🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه عید نوروز

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

تورینابول یا اکساندرولون: کدام استروئید بهتر است؟


مقایسه تورینابول و اکساندرولون

تورینابول و اکساندرولون (آناوار) دو مورد از محبوب‌ترین و رایج‌ترین استروئیدهای خوراکی نه فقط در بدنسازی بلکه در بسیاری از رشته‌های ورزشی هستند.

این دو استروئید قرصی در رابطه با نحوه تأثیر آنها بر ترکیب بدن، برخلاف تفاوت های آشکار در ساختار شیمیایی، نسبتا مشابه هستند.

تورینابول از مشتقات متاندروستنولون (دیانابول) است. از این رو نام مستعار آن T-Bol است. در همین حال، اکساندرولون یک مشتق DHT (دی هیدروتستوسترون) است.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی ورزشکاران بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

عضله سازی و افزایش قدرت

آناوار و تورینابول ترکیبات نسبتاً ملایمی در خانواده استروئیدهای آنابولیک در نظر گرفته می‌شوند. با این حال، مزایای آنها از نظر هایپرتروفی و قدرت عضلانی قابل توجه است.

تورینابول، یک استروئید مناسب در دوره‌های افزایش توده عضلانی است. به طور کلی آن را یک استروئید افزایش حجم بدون چربی در نظر می‌گیرند.

اما اکساندرولون، عمدتا در طول دوره کات مصرف می‌شود و نسبت به تورینابول اثرات کمتری برای عضله سازی دارد.

اگر ورزشکار سابقه زیادی در مصرف استروئید نداشته باشد، ممکن است در یک دوره ۶ هفته‌ای تورینابول تا ۷ کیلوگرم عضله بدون چربی به دست آرود.

در مورد اکساندرولون، تازه کارها می‌توانند انتظار داشته باشند که وزن خود را تا ۴-۵ کیلوگرم افزایش دهند.

تورینابول و اکساندرولون هر دو ترکیبات مناسبی برای افزایش عملکرد ورزشکار هستند. این مسئله برای برخی افراد تعجب آور است؛ زیرا هیچکدام از آن‌ها آروماتاز نمی‌شود و بنابراین افزایش وزن بیش از حد و به دلیل احتباس آب نیست.

چربی سوزی – تورینابول یا اکساندرولون؟

تورینابول مقادیر متوسطی از چربی را مستقیماً می‌سوزاند، صرفاً با اینکه نوعی تستوسترون خارجی (هورمون چربی سوز) است.

تورینابول به دلیل توانایی آن در مهار احتباس آب خارج سلولی، می‌توانید یک استروئید کات مناسب برای برخی از ورزشکاران باشد و تفکیک عضلانی را به حداکثر برساند.

آناوار یک استروئید آنابولیک منحصر به فرد در رابطه با کاهش چربی است، زیرا دارای اثر محرکی بر سطح تری یدوتیرونین (T3) است (منبع). T3 هورمون فعال تیروئید است که به طور قابل توجهی لیپولیز (چربی سوزی) را افزایش می دهد.

اکساندرولون با مهار TBG (گلوبولین متصل شونده به تیروئید) و افزایش TBP (پرآلبومین اتصال دهنده تیروکسین) T3 را افزایش می‌دهد.

این فرآیند به طور موثر تبدیل T4 به T3 را افزایش می‌دهد. این خبر خوبی برای بدنسازان است، زیرا T4 (تیروکسین) هورمون تیروئید غیرفعال است و T3 هورمونی است که کاهش چربی را تحریک می‌کند.

استروئیدهای آنابولیک، از جمله تورینابول، چربی زیر پوست را کاهش می‌دهند، اما چربی احشایی (داخل اندام‌های بدن) را افزایش می‌دهند. به همین دلیل است که گاهی اوقات میبینیم بدنسازان، برخلاف داشتن عضلات شکم کات، قسمت میانی بدنشان پف کرده و شکم بزرگی دارند!

اما آناوار اینطور نیست؛ زیرا شاهد کاهش توده چربی زیر جلدی و احشایی در مصرف‌کنندگان هستیم. از طریق افزایش حساسیت به انسولین (منبع).

بنابراین، بدنسازان، کاهش چربی کلی بیشتری را در دوره مصرف اکساندرولون (در مقایسه با تورینابول)، به ویژه در قسمت میانی بدن، گزارش می‌دهند.

با این حال، باید توجه داشت که ویژگی‌های آنابولیک تورینابول و آناور بر توانایی آن‌ها در کاهش چربی بیشتر است.

تورینابول یا اکساندرولون – کدامیک برای زنان بهتر است؟

به دلیل ترس از بروز صفات مردانه، تعداد بسیار کمی از استروئیدهای آنابولیک توسط زنان مصرف می‌شود (منبع).

برخی از صفات مردانه که ممکن است به دلیل مصرف اشتباه و غیر اصولی استروئید در زنان رخ دهد، عبارت است از:

 • کلفت شدن صدا
 • بزرگ شدن کلیتوریس
 • رشد موهای زاید (بدن)
 • ریزش مو ناشی از فعالیت آندروژن
 • هایپرتروفی فک (پهن شدن فک صورت)

اما اگر زنان، تورینابول یا اکساندرولون را به شکل صحیح و با دوز مناسب مصرف کنند، می‌توانند به طور موثری از این عوارض جانبی جلوگیری کنند.

توصیه میکنم مقاله بهترین و بدترین استروئیدها برای زنان ورزشکار را حتما مطالعه کنید.

این مسئله با در نظر گرفتن هدف اولیه برای ساخت و تولید هر یک از این استروئیدهای آنابولیک خیلی تعجب آور نیست. آناوار، با این هدف ساخته شد که به بیمارانی که دچار ضعف شدید عضلانی بودند کمک کند. این بیماران شامل مردان، زنان و کودکان بودند (منبع). بنابراین، همه تلاش دانشمندان در ساخت آناوار این بود که از اثرات مردانه‌سازی جلوگیری کنند.

اما تورینابول را دانشمندان آلمانی با این هدف ساختند که به ورزشکاران خود کمک کنند تا در المپیک عملکرد بهتری داشته باشند. بعدها مشخص شد که ژیمناست‌ها و شناگران زن از تورینابول استفاده می‌کردند.

بنابراین برای کاهش هرگونه سوء ظن نسبت به ورزشکاران زن، دانشمندان آلمانی سعی کردند تورینابول را طوری تولید کنند که باعث بروز صفات مردانه در زنان نشود؛ زیرا بروز صفات مردانه در زنان باعث مشخص شدن دوپینگ می‌شود.

دوره اکساندرولون برای زنان

یک دوره معمولی آناوار برای بدنسازان زن مبتدی می‌تواند به شکل زیر باشد:

دوره مصرف اکساندرولون برای زنان

همانطور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید دوز مصرف و طول دوره اکساندرولون برای زنان باید کم باشد. در هفته اول دوره روزانه تنها ۵ میلی‌گرم و از هفته دوم تا پنجم روزانه ۱۰ میلی‌گرم کافی است. دوزهای بیشتر و یا افزایش طول دوره ریسک عوارض جانبی را بیشتر می‌کند.

دوره تورینابول برای زنان

همچنین یک دوره عادی تورینابول برای زنان می‌تواند به صورت جدول زیر باشد:

دوره تورینابول زنان

طول دوره مصرف تورینابول برای زنان مثل دوره اکساندرولون همان ۵ هفته در نظر گرفته می‌شود. اما دوز مصرف کمتر است. در تمام طول دوره تورینابول زنان باید تنها ۵ میلی‌گرم از آن را در روز مصرف کنند.

مصرف بیشتر از ۵ میلی‌گرم در روز و یا دوره طولانی‌تر از ۵ هفته می‌تواند خطرناک باشد.

مقایسه عوارض جانبی تورینابول و اکساندرولون

یکی از چالشی ترین بحث‌ها عوارض جانبی استروئیدها است. در ادامه عوارض جانبی دو استروئید خوراکی تورینابول و اکساندرولون را بررسی میکنیم.

آناوار و تورینابول بر اساس نتایج آزمایشگاهی از نظر ایمنی از بهترین استروئیدها هستند. اگرچه همه استروئیدهای آنابولیک تأثیر منفی بر سلامت کلی دارند، این دو ترکیب کمترین عوارض جانبی را دارند.

کبد

ما اغلب سمیت کبدی خفیفی را با اکساندرولون و تورینابول مشاهده می‌کنیم. با توجه به اینکه هر دو ترکیب در لیست استروئیدهای مضر برای کبد قرار دارند، طبیعی است.

بنابراین، در هنگام مصرف این استروئیدها، آنزیم‌های کبدی ALT (آلانین آمینوترانسفراز) و AST (آسپارتات آمینوترانسفراز) به طور متوسط افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که باید در کنار استروئیدهای خوراکی مضر برای کبد، از داروهای محافظت از کبد مثل لیو۵۲ به درستی استفاده کنید.

حتما مقاله‌های زیر را بخوانید:

این مسئله به ندرت مشکل ساز است؛ به دلیل انعطاف پذیری کبد و خاصیت خودسازی آن. با این حال، بدنسازانی که مشکلات کبدی فعلی یا قبلی دارند (و افرادی که داروهای مضر برای کبد مصرف می‌کنند) باید از مصرف استروئیدهای آنابولیک خوراکی اجتناب کنند.

قلب

سلامت قلب و عروق تحت تأثیر منفی همه استروئیدهای آنابولیک قرار می‌گیرد. با این حال، تورینابول و اکساندرولون بر اساس نتایج آزمایشگاهی، نسبت به سایر استروئیدها، کمترین آسیب قلبی را دارند.

این برای استروئیدهای خوراکی کاملاً منحصر به فرد است، که معمولاً به دلیل تحریک لیپاز کبدی، اثرات شدیدتری بر کلسترول دارند. یک آنزیم کبدی که بر کلسترول HDL تأثیر منفی می گذارد.

آنادرول، دیانابول، سوپردرول و وینسترول جزو استروئیدهای خوراکی خطرناک برای قلب هستند. با این حال، طبیعت خفیف تورینابول و آناوار خطر ابتلا به فشار خون و سایر مشکلات قلبی عروقی را کاهش می‌دهد.

توجه: ما به کسانی که در خانواده خود دارای فشار خون بالا یا سایر مشکلات قلبی هستند توصیه می‌کنیم از مصرف همه استروئیدهای آنابولیک خودداری کنند.

سرکوب تستوسترون طبیعی بدن

هنگام مصرف هرگونه استروئید آنابولیک، سرکوب موقت تستوسترون درون زا قطعی است.

ممکن است سرکوب تستوسترون طبیعی به صورت جزئی باشد که باعث کاهش تولید تستوسترون توسط بدن می‌شود. و یا در مواردی شاید سرکوب تستوسترون به قدری شدید باشد که تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن به طور کامل به صفر برسد.

در مورد اکساندرولون و تورینابول، ما معمولاً شاهد کاهش متوسط ​​تستوسترون هستیم. اغلب فقط چند هفته پس از اتمام دوره، تستوسترون به اوج مقدار طبیعی خود بازمی‌گردد.

این روند بهبودی احتمالاً در ۳۰ روز یا کمتر با استفاده از پاکسازی (PCT) مؤثر (درمان پس از دوره) انجام می‌شود.

استفاده بیش از حد از مواد استروئیدی آنابولیک، بدون استراحت کافی در بین دوره‌ها، بازیابی تستوسترون درون زا را به تاخیر می‌اندازد (منبع).

ریزش مو

برخی افراد ادعا می کنند که اکساندرولون باعث ریزش مو نمی‌شود؛ زیرا آنزیم 5-آلفا ردوکتاز وجود ندارد و باعث می‌شود که آناوار دارای رتبه آندروژنی پایین (یعنی 25) باشد.

با این حال، اکساندرولون مشتق شده از دی هیدروتستوسترون (DHT) می‌باشد. یعنی هورمونی که مسئول کوچک سازی فولیکول‌های مو در پوست سر است.

بنابراین، نازک شدن موها و یا حتی مقداری ریزش مو در دوره مصرف اکساندرولون برای برخی از زنان و مردان دور از انتظار نیست. این اغلب می تواند پس از انجام پاکسازی به حالت عادی برگردد.

اما تورینابول یک داروی مشتق شده از دیانابول است که دارای خواص آندروژنیک بسیار کم است و یک استروئید برپایه DHT نیست. بنابراین، در مورد ریزش مو، تورینابول استروئید ایمن‌تری است.

جمع بندی مقایسه تورینابول و اکساندرولون

اگر اولویت اصلی شما ایجاد توده عضلانی بدون چربی باشد، احتمالا تورینابول گزینه مناسب‌تری خواهد بود؛ زیرا در مقایسه با اکساندرولون چند کیلوگرم وزن ناشی از عضله بیشتری به دست خواهید آورد.

با این حال، آناوار استروئید بهتری برای دوره کالت و چربی سوزی است؛ زیرا اثرات چربی سوزی آن در مقایسه با تورینابول بیشتر و موثرتر است.

از نظر ایمنی و عوارض جانبی، هر دو استروئید بسیار شبیه به هم هستند و در مقایسه با سایر استروئیدهای آنابولیک دارای ماهیت ملایمی هستند.

توجه: خوانندگان این مقاله باید مراقب باشند؛ زیرا بسیاری از استروئیدهای موجود در بازار تقلبی و یا فاقد کیفیت کافی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. سجاد گفت:

  با سلام…من وزنم کمه…رفتم داروخانه بهم پودر گینر رو دادن…به نظرتون من توی دوره مصرف گینر میتونم استروئید مصرف کنم؟

  1. سلام. وقت بخیر
   باید اطلاعات بیشتری در مورد شرایط بدنی شما داشته باشم تا بتونم راهنمایی کنم.
   از طریق این لینک درخواست مشاوره تخصصی بدید در خدمتتون هستم.

 2. علی مهیاری گفت:

  عرض ادب تشکر از مطالب اموزنده