فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

سارم تزریقی در بدنسازی – خوب یا بد؟


سارم تزریقی

سارم ها داروهای نسبتا جدیدی هستند که به تازگی در دنیای بدنسازی هم محبوب شده‌اند و گاهی اوقات ورزشکاران برای اهداف مختلف مثل افزایش حجم عضلات یا چربی‌سوزی به سراغ سارم‌ها می‌روند. سارم تزریقی نوعی بسیار جدید و نوظهور از سارم‌ها است که هنوز مطالعات علمی کافی روی آن انجام نشده است.

همین ابتدا باید بگوییم که سارم‌های تزریقی هنوز اصلا تأیید نشده‌اند و مصرف آن‌ها به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

استفاده از سارم تزریقی می‌تواند کاملا خطرناک باشد. حتی اگر نمونه خوراکی آن سارم به عنوان یک داروی ایمن شناخته شده باشد. توصیه میکنم سارم های مناسب برای افراد مبتدی را مشاهده کنید.

در ادامه با سارم های تزریقی بیشتر آشنا خواهیم شد و این داروهای نو ظهور را از جنبه‌های مختلف بررسی خواهیم کرد.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

سارم (SARM) چیست؟

قبل از این که به موضوع اصلی یعنی سارم های تزریقی بپردازیم،‌ اجازه دهید بررسی کنم که اصلا سارم چیست؟

در اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی پزشکان سعی می‌کردند دارویی بسازند تا به جلوگیری از تحلیل شدید عضلات در افراد بیمار (مثلا افراد مبتلا به ایدز) کمک کند.

خوب داروهایی استروئیدی مثل تستوسترون و دیانابول در این مورد کمک زیادی می‌کرد. اما وقتی بیمار یک خانم بود چه می‌شد؟ دیگر نمی‌شد تستوسترون و دیانابول به او بدهند. پس پزشکان باید چه کار می‌کردند؟

آن‌ها چیزی به نام SARM (تعدیل کننده انتخابی گیرنده‌های آندروژن) را ساختند.

سارم‌ها برخلاف استروئیدها، به تمام گیرنده‌های آندروژن در بدن انسان متصل نمی‌شوند. پس می‌توانیم عوارض جانبی کمتری را از آن‌ها انتظار داشته باشیم.

البته سارم‌ها به اندازه استروئیدها قدرتمند نیستند. اما هنوز هم می‌توانید نتایج خوبی را مشاهده کنید. SARMها پس از پزشکی به دنیای تناسب اندام و بدنسازی وارد شدند.(هرچیزی که به ساخت عضله کمک کند در بدنسازی محبوب می‌شود!)

البته هنوز هم آزمایشات بالینی روی سارم در حال انجام است. اما می‌دانیم که این داروها با دوزهای مشخص می‌توانند به کاهش چربی، رشد عضلات و حتی طول عمر کمک کنند.

بنابراین، به طور خلاصه، آن‌ها استروئید نیستند. البته از جهاتی عملکرد مشابهی با استروئیدها دارند.

سارم های تزریقی چه چیزی هستند؟

همانطور که از نام سارم تزریقی مشخص است، این دسته از SARMها به صورت تزریقی مصرف می‌شوند. این داروها بسیار جدید هستند و خیلی کم پیش می‌آید که کسی را ببینید که آن را مصرف کرده باشد.

در کل نباید در مورد داروهای تزریقی تصور بد و منفی داشته باشیم، چون هیچ دلیلی وجود ندارد که ماهیت تزریق دارو را بد و مضر بدانیم. اما در مورد سارم تزریقی چون یک ترکیب بسیار جدید و تقریبا ناشناخته است، خطر زیادی وجود دارد.

دوست دارید در مورد مزیت‌های سارم تزریقی بدانید؟ خب،‌ هیچ چیزی وجود ندارد! هنوز تحقیقات کافی روی استفاده سارم به شکل تزریقی انجام نشده است. در کل هنوز روی سارم‌ها (چه خوراکی و چه تزریقی)‌ مطالعات علمی و معتبر چندانی اجرا نشده است.

آیا سارم های تزریقی بد هستند؟

بستگی دارد تعریف شما از بد چه باشد. خب نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که سارم تزریقی افتضاح و بسیار خطرناک است! اما این را هم نمی‌توانیم بگوییم که خوب و ایمن است. (چون اطلاعات کافی در دسترس نیست).

یک مشکل اصلی در مورد SARM تزریقی، مواد موجود در آن است که می‌تواند به طور بالقوه خطرناک باشد. از آن‌جایی که داروی اصلی باید در یک مایع محلول شود، ممکن است آن مایع خطرناک باشد. این مشکل وقتی حائز اهمیت می‌شود که شرکت‌هایی مانند Behemoth Labz توضیحاتی در مورد مایع حلال به کار برده شده در سارم‌های تزریقی ارائه نمی‌کنند.

سارم تزریقی لیگاندرول LGD 4033

این باعث ایجاد برخی نگرانی‌ها می‌شود. برخی از حلال‌ها یا روغن‌های حامل داروی اصلی، عوارض جانبی نسبتا کمتری نسبت به بقیه دارند. بنابراین مهم است بدانید که از چه ماده‌ای به عنوان مایع حلال استفاده شده است.

با این حال، هنوز هیچ عارضه جانبی منفی اثبات‌شده‌ای وجود ندارد. اما بهتر است همچنان به سارم‌های خوراکی ایمن پایبند باشید.

آیا سارم تزریقی خوب است؟

یک معیار بسیار مهم در مورد هر دارویی فراهمی زیستی (میزان جذب موثر دارو) است. یک ترکیب خوراکی، ابتدا در کبد پردازش شده و سپس وارد جریان خون می‌شود.

به همین دلیل است که سارم‌ها یا استروئیدهای خوراکی، فراهمی زیستی کاملی ندارند. البته برخی سارم‌ها مثل S23 فراهمی زیستی خوبی دارند. (بیش از ٪۹۰ در حیوانات).

گفته می‌شود که سارم تزریقی فراهمی زیستی (جدب موثر) بالاتری خواهد داشت. همچنین به عنوان یک مزیت بزرگ‌تر، سمیت کبدی ایجاد نمی‌کند. به دلیل

بنابراین، بزرگترین مزایای سارم تزریقی این موارد هستند:

  • فراهمی زیستی بالاتر
  • آسیب کبدی کمتر (یا بدون آسیب)

عوارض جانبی سارم تزریقی چیست؟

  • هرگونه عارضه جانبی مرتبط با ماده دارویی اصلی (مثل سرکوب تستوسترون و …)
  • خطر عفونت در محل تزریق
  • آسیب به عضله یا عصب‌ها در حین تزریق
  • سایر عوارض جانبی ناشناخته که هنوز اطلاعات کافی در مورد آن‌ها در دسترس نیست

آیا با استروئیدهای تزریقی متفاوت هستند؟

چندین سال است که از استروئیدهای آنابولیک برای بهبود عملکرد ورزشی استفاده می‌شود. سایر محصولات بدنسازی مانند ال-کارنتین نیز (یک مکمل چربی‌سوزی)‌ به شکل تزریقی تولید شده‌اند.

استروئیدها به هر گیرنده آندروژنی که پیدا کنند متصل می‌شوند و باعث تغییرات بیولوژیکی می‌شوند. بنابراین ممکن است منجر به مشکلاتی مثل سرطان پروستات شوند. زیر پروستات نیز رشد خواهد کرد.

سارم با استروئید متفاوت است؛ زیرا انتخابی می‌باشد. این بیشتر عوارض جانبی نگران‌کننده را از بین می‌برد اما مزایای آن نیز نسبت به استروئید کمتر خواهد بود.

بنابراین، سارم تزریقی یک استروئید نیست. اما به هر حال عملکرد نسبتا مشابهی دارند.

آیا سارم خوراکی خوب است؟

سارم خوراکی اصلی‌ترین شکل این دارو است که پیدا خواهید کرد. چه قرص، چه پودر و چه مایع خوراکی.

همه این‌ها منجر به افزایش توده عضلانی بدون چربی می‌شوند و برخی هم به کاهش چربی کمک می‌‌کنند.

SARM ها اغلب به عنوان داروهایی سمی و بسیار خطرناک دیده می‌شوند. اما اینطور نیست. آن‌ها مزایای خاصی دارند و تحقیقاتی برای اثبات این مسئله وجود دارد. البته هنوز باید تحقیقات بیشتری انجام شود، زیرا فعالیت آندروژنی این ترکیبات به طور کامل ثابت نشده است.

آیا می‌توانید سارم خوراکی را تزریق کنید؟

نه،‌ نه! به هیچ وجه. سارم‌های تزریقی داروهای بسیار خاصی هستند که به طور ویژه برای تزریق ساخته شده‌‌اند.

همچنین هر دارویی که برای مصرف خوراکی ساخته شده (قرص، پودر یا مایع) فقط باید به شکل خوراکی مصرف شود و به هیچ عنوان نباید آن را تزریق کنید.

مگنالون (Magnalone) چیست؟

از آن‌جایی که سارم‌ها نیمه عمر بسیار کوتاهی دارند، کاربرد آن‌ها محدود است.

مگنالون نسخه‌ای از لیگاندرول (LGD 4033)‌ است که با نیمه عمر طولانی‌تری ساخته شده است.

این یک LGD 4033 است که یک استر به آن متصل شده است. بنابراین، کافیست آن را هر ۳ یا ۴ روز یک بار تزریق کنید تا سطح سرمی آن در خون بالا بماند.

مگنالون معروف‌ترین سارم تزریقی است که همچنان توسط FDA تأیید نشده است. همچنین اطلاعات بسیار کمی در مورد این دارو وجود دارد.

سارم تزریقی یا پپتاید تزریقی؟

پپتاید های تزریقی شبیه به سارم تزریقی نیستند. در واقع آن‌ها بسیار متفاوت هستند.

اولا برخلاف سارم، هیچگونه فعالیت آندروژنی ندارند. آن‌ها روی یک بافت مشابه با سارم عمل نمی‌کنند و تحقیقات علمی بیشتری روی پپتایدها انجام شده است.

پپتایدها را می‌توان برای افزایش رشد عضلات،‌ کیفیت پوست، کاهش وزن و حتی عملکرد جنسی استفاده کرد. حتی گاهی اوقات در پزشکی به کار می‌رود.

سارم‌ها عضله‌سازی را راحت‌تر می‌کنند اما احتمال بروز عوارض جانبی بیشتر خواهد بود.

آیا سارم های تزریقی قانونی هستند؟

سارم‌ها در حال حاضر فقط برای اهداف تحقیقاتی قابل خرید و فروش هستند. نمی‌توان آن‌ها را به طور رسمی برای مصرف انسان فروخت. تا زمانی که تحقیقات بیشتری برای مشخص کردن اثرات این دارو روی سلامتی انسان انجام نشود، این وضعیت باقی خواهد ماند.

نتیجه‌گیری: سارم تزریقی خوب است یا بد؟

به طور کلی، آن‌ها احتمالا بد نیستند. با این حال هنوز تحقیقات بیشتری نیاز است تا بتوانیم با قطعیت بیشتر بگوییم خوب هستند یا بد.

اکثر تولیدکنندگان سارم های تزریقی حتی مشخص نمی‌کنند که از چه مایعی به عنوان حلال (حل کننده) استفاده کرده‌اند و این ممکن است برای افرادی که به مواد خاصی حساسیت دارند مشکل‌ساز باشد.

این یک خطر برای سلامتی است و به همین دلیل مصرف سارم‌های تزریقی را فعلا توصیه نمی‌کنیم.

سوال‌های رایج در مورد سارم تزریقی

در ادامه به برخی سوال‌های رایج و پرتکرار در مورد سارم تزریقی پاسخ می‌دهیم. اگر شما هم سوال خاصی دارید می‌توانید از ما بپرسید.

آیا سارم باید تزریق شود؟

خیر، اصلا! تنها ٪۸-۵ از سارم‌های موجود در بازار از نوع تزریقی هستند و بیشتر آن‌ها به صورت خوراکی وجود دارند.
سارم‌های تزریقی به دلیل این که باید تزریق شوند، ممکن است مشکلاتی مثل عفونت یا آسیب به عصب در حین تزریق را داشته باشند.

سارم‌ها چقدر خطرناک هستند؟

اگر هر چیزی را بیش از حد استفاده کنید، خطرناک است. سارم‌ها می‌توانند به افزایش توده عضلانی و چربی‌سوزی کمک کنند، اما اگر از آن سوءاستفاده کنید، می‌توانند بد باشند. از دوز کم و منطقی استفاده کنید و طول دوره مصرف را بیش از اندازه طولانی نکنید. از سارم‌های ایمن استفاده کنید و مطمئن شوید در صورت نیاز PCT انجام می‌دهید.

ایمن‌ترین سارم کدام است؟

MK677 کمترین عوارض جانبی را دارد. در واقع هیچ عارضه جانبی برای سیستم غدد درون ریز ندارد.

آیا سارم ها به اندازه استروئیدها خوب و موثر هستند؟

نه. سارم به اندازه استروئید قوی نیست. اما عوارض جانبی کمتری دارد. این یعنی عوارض جانبی کمتر در عوارض کسب نتایج کمتر.

سارم ایمن تر است یا استروئید؟

تا زمانی که از آن‌ها سوءاستفاده نکنید،‌ سارم‌ها ایمن‌تر به نظر می‌رسند. مطمئن شوید که از یک فروشنده مورد اطمینان خرید می‌کنید.

کانال تلگرام آموزش بدنسازی فیتنسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *