فیتنسیا

دریافت برنامه استروئید + پاکسازی مخصوص خودت

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه عید نوروز

براساس تحقیقات علمی معتبر

نحوه مصرف آمپول تستوسترون در بدنسازی


نحوه مصرف تستوسترون

گاهی اوقات برخی بدنسازان حرفه‌ای هورمون تستوسترون را به صورت مصنوعی و خارجی وارد بدنشان می‌کنند تا از مزیت‌های فوق‌العاده آن برای عضله سازی، چربی سوزی و افزایش قدرت بهره ببرند. اگر شما هم تصمیم گرفته اید که از تستوسترون برای رسیدن به اهداف بدنسازی و ورزشی خود استفاده کنید،‌ لازم است که نحوه مصرف آمپول تستوسترون در بدنسازی را بدانید.

این نوشته فقط برای افزایش دانش و آگاهی ورزشکاران حرفه‌ای بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

همیشه نحوه مصرف تستوسترون یکی از بحث‌های چالشی در بدنسازی بوده است. با خواندن این مقاله، یک بار برای همیشه پاسخ این سوال را خواهید گرفت. اما همین ابتدا میگوییم که در خواندن این مقاله کمی دقت و حوصله به خرج دهید؛ زیرا لازم است که قبل از پرداختن به موضوع اصلی نحوه مصرف آمپول تستوسترون، برخی اطلاعات ضروری و مهم را کسب کنید تا درک این موضوع برای شما آسان‌تر شود. پس با فیتنسیا همراه باشید.

تستوسترون چیست؟

قبل از این که به سراغ نحوه و روش مصرف آمپول تستوسترون در بدنسازی برویم، بهتر است کمی بیشتر با این هورمون استروئیدی آشنا شویم.

تستوسترون یکی از هورمون‌های جنسی غالب مردانه است که به طور طبیعی در بدن مردان ترشح می‌شود. تستوسترون برای انجام صحیح بسیاری از عملکردهای بدن مردان به ویژه عملکرد جنسی و باروری، رشد و توسعه عضلات، ایجاد صفات مردانه و … ضروری است. البته لازم به ذکر است که تستوسترون در بدن زنان نیز به مقدار کمی وجود دارد و برای جنبه‌های مختلف سلامت آن‌ها لازم است.

سطح تستوسترون در بدن انسان به عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت، سلامت عمومی، میزان فعالیت بدنی، نحوه تغذیه و شرایط روحی و روانی بستگی دارد. داشتن سطح تستوسترون مناسب در بدن انسان برای حفظ سلامت عمومی، افزایش قد و قدرت بدنی، بهبود عملکرد جنسی، بهبود خلق و خو و کاهش ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار مهم است.

بعضی از علائم کاهش سطح تستوسترون در بدن انسان شامل کاهش میل جنسی، کاهش عملکرد جنسی، کاهش قدرت و استقامت بدنی، کاهش انرژی و روحیه، افزایش وزن، کاهش جریان خون به مغز و کاهش تمرکز و دقت است.

داشتن سطح تستوسترون مناسب در بدن انسان، به عنوان یکی از اصلی‌ترین هورمون‌ها، برای حفظ سلامت عمومی و بهبود کیفیت زندگی بسیار مهم است. بنابراین، با توجه به تغییرات سطح تستوسترون در بدن و علائم کاهش آن، انجام تمرینات و ورزش منظم، تغذیه سالم و مناسب، کاهش وزن، کاهش استرس و افزایش خواب، به علاوه مصرف داروها و مکمل‌های مناسب، می‌تواند به افزایش سطح تستوسترون در بدن انسان کمک کند.

برای خرید تستوسترون و سایر استروئیدها به این لینک مراجعه کنید.

دلایل کمبود تستوسترون در بدن چیست؟

در برخی موارد، کاهش سطح تستوسترون در بدن انسان به علت بیماری‌هایی مانند سرطان بیضه، بیماری‌های کبدی، بیماری‌های کلیوی، دیابت و بیماری‌های خاص مانند سندرم کوشینگ و هیپرپلازی پروستات می‌باشد. در این موارد، درمان بیماری اصلی باعث بهبود سطح تستوسترون در بدن انسان خواهد شد.

برای تشخیص سطح تستوسترون در بدن، باید به پزشک مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام داد. همچنین، در صورتی که قرار است از داروها و مکمل‌ها جهت افزایش سطح تستوسترون استفاده شود، بهتر است قبل از مصرف با مربی باتجربه یا پزشک مشورت کنید و مراقب عوارض جانبی آن‌ها، از جمله افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی و عروقی، باشید.

همچنین، مصرف داروها و مکمل‌ها باید در محدوده مقرر شده توسط مربی یا پزشک صورت گیرد و تجاوز از این محدوده‌ها ممکن است به سلامتی افراد آسیب بزند.

اما آیا فقط افرادی که دچار کمبود تستوسترون هستند، از داروی تستوسترون استفاده می‌کنند؟ در پزشکی تقریبا پاسخ مثبت است. اما در بدنسازی خیر،‌ اینطور نیست. یک ورزشکار برای جبران کمبود تستوسترون این هورمون را مصرف نمی‌کند، در واقع اکثر ورزشکاران از سطوح مناسب تستوسترون به صورت طبیعی برخوردار هستند، اما برای افزایش عضله سازی، چربی سوزی و قدرت بیشتر تصمیم به مصرف تستوسترون می‌گیرند.

انواع مختلف تستوسترون

وقتی صحبت از نحوه مصرف آمپول تستوسترون می‌شود، نظرات و دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. اما بیایید ما براساس اصول علمی و تایید شده صحبت کنیم (نه براساس شایعات و تجربیات شخصی تعداد محدودی از افراد).

ابتدا و قبل از هرچیز باید بدانید که هورمون تستوسترون در انواع مختلفی وجود دارد. البته نباید دچار اشتباه شوید، تستوسترون همان تستوسترون است و تفاوت فقط در استر متصل به مولکول تستوسترون است.

احتمالا این سوال برای شما پیش آمده که استر چیست؟ استر یک بخش جانبی در ساختار شیمیایی دارو است که به تستوسترون متصل می‌شود تا سرعت آزاد شدن دارو در بدن را کنترل کند. به عنوان مثل در تستوسترون انانتات، استر انانتات به تستوسترون متصل شده و باعث می‌شود تستوسترون با سرعت نسبتا پایین در بدن رها شود. اما در تستوسترون پروپیونات، استر متصل، پروپیونات است که در این حالت سرعت رها شدن تستوسترون نسبت به استر انانتات بیشتر خواهد بود. این مقاله را از دست ندهید: تستوسترون انانتات یا پروپیونات؟ کدام بهتر است؟

در ادامه چند نمونه از رایج‌ترین استرهای تستوسترون را معرفی میکنیم:

نیمه عمر یک عامل کلیدی در تعیین نحوه مصرف آمپول تستوسترون

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر دارو (چه استروئید و چه غیر استروئید) نیمه عمر است.

نیمه عمر یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا سطح دارو بعد از مصرف به نصف برسد.

با یک مثال درک این موضوع راحت تر می‌شود. فرض کنید شما یک عدد تستوسترون انانتات تزریق کرده‌اید، در این حالت تقریبا ۷ الی ۹ روز بعد از تزریق، سطح تستوسترون در بدن شما به نصف می‌رسد.

اما اگر تستوسترون پروپیونات تزریق کرده باشید، تنها ۱ الی ۲ روز پس از تزریق سطح تستوسترون در بدنتان به نصف می‌رسد.

اینجاست که اهمیت درک نیمه عمر و شناخت استرهای مختلف تستوسترون برای تعیین نحوه صحیح مصرف آمپول تستوسترون مشخص می‌شود. در واقع نحوه مصرف استرهای مختلف تستوسترون با یکدیگر متفاوت است. اینطور نیست که بتوان تستوسترون انانتات را همانند تستوسترون پروپیونات و یا سایپیونات مصرف کرد.

نیمه عمر استروئیدهای مختلف را در این مقاله بخوانید: نیمه عمر استروئیدها

نحوه دقیق مصرف آمپول تستوسترون

بالاخره رسیدیم به بحث اصلی؛ یعنی نحوه مصرف تستوسترون در بدنسازی.

با توجه به این که انواع مختلفی از استرهای تستوسترون وجود دارد، بهتر است یک روش و فرمول کلی که بتواند نحوه مصرف تستوسترون را مشخص کند به شما آموزش دهیم.

فاصله زمانی بین تزریق‌های تستوسترون چه مدت باشد؟

مسئله اصلی در رابطه با نحوه مصرف آمپول تستوسترون این است که آن را هر چند وقت یکبار تزریق کنیم (به عبارت دیگر فاصله زمانی بین تزریق‌ها چقدر باشد).

در حالت ایده‌آل فاصله زمانی بین تزریق‌های تستوسترون باید به اندازه نیمه عمر آن (یا مقداری کمتر)‌ باشد. مثلا اگر شما می‌خواهید تستوسترون انانتات مصرف کنید، فاصله بین تزریق‌ها باید تقریبا ۷ الی ۹ روز (یا مقداری کمتر) باشد. اما اگر بخواهید تستوسترون پروپیونات مصرف کنید باید یک روز در میان تزریق کنید.

دوز مصرف آمپول تستوسترون در بدنسازی چقدر است

بحث دوم این است که در هر نوبت چه مقدار تستوسترون تزریق کنیم؟ برای این مسئله نمی‌توان پاسخ دقیقی ارائه داد. فقط میتوانیم یک محدوده تقریبی مشخص کنیم.

به طور کلی به نظر می‌رسد که مصرف ۷۰۰-۲۰۰ میلی‌گرم تستوسترون در هفته برای اهداف بدنسازی مناسب است. البته این باید براساس شرایط بدنی و سطح ورزشکار تعیین شود. قطعا یک ورزشکار مبتدی نباید به سراغ دوزهای بالا در حد ۷۰۰ میلی‌گرم در هفته برود و از طرف دیگر یک بدنساز حرفه‌ای که سابقه زیادی در مصرف استروئیدها دارد، با مصرف تنها ۲۰۰ میلی‌گرم تستوسترون در هفته نتیجه خوبی کسب نمی‌کند.

همچنین تعیین دوز تستوسترون به سایر ترکیبات استروئیدی موجود در دوره هر بستگی دارد. به عنوان مثال شاید استروئید اصلی یک ورزشکار در طول دوره، ترنبولون باشد و این ورزشکار از تستوسترون فقط به عنوان یک ترکیب حمایتی و با هدف جلوگیری از کاهش سطح تستوسترون به دلیل سرکوب توسط ترنبولون مصرف کند. در این حالت نیازی به دوز بالا نیست و مصرف حتی شاید ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته هم مناسب باشد.

تستوسترون را چه مدت مصرف کنیم؟

سوال سوم این است که باید تستوسترون را در کل چند هفته استفاده کنیم تا از نتایج مثبت آن بهره‌مند شویم؟ این مسئله هم به نیمه عمر دارو مربوط است!

هر چه نیمه عمر دارو طولانی‌تر باشد، دوره مصرف هم طولانی‌تر می‌شود و برعکس هرچه نیمه عمر کوتاه تر باشد، طول دوره مصرف هم کوتاه تر می‌شود.

این مسئله را هم با یک مثال شفاف می‌کنیم. فرض کنید شما می‌خواهید یک دوره تستوسترون انانتات اجرا کنید، گفتیم تستوسترون انانتات نیمه عمر طولانی در حد ۹-۷ روز دارد. این یعنی تستوسترون انانتات یک ترکیب دیر اثر است و زمان زیادی لازم دارد تا نتیجه بدهد. در واقع احتمالا تا هفته سوم و چهارم مصرف شما هیچ نتیجه مثبتی از آن نمی‌بینید و از هفته پنجم نتایج آن کم کم ظاهر می‌شود؛ پس در این حالت لازم است که طول دوره را طولانی و در حد ۱۰ الی ۱۲ هفته در نظر بگیریم.

اما اگر از تستوسترون پروپیونات استفاده کنید، به دلیل نیمه عمر کوتاه و زود اثر بودن، طول دوره می‌تواند فقط ۸ هفته باشد. حتی گاهی اوقات با تنها ۴ هفته مصرف تستوسترون پروپیونات نتایج قانع‌کننده کسب می‌کنید.

بهترین زمان تزریق آمپول تستسترون در بدنسازی

اگر از تستوسترون‌های با نیمه عمر طولانی استفاده می‌کنید، خیلی مهم نیست که چه زمانی از روز آن را تزریق کنید؛ زیرا مدت زمان نسبتا زیادی (چند روز) در بدن به طور آهسته رها و فعال می‌شود.

برخی از تستوسترون‌های با نیمه عمر طولانی، عبارتند از:

 • انانتات
 • سایپیونات
 • سوستانون
 • آندکانوات

اما در مورد تستوسترون‌های با نیمه عمر کوتاه که زوداثر هستند، باید بهترین زمان تزریق را رعایت کنید.

در مورد تستوسترون سوسپانشن که بسیار زودجذب و سریع اثر است، بهتر است حدود ۱ الی ۱/۵ ساعت قبل از تمرین تزریق کنید.

سایر تستوسترون‌های با نیمه عمر نسبتا کوتاه مثل پروپیونات بهتر است صبح روز تمرین حدود ساعت ۱۰ تزریق شود.

در مورد بهترین زمان تزریق تستوسترون بیشتر بخوانید.

برای جلوگیری از عوارض جانبی، نحوه مصرف آمپول تستوسترون چطور باشد؟

قطعا می‌دانید که مصرف استروئیدها در کنار نتایج مثبتی که دارد می‌تواند باعث بروز برخی عوارض جانبی هم بشود. بسیاری از ورزشکاران در طول دوره استروئید و مصرف تستوسترون اجازه می‌دهند که عوارض جانبی مختلف ایجاد شود و سپس برای رفع این عواض جانبی به پاکسازی (PCT) دل خوش می‌کنند. اما آیا پیشگیری بهتر از درمان نیست؟!

یک ورزشکار باهوش سعی می‌کند در همان مدتی که از تستوسترون یا سایر استروئیدها استفاه می‌کند، از بروز عوارض جانبی مختلف پیشگیری کند تا بعد از دوره درگیر مشکلات مختلف نشود.

حالا این سوال برایتان پیش آمده که چطور از عوارض جانبی تستوسترون جلوگیری کنیم؟ کافیست این نکات را رعایت کنید:

 1. قبل از شروع دوره استروئید، از سلامت بدنتان اطمینان حاصل کنید.
 2. از استروئیدهای مناسب هدف و شرایط بدنی خودتان استفاده کنید.
 3. استروئیدها را با دوز، تعداد تزریق و طول دوره مناسب استفاده کنید.
 4. در کنار استروئید و در طول دوره،‌ از داروهای جانبی مورد نیاز برای جلوگیری از عوارض جانبی استفاده کنید. (این داروها باید براساس ترکیبات موجود در دوره و همچنین شرایط بدنی خودتان تعیین شوند).
 5. بعد از اتمام دوره مصرف استروئید و در زمان مناسب پاکسازی (PCT) متناسب با دوره را به طور دقیق و کامل طی کنید. هدف از پاکسازی نگهداری نتایج دوره و جلوگیری از عوارض جانبی است.
 6. در نهایت تاکید میکنیم که استروئیدها را خودسرانه مصرف نکنید. این کار را باید زیر نظر مربی با تجربه و یا پزشک انجام دهید. برای مشورت با مربی کلیک کنید.

بعد از تزریق آمپول تستوسترون چه باید کرد

هر دوره استروئید و تستوسترون را می‌توانیم به دو بخش کلی تقسیم کنیم:

 1. حین دوره مصرف استروئید
 2. بعد از دوره استروئید

با مرحله اول یعنی نحوه مصرف استروئید و تستوسترون در بخش‌های بالایی آشنا شدیم. اما در مورد قسمت دوم یعنی بعد از دوره مصرف تستوسترون چطور؟ در این زمان باید چه کرد؟

شما بعد از تزریق و اتمام دوره تستوسترون یا سایر استروئیدها، باید وارد مرحله پاکسازی بعد از دوره (PCT) شوید.

توصیه میکنم مقاله بعد از تزریق تستوسترون چه باید کرد را مطالعه کنید؛ زیرا اطلاعات کاربردی و بسیار مفیدی را کسب خواهید کرد.

این یکی از اقدامات ضروری بعد از دوره استروئید به شما می‌رود. زیرا در صورت عدم پاکسازی صحیح، دچار مشکلات قابل توجهی می‌شوید. مانند از دست دادن نتایج کسب شده از دوره، تحلیل و از دست دادن عضلات، کاهش میل جنسی، افسردگی و …

در مورد نحوه دقیق اجرای پاکسازی بعد از تزریق تستوسترون و سایر استروئیدها، مقاله زیر را بخوانید:

عوارض جانبی

هورمون استروئیدی تستوسترون یکی از مهمترین هورمون‌های مردانه است که در بدنسازی برای افزایش عضلات و قدرت بدنی استفاده می‌شود. با این حال، استفاده نادرست و خودسرانه از تستوسترون ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد. در ادامه چند مورد از عوارض جانبی احتمالی هورمون استروئیدی تستوسترون در بدنسازی آمده است:

 1. مشکلات قلبی: استفاده از تستوسترون می‌تواند باعث افزایش ریسک بروز بیماری‌های قلبی شود، از جمله افزایش خطر بروز حملات قلبی، سکته مغزی و فشار خون بالا.
 2. عوارض روحی و روانی: به دلیل تأثیر تستوسترون بر ترشح هورمون‌های روانی، مصرف طولانی مدت این هورمون ممکن است باعث افزایش ریسک بروز عوارض روانی شود، از جمله افسردگی، بی‌خوابی، تحریک و اضطراب.
 3. مشکلات پوستی: استفاده از تستوسترون می‌تواند باعث ظاهر شدن آکنه و چرب شدن پوست شود.
 4. کاهش تولید هورمون‌های طبیعی: استفاده از تستوسترون می‌تواند باعث کاهش تولید هورمون‌های طبیعی در بدن شود، که ممکن است باعث کاهش حجم بیضه و اختلال در عملکرد جنسی شود.
 5. کاهش اسپرم و ناباروری: در صورت مصرف بی رویه، ممکن است باعث کاهش تعداد اسپرم و در نتیجه مشکلات باروری شود.
 6. عوارض دیگر: استفاده از تستوسترون می‌تواند باعث افزایش ریسک بروز بیماری‌های مربوط به کبد، افزایش ضربان قلب، کاهش قدرت بینایی، افزایش رشد موهای صورت و بدن و تغییرات در سطح کلسترول و گلیسریدها شود.

البته عوارض جانبی تستوسترون به همین چند مورد محدود نمی‌شود. برای مطالعه بیشتر در مورد عوارض جانبی استروئیدها و همچنین تسوتسترون به لینک زیر مراجعه کنید:

به طور کلی، استفاده از هورمون استروئیدی تستوسترون در بدنسازی باید تحت نظارت پزشک قرار گیرد و به صورت صحیح و در دوزهای معقول مصرف شود تا عوارض جانبی جدی را به دنبال نداشته باشد.

جمع بندی و سخن پایانی در مورد نحوه مصرف آمپول تستوسترون

در این نوشته با ویژگی‌های مهم هورمون‌های استروئیدی تستوسترون آشنا شدیم. یعنی نوع استر و نیمه عمر آن‌ها.

همچنین مشخص شد که نحوه مصرف آمپول تستوسترون باید براساس نوع استر و نیمه عمر آن تعیین شود و نمی‌توانیم یک روش کلی برای تمام انواع استرهای تستوسترون مثل انانتات،‌ پروپیونات و … بیان کنیم.

با توجه به این که توضیحات این مقاله مقداری تخصصی بود، توصیه می‌کنیم در صورت نیاز یکبار دیگر آن را مطالعه کنید و یا در صورت نیاز سوال‌هایتان را در بخش دیدگاه‌های همین نوشته مطرح کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. کارن گفت:

  سلام خسته نباشید. ایا بعد از اتمام یک دوره تزریق تستسرون 250بدن حجمی که به دست اورده را از دست میدهد یا خیر. لطفا توضیح دهید

  1. سلام. وقت شما بخیر
   به چند مورد بستگی داره:
   ۱. نحوه مصرف استروئيد
   ۲. پاکسازی (pct) – بسیار ضروری
   ۳. نوع تمرین و تغذیه در طول دوره و بعد از دوره
   ۴. جلوگیری از احتباس آب در طول دوره
   اگر همه نکات به درستی رعایت بشه، بخش قابل توجهی از نتایج قابل حفظ و نگهداریه.
   میتونید از طریق این لینک با من در ارتباط باشید تا بیشتر راهنمایی کنم.

 2. مصطفی گفت:

  سلام سلام
  منی که در هفته دوبار برنامه ء طناب زنی و دوبار در هفته تمرین دویدن دارم علاوه بر این بدنسازی با وزنه رو هم انجام میدم ۴روز در هفته

  تستوسترون واسم خوبه ؟

  یکدنیا ممنونم از بزرگواریتون

  1. سلام. باید براساس شرایط بدنی و اهداف شما تعیین بشه

 3. دانیال حسینی حسینی گفت:

  سلام من یه دکا ناندرلون خریداری کردم بعد به من گفتن باید بایه تست باهم تزریق کنی منم سوستانول خریدم الان اینو باید چطوری تزریق کنم باهم

  1. سلام. باید اطلاعات بیشتری از شرایط بدنی شما داشته باشم.
   از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید.
   fitnessia.ir/contact

 4. عبداله نعمتی گفت:

  سلام ای کاش بیشتر درمورد مکمل هایی که برای تولید و افزایش تستسترون و یا استرها وجود داشت صحبت می کردید یعنی چه غذاها ومکملهایی وجوددارد که میتوان به طور طبیعی و بدون عوارض جانبی استرها را مصرف کرد…

  1. سلام. وقت شما بخیر. در این مورد قبلا مقاله نوشتم. میتونید از طریق لینک زیر مظالعه کنید.
   ۵ جایگزین برای استروئید

 5. ناشناس گفت:

  سلام عرض ادب دوره پاک سازی چطوری طریقه مصرف تسترون چند هفته هست
  میشه کامل توضی بدهید

  1. سلام. وقت شما بخیر دوست عزیز
   ابتدا باید بررسی بشه که آیا شما اصلا مجاز به مصرف این دارو هستید یا خیر.
   در مرحله بعد باید براساس شرایط بدنی و هدفی که دارید بهترین و ایمن‌ترین حالت دوره براتون طراحی بشه
   برای مشاوره کلیک کنید

 6. محمد جواد نوذری گفت:

  سلام واقعا عالی بود تشکر از شما
  دوست عزیز جدا از این بحث کراتین رو دو ماه پشت سر هم مصرف کنیم مشکلی داره یا نه ؟؟

  1. سلام
   کراتین رو بهتره به صورت دوره‌های یک ماهه مصرف کنید. البته اگه دوز پایین برای دو ماه مصرف بشه مشکلی نداره
   اما بهتره در طول دوره مصرف کراتین آزمایش و چکاپ‌های لازم رو انجام بدید

 7. کامران گفت:

  نیمه عمر ناندرلون دکانوات به چه صورت هست
  و همچنین نحوه مصرف ناندرلون ۲۵
  با تشکر

  1. نیمه عمر ناندرولون حدود ۱۵ روز هست اما دقت کنید این مقدار حدودیه و ممکنه برای هر شخص متفاوت باشه.
   نیمه عمر استروئیدهای مختلف رو از طریق این لینک مشاهده کنید.
   در مورد نحوه مصرف ناندرولون هم انشالله در اولین فرصت یک پست کامل مینویسم.

 8. علی گفت:

  عالی ومفیدسپاس

 9. سید مازیار حسینی گفت:

  مطالب عالی بود

 10. سید مازیار حسینی گفت:

  مطالب عالی بود ممنونم

 11. امیر گفت:

  سلام ممنون بابت توضیح جامع و خوبتون.ساعت تمرین در رور تزریق مهمه؟مثلا من ۶ عصر تمرین میکنم کی تزریق رو انجام بدم .برای من حرفه ای هفته ای ۵۰۰ کافیه ؟

  1. سلام. وقت بخیر
   اولا من در مورد مصرف دارو توسط شما نظری نمیدم. باید براساس شرایط بدنی و اهدافتون مشخص بشه که آیا اصلا نیاز به مصرف دارو دارید یا خیر.
   از طرف دیگه خیلی مهمه که استروئید اصولی و صحیح مصرف بشه
   و در نهایت در مورد سوال شما، بهتره تزریق استروئیدهای با نیمه عمر طولانی صبح‌ها انجام بشه
   اما اگه نیمه عمر استروئيد کوتاه باشه منطقیه که چند ساعت قبل تمرین استفاده بشه

 12. مجید گفت:

  ممنون از اطلاعات کامل شما

 13. ناشناس گفت:

  عالی بود ممنون?

 14. محمدرضا اتحاد گفت:

  سلام من کردم گرید ۳بوده که آوردم پایین و فشارخون که کنترل کردم و تمرینات مداوم دارم آیا من هک میتونم استفاده کنم؟

  1. سلام. باید با پزشک مشورت کنید. اما با توجه به فشار خون توصیه میکنم مصرف نکنید!

 15. ناشناس گفت:

  عالی

 16. رامین گفت:

  باسلام. منظورتان از اصطلاح نیمه عمر را متوجه نشدم متآسفانه!!!

  1. سلام. وقتی یک دارو مصرف می‌کنید این دارو وارد جریان خون میشه و در نتیجه سطح اون ماده در خون افزایش پیدا میکنه. نیمه عمر یعنی مدت زمانی که طول میکشه تا سطح دارو در خون به نصف برسه