • تستوسترون
  • ترنبولون
  • اکساندرولون
  • وینسترول
  • دیانابول
  • کلن بوترول
 • پیشنهاد می‌شود در پایان دوره و یا بعد از اتمام آن، از HCG، تاموکسیفن یا کلومیفن استفاده کنید. این کار به بدنتان کمک می‌کند تا سریع به شرایط عادی و نرمال برگردد. همچنین از بروز عوارض جانبی استروژنیک مثل پوست چرب، آکنه، نفخ و ژنیکوماستی جلوگیری می‌کند.
 • به دلیل شهرت پریموبولان در چربی سوزی، اغلب بدنسازان حرفه‌ای در بین دو دوره استروئید (خارج از دوره)، آن را برای حفظ توده عضلانی خالص و قدرت مصرف می‌کنند. مصرف پریموبولان قبل از مسابقات بدنسازی، برای کات کردن، رایج است.

دوره پریموبولان، صرف نظر از دوز مصرفی آن، معمولا به عنوان بخشی از یک دوره استروئید ۸ هفته‌ای در نظر گرفته می‌شود.

دقت کنید که گفتیم «بخشی از یک دوره». منظور از این چیست؟ در ادامه توضیح خواهیم داد.

مصرف متنولون به طور کلی نباید بیشتر از ۶ هفته طول بکشد. در نتیجه، بسیاری از ورزشکاران، دوره استروئید را به چند قسمت جدا کرده و در یک دوره، هورمون های آنابولیک مختلفی را استفاده می‌کنند.

دوره پریموبولان با تستوسترون

ترکیب پریموبولان با تسوسترون به عنوان دوره حجم مناسب است. همچنین با افزودن دیانابول، به دوره، شاهد نتایج بسیار بهتری خواهید بود.

مطالب ذکر شده در این مقاله، فقط برای افزایش آگاهی شما است و اجرای عملی دوره‌ها پیشنهاد نمی‌شود. برای کسب بهترین نتیجه از دوره و کمترین عوارض جانبی، باید برنامه دوره و پاکسازی به صورت اختصاصی برای شما تنظیم شود. برای این منظور، کافیست روی دکمه زیر کلیک کنید.

وجود تستوسترون در دوره، عوارض ناشی از سرکوب آن توسط متنولون را کاهش می‌دهد.

تستوسترون سایپیونات (یا انانتات) برای مصرف با پریموبولان مناسب است. در این صورت احتیاجی به تزریق‌های پی در پی با فاصله زمانی کم نیست.

 • هفته ۱ و ۲
  • تستوسترون سایپیونات : ۲۵۰ میلی‌گرم در هفته
  • دیانابول : ۱۰ میلی‌گرم در روز
 • هفته ۳ و ۴
  • تستوسترون سایپیونات : ۲۵۰ میلی‌گرم در هفته
  • دیانابول : ۲۰ میلی‌گرم در روز
 • هفته ۱۲-۵
  • تستوسترون سایپیونات : ۲۵۰ میلی‌گرم در هفته
  • پریموبولان تزریقی : ۳۰۰ میلی‌گرم در هفته (یا پریموبولان خوراکی : ۷۵ میلی‌گرم در روز)

دوره پاکسازی بعد از اتمام دوره، ضروری است.

دوره پریموبولان با ترنبولون

از آن‌جایی که ترنبولون و تا حدی پریموبولان باعث سرکوب تستوسترون طبیعی بدن می‌شوند، توصیه می‌شود در این دوره، تستوسترون نیز قرار داده شود.

این دوره در سطح حرفه‌ای است و به هیچ عنوان به ورزشکاران مبتدی و نیمه‌حرفه‌ای توصیه نمی‌شود.

 • هفته ۱۰-۱
  • ترنبولون : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته
  • پریموبولان انانتات : ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هفته
  • تستوسترون انانتات : ۲۵۰ میلی‌گرم در هفته

دوره پاکسازی اصولی و مناسب، بسیار ضروری است.

دوره پریموبولان با سوستانون

این دوره شامل سه استروئید پریموبولان، سوستانون و آنادرول است.

از آن‌جایی که پریموبولان برای مصرف طولانی مدت مناسب نیست، از هفته ۵ به دوره اضافه می‌شود. همچنین، چون آنادرول می‌تواند عوارض جانبی شدیدی داشته باشد، تنها در ۴ هفته اول دوره قرار دارد.

جهت کاهش آروماتیزه شده هورمون ها و پیشگیری از عوارض استروژنیک، از هفته دوم، تاموکسیفن در دوره جای داده شده است.

 • هفته ۱
  • سوستانون : ۲۵۰ میلی‌گرم در هفته
  • آنادرول : ۱۵ میلی‌گرم در روز
 • هفته ۴-۲
  • سوستانون : ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته
  • آنادرول : ۲۰ میلی‌گرم در روز
  • تاموکسیفن : ۱۰ میلی‌گرم صبح و شب
 • هفته ۸-۵
  • پریموبولان تزریقی : ۳۰۰ میلی‌گرم در هفته (یا پریموبولان خوراکی : ۷۵ میلی‌گرم در روز)
  • تاموکسیفن : ۱۰ میلی‌گرم صبح و شب
 • هفته ۹
  • تاموکسیفن : ۱۰ میلی‌گرم صبح و شب
 • هفته ۱۰
  • تاموکسیفن : ۵ میلی‌گرم صبح و شب

هشدار : دوزهای گفته شده در دوره بالا، برای ورزشکاران سطح حرفه‌ای که سابقه مصرف استروئید دارند می‌باشد. اگر به صورت حرفه ای به ورزش بدنسازی نمی‌پردازید و قصد شرکت در مسابقات را ندارید، باید دوزهای کمتری نسبت به آن چه که در بالا گفته شد مصرف کنید.

اگر اولین بار است که به سراغ پریموبولان می‌روید، فرم خوراکی آن را تنها ۲۵ میلی‌گرم در روز و شکل تزریقی را ۱۵۰ میلی‌گرم در هفته مصرف کنید. زنان باید دوزهای کمتری را انتخاب کنند.

دوره پریموبولان با اکساندرولون

مصرف پریموبولان خوراکی با اکساندرولون یک دوره استروئید موثر و در عین حال، نسبتا ایمن است. از آن‌جایی که هر دو هورمون، خواص آندروژنیکی کمی دارند، در دوزهای پایین برای زنان نیز قابل استفاده هستند.

همچنین برای افرادی که تمایلی به تزریق ندارند، این دوره مناسب‌تر است.

طول اجرای دوره ۸ هفته بوده و باید یک پاکسازی مناسب بعد از آن انجام دهید.

هفتهپریموبولان
(میلی‌گرم/روز)
اکساندرولون
(میلی‌گرم/روز)
۱۷۵۲۰
۲۷۵۲۰
۳۷۵۲۰
۴۷۵۲۰
۵۷۵۲۰
۶۷۵۲۰
۷۷۵۲۰
۸۷۵۲۰
دوره پریموبولان با اکساندرولون

دوره پریموبولان برای زنان

از آن جایی که پریموبولان خواص آندروژنیکی کمی دارد، زنان نیز می‌توانند به صورت کنترل شده آن را مصرف کنند.

یک دوره رایج و تأثیرگذار برای زنان، ترکیب متنولون خوراکی با سارم Cardarine GW-501516 است. این دو ترکیب به بهبود چربی سوزی و افزایش استقامت و سرعت ریکاوری کمک می‌کنند.

سارم کاردارین، یکی تعدیل‌کننده انتخابی آندروژن است. این سارم در دوره استروئید چربی سوزی و کات بسیار کمک کننده است.

هفتهپریموبولان
(میلی‌گرم/روز)
Cardarine (GW-501516)
(میلی‌گرم/روز)
۱۲۵۲۰
۲۲۵۲۰
۳۲۵۲۰
۴۲۵۲۰
۵۲۵۲۰
۶۲۵۲۰
۷۲۰
۸۲۰
۹۲۰
۱۰۲۰
دوره پریموبولان با سارم کاردارین برای زنان

توصیه : جهت محافظت از کبد، از داروهایی مثل لیو۵۲، لیورگل یا سیلیمارین طبق دستور روی بروشور دارو استفاده کنید.

اگر قصد شرکت در مسابقات بدنسازی داشته باشید، به صورت مدیریت شده می‌توانید ۵۰-۲۵ میلی‌گرم در روز مصرف کنید.

پیشنهاد می‌شود دوزهای پایین پریموبولان را به همراه استروئیدهایی با خواص آندروژنیکی کم مثل اکساندرولون مصرف کنید.

دوره پاکسازی پریموبولان

با توجه به خفیف بودن پریموبولان و کم بودن سرکوب تستوسترون نسبت به سایر استروئیدها، پاکسازی آن نسبتا آسان خواهد بود.

اما این که در کنار پریموبولان از چه استروئیدهای دیگری استفاده کرده‌اید، به شدت روی دوره پاکسازی تاثیرگذار است.

اگر فقط پریموبولان مصرف کرده باشید و هیچ استروئید و هورمون دیگری در کنار آن نبوده باشد، برای ریکاوری سریع‌تر و بازگشت سطح تستوسترون طبیعی به سطح نرمال استفاده از کلومیفن یا تاموکسیفن کافیست.

استفاده از HCG در دوره پاکسازی پریموبولان لازم نیست. البته دوباره تکرار می‌کنیم این به شرطی است که هیچ استروئید دیگری در دوره وجود نداشته باشد. در صورتی که شما از هورمون های دیگری نیز در دوره استفاده کرده باشید، شاید لازم باشد HCG را نیز به دوره پاکسازی اضافه کنید.

برای مشاوره با کارشناسان فیتنسیا، می‌توانید از دکمه‌ای که در سمت چپ و پایین صفحه مشاهده می‌کنید، استفاده کنید.

بهترین زمان تزریق یا استفاده از قرص

در فرم تزریقی پریموبولان، زمان تزریق خیلی مسأله‌ای نیست و می‌توان در ساعات مختلف از آن استفاده کرد؛ زیرا نیمه عمر شکل تزریقی آن ۱۴-۱۰ روز است. این یعنی دارو به آرامی و در طول چند روز جذب خواهد شد. پس خیلی مهم نیست که آن را در چه ساعتی تزریق کنید.

با این حال توصیه می‌شود که تزریق استروئیدها در صبح باشد؛ زیرا با فعالیت بدنی در طی روز و فعالیت ماهیچه‌ای که تزریق در آن انجام شده، دارو بهتر جذب می‌شود و احتمال آبسه کمتر است.

اما در مورد فرم خوراکی پریموبولان زمان مصرف اهمیت زیادی دارد؛ چرا که نیمه عمر آن در حد ۶-۴ ساعت است. از این رو، بهتر است دوز هر روز را به ۴ قسمت تقسیم کنید و هر ۶ ساعت مصرف کنید.

برای مثال اگر قرار باشد ۲۰ میلی‌گرم در روز مصرف کنید، باید آن را به ۴ وعده ۵ میلی‌گرمی تقسیم کنید و هر ۶ ساعت یکی از این قسمت‌ها را بخورید تا سطح هورمون در بدنتان همواره بالا باشد.

تشخیص پریموبولان اصل

پریموبولان جزو داروهایی است که تولید آن در تمام دنیا به طول کامل ممنوع و غیرقانونی است. پس هیچ نمونه‌ای از آن در دنیا وجود ندارد که به طور قانونی تولید شده باشد.

از این رو، تمامی موارد موجود در بازار، یا در لابراتورهای زیرزمینی تولید شده اند و یا تقلبی هستند.

متاسفانه هیچ روش عملی و ثابت شده‌ای برای تشخیص پریموبولان اصل و تقلبی از یکدیگر وجود ندارد.

بهترین راه برای در امان ماندن از خطرات نمونه‌های تقلبی این است که به طور کلی متنولون مصرف نکنید.

اگر علی‌رغم خطرات و عوارض استروئیدها، تصمیم جدی بر مصرف آن‌ها گرفته‌اید، حداقل از استروئیدهایی که به طور قانونی و توسط شرکت‌های معتبر تولید می‌شوند استفاده کنید؛ زیرا احتمال تقلبی بودن این داروها کم‌تر است.

فواید پریموبولان چیست؟

هورمون استروئیدی پریموبولان
فواید پریموبولان (متنولون انانتات)

پریموبولان از DHT مشتق شده است، بنابراین می توانید انتظار داشته باشید که خواص و اثرات زیادی مانند آن هورمون داشته باشد، از جمله مزایای آن این است که به استروژن تبدیل نمی‌شود. این نکته آن را به ترکیبی قدرتمند برای کات تبدیل می‌کند؛ زیرا می‌توانید بدون احتباس آب ناشی از استروژن، ظاهری بسیار کات و تفکیک شده داشته باشید.

اصلی ترین فواید پریموبولان عبارتند از:

 • رشد عضلانی خالص
 • تثبیت و حفظ عضلات
 • چربی سوزی
 • تقویت سیستم ایمنی
 • افزایش عملکرد بدنی

در ادامه هر کدام از این فواید را به طور دقیق بررسی میکنیم و توضیح می‌دهیم.

اگر تصمیم گرفته‌اید این استروئید را مصرف کنید، نتایج و فوایدی که باید انتظار داشته باشید این موارد هستند.

 • رشد عضله خالص و بدون چربی : درست است که این هورمون بیشتر برای کات و تفیک عضلات استفاده می‌شود. اما به این معنی نیست که نتواند عضله سازی کند. رشد و توسعه توده عضلانی خالص بدون چربی، از فوایدی است که می‌توانید انتظار آن را داشته باشید. به دلیل پتانسیل خود برای تحریک رشد عضلات و افزایش قدرت مشهور است. این استروئید از طریق مکانیسم های عمل خود، از جمله افزایش سنتز پروتئین و بهبود حفظ نیتروژن، از رشد توده عضلانی بدون چربی پشتیبانی می کند. این به ایجاد یک محیط مثبت برای رشد عضلات کمک می کند و در عین حال خطر عوارض جانبی آندروژنی را به حداقل می رساند.
 • تثبیت و حفظ عضلات : بدنسازان اغلب پریموبولان را با هدف چربی سوزی و کات عضلات مصرف می‌کنند. دلیل این امر نیز، پیشگری از وقوع کابوس بدنسازان یعنی تحلیل رفتن عضلات است. مصرف آن از تحلیل و به اصطلاح سوختن عضلات در دوره چربی سوزی پیشگری می‌کند.
 • چربی سوزی : این چیزیست که پریموبولان در آن متخصص است! به سادگی می‌توان گفت که متنولون یکی از بهترین استروئیدهای چربی سوز است. متابولیسم بدن را افزایش داده و چربی ها را می‌سوزاند. البته هیچ استروئیدی معجزه نمی‌کند. اگر می‌خواهید واقعا اثرات چربی سوزی پریموبولان را ببینید، باید برنامه تمرینی اختصاصی و برنامه غذایی اصولی داشته باشید. علاوه بر مزایای عضله سازی، Primo Depot می تواند به کاهش چربی کمک کند و به اندامی لاغرتر کمک کند. نشان داده شده است که تأثیر مثبتی بر میزان متابولیسم دارد و به طور بالقوه منجر به افزایش کالری سوزی می شود. علاوه بر این، به حفظ توده عضلانی بدون چربی در طول مراحل کاهش یا رژیم های غذایی با کالری محدود کمک می کند. این به جلوگیری از کاتابولیسم عضلانی کمک می کند و فرآیند کاهش چربی موثرتر را امکان پذیر می کند.
 • تقویت سیستم ایمنی بدن : این مورد احتمالا باعث تعجب شما شده است. اکثر افراد فکر می‌کنند که استروئیدها به تمام جنبه‌های سلامتی آسیب وارد می‌کنند و به طور کلی سلامتی شخص را کاهش می‌دهند. اما پریموبولان می‌تواند از چندین جهت باعث بهبود سطح سلامتی شود. یکی از این موارد تقویت سیستم ایمنی است. در نتیجه توانایی بدن در مقابله با بیماری‌ها بیشتر شده و احتمال ابتلا به آن‌ها کم می‌شود.
 • افزایش عملکرد: ورزشکارانی که به دنبال بهبود عملکرد هستند می توانند ارزشی را در پریموبولان پیدا کنند. این استروئید مزایایی مانند افزایش استقامت و استقامت را ارائه می دهد و به ورزشکاران اجازه می دهد تا محدودیت های خود را در طول تمرین و مسابقات افزایش دهند. علاوه بر این، Primobolan Depot به ریکاوری کمک می‌کند و بهبودی سریع‌تر را پس از فعالیت بدنی شدید تسهیل می‌کند. با بهینه سازی عملکرد و کاهش زمان ریکاوری، Methenolone Depot می تواند به ورزشکاران مزیت رقابتی بدهد و به آنها کمک کند تا به اهداف عملکردی خود برسند.

در ادامه مواردی را خواهیم گفت که پریموبولان استروئید ایده آل برای آن‌ها نیست:

 • برای افزایش حجم و عضله سازی: پریموبولان دارای خواص آنابولیک ملایمی است، بنابراین برای به دست آوردن عضله و اندازه حجم در دوره استفاده نمی‌شود.
 • قدرت: مجدداً به دلیل رتبه پایین آنابولیک آن در مقایسه با بسیاری از استروئیدهای دیگر، فقط افزایش اندکی در قدرت می‌توان انتظار داشت، بنابراین اگر به دنبال افزایش قدرت عظیم هستید، استروئیدهای دیگری به جای پریموبولان برای شما مناسب است.

تجزیه و تحلیل مزایای پریموبولان در مقایسه با سایر استروئیدها

پریموبولان به دلیل خواص آنابولیک آن در حالی که دارای اثر آندروژنی نسبتاً کم است، ارزشمند است. در مقایسه با سایر استروئیدهای محبوب، چندین مزیت را ارائه می دهد که آن را به انتخابی ارجح برای بسیاری از افراد تبدیل می کند.

اکنون، بیایید به مقایسه مفصلی از مزایای پریموبولان در مقایسه با سایر استروئیدهای محبوب بپردازیم. جدول زیر یک نمای کلی ارائه می دهد:

مورد مقایسه شدهپریموبولان تزریقیسایر استروئیدها
اثرات آنابولیکاثر آنابولیک بالا با فعالیت آندروژنیک متوسطبر اساس استروئید خاص (به عنوان مثال، تستوسترون، دیانابول، ترنبولون) متفاوت است.
ساخت عضلات خالصبا حداقل احتباس آب باعث افزایش کیفیت عضلات می شودممکن است منجر به احتباس آب و نفخ شود (به عنوان مثال، Anadrol، Deca Durabolin، Winstrol)
عوارض جانبیبه طور کلی به خوبی با حداقل عوارض جانبی تحمل می شودمی تواند عوارض جانبی مختلفی ایجاد کند، از جمله آکنه، ریزش مو، و تغییرات خلقی (به عنوان مثال، Anavar، Equipoise، Masteron)
فعالیت استرژنیبدون فعالیت استروژنیممکن است اثرات استروژنی مانند ژنیکوماستی (مانند ناندرولون، تستوسترون) را نشان دهد.
سمیت کبدیاز نظر سمیت کبدی نسبتاً کم در نظر گرفته می شودبرخی از استروئیدها ممکن است خطر بیشتری برای آسیب کبدی داشته باشند (مانند دیانابول، آنادرول)
امکان استک کردنمی توان به طور موثر با سایر استروئیدها برای اثرات هم افزایی انباشته شودگزینه های استک ممکن است بسته به استروئید متفاوت باشد (به عنوان مثال، تستوسترون، ترنبولون)
مقایسه اثرات پریموبولان با سایر استروئیدها

عوارض جانبی پریموبولان

پریموبولان نسبت به سایر استروئیدها خفیف تر است و می‌تواند کسب نتایج مناسب را به صورت ایمن برای شما ممکن کند. با این حال، مثل هرچیز دیگری، سو استفاده از آن می‌تواند منجر به عوارض جانبی بسیار شدید و ناخوشایند شود.

مطالعات انسانی زیادی روی این هورمون انجام نشده است. اما مصرف کنندگان آن، عوارض جانبی زیادی را گزارش داده‌اند.

عوارض جانبی رایج پریموبولان عبارتند از:

 • افسردگی
 • آکنه
 • پوست چرب
 • ریزش مو / طاسی
 • افزایش موهای زاید بدن
 • افزایش کلسترول بد
 • ژنیکوماستی ( این مورد بیشتر در زمانی رخ می‌دهد که در کنار پریموبولان از سایر استروئیدهای آنابولیکی استفاده شود)

بدیهی است در صورت مصرف دوزهای پایین و ایمن، احتمال بروز این عوارض جانبی بسیار کم است. با این حال، بهتر است محتاط باشید. مخصوصا اگر مستعد ابتلا به هرکدام از عوارض آن هستید. مثلا اگر پوست حساسی داشته باشید و مستعد آکنه باشید، احتمال افزایش آکنه در اثر مصرف متنولون در شما زیاد است.

در جدول زیر، احتمال بروز عوارض جانبی مختلف پریموبولان را مشاهده می‌کنید.

عارضه جانبیاحتمال بروز
آکنهرایج
ریزش مورایج
فشار خون بالارایج
احتباس آبرایج
ژنیکوماستیرایج
سمیت کبدیکمتر رایج
مشکلات قلبی عروقیکمتر رایج
سرکوب تستوسترون طبیعیکمتر رایج
تغییرات خلقیکمتر رایج
بیخوابیخیلی کم
احتمال بروز عوارض جانبی مختلف پریموبولان

زنان باید به طور ویژه‌ای مراقب باشند.

درست است که پریموبولان جزو استروئیدهای نسبتا ایمن برای هر دو جنسیت مرد و زن شناخته می‌شود. اما هنوز هم احتمال بروز صفات مردانه در زنان وجود دارد.

زنان در صورت مصرف بیش از حد و عبور از آستانه تحمل بدن، ممکن است دچار عوارضی مثل رشد موهای زاید بدن، صدای بم، مشکلات چرخه قائدگی و طاسی سر شوند. بعد از قطع مصرف، این عوارض جانبی از بین خواهند رفت.

مصرف پریموبولان به افرادی که مبتلا به هرکدام از مشکلات زیر هستند، توصیه نمی‌شود:

 • آتروفی بیضه
 • سرطان بیضه، پروستات یا سینه
 • آسیب کبدی
 • آسیب کلیه
 • سکته مغزی
 • فشار خون بالا
 • مشکلات تنفسی

اگر هر کدام از هورمون ها و داروهای زیر را مصرف می‌کنید، باید بیشتر مراقب باشید:

 • DHEA
 • تاموکسیفن
 • آندروستندیون
 • پراسترون

مصرف همزمان پریموبولان با موارد گفته شده در بالا، می‌تواند باعث تشدید آروماتاز شود و درگیر عوارض استروژنیک شوید.

حالا به مسأله سرکوب تولید تستوسترون می‌رسیم! پریمبولان نیز از این مورد مصون نیست و تولید تستوسترون را تا حدی سرکوب می‌کند. البته در مقایسه با سایر استروئیدهای قدرتند، بسیار کمتر است.

برای کاهش عوارض ناشی از سرکوب تستوسترون، باید یک دوره پاکسازی (PCT) به دوره اضافه کنید.

سایر مواردی که در مورد پریموبولان باید در نظر داشته باشید:

 • هرگز دوزهای متعدد مصرف کنید. حتی اگر یکی از دوزها را فراموش کردید، به سادگی آن را کنار بگذارید و به زمان و برنامه مصرف استروئید پایبند باشید.
 • معمولا پریموبولان باعث سمیت کبد نمی‌شود؛ زیرا هیچ شواهدی وجود ندارد که مورد را نشان دهد. اما باید در این مورد احتیاط کنید و در صورت وجود مشکلات کبدی از مصرف آن اجتناب کنید.
 • یکی از نکات مثبت پریموبولان این است که آروماتیزه نمی‌شود؛ زیرا ماهیت پروژستین ندارد. در نتیجه باعث احتباس آب نمی‌شود و هیچ مشکلی در فشار خون ایجاد نخواهد کرد.

چرا باید پریموبولان را مصرف کنید؟

اگر به دنبال استروئیدی هستید که بتواند به شما در رسیدن به اهداف بدنسازی کمک کند، Primobolan Depot ممکن است انتخاب مناسبی برای شما باشد. این استروئید آنابولیک به دلیل ماهیت ملایم و اثربخشی در ساخت توده عضلانی بدون چربی شناخته شده است. این ماده از دی هیدروتستوسترون مشتق شده است که به آن توانایی منحصر به فردی برای عضله سازی بدون ایجاد احتباس آب یا نفخ می دهد.

یکی از مزایای کلیدی پریموبولان این است که مانند بسیاری از استروئیدهای دیگر به استروژن تبدیل نمی شود. در نتیجه، کاربران کمتر احتمال دارد عوارض جانبی ناخواسته ای مانند ژنیکوماستی (بافت سینه بزرگ) یا احتباس آب را تجربه کنند. علاوه بر این، این استروئید به افزایش احتباس نیتروژن در عضلات کمک می کند، که منجر به بهبود سنتز پروتئین و رشد عضلات در طول زمان می شود.

سخن پایانی

در این قسمت چیزهایی خواهیم گفت که بسیار جالب است!

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، تولید پریموبولان (یا همان متنولون) به طور کلی غیرقانونی است. حتی برای مصارف پزشکی نیز تولید و تجویز نمی‌شود.

این یعنی خرید پریموبولان تنها از بازار سیاه ممکن است. هیچ تضمینی وجود ندارد که این داروها تقلبی نباشند و یا مواد تشکیل دهنده آن کیفیت کافی را داشته باشد.

به همین دلیل، ما به شدت توصیه می‌کنیم که از مصرف پریموبولان خودداری کنید.

سوال‌های رایج در مورد پریموبولان

پریموبولان چیست؟

یک هورمون استروئیدی است که توسط بدنسازان برای افزایش حجم عضلات و چربی سوزی استفاده می‌شود.

چه کاربردی دارد؟

امروزه هیچ کاربرد پزشکی ندارد. تنها توسط ورزشکاران به ویژه رشته بدنسازی برای بهبود فیزیک بدنی مصرف می‌شود.

نیمه عمر پریموبولان چقدر است؟

فرم تزریقی آن که دارای استر انانتات است ۱۰ الی ۱۴ روز پس از تزریق در بدن فعال باقی می‌ماند.
فرم خوراکی آن نیز تنها ۴ الی ۶ ساعت در بدن فعال است.

بهترین استروئیدها برای ترکیب با آن کدامند؟

دکا دورابولین، ترنبولون، تستوسترون، دیانابول، اوکساندرولون، آنادرول، وینسترول. همچنین برای اهداف چربی سوزی مصرف کلن بوترول در کنار آن مفید خواهد بود.

آیا به پاکسازی نیاز دارد؟

بله. اما این که پاکسازی به چه شکلی باشد به دوز مصرف، طول مصرف و سایر استروئیدهای موجود در دوره بستگی دارد.

نحوه تشخیص نمونه تقلبی از اصلی چطور است؟

متاسفانه هیچ روش قطعی برای تشخیص نمونه اصلی و تقلبی وجود ندارد.

فواید آن چیست؟

عضله سازی، افزایش حجم عضلات، چربی سوزی، افزایش قدرت، تقویت سیستم ایمنی بدن

عوارض آن چیست؟

سرکوب تستوسترون طبیعی، عوارض آندروژنیکی مثل ریزش مو، آکنه، پوست چرب. بروز صفات مردانه در زنان

چه کسانی نباید آن را مصرف کنند؟

افراد مبتلا به آتروفی بیضه، سرطان پروستات، سینه یا بیضه، آسیب کبدی، آسیب کلیوی، فشار خون بالا، مشکلات تنفسی، سابقه سکته مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. نسی گفت:

  خیلی مفید و واضح بود توضیحات..من جایی تحقیق کرده بودم برای زنان ریزش مو نمیاره ولی اینجا گفتین که میاره..خودم زن هستم و ۱۵ ساله تمرین قوی میکنم..هر دارویی که بعضی وقتا استفاده کردم ریزش مو داشتم…دنبال دارووی هستم که اصلا ریزش مو نداشته باشه..میشه طبق اطلاعاتتون بگین؟

  1. سلام. وقت بخیر
   میتونید از طریق لینک زیر درخواست مشاوره تخصصی (و یا دوره بدنسازی +‌پاکسازی) بدید.
   fitnessia.ir/contact