🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

راهنمای جامع چربی سوزی با کلن بوترول برای زنان و مردان


چربی سوزی با کلن بوترول

کلن بوترول یک داروی آگونیست و گشادکننده برونش است که در پزشکی برای درمان اختلالات تنفسی مختلف مانند بیماری‌های التهابی یا انسداد مجرای تنفسی به کار می‌رود. اما از آن‌جایی که این دارو توانایی زیادی در چربی سوزی دارد، در بدنسازی و سایر ورزش‌ها، از آن برای کات و از بین بردن چربی‌ها استفاده می‌شود. در این نوشته، به طور کامل و دقیق نحوه چربی سوزی با کلن بوترول را بررسی خواهیم کرد.

کلن بوترول یک داروی موثر ضد آسم است که از سال ۱۹۷۷ در چندین کشور (به جز ایالات متحده آمریکا) یک داروی پزشکی برای درمان انسان‌ها بوده است.

اثرات مفید کلن در چندین تحقیق و مطالعه روی حیوان‌ها به اثبات رسیده است. به طور قابل توجهی توده عضلانی را افزایش می‌دهد، در حالی که چربی‌ها را کاهش می‌دهد.

این امر باعث شده است که بدنسازان کلن بوترول را از بازار سیاه خریداری کنند و از آن در کنار سایر استروئیدهای چربی سوز در دوره کات استفاده کنند.

حتی سلبریتی‌ها نیز برای دستیابی به بدن مطلوب، از این دارو کمک می‌گیرند.

با این حال، اثرات کلن بوترول روی بدن انسان در مقایسه با حیوانات کمی متفاوت است. در توانایی چربی سوزی کلن هیچ شکی نیست. اما در مورد عضله سازی آن برای انسان، هنوز تردیدهایی وجود دارد.

برخی از مصرف کنندگان آن، شاهد هیچگونه اثر آنابولیک (عضله سازی) نبوده‌اند. در حالی که برخی دیگر، تاکید دارند که کلن باعث افزایش توده عضلانی آن‌ها شده است.

شاید حقیقت این است که کلن نیز دارای خواص آنابولیک است،‌ اما نه به اندازه استروئیدهای آنابولیک. به همین دلیل تنها برخی از بدنسازان با مصرف آن، علاوه بر چربی سوزی، شاهد افزایش عضله نیز هستند.

به طور کلی اینطور تصور می‌شود که کلن بوترول به ورزشکار کمک می‌کند در کنار چربی سوزی بسیار مطلوب، عضلاتش را حفظ کند. اما بعید است که باعث افزایش عضلات شود.

با این توضیحات، بهتر است کلن بوترول را یک داروی ضد کاتابولیک (عضله سوزی) معرفی کنیم. نه یک آنابولیک (عضله ساز).

کلن در اکثر اوقات به شکل قرص مصرف می‌شود. اما فرم تزریقی و شربت آن نیز وجود دارد.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان است و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

فواید کلن بوترول

از اصلی‌ترین فواید کلن بوترول برای ورزشکاران می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • چربی سوزی
  • افزایش جریان خون
  • ارتقاء سطح انرژی
  • سرکوب اشتها
  • مدر (ادرار آور برای دفع آب زیر پوست)
  • عدم سرکوب تستوسترون

چربی سوزی

کلن بوترول سیستم عصبی مرکزی (CNS) را تحریک می‌کند. در نتیجه سطح ترشح آدرنالین را افزایش داده و دمای بدن را تا ۱ درجه افزایش می‌دهد.

در نتیجه، بدن تلاش می‌کند با تعریق بیشتر، دمای خودش را به حالت طبیعی برگرداند. این تلاش بدن برای خنک کردن، کالری مصرفی را افزایش داده و میزان متابولیسم فرد را بالا می‌برد.

به این ترتیب، مصرف‌کنندگان، در زمان استراحت، نسبت به حالت عادی، کالری بیشتری مصرف می‌کنند. این امر باعث می‌شود بدنسازان شاهد کاهش توده چربی بدنشان باشند.

جالب است بدانید که اثر چربی سوزی کلن فقط به این مورد محدود نیست. علاوه بر افزایش دمای بدن، به طور مستقیم نرخ تبدیل تری گلیسرید (چربی) به اسیدهای چرب آزاد (منبع انرژی) را افزایش می‌دهد.

افزایش جریان خون

کلن بوترول سطح آدرنالین را افزایش می‌دهد. آدرنالین به صورت طبیعی در شرایط بسیار هیجانی مثل پرواز یا جنگ، افزایش می‌یابد. با افزایش این هورمون، جریان خون در سراسر بدن افزایش می‌یابد.

بنابراین، کلن با افزایش جریان خون، باعث افزایش استقامت عضلانی شده و به بدنسازان کمک می‌کند تا تکرارهای بیشتری نسبت به حالت عادی انجام دهد.

همچنین گردش خون بهتر در عضلات، باعث افزایش پمپ عضلات خواهد شد.

پمپ عضلانی بیشتر و افزایش تعداد تکرارها، به دلیل کشش فاسیای عضلانی، ممکن است به طور غیرمستقیم به ساخت عضله جدید کمک کنند.

فاسیا یک بافت همبند است که عضلات را احاطه کرده است. اگر فاسیا بیش از حد سفت باشد، می‌تواند از رشد حجم عضله جلوگیری کند. هرچه فاسیا انعطاف پذیرتر باشد، پتانسیل عضلات برای افزایش حجم بیشتر خواهد بود.

پمپ‌های عضلانی خوب ناشی از مصرف کلن بوترول، باعث افزایش انعطاف پذیری فاسیا خواهند شد.

افزایش جریان خون، برای ورزشکارانی که ورزش‌های قلبی-عروقی یا هوازی انجام می‌دهند، به دلیل افزایش اکسیژن در سراسر بدن مفید خواهد بود. همچنین به ریکاوری سریع‌تر کمک می‌کند.

توجه: هنگامی که فرد برای مدت طولانی در حالت جنگ یا گریز باقی بماند (سطح بالای آدرنالین)، سطح هورمون کورتیزول افزایش خواهد یافت. این امر جریان خون را دچار اختلال کرده و خستگی را افزایش می‌دهد. ممکن است در اواخر دوره مصرف کلن برای چربی سوزی، جریان خون بدن دچار اختلال شود.

ارتقاء سطح انرژی

مکمل‌های قبل از تمرین (مثل پمپ) به دلیل وجود محرک‌هایی مثل کافئین، بسیار محبوب هستند. این محرک، سیستم عصبی مرکزی را تحریک می‌کنند.

با تحریک سیستم عصبی مرکزی، بدن آدرنالین بیشتری ترشح می‌کند و انرژی قابل توجهی ایجاد خواهد شد.

کلن بوترول یک محرک قوی است. بیشتر از هر نوع مکمل قبل از تمرین، سطح انرژی را افزایش خواهد داد.

اما فراموش نکنید، پس قطع مصرف شاهد افت انرژی خواهید بود. زیرا بدن شما به این دارو وابسته می‌شود.

افزایش انرژی، به سوزاندن چربی بیشتر (به طور غیرمستقیم) کمک می‌کند؛ زیرا با شدت بیشتری به تمرینات ورزشی خواهید پرداخت. به عنوان مثال می‌توانید تمرینات چربی سوزی شکم را برای مدت زمان بیشتر و با توان بالاتری اجرا کنید.

سرکوب اشتها

کلن بوترول دارای اثر تحریک‌کننده بر گیرنده‌های بتا ۲-آنگرنرژیک است که می‌تواند بر احساس سیری انسان تاثیر بگذارد.

بنابراین، با مصرف کلن، ممکن است فرد احساس سیری کند و اشتهای کمتری داشته باشد. این به چربی سوزی کمک می‌کند.

مدر (ادرار آور برای دفع آب زیر پوست)

کلن بوترول نه تنها چربی‌ها را می‌سوزاند، بلکه آب خارج سلولی را نیز دفع می‌کند. این می‌تواند باعث شود که فرد لاغرتر به نظر برسد و کات عضلانی بهتری داشته باشد.

به نظر می‌رسد اثرات دیورتیک (ادرار آور) آن به افزایش تعریق مربوط است.

بنابراین، نوشیدن مقدار کافی آب و استفاده از مکمل‌های الکترولیت (مثل سدیم و پتاسیم) بسیار مهم است. زیرا در غیر این صورت، سطح الکترولیت‌های بدن کاهش یافته و می‌تواند منجر به کم آبی و گرفتگی عضلات شود.

به یاد داشته باشید تمام آب خارج شده از بدن در اثر مصرف کلن بوترول، پس از قطع مصرف دارو برمی‌گردد.

عدم سرکوب تستوسترون

یکی از بزرگترین عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک، سرکوب یا حتی توقف تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن است.

به طور معمول، پس از یک دوره استروئیدی، ممکن است چندین هفته یا حتی چند ماه طول بکشد تا تستوسترون طبیعی بدن به حالت نرمال برگردد. البته با پاکسازی بعد از دوره استروئید، می‌توان این زمان را کاهش داد تا بدن سریع‌تر به حالت طبیعی برگردد.

کلن بوترول برخلاف استروئیدهای آنابولیک، تستوسترون بدن را سرکوب نمی‌کند. بنابراین هیچگونه پاکسازی نیاز ندارد. همچنین اگر رژیم غذایی و تمرینات ورزشی خوبی داشته باشید، لازم نیست نگران از دست دادن نتایج بعد از قطع مصرف کلن باشید.

عوارض جانبی کلن بوترول

  • افزایش ضربان قلب (تپش قلب)
  • اضطراب (لرزش)
  • بی‌خوابی

افزایش ضربان قلب (تپش قلب)

کلن بوترول سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک می‌کند. این منجر به افزایش ضربان قلب فرد در حالت استراحت می‌شود.

در اثر مصرف دوزهای زیاد یا عدم تحمل فرد، ممکن است ضربان قلب تا ۱۸۰ تپش در دقیقه نیز افزایش یابد.

استفاده از کلن می‌تواند منجر به فیبریلاسیون دهلیزی مزمن شود که نوعی ضربان قلب نامنظم است. (ناشی از زخم دائمی در قلب).

بنابراین برای افرادی که مشکلات قلبی یا فشار خون دارند، کلن بوترول یک داروی بسیار خطرناک است.

اضطراب (لرزش)

اضطراب یک عارضه جانبی رایج در اثر مصرف کلن بوترول است. به دلیل افزایش آدرنالین و قرار دادن بدن در شرایط جنگ و گریز.

برانگیختگی بیش از حد سیستم عصبی مرکزی ممکن است باعث شود که فرد اتفاقات و موقعیت‌های روزمره را به عنوان یک تهدید در نظر بگیرد و بر سلامت روان او تاثیر منفی بگذارد.

افزایش ضربان قلب نیز می‌تواند باعث اضطراب شود؛ زیرا ممکن است ورزشکار تصور کند دچار حمله قلبی شده است.

مصرف آرام بخش ممکن است به آرامش سیستم عصبی مرکزی و کاهش سطح اضطراب کمک کند. با این حال، این ممکن است اثر ترموژنیک (افزایش دما) را خنثی کند. بنابراین، روی چربی سوزی اثر منفی می‌گذارد.

تحریک مداوم سیستم عصبی مرکزی می‌تواند باعث شود بعد از قطع مصرف کلن، دچار افسردگی شوید. زیرا این دارو در ابتدا سطح دوپامین را در مغز افزایش می‌دهد و بعد از قطع مصرف سطح این هورمون کاهش می‌یابد.

لرزش در دوره مصرف کلن بوترول به دلیل افزایش آدرنالین، رایج است. این اتفاق به طور خاص در دست‌ها مشهودتر خواهد بود.

بی‌خوابی

بی‌خوابی در میان مصرف‌کنندگان کلن بوترول رایج است؛ زیرا این دارو سیستم عصبی مرکزی را بیش از حد فعال می‌کند.

برخی از متخصصان توصیه می‌کنند که برای داشتن خواب شبانه خوب، کلن را در ساعات ابتدایی روز مثلا صبح‌ها مصرف کنید. اما نیمه عمر این دارو ۳۵ ساعت است. پس بعید به نظر می‌رسد با مصرف آن در صبح‌ها، دچار مشکلات خواب نشوید.

شایان ذکر است که نداشتن خواب شبانه خوب، می‌تواند باعث افزایش سطح کورتیزول،‌ افزایش فشار خون و اختلال در چربی سوزی شود.

دوز مصرف کلن بوترول

این که کلن را با چه دوزی مصرف کنید، به هدف شما بستگی دارد.

برای مثال یک فرد مبتلا به بیماری آسم ممکن است در روز ۲ قرص ۲۰ میکرو گرمی مصرف کند.

بیمارانی که مشکلات تنفسی شدیدتر دارند، شاید لازم باشد ۴ قرص ۲۰ میکروگرمی در روز مصرف کنند.

با این حال، یک بدنساز یا هر ورزشکار دیگر، برای کاهش وزن و چربی سوزی، ممکن است ۸-۶ قرص در روز (۱۶۰-۱۲۰ میکروگرم) در روز مصرف کند. چنین دوزهایی، فراتر از محدوده درمانی و پزشکی هستند؛ بنابراین، باید انتظار عوارض جانبی شدیدتری را داشته باشید.

اغلب اوقات، افراد به محرک‌های قوی واکنش‌های متفاوتی نشان می‌دهند. بنابراین، دوز مصرف باید متناسب با حساسیت فرد به دارو تنظیم شود.

برخلاف استروئیدهای آنابولیک، دوز کلن بوترول برای مردان و زنان یکسان است؛ زیرا این دارو باعث تغییر سطح هورمون‌ها نمی‌شود. بلکه روی سیستم اعصاب مرکزی (CNS) اثر می‌گذارد.

دوره کلن بوترول

در ادامه یک برنامه مصرف برای دوره کلن بوترول معرفی می‌کنیم. این جدول فقط برای نمونه است و دوز مصرف باید برای هر ورزشکار طبق شرایط بدنی وی تعیین شود.

برنامه مصرف کلن بوترول
برنامه مصرف کلن بوترول برای چربی سوزی

معمولا بدن ورزشکار به سرعت به کلن بوترول عادت می‌کند. از این رو برای افزایش اثرات کلن در بلند مدت، دوز مصرف به آرامی افزایش می‌یابد.

فراموش نکنید برای در امان ماندن از عوارض جانبی، همواره دوز مصرف را کمتر از حداکثر مقدار مجاز نگه دارید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، سطح تحمل افراد در مصرف این دارو متفاوت است. ممکن است یک ورزشکار در طول یک دوره ۳۰ روزه بدون عوارض جانبی تا دوز ۱۲۰ میکروگرم در روز نیز برسد. اما از طرف دیگر یک ورزشکار در دوز ۸۰ میکروگرم دچار عوارض جانبی شود.

دلیل این که دوره‌های کلن بوترول معمولا بیشتر از ۶-۴ هفته طول نمی‌کشد این است که ممکن است گیرنده‌های بتا را بیش از حد کاهش دهد.

بنابراین، اثرات مثبت را فقط می‌توان برای مدت محدودی تجربه کرد؛ یعنی تا زمانی که بدن هنوز به مصرف کلن عادت نکرده باشد.

برخی ورزشکاران برای پیشگیری از عادت کردن بدن به کلن بوترول و بی اثر شدن آن، دارو را به صورت دوره‌های ۲ هفته ای (۲ هفته مصرف و سپس ۲ هفته قطع مصرف) استفاده می‌کنند. (گاهی اوقات نیز در دوره‌های ۲ روزه، یعنی ۲ روز مصرف و سپس ۲ روز قطع مصرف استفاده می‌کنند).

دوره کلن بوترول به صورت مصرف / قطع مصرف ۲ هفته‌ای

همانطور که پیش‌تر گفتیم، برای جلوگیری از مقاومت بدن نسبت به کلن بوترول، آن را به صورت دوره‌های ۲ هفته‌ای مصرف کرد.

در این شیوه از مصرف، احتمال عوارض جانبی مثل مشکلات قلبی-عروقی کاهش می‌یابد.

طبق گزارش‌ها، یک ورزشکار به دلیل مصرف ۲۰ میکروگرم کلن بوترول در روز، دچار ضربان قلب بالا و ناپایداری فشار خون شد و به همین دلیل به اورژانس منتقل شد. این در حالی است که این ورزشکار به مدت ۳ هفته همین دوز (۲۰ میکروگرم) را به طور روزانه مصرف می‌کرده است. به همین دلیل شاید بهتر باشد از روش مصرف/قطع مصرف ۲ هفته‌ای استفاده کنید تا از عوارض جانبی در امان باشید.

برای مصرف کلن به این روش، می‌توانید طبق دستور زیر عمل کنید. (این فقط برای نمونه و افزایش آگاهی شما است).

با دوز ۴۰-۲۰ میکروگرم در روز شروع کنید. دوز مصرف را در مدت ۲ هفته رفته رفته افزایش دهید تا در نهایت به حداکثر دوز (معمولا ۱۴۰-۱۰۰ میکروگرم) برسد. سپس مصرف دارو را به مدت ۲ هفته متوقف کنید. پس از این ۲ هفته، دوباره همین روند را تکرار کنید.

می‌توانید روش مصرف و قطع مصرف ۲ هفته‌ای را در کل به مدت ۸ هفته اجرا کنید.

دوره کلن بوترول و وینسترول

برای مردان

دوره کلن بوترول و وینسترول
دوره کلن بوترول و وینسترول برای چربی سوزی مردان

وینسترول یک استروئید آنابولیک است که اغلب در دوره های استروئیدی کات برای افزایش چربی سوزی و ساخت توده عضلانی بدون چربی استفاده می‌شود.

افزودن وینسترول به دوره، اثر آنابولیک بیشتری نسبت به مصرف کلن به تنهایی دارد. یعنی در دوره کلن بوترول و وینسترول، ورزشکار به عضله سازی و چربی سوزی همزمان دست پیدا می‌کند.

عوارض جانبی وینسترول نسبت به کلن بسیار متفاوت است. وینسترول (استانازول) یک استروئید (اغلب خوراکی) است که برای کبد سمی است. از این رو باید اقدامات لازم برای پاکسازی کبد بعد از دوره استروئید را انجام دهید.

در این دوره، احتمالا سطح کلسترول بد (LDL) افزایش می‌یابد و باعث افزایش شدید فشار خون می‌شود. ریزش مو، بزرگ شدن پروستات و آکنه از دیگر عوارض جانبی احتمالی ناشی از افزایش سطح DHT هستند.

وینسترول تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن را سرکوب می‌کند. ممکن است این سرکوب به قدری شدید باشد که تولید تستوسترون توسط بدن به طور کامل متوقف شود.

برای زنان

وینسترول یکی از استروئیدهای مناسب برای زنان است. اما ممکن است باعث بروز صفات مردانه در زنان شود. از این رو باید در مصرف آن دقت و احتیاط کافی داشته باشید.

دوره ترکیبی clenbuterol و وینسترول زنان
دوره کلن بوترول و وینسترول برای زنان

اگر هدف اصلی یک ورزشکار زن، کاهش چربی بدن باشد، احتیاجی به مصرف وینسترول نیست. برای رسیدن به این هدف، فقط پیروی از یک رژیم غذایی خوب و مصرف کلن بوترول کافی است. اما اگر هدف شما یک دوره استروئید حجم باشد، ممکن است وینسترول به شما کمک کند.

دوره کلن بوترول و اکساندرولون

برای مردان

دوره کلن بوترول و اکساندرولون
دوره کلن بوترول و اکساندرولون برای مردان

اکساندرولون (آناوار) به دلیل اثرات قوی آن در چربی سوزی، به عنوان یک استروئید خوب برای چربی سوزی در نظر گرفته می‌شود. آناوار به ساخت عضله بدون چربی نیز کمک می‌کند.

اکساندرولون در مقایسه با وینسترول تنها کمی ضعیف‌تر است، اما عوارض جانبی بسیار کمتری دارد.

برای زنان

دوره ترکیبی با اکساندرولون برای زنان
دوره کلن بوترول و اکساندرولون برای زنان

آناوار جزو استروئیدهای مناسب و تقریبا کم‌خطر برای زنان است؛ زیرا احتمال ایجاد صفات مردانه در اثر مصرف آناوار بسیار کم است.

دوره کلن و آناوار توسط زنانی که می‌خواهند عضلاتی خشک و بدنی قدرتمند داشته باشند مناسب است. (شاید برای لاغر شدن خیلی مناسب نباشد، زیرا حجم عضلات را افزایش می‌دهد).

بنابراین، آن دسته زنان ورزشکار که هدفشان فقط زیبایی اندام است، بهتر است کلن بوترول را به تنهایی مصرف کنند. اما اگر هدف شما ورزش حرفه‌ای یا شرکت در مسابقات ورزشی باشد، شاید بخواهید آناوار را به دوره اضافه کنید.

دوره کلن بوترول و سیتومل (T3)

مصرف سیتومل در کنار کلن بوترول برای تقویت چربی سوزی یک امر نسبتا رایج میان ورزشکاران حرفه‌ای است. سیتومل یک داروی تجویزی برای درمان کم کاری تیروئید است.

به عبارت ساده‌تر، هرچه سطح هورمون T3 در بدن فرد بالاتر باشد، میزان لیپولیز (چربی سوزی) بیشتر خواهد بود. اما افزایش بیش از حد T3 عوارض جانبی در پی دارد.

این دوره در میان بدنسازانی که به دنبال کات حداکثری عضلات قبل از مسابقه هستند، رایج است. اما احتمال عوارض جانبی آن نسبتا زیاد است.

این ورزشکاران، اغلب ۷۵-۲۵ میکروگرم سیتومل در روز، به مدت ۸-۶ هفته مصرف می‌کنند. مصرف ۵۰ میکروگرم در روز برای ورزشکاران نیمه‌حرفه‌ای مناسب است.

به دلیل اثرات کاتابولیک (عضله‌سوزی) سیتومل، معمولا بدنسازان در کنار این دارو، برای حفظ عضلات از استروئیدهای آنابولیک کمک می‌گیرند.

نتایج حاصل از مصرف کلن بوترول (تصاویر قبل و بعد از مصرف)

قبل و بعد از مصرف کلن بوترول
قبل و بعد از مصرف کلن بوترول

ورزشکاری که تصویر وی در بالا قرار دارد، کلن بوترول را به مدت ۲ هفته مصرف کرده است. دوز مصرف در ابتدا ۲۰ میکروگرم بوده و به آرامی تا ۸۰ میکروگرم در روز افزایش یافته است.

البته این اولین دوره او بوده است. به همین دلیل نتایج چشمگیری حاصل شده است. اما در دوره‌های بعدی نتایج تا این حد زیاد نخواهد بود.

میزان نتایج از یک دوره کلن بوترول برای چربی سوزی، به موارد زیر بستگی دارد:

برای دستیابی به حداکثر چربی سوزی، ورزشکار باید ۵۰۰ کالری کمتر از کالری مورد نیاز بدنش مصرف کند. اگر فرد کالری دریافتی را کاهش ندهد، اثرات چربی سوزی دارو کم می‌شود.

به طور میانگین، یک دوره ۴ هفته‌ای برای زنان و مردان، می‌تواند باعث کاهش وزن ۴.۵ الی ۷ کیلوگرمی شود.

مشابه استروئیدها، هر دوره کلن بوترول در مقایسه با دوره قبلی، تأثیر کمتری خواهد داشت.

پاکسازی بعد از مصرف کلن بوترول نیاز نیست؛ زیرا تولید تستوسترون توسط بدن را سرکوب نمی‌کند. اما اگر در کنار کلن از استروئیدهای آنابولیک استفاده کنید، پاکسازی بر اساس استروئید و دوز مصرف آن، نیاز است.

سوالات رایج در مورد کلن بوترول

کلن بوترول یا آلبوترول؟

آلبوترول سولفات (با عنوان سالبوتامول نیز شناخته می‌شود)، یک آگونیست بتا-۲ آدرنرژیک، مانند کلن بوترول است.
اما تفاوت اصلی این است که آلبوترول مورد تایید FDA و یک داروی نسخه‌ای برای درمان آسم است.
آلبوترول از طریق تحریک سیستم اعصاب مرکزی و فرآیند ترموژنیک، باعث چربی سوزی می‌شود. بنابراین، فواید و عوارض جانبی آلبوترول تا حد زیادی شبیه به کلن بوترول است.
با این حال، آلبوترول به اندازه کلن بوترول قوی نیست. در نتیجه عوارض جانبی آلبوترول قابل تحمل‌تر است؛ زیرا به اندازه کلن بوترول برای قلب و عروق مضر نیست.
با این حال، نتایج کسب شده از آلبوترول کمتر از کلن بوترول خواهد بود.
آلبوترول نیمه عمر کوتاه‌تری نسبت به کلن دارد، یعنی حدود ۶-۴ ساعت. پس باید این دارو را به طور مکرر (۴-۳ بار در روز) مصرف کنید.
آلبوترول نیز در شکل خوراکی (قرص) وجود دارد. اما در پزشکی و درمان‌های اورژانسی، آلبوترول به صورت استنشاقی نیز مصرف می‌شود.

آیا کلن بوترول قانونی است؟

بله، یک داروی قانونی است،‌ اما توسط FDA تایید نشده است. بنابراین، مصرف کنندگان آن، باید احتیاط کافی داشته باشند تا دچار عوارض جانبی آن نشوند.
البته دقت کنید که کلن بوترول در لیست داروهای ممنوعه ورزشی قرار دارد. یعنی مصرف آن ممکن است باعث مثبت شدن تست دوپینگ شود.

آیا کلن بوترول ایمن و بدون خطر است؟

کلن توسط FDA تایید نشده است. پس این نشان می‌دهد که مصرف آن خیلی ایمن و بی‌خطر نیست!
مصرف دوزهای بالای این دارو، می‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود. پس واضح است که مصرف دوزهای زیاد آن، ممکن است منجر به مشکلات قلبی عروقی شود.
توجه: مردان و زنان مبتلا به بیماری‌های قلبی در حین مصرف کلن بوترول با هر دوزی (حتی کم) در معرض خطر زیادی قرار دارند.
همچنین اگر در کنار کلن،‌ از استروئیدهای آنابولیک نیز استفاده کنید، خطرات قلبی عروقی تشدید خواهد شد.

آیا کاهش وزن با کلن بوترول دائمی است؟

بله، تمام نتایج دائمی هستند و پس از دوره از بین نمی‌روند. اما باید بعد از اتمام دوره مصرف کلن بوترول، برنامه تمرینی و رژیم غذایی مناسبی داشته باشید.
توجه: از بین رفتن آب زیر پوستی یکی از اثرات موقتی کلن است و بعد از قطع مصرف، دوباره مقداری احتباس آب خواهید داشت.

آیا کلن بوترول واقعا برای چربی سوزی موثر است؟

بله! نه تنها برای چربی سوزی موثر است،‌ بلکه می‌توانیم این دارو را به عنوان قوی‌ترین داروی چربی سوزی معرفی کنیم.
با این حال،‌ نمی‌توان این مسأله را انکار کرد که برخی از نمونه‌های موجود در بازار تقلبی هستند و اثری نخواهند داشت.
به عنوان یک قاعده کلی، اگر با مصرف کلن بوترول، کاهش چربی یا افزایش دمای بدن را حس نمی‌کنید، داروی شما تقلبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *