فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

بهترین سارم ها برای ورزشکاران و بدنسازهای مبتدی کدامند؟


سارم مبتدی SARM

سارم‌ها (SARMs) در اصل برای درمان و بهبود شرایط بیماری‌هایی که منجر به از دست دادن عضلات می‌شوند ساخته شده‌اند. اما با توجه به اثرات و ماهیت آن‌ها، در دنیای بدنسازی محبوب شده‌اند. در این نوشته، بررسی می‌کنیم که بهترین سارم ها برای بدنسازان و ورزشکاران مبتدی کدام موارد هستند.

درست مانند استروئیدها، سارم ها نیز انواع متعددی دارند. این باعث می‌شود که گاهی اوقات ورزشکاران سردرگم شوند و انتخاب بهترین سارم برای آن‌ها دشوار باشد. اگر شما هم این سوال را دارید که بهترین سارم برای مبتدی ها کدام موارد است، با ما همراه باشید.

نکات مهم در مورد سارم

 • سارم ها موثر هستند و سارم‌هایی وجود دارد که نسبتا (نه کاملا) ایمن هستند.
 • بهترین سارم برای ورزشکاران مبتدی، MK-677 یا کاردارین است.
 • تعداد بیشتری سارم وجود دارد که ممکن است برای مبتدیان مناسب باشد.
 • بعد از دوره سارم یک پاکسازی (PCT) برای تنظیم مجدد سطح تستوسترون بدن نیاز است.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی ورزشکاران بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

بهترین سارم برای بدنسازان مبتدی کدام است؟

تعداد کمی سارم در بازار وجود دارد که همگی اثرات متفاوتی بر بدن انسان دارند. برخی از آن‌ها هورمون رشد را افزایش می‌دهند، برخی دیگر به گیرنده‌های آندروژن متصل می‌شود و برخی هم واقعا کار خاصی نمی‌کنند 🙂

در ادامه به اثربخشی، هزینه، عوارض جانبی و این که در دراز مدت چه اثری می‌گذارند نگاهی خواهیم انداخت. با تمام آنچه گفته شد، بیایید نگاهی به بهترین سارم ها برای بدنسازان و ورزشکاران مبتدی بیندازیم.

MK 677 (بهترین سارم برای افزایش هورمون رشد)

سارم MK 677
سارم MK 677 بهترین سارم برای افزایش هورمون رشد است.

MK 677 معمولا در دسته سارم ها قرار می‌گیرد. در حالی که در واقعیت و از نظر علمی اصلا سارم نیست. سارم های معمولی به گیرنده‌های آندروژن در بافت ماهیچه‌ای (همچنین بافت استخوانی) متصل می‌شوند تا باعث افزایش سنتز پروتئین در عضلات شوند.

اما MK 677 یک ترشح‌کننده هورمون رشد است. به این معنی که به هیچ وجه با گیرنده‌های آندروژن ارتباط برقرار نمی‌کند. بلکه فقط باعث افزایش ترشح هورمون رشد انسانی (HGH) از غده هیپوفیز می‌شود.

افزایش HGH می‌تواند منجر به افزایش چربی‌سوزی و عضله‌سازی و حتی بهبود کیفیت زندگی و خلق و خوی شما شود!

از آن‌جایی که MK 677 به هیچ وجه با سیستم غدد درون ریز تعامل ندارد، به عنوان یک سارم ایمن و با کمترین عوارض جانبی برای مبتدیان شناخته می‌شود.

مزایای MK 677

 • افزایش چربی سوزی
 • توسعه توده عضلانی بدون چربی
 • افزایش فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1) که می‌تواند به بهبود کیفیت پوست و مو کمک کند

معایب MK 677

 • سوءاستفاده از این ترکیب می‌تواند منجر به «مقاومت به انسولین» شود.
 • می‌تواند منجر به احتباس آب شود.

اوستارین MK 2866 (سارم با کمترین عوارض جانبی)

اوستارین (Ostarine 2866)
اوستارین (Ostarine 2866) بهترین سارم برای از نظر کم بودن عوارض جانبی است.

اوستارین MK 2866 یکی از سارم هایی است که ورزشکاران آن را به خاطر ملایم بودنش دوست دارند!

سارم Ostarine می‌تواند به شما کمک کند تا در کنار عضله‌سازی تدریجی، چربی‌سوزی هم داشته باشید. در ضمن، عوارض جانبی خاصی هم ندارد! چه چیزی بهتر از این؟

اگر خیلی نگران عوارض جانبی هستید باید بگوییم که این سارم می‌تواند منجر به سوزش سر دل یا در صورت مصرف بیش از اندازه سبب حالت تهوع شود.

این تعدیل کننده انتخابی گیرنده‌های آندروژن می‌تواند به ورزشکاران مبتدی کمک کند تا بدنشان را وارد فاز آنابولیک (عضله‌سازی) کنند.

مزایای MK 2866

 • می‌تواند به ساخت توده عضلانی خالص کمک کند.
 • تستوسترون طبیعی بدن را سرکوب نمی‌کند.

معایب MK 2866 – اوستارین

 • در برخی افراد می‌تواند باعث درد شکمی شود.

استنابولیک (بهترین سارم برای ریکاوری)

سارم استنابولیک SR9009
استنابولیک باعث افزایش سرعت ریکاوری می‌شود.

استنابولیک (Stenabolic) یکی دیگر از سارم‌هایی است که اگر بخواهیم به طور دقیق و از نظر شیمیایی آن را بررسی کنیم،‌ سارم محسوب نمی‌شود. در واقع به عنوان یک REV-ERB شناخته می‌شود.

استنابولیک یکی از محبوب‌ترین سارم‌ها است (البته واقعا سارم نیست) و دلیل این امر آن است که در واقع هورمونی نیست و اصلا باعث کاهش تستوسترون نمی‌شود. در نتیجه پاکسازی نیز نیاز نیست.

Stenabolic (SR9009) می‌تواند چربی‌سوزی را افزایش داده، تمایل بدن به تجمع چربی را کاهش دهد و سرعت ریکاوری را افزایش دهد.

بنابراین، استنابولیک مقدار چربی‌سوزی را افزایش داده،‌ با تحلیل عضلات مبارزه می‌کند و حتی طبق گزارشات برخی مصرف‌کنندگان، کیفیت خواب را نیز افزایش می‌دهد.

مزایای استنابولیک

 • افزایش چربی سوزی
 • بهبود کیفیت خواب

معایب استنابولیک

 • برخی مصرف‌کنندگان ناراحتی‌های شکمی تجربه کرده‌اند.

آندارین (Andarine S4) – ایمن‌ترین سارم برای عضله

Andarine S4 SARM
Andarine S4 ایمن‌ترین سارم با هدف افزایش عضله است.

برخلاف برخی موارد ذکر شده در این لیست، آندارین واقعا یک سارم است. این سارم به گیرنده‌های آندروژن در سراسر بدن متصل شده و باعث تغییرات بیولوژیکی می‌شود.

آندارین در کمک به کاهش وزن افراد بسیار خوب و موثر شناخته شده است. برخلاف استروئیدهای آنابولیک، احتمال بروز عوارض جانبی استروژنیک در اثر مصرف این سارم بسیار کم است.

سارم Andarine S4 به عضلات شما ظاهری بسیار خشک می‌بخشد و در عین حال به ایجاد توده عضلانی بدون چربی و افزایش تراکم استخوان کمک می‌کند.

این دارو در ابتدا برای کمک به بیمارانی که از تحلیل عضلانی و مشکلات استخوان (در اثر افزایش سن) رنج می‌برند ساخته شد.

در حالی که آندارین نسبتا ایمن است، اما تأثیراتی روی بینایی دارد. برخی مصرف کنندگان این سارم گزارش کرده‌اند که محیط را با هاله‌ای زرد رنگ می‌بینند. همچنین ممکن است چشم را به نور حساس کند.

مزایای سارم آندارین S4

 • می‌تواند کلسترول بد (LDL) را کاهش دهد.
 • توانایی عضله‌سازی بدن را افزایش می‌دهد.
 • افزایش تراکم استخوان

معایب سارم Andarine S4

 • می‌تواند روی دید تأثیرات منفی بگذارد.

لیگاندرول (LGD 4033) – قوی‌ترین سارم برای مبتدی‌ها

سارم لیگاندرول
لیگاندرول (LGD 4033) قوی‌ترین سارم برای ورزشکاران مبتدی است.

لیگاندرول یکی دیگر از محبوب‌ترین سارم‌ها به ویژه برای ورزشکاران و بدنسازان مبتدی است. LGD 4033 اغلب توسط زنان نیز استفاده می‌شود؛ زیرا در مقایسه با فواید آن، عوارض جانبی نسبتا کمی دارد.

گفته می‌شود لیگاندرول بسیار قوی‌تر از اوستارین است. این یعنی شما با برخی عوارض جانبی روبرو خواهید شد و باید انتظار کاهش تستوسترون را داشته باشید.

این سارم از نظر تئوری و در پزشکی برای درمان تحلیل‌های عضلانی شدیدتر ساخته شده است.

می‌تواند بافت عضلاتی بدون چربی را افزایش دهد و در عین حال به کاهش چربی نیز کمک کند.

برخی مصرف‌کنندگان لیگاندرول گزارش کرده‌اند که مزایایی فراتر از عضله‌سازی دارد. مانند بهبود ریکاوری بعد از جلسات تمرینی.

مزایای لیگاندرول LGD 4033

 • بسیار قوی‌تر از سایر سارم‌های معرفی شده در این لیست
 • افزایش توده عضلات اسکلتی

معایب لیگاندرول

 • می‌تواند عوارض جانبی آندروژنیک داشته باشد.
 • شاید به پاکسازی (PCT) نیاز داشته باشد.

سارم دقیقا چیست؟

در اوایل ۱۹۰۰ میلادی، پزشکان استروئیدهای آنابولیک را برای کمک به درمان بیمارانی که توده عضلانی خود را به دلیل بیماری‌هایی مانند HIV/AIDS از دست داده آزمایش کردند. استروئیدها به تمام گیرنده‌های آندروژن متصل می‌شوند و ممکن است عوارض جانبی شدیدی داشته باشند.

نحوه استفاده از استروئیدهای آنابولیک در دنیای پزشکی به این معنی بود که افرادی که به عوارض جانبی آندروژنی حساس بودند (زنان و کودکان) بیشتری آسیب را متحمل می‌شدند. مطمئنا شما رشد عضلانی خواهید داشت اما شاید به قیمت ریزش موهای سر و افزایش کلسترول.

آزمایشات بالینی نشان داد که تستوسترون و سایر استروئیدها،‌ واقعا کار می‌کنند و توده عضلانی و تراکم استخوان را افزایش می‌دهند و عملکرد فیزیکی را نیز بهبود می‌دهند. با این حال، ممکن است اثرات نامطلوبی هم داشته باشند.

در دنیای پزشکی سارم‌ها را با هدف جایگزینی استروئیدها ساختند. آن‌ها می‌توانند توده عضلانی بدون چربی را بدون ایجاد عوارض جانبی زیاد افزایش دهند.

SARM ها مانند استروئیدها به گیرنده‌های آندروژن متصل می‌شود، اما فقط به گیرنده‌هایی که در بافت ماهیچه‌ای و استخوانی یافت می‌شوند. آن‌ها بر خلاف استروئیدها نیازی به درمان پس از دوره (PCT) ندارند.

آیا سارم‌ها واقعا کار می‌کنند؟

SARM ها برای چند سال مورد آزمایش قرار گرفته‌اند و برخی از مطالعات اثربخشی آن‌ها را در آزمایشات بالینی نشان داده‌اند. با این حال آن‌ها به اندازه استروئیدهای آنابولیک قدرتمند نیستند. اما با این حال هنوز هم موثر هستند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که سارم ذکر شده در بالا یعنی لیگاندرول (LGD 4033) در ساخت توده عضلانی بدون چربی موثر است.

در حالی که امروزه انواع مختلفی از سارم‌ها در بازار وجود دارد، اما روی تعداد کمی از آن‌ها مطالعات علمی صورت گرفته است. آن‌ها نمی‌توانند به اندازه استروئیدهای قدرتمند مثل ترنبولون موثر باشند و حجم عضلانی چشمگیر به شما بدهند.

بهترین سارم برای افزایش حجم عضلانی خالص

با این همه سارم که ادعای رشد سریع عضلانی دارند و فروشندگان ادعا می‌کنند که هر SARM برای افزایش حجم عضلات خوب است، اما در واقع کدام یک بهترین خواهد بود؟

خیلی خوب، همانطور که قبلا ذکر شد، برای مبتدی‌ها بهترین گزینه Andarine S4 یا Ligandrol 4033 است. ممکن است RAD 140 هم یک گزینه باشد اما دو مورد ذکر شده یعنی آندارین و لیگاندرول بهترین انتخاب‌ها هستند.

برخی از این سارم‌ها باعث کاهش تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن می‌شوند. پس حتما باید این مورد را در نظر بگیرید و اقدامات لازم را برای مقابله با آن انجام دهید.

ممکن است چند دوره کوتاه و ملایم به شما آسیب نرساند. اما سارم‌ها روی HPTA تأثیر می‌گذارند و می‌توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. مخصوصا اگر از استک‌ها و دوره‌های اشتباه استفاده کنید.

بهترین سارم برای چربی سوزی کدام است؟

در حالی که بیشتر سارم‌ها و استروئیدها برای افزایش رشدعضلات استفاده می‌شوند، برخی سارم‌ها می‌توانند به طور تخصصی‌تر به کاهش چربی کمک کنند. در واقع آن‌ها سارم نیستند.

MK 677 به عنوان یک ترشح‌کننده هورمون رشد (HGH) شناخته می‌شود و هورمون رشد منجر به سوح بالاتر لیپاز (آنزیم چربی‌سوز) می‌شود و این نوبه خود به لیپولیز (چربی‌سوزی) بیشتر کمک می‌کند.

گزینه دیگر کاردارین (Cardarine) است که به متابولیسم لیپید کمک می‌کند. هر دو را می‌توان با هم استفاده کرد. در واقع استک کردن سارم‌ها در بدنسازی امری عادی و رایج است. اما در این صورت، ممکن است مدیریت و کنترل عوارض جانبی کمی سخت شود.

در حالی که این سارم‌ها می‌توانند برای سوزاندن چربی به شما کمک کنند، اما هنوز هم بهترین و مهم‌ترین راهکار داشتن رژیم غذایی صحیح و تمرینات هوازی مناسب است.

آیا سارم هم به پاکسازی (PCT) نیاز دارد؟

پاکسازی بعد از دوره (PCT) چیزی است که پس از یک دوره استروئید یا سارم برای بازگرداندن سطح تستوسترون به حالت طبیعی اجرا می‌شود.

مصرف هورمون‌های استروئیدی می‌تواند منجر به کاهش توانایی بدن برای تولید طبیعی تستوسترون شود.

این اتفاق با همه استروئیدهای آنابولیک و اما فقط برخی از سارم‌ها رخ می‌دهد. البته به دوز مصرف و طول دوره نیز بستگی دارد.

یک دوره پاکسازی شامل نولوادکس و HCG بعد از دوره سارم‌هایی که باعث سرکوب تولید تستوسترون می‌شوند،‌ می‌تواند مفید واقع شود.

پاکسازی سارم hcg
HCG یک ترکیب رایج در اکثر پاکسازی‌های بعد از دوره استروئید یا سارم است.

اکثر سارم‌ها به نوعی PCT نیاز دارند. شاید یک تعدیل کننده گیرنده‌های استروژن مثل تاموکسیفن سیترات یا گنادوتروپین جفتی انسانی (HCG) این کار را انجام دهد. باز هم یادآور می‌شویم که هرچه دوره سنگین‌تر و طولانی‌تر باشد، فعال کردن مجدد تولید تستوسترون توسط بدن سخت‌تر خواهد بود.

آیا سارم‌ها ایمن هستند؟

در بیشتر موارد، ایمن هستند. اما حقیقت این است که هنوز مطالعات و شواهد کافی و معتبر برای دانستن تمام عوارض جانبی سارم‌ها وجود ندارد.

استروئیدها به طور گسترده مورد مطالعه و آزمایش قرار گرفته‌اند و تقریبا تمام جوانب مربوط به آن‌ها کاملا شناخته شده است. به عنوان مثال ما می‌دانیم که اگر ترنبولون باز دوز بیشتر از ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف شود می‌تواند چه خطرات بزرگی داشته باشد (هشدار بسیار جدی). اما در مورد سارم‌ها هنوز چیزی با قطعیت مشخص نیست.

به طور کلی باید بدانید که ما هنوز تمام عوارض جانبی و جوانب مختلف مصرف سارم‌ها را نمی‌دانیم و در این زمینه به مطالعات و تحقیقات بیشتری نیاز است.

سارم یا استروئید؟ کدام بهتر است؟

سارم ها اغلب با استروئیدها مقایسه می‌شوند و دلیل خوبی هم دارد. هر دو روی گیرنده‌های آندروژن عمل می‌کنند. هر دو را می‌توان برای افزایش عضلات و بهبود عملکرد استفاده کرد. همچنین هر دوی آن‌ها می‌توانند به افزایش تراکم استخوان کمک کنند. اما با این حال، گفته می‌شود که آن‌ها بسیار با هم متفاوت هستند.

سارم‌ها مانند استروئیدهای آنابولیک به تمام گیرنده‌های آندروژن بدن متصل نمی‌شوند. مثال بارز این واقعیت این است که SARM ها تمایلی به پروستات ندارند. باعث ریزش مو نمی‌شوند. همچنین باعث بروز صفات مردانه در زنان نمی‌شوند (البته برخی از سارم‌ها باعث بروز این مسئله می‌شوند).

بنابراین، می‌توانیم بگوییم سارم‌ها قدرت کمتری دارند و در مقایسه با استروئیدها بسیار ضعیف‌تر هستند.

یک قاعده کلی وجود دارد: هرچه فواید بیشتر باشد، عوارض جانبی هم بیشتر بوده و برعکس هرچه عوارض جانبی کمتر باشد نتایج مثبت نیز کمتر خواهد بود.

دوره سارم برای مبتدی ها

استفاده از دوره‌های سارم بسیار رایج است. شما می‌توانید با ترکیب SARM های صحیح با یکدیگر، یک دوره افزایش حجم عضلانی یا کات ایجاد کنید. فقط دقت کنید که نباید بیشتر از یک سارم جدید در دوره قرار دهید. چون اگر عارضه جانبی خاصی ایجاد شود شما نمی‌توانید بفهمید این عارضه به دلیل کدام یک از ترکیبات جدید موجود در دوره بوده است.

کدام سارم ها برای ورزشکاران مبتدی مناسب نیست؟

به عنوان یک مبتدی باید از برخی سارم‌ها به طور کامل دوری کنید؛ زیرا می‌توانند به طور جدی برای سلامتی شما مضر باشند. برخی از این سارم‌ها عبارتند از YK-11 و S23. این دو بسیار قوی هستند و عوارض جانبی بیشتری نیز دارند.

نتیجه گیری: بهترین سارم برای مبتدی ها

ورزشکاران مبتدی زیادی وجود دارند که از سارم ها برای توسعه توده عضلانی یا برای افزایش سرعت ریکاوری استفاده می‌کنند. با این اوصاف، قبل از این که به فکر مصرف سارم باشید، باید از یک رژیم غذایی صحیح و برنامه تمرینی درست پیروی کنید.

باید سعی کنید تا حد امکان دوز مصرفی را کم و طول دوره را کوتاه‌تر نگه دارید.

سارم‌هایی که می‌تواند برای بدنسازان و ورزشکاران مبتدی مناسب باشد:

 • MK 677 (ترشح هورمون رشد)
 • اوستارین MK 2866 (عوارض جانبی کم)
 • استنابولیک (افزایش سرعت ریکاوری)
 • آندارین S4 (ایمن برای توسعه عضلات)
 • لیگاندرول (قوی‌ترین سارم برای مبتدی‌ها)

عوارض جانبی سارم‌ها

عوارض جانبی که در اثر مصرف سارم‌ها ممکن است ایجاد شود شدیدا به نوع سارم مصرف شده و دوز آن بستگی دارد.

با این حال، در صورت مصرف سارم‌های قوی باید انتظار برخی عوارض جانبی قلبی عروقی و مربوط به غدد درون‌ریز را داشته باشید.

بهترین سارم‌ها برای کات عضلات و چربی سوزی

اگر به دنبال کاهش چربی هستید، ابتدا باید مطمئن شوید که رژیم غذایی شما دارای کالری مناسب (کالری منفی) است. سپس سارم‌هایی مانند MK 677 و Cardarine GW501516 می‌توانند منجر به کاهش بیشتر چربی شود. این‌ها سارم‌های محبوبی هستند که برای چربی‌سوزی بهتر در کنار هم قرار می‌گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *