فیتنسیا

دریافت برنامه استروئید + پاکسازی مخصوص خودت

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه عید نوروز

براساس تحقیقات علمی معتبر

hcg در بدنسازی: نحوه مصرف در دوره استروئید و پاکسازی بعد از آن


hcg دوره استروئید پاکسازی pct

HCG یک هورمون قدرتمند است که توانایی زیادی در افزایش، حفظ یا بازیابی تولید طبیعی تستوسترون دارد. به همین دلیل مورد توجه بدنسازان مصرف‌کننده استروئید قرار گرفته است.

این دارو زمانی موثر است که با ترکیبات دیگر استفاده شود و مصرف آن به تنهایی چندان موثر نخواهد بود. جالب است بدانید که برخی تبلیغات به دروغ می‌گویند که HCG برای کمک به کاهش وزن هم موثر است؛ اما این اصلا واقعیت ندارد.

مصرف اصلی اچ سی جی در بدنسازی این است که به مصرف‌کنندگان استروئید کمک کند تا به یک هدف اصلی برسند: یعنی بازگرداندن دوباره سطح تستوسترون بدن به حالت نرمال.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی ورزشکاران بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

HCG (گنادوتروپین جفتی انسانی) چیست؟

گنادوتروپین کوریونی انسانی (HCG) هورمونی است که به طور طبیعی در بدن زنان وجود دارد و نقش مهمی در بارداری دارد. در واقع این هورمون تنها زمانی تشکیل می‌شود که یک زن باردار باشد، زیرا پس از لانه‌گزینی توسط جفت تولید می‌شود و زمانی که سطح هاش سی جی به اندازه کافی افزایش پیدا کرد، برای تایید باردار بودن و مثبت شدن آزمایش بارداری یک زن کافی است.

مولکول HCG
ساختار هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی HCG

شاید تعجب کنید که چطور هورمون که به بارداری زنان کمک می‌کند، می‌تواند برای بدنسازان مرد مفید واقع شود؟ HCG برای مردان نیز یک نقش درمانی پزشکی دارد: درمان سطح تستوسترون پایین یا هیپوگنادیسم.

مصرف‌کنندگان استروئید هاش سی جی را مفید می‌دانند؛ زیرا تقریبا مانند هورمون لوتئینیزه‌کننده (LH) عمل می‌کند.

اینجاست که HCG برای مردان بسیار مفید و موثر واقع می‌شود. LH برای تحریک تولید طبیعی تستوسترون حیاتی است. این همان چیزی است که اج سی جی را به یک گزینه محبوب برای پاکسازی (PCT) بعد از دوره استروئید تبدیل می‌کند. بعد از دوره استروئید باید هرچه سریع‌تر،‌ عملکرد تستوسترون طبیعی بدن را به حالت عادی بازگردانید؛ زیرا در طول دوره استروئید، تولید تستوسترون توسط بدن سرکوب شده است.

در حالی که SERM ها (مثل کلومیفن یا تاموکسیفن) و مهارکننده‌های آروماتاز مثل لتروزول، اگزمستان به طور کلی به عنوان یک بخش ضروری برای هر دوره استروئیدی و پاکسازی بعد از آن پذیرفته شده‌اند، HCG هنوز مورد بحث است. برخی بدنسازان که از استروئیدهای آنابولیک استفاده می‌کنند، شدیدا معتقدند که این دارو مفید است و حاضرند برای آن قسم بخورند! اما از طرف دیگر، برخی ادعا می‌کنند که این دارو ضروری نیست و حتی ممکن است مضر باشد.

در عمل، برای PCT (پاکسازی) بعد از دوره اکثر ورزشکاران ترجیح می‌دهند HCG را به همراه یک SERM استفاده کنند. به ندرت ممکن است فردی هاش سی جی را به تنهایی استفاده کند.

اگرچه هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی، یک هورمون بسیار کم عارضه و ایمن شناخته می‌شود،‌ اما یک خطر اصلی که باید نگران آن باشیم، وابستگی بدن به HCG است. خوشبختانه می‌توان با مصرف دوز صحیح و معقول، از این عارضه جلوگیری به عمل آورد.

اچ سی جی و استروئید

استروئیدهای آنابولیک باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون توسط بدن می‌شوند. پس بعد از اتمام دوره و متوقف کردن مصرف استروئید، بدن شما دچار افت سطح تستوسترون و کمبود این هورمون می‌شود. هدف از مصرف داروی هاش سی جی، این است که هرچه سریع‌تر توانایی بدن برای تولید تستوسترون به حالت طبیعی بازگردد و در نتیجه سطح مطلوب و مورد قبولی از تستوسترون در بدن تولید شود.

در طول دوره، تولید تستوسترون توسط بدن بسیار کم می‌شود (حتی ممکن است به صفر برسد). استفاده از HCG در طول دوره می‌تواند از آتروفی (تحلیل) بیضه جلوگیری کند و باعث می‌شود که بدن یک بار بهبودی پیدا کند.

بنابراین ضرر HCG چیست؟ و چرا برخی افراد تصور می‌کنند مصرف آن در طول دوره استروئید مضر است؟ اگر این دارو را بیش از اندازه و با دوز نامعقول مصرف کنید،‌ ممکن است بدن شما به آن وابسته شود و این یک خطر جدی است.

آن دسته از مردانی که در استفاده از اچ سی جی در طول دوره استروئید زیاده روی می‌کنند (چه به دلیل عدم آگاهی و یا به دلیل این باور غلط که مصرف دوز بیشتر موثرتر است)، بیشتر در معرض وابستگی به این هورمون خواهند بود.

اما اگر بدانید که چطور باید از هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (اچ سی جی) در طول دوره استفاده کنید، بدون وابستگی به آن، از مزایایش بهره‌مند می‌شوید.

تفاوت HCG با مهارکننده‌های آروماتاز و تعدیل‌کننده‌های استروژن

HCG یک داروی کاملا متفاوت از SERM (تعدیل‌کننده‌های استروژن) و AI (مهارکننده‌های آروماتاز) است.

تعدیل‌کننده‌های استروژن و مهارکننده‌های آروماتاز داروهایی هستند که برای مسدود کردن گیرنده‌های استروژن یا کاهش سطح کلی آن طراحی شده‌اند. اما هاش سی جی هورمونی است که پس از باردار شدن در بدن زنان تولید می‌شود.

اچ سی جی به هیچ وجه استروژن را هدف قرار نمی‌دهد. اما در عوض می‌تواند به طور مستقیم به تحریک تولید تستوسترون در بدن مردان کمک کند؛ زیرا عملکردی بسیار شبیه به هورمون LH دارد. (هورمون LH تولید تستوسترون توسط بدن را تحریک می‌کند).

داروهای تعدیل‌کننده استروژن و مهارکننده آروماتاز در پزشکی برای درمان سرطان سینه زنان استفاده می‌شوند. اما اچ سی جی در پزشکی برای درمان تستوسترون پایین، ناباروری مردان و همچنین درمان مشکلات باروری زنان استفاده می‌شود.

HCG فقط به صورت تزریقی در دسترس است، در حالی که داروهای تعدیل کننده استروژن و مهارکننده‌های آروماتاز به صورت قرص خوراکی تولید می‌شوند.

HCG برای پاکسازی بعد از دوره استروئید (PCT)

رایج‌ترین کاربرد HCG در بدنسازی،‌ مصرف آن در پاکسازی بعد از دوره استروئید است؛ زیرا کمک می‌کند که بدن مجددا توانایی خودش را در تولید تستوسترون طبیعی به دست آورد.

قدرت این دارو وقتی بیشتر می‌شود که آن را قبل از یک دوره SERM مصرف کنید.

اکثر برنامه‌های پاکسازی شامل یکی از ترکیبات کلومیفن (کلوماید) یا تاموکسیفن (نولوادکس) و حتی شاید هر دوی آن‌ها هستند. این داروها کاملا موثر هستند، اما برخی ورزشکاران ترجیح می‌دهند که HCG را نیز به پاکسازی بعد از دوره استروئید بیافزایند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند.

یک استراتژی محبوب این است که قبل از شروع مصرف SERM از HCG استفاده کنید. این دارو با تقلید هورمون لوتئینیزه کننده (LH)، فرآیند تولید هورمون توسط بدن را شروع می‌کند. سپس SERM ها بقیه دوره پاکسازی را کامل می‌کنند و بازیابی کارآمدتر و موثرتری را ارئه می‌دهند.

مصرف «هاش سی جی» معمولا به عنوان یک دوره ۴ تا ۶ هفته‌ای پس از پایان دوره استروئیدی شما شروع می‌شود. زمان آغاز مصرف آن به ترکیبات موجود در دوره بستگی دارد. کسانی که نگران عوارض جانبی احتمالی استروژنیک ناشی از HCG هستند (به دلیل افزایش فعالیت آروماتاز)، ممکن است بخواهند یک مهارکننده آروماتاز را نیز در برنامه PCT داشته باشند.

اینطور نیست که این راهکار همیشه موثر باشد. زیرا مهارکننده‌های آروماتاز به دلیل سرکوب شدید استروژن ممکن است روی تستوسترون نیز تأثیر منفی بگذارند.

به طور کلی، HCG در یک بازه زمانی کوتاه در طول PCT استفاده می‌شود. بنابراین عوارض جانبی آن برای اکثر مصرف‌کنندگان نگران‌کننده نیست.

دوز مصرف HCG

فرقی نمی‌کند که HCG را برای چه هدفی استفاده کنید. (در طول دوره یا پاکسازی بعد از آن). دوز و تعداد تزریق این دارو باید محدود و کنترل شده باشد.

هنگام خرید اچ سی جی معمولا یک آمپول حاوی پودر سفید و یک آمپول آب استریل دریافت می‌کنید. باید این دو را با هم مخلوط کنید تا آماده تزریق شود.

نکته مهم: HCG یک داروی یخچالی است. حتما آن را درون یخچال نگهداری کنید.

دوز مصرف HCG در حین دوره استروئید

هنگام استفاده از آن در طول دوره استروئید، شاید لازم باشد آن را حداکثر هر ۳ تا ۵ روز یک بار مصرف کنید. این باعث تسکین عوارض استروئید می‌شود.

در این هنگام،‌ دوز مصرفی بسیار کم در نظر گرفته می‌شود. یعنی چیزی حدود ۲۵۰ واحد. مصرف بیشتر از این دوز در طول دوره، هیچ مزیتی ندارد.

برای کسب فواید، همین دوز کافی است. همچنین در این صورت، بدن شما به هاش سی جی وابسته نخواهد شد.

دوز HCG برای افزایش ترشح تستوسترون درون‌زا و PCT

HCG معمولا به عنوان یک جرقه و استارت برای دوره پاکسازی (PCT) در نظر گرفته می‌شود. در واقع بدن شما را برای مصرف SERM آماده می‌کند. طول و دوز اچ سی جی در این مدت باید براساس ترکیبات استروئیدی موجود در دوره، قدرت آن‌ها و نحوه مصرفشان تعیین شود. شاید اندازه‌گیری آن برای ورزشکاران مبتدی و کم‌سابقه در مصرف استروئید مشکل و دشوار باشد. پس توصیه می‌شود از پایین‌ترین دوز شروع کنید.

اکثر ورزشکاران برای پاکسازی دوره استروئید، گنادوتروپین جفتی انسانی را برای یک دوره ۲ تا ۳ هفته‌ای و تزریق ۱۰۰۰ الی ۴۰۰۰ واحد هر ۳ یا ۴ روز مصرف می‌کنند. دوزهای بالا مثل ۴۰۰۰ واحد تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای که سابقه مصرف HCG دارند و نحوه پاسخ بدنشان به این دارو را می‌دانند مناسب است. پس از تکمیل شدن دوره HCG، باید مصرف SERM را شروع کنید تا دوره پاکسازی کامل شود.

دوز HCG برای زنان

در پزشکی HCG برای کمک به باروری زنان استفاده می‌شود. اما برای زنان ورزشکاری که از استروئید استفاده می‌کنند، هیچ فایده‌ای ندارد.

مردان با مصرف استروئید دچار سرکوب تولید طبیعی تستوسترون می‌شوند و برای بهبود این شرایط از اچ سی جی کمک می‌گیرند. تستوسترون یک هورمون مردانه است پس واضح است که زنان چنین مشکلی ندارند و تستوسترون هورمون اصلی آن‌ها نیست. بنابراین، HCG برای زنان در بدنسازی هیچ کاربردی ندارد.

عوارض جانبی HCG

یکی از نکات مثبت در مورد HCG این است که عوارض جانبی بسیار نادر و کم دارد. برخلاف استروئیدها، SERM و مهارکننده آروماتاز، در مورد عوارض جانبی اچ سی جی نگرانی خاصی وجود ندارد. احتمال عوارض جانبی مثل سردرد، ناراحتی معده یا سایر مشکلات بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است.

HCG می‌تواند سطح تستوسترون را افزایش دهد. بنابراین تأثیرات اصلی که باید مراقب آن‌ها باشید، به افزایش سطح هورمون مربوط می‌شود.

نکته مهم: HCG ممکن است علاوه بر افزایش سطح تستوسترون، باعث افزایش استروژن نیز بشود. پس باید احتیاط لازم را در این مورد داشته باشید.

در موارد بسیار نادر ممکن است HCG تا حدی استروژن را افزایش دهد که منجر به ژنیکوماستی و احتباس آب شود. (البته این بسیار نادر است).

به هرحال، بهتر است در کنار HCG از مهارکننده‌های آروماتاز یا تعدیل‌کننده‌های استروژن مثل کلومیفن یا تاموکسیفن استفاده کنید. دقت کنید که مصرف همزمان مهارکننده آروماتاز و تعدیل‌کننده استروژن به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

به دلیل افزایش تستوسترون و DHT، عوارض جانبی آندروژنیک می‌تواند نگران‌کننده باشد و این ممکن است شامل مشکلاتی مثل چرب شدن پوست و آکنه، افزایش رشد موهای زاید بدن، ریزش مو و … باشد. البته این فقط مردانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به چنین مشکلاتی باشند.

در پاکسازی باید HCG را با دوز بیشتری نسبت به خود دوره استروئید مصرف کنید. البته طول دوره مصرف اچ سی جی در پاکسازی کوتاه‌تر است؛ بنابراین احتمال عوارض جانبی در اثر مصرف دوز زیاد کاهش می‌یابد.

اصلی‌ترین عارضه جانبی HCG این است که اگر آن را با دوز اشتباه و برای مدت زمان بیش از اندازه مصرف کنید، احتمال وابستگی بدن شما به آن وجود دارد و با قطع مصرف شاهد افت مجدد تستوسترون خواهید بود.

سوال‌های رایج در مورد HCG

عملکرد گنادوتروپین کوریونی انسانی چیست؟

عملکرد طبیعی هورمون HCG مربوط به بارداری زنان است. پس از باردار شدن زنان، این هورمون در بدن آن‌ها شروع به ترشح و افزایش می‌کند. همچنین به ترشح هورمون مهم بارداری یعنی پروژسترون کمک می‌کند. وجود HCG در بدن زنان، یکی از راه‌های تشخیص بارداری است.
این هورمون در مردان عملکرد هورمون لوتئینه‌کننده (LH) را تقلید می‌کند و باعث ترشح هورمون تستوسترون می‌شود.
هورمون لوتئینه‌کننده سلول‌های بیضه را برای تولید تستوسترون تحریک می‌کند. بنابراین می‌توانیم بگوییم که HCG به دلیل عملکرد تقریبا یکسان با LH، تولید تستوسترون را تحریک می‌کند.
از این رو به مردانی که سطح کافی تستوسترون ندارند یا مردان بدنسازی که استروئیدهای آنابولیک استفاده کرده‌اند، برای بازگرداندن سطح تستوسترون به حالت نرمال از HCG کمک می‌گیرند.

آیا HCG منجر به سرطان می‌شود؟

برخی تحقیقات نشان داده است که برخی مکمل‌های کاهش وزن حاوی HCG ممکن است خطر ابتلا به سرطان را به دلیل افزایش تولید سلول‌های آندروژن که می‌تواند منجر به رشد برخی از انواع سرطان شود،‌ افزایش دهد.
همچنین، تنها زمانی که سطح HCG در بدن مردان به طور طبیعی (بدون تزریق) افزایش می‌یابد، زمانی است که فرد دچار سرطان باشد. زیرا سلول‌های سرطانی نیز HCG تولید می‌کنند. با این اطلاعات، مشخص می‌شود که بین HCG و سرطان رابطه‌هایی وجود دارد. اما باید مطالعات بیشتری انجام شود تا بتوانیم خطرات آن را به طور کامل درک کنیم.

HCG در بدنسازی برای چه هدفی مصرف می‌شود؟

مصرف استروئیدهای آنابولیک باعث سرکوب تولید تستوسترون طبیعی توسط بدن می‌شود. بدنسازانی که از استروئید استفاده می‌کنند، به کمک HCG بدنشان را تحریک می‌کنند تا دوباره به طور طبیعی تستوسترون تولید کند. این می‌تواند در طول دوره استروئید و یا پاکسازی بعد از آن باشد.

آیا HCG باعث افزایش اسپرم هم می‌شود؟

در پزشکی HCG برای مردانی که دچار هیپوگنادیسم هستند هستند تجویز می‌شود. این هورمون برای افزایش تولید تستوسترون و همچنین اسپرم موثر است.
در کل HCG به کاهش عوارض جانبی مرتبط با کاهش تولید تستوسترون درون‌زا،‌ کاهش تعداد اسپرم و تحلیل بیضه در دوره استروئید کمک می‌کند.

جمع‌بندی و سخن پایانی

HCG با تقلید عملکرد هورمون لوتئینیزه‌کننده (LH)، بیضه را تحریک می‌کند تا فعالیت کرده و تستوسترون طبیعی تولید کند. همچنین تولید اسپرم را نیز تحریک می‌کند.

از طریق افزایش تولید تستوسترون و اسپرم، علائم کاهش تستوسترون و ناباروری را می‌توان کاهش داد و بیضه نیز می‌توانند به اندازه نرمال بازگردند. (یکی از مشکلات رایج مصرف استروئیدهای آنابولیک، کاهش اندازه و تحلیل بیضه‌ها است).

اگر در مورد کاربرد و یا نحوه مصرف HCG سوالی دارید، با مربی فیتنسیا گفتگو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. عباسعلی اشکیانی گفت:

  سلام خسته نباشید
  در برنامه 12 هفتگی مبتدی آنانتات برای پاکسازی نیاز هست از اچ سی جی استفاده شود و اگر جواب مثبت است لطف کنید مقدار آن را اعلام بفرمایید
  تشکر

  1. سلام. وقت بخیر
   این مسئله باید به طور دقیق بررسی و مشخص بشه.
   از طریق لینک زیر درخواست مشاوره تخصصی بدید در خدمتتون هستم.
   fitnessia.ir/contact

 2. میلاد گفت:

  خواستم بدونم اگه بدن به hcg عادت کرد،چه گونه باید این وابستگی را از بین برد؟

  1. در این وضعیت باید تحت نظر پزشک متخصص باشید

 3. محسن فلاحتی بیشه گفت:

  سلام ارادات.من یک دوره استانازول ۱۰میلی گرم قرصی رفتم واصلادوره پاکسازی نرفتم درابتدامشکل تستسترون پیداکردم ولی بمرورزمان ورعایت رژیم سخت برطرف شده ولی آثاره ژنسکوماستی یکساله ک درنوک سینه هام پدیدارشده چطورمیتونم وباچه دوره ی میتونم این آثارروازبین ببرم.مرسی

  1. سلام و عرض احترام
   با توجه به این که مدت زیادی درگیر ژنیکوماستی هستید، بهتره تحت نظر پزشک مراحل درمان رو طی کنید.

 4. علی گفت:

  سلام من دو بسته قرص اکساندرلون۲.۵ مصرف کردم
  هر روز تقریبا ۳ عدد یا ۴ عدد یعنی ۱۰ میلی گرم
  و دیگه میخوام بزارم کنار
  آیا نیاز دارم به دوره پاکسازی و hcg ?
  به گفتی یکی از دوستان یه عدد hcg تزریق کردم فقط
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. Masoud گفت:

  سلام خسته نباشین
  داشتم کامنت هارو چک میکردم گفته بودین اینطور نیست همه دوره های استروئید به HCG احتیاج داشته باشن میخواستم بدوننم دوره مبتدی ۱۲ هفته ای تستوسترون انانتات شامل میشه؟

 6. امین گفت:

  با سلام
  لتروزول رو همزمان با hcg استفاده کنیم یا بعد از hcg همراه با کلومیفن ؟

  1. سلام و احترام. این مسئله به وضعیت بدنی شما بعد از اتمام دوره بستگی داره و باید ببینید نیاز بدن چیه. اما چند تا نکته مهم رو در ادامه عرض میکنم:
   ۱. HCG خودش اثرات استروژنیک داره، پس اگه بدنتون مستعد عوارض جانبی استروژنیک هست، بهتره در کنارش یه داروی مهارکننده آروماتاز مثل لتروزول (با دوز مناسب) مصرف کنید.
   ۲. بهتره HCG قبل از شروع مصرف SERM‌ (تاموکسیفن یا کلومیفن) شروع بشه تا بدن به SERM نتیجه و پاسخ بهتری بده (مخصوصا دوره‌های سنگین)
   ۳. اینطور نیست که همه دوره‌های استروئید HCG‌ لازم داشته باشن.
   ۴. داروهای مهارکننده آروماتاز مثل لتروزول میتونن باعث افزایش کلسترول بشن و این مسئله هنگام دوره استروئید و پاکسازی خیلی مهمه و باید بهش دقت کنید تا مشکل ساز نشه. پس اگه مستعد کلسترول بالا هستید شاید بهتره مهارکننده آروماتاز استفاده نکنید.

 7. Ali گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من دوره استروییدم زیاد قوی نبوده ده عدد پروپیونات و اناوار خوراکی بوده بازم به hcg نیازه و اگه نیازه چقد باید مصرف کنم ممنون

  1. سلام. وقت شما بخیر آقا علی عزیز!
   باید اطلاعات بیشتری از شرایط بدنی و دوره شما داشته باشم.
   از طریق این لینک با من در ارتباط باشید.

 8. محمدعلی سرابی گفت:

  سلام خسته نباشید ده تا دونه پرپیونات 100 زدم با سه تا سوما 32 واحدی چند دوز باید HCG مصرف کنم؟

  1. سلام. وقت بخیر
   به این سادگی نمیشه تعیین کرد. باید براساس شرایط بدنی و نحوه دقیق اجرای دوره مشخص بشه.
   برای مشاوره کلیک کنید.

 9. Amir گفت:

  سلام ببخشید من هاش سی جی رو با آب مقطر محلول کردم و بعد از یک بار استفاده روی سطح باقی موندش چند تا حباب تشکیل شده خواستم بدونم این حبابا باعث خرابیه محلول میشه و دیگه نمیشه ازش استفاده کرد؟

  1. سلام. مشکلی نداره
   فقط داخل یخچال نگهدارید