🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

سارم اوستارین (Ostarine MK-2866) چیست؟ فواید و نحوه مصرف آن در بدنسازی


سارم اوستارین Ostarine mk-2866

اوستارین (به انگلیسی Ostarine) یک سارم است که در حال حاضر عمدتاً توسط ورزشکاران (به ویژه رشته بدنسازی) مصرف می‌شود. نام دیگر آن انوبوسارم (Enobosarm) است. FDA (سازمان غذا و دارو ایالات متحده) ایمنی و بی‌خطر بودن Ostarine را تایید نکرده و آن را غیرقانونی می‌داند. اما این مانع استفاده روز افزون این سارم در میان ورزشکاران نشده است.

در دنیای پزشکی، سارم اوستارین با نام علمی ‌MK-2866 شناخته می‌شود.

اگر تصمیم گرفته‌اید برای رسیدن به اهداف ورزشی در رشته بدنسازی، از سارم Ostarine استفاده کنید، قبل از انجام این کار، جزئیات مربوط به آن را بدانید.

در ادامه، ابتدا به صورت خلاصه بررسی می‌کنیم که سارم دقیقا چیست. سپس جزئیات کاربردی مربوط به انوبوسارم را به شما می‌گوییم.

سارم چیست؟

سارم (SARM) نام مخففی است که به داروهای «تعدیل کننده انتخابی گیرنده‌های آندروژن» اطلاق می‌شود.

SARM : Selective androgen receptor modulator

این داروها، با تحریک مستقیم گیرنده های آندروژن، باعث ایجاد محیط آنابولیک و افزایش رشد عضلات می‌شوند. استروئید ها نیز تقریباً همین کار را انجام می‌دهند. با این حال، برخی از ویژگی‌های سارم ها باعث برتریت آن‌ها نسبت به هورمون های استروئیدی می‌شود.

برخلاف استروئید ها، سارم ها باعث ایجاد اختلال در بافت عضلانی غیر اسکلتی نمی‌شوند (مثل عضله قلب).

فعالیت آندروژنیک سارم ها تنها مربوط به بافت ماهیچه ای بوده و برای افزایش توده عضلانی بدون چربی بسیار موثر هستند. این امر باعث شده که سارم اوستارین به یکی از محبوب‌ترین داروهای تقویت‌کننده عضلات در میان ورزشکاران پرورش اندام تبدیل شود.

چرا اوستارین ساخته شد؟

افرادی که به بیماری‌هایی مثل ایدز و سرطان مبتلا می‌شوند، از ضعف و تحلیل عضلانی شدید، رنج می‌برند. سارم Ostarine در ابتدا برای کمک به این افراد ساخته شد.

اما به دلیل توانایی Enobosarm در ساخت توده عضلانی در زمان کوتاه، مورد استقبال بدنسازان نیز قرار گرفت و بسیار محبوب شد.

همچنین، اوستارین به بهبود تستوسترون و تنظیم سطح چربی بدن نیز کمک می‌کند.

کاربرد سارم Ostarine (MK-2866)

 • مصرف اوستارین می‌تواند توده عضلانی بدن را به طور قابل توجهی افزایش دهد. این برای افرادی که به دلیل بیماری و اختلالات خود ایمنی، دچار ضعف و تحلیل شدید عضلات شده‌اند بسیار مفید است.
 • سارم Ostarine به افرادی که دچار سارکوپنی (کم ماهیچگی) هستند و یا به دلیل افزایش سن دچار ضعف عضلانی شده‌اند، کمک شایانی می‌کند.
 • ممکن است این سارم بتواند به درمان افرادی که به دلایل ژنتیکی و ارثی دچار ضعف عضلات هستند کمک کند.
 • می‌تواند در درمان سرطان سینه، بی اختیاری ادرار و از دادن کنترل مثانه مفید باشد. (البته هنوز شواهد کافی برای اثبات این مورد وجود ندارد).

در حال حاضر،‌ محققان در حال بررسی سارم MK-2866 برای بهبود شرایط عضلانی در بیماران سرطانی هستند. اما بسیاری از بدنسازان از انوبوسارم برای افزایش توده عضلانی، بالا بردن سرعت چربی سوزی و افزایش قدرت استفاده می‌کنند.

چگونه کار می‌کند؟

اوستارین در بدن فرد به گیرنده های آندروژن متصل می‌شود؛ سپس آن‌ها را مجبور می‌کند که فرآیند رشد عضلات را تقویت کنند.

سایر مواد شیمیایی که به گیرنده های آندروژن وصل می‌شوند (مثل استروئید ها) همین کار را می‌کنند. اما سارم نسبت به بقیه موارد چند مزیت دارد:

 • این دسته از داروها، عارضه جانبی برای سایر اعضای بدن مثل بزرگ شدن پروستات ندارند.
 • آروماتیزه نمی‌شوند؛ در نتیجه به هورمون های دی هیدرو تستوسترون (DHT) و استروژن تبدیل نخواهند شد.
 • روی عضلات غیراسکلتی مثل عضله قلب، تأثیری ندارند.

فواید و اثرات سارم اوستارین چیست؟

سارم اوستارین Ostarine
سارم اوستارین

برای افرادی که خواستار رشد سریع عضله هایشان بدون استفاده از استروئید ها هستند، سارم اوستارین یکی از گزینه های مناسب است.

اگر Ostarine را در دوره حجم استفاده کنید، در کنار رشد قابل توجه عضلات، مقداری چربی نیز به بدن شما می‌افزاید. با این حال، میزان عضله به دست آمده نسبت به چربی بسیار بیشتر است و می‌توان این مقدار چربی را نادیده گرفت.

تا اینجا همه چیز در مورد این سارم خوب و عالی به نظر می‌رسد. اما مصرف طولانی مدت آن بسیار خطرناک بوده و عوارض جانبی بروز خواهد کرد.

اوستارین باید در دوره های افزایش حجم و کات، مشابه با استروئید ها استفاده شود. دوره مصرف آن به هیچ وجه نباید بیشتر از ۸-۶ هفته طول بکشد. مصرف Enobosarm برای بیشتر از ۸ هفته، باعث بروز عوارض جانبی می‌شود.

در دوره کات نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. در هنگام چربی سوزی باید رژیم غذایی کم کالری داشته باشید، در این حالت، ممکن است عضلاتتان نیز از بین بروند. Ostarine در این شرایط، برای حفظ توده عضلانی و جلوگیری از تحلیل آن، مفید است. این دارو توانایی حفظ قدرت و حجم ماهیچه‌ها را در هنگام کمبود کالری دارد.

همچنین، به نظر می‌رسد که اوستارین در حفظ سلامت و تقویت مفاصل نیز تا حدی موثر است.

فواید گفته شده در بالا، این سارم را به یک داروی ایده آل در دوره های بدنسازی تبدیل می‌کند. به طوری که ورزشکاران برای افزایش حجم عضلات و چربی سوزی به مصرف انوبوسارم فکر می‌کنند.

بهترین زمان مصرف اوستارین MK-2866

اوستارین باید در فواصل زمانی ۲۴ ساعته مصرف شود؛ یعنی به صورت روزانه. اما در هر ساعتی از روز می‌توانید آن را مصرف کنید. با این حال، توصیه می‌شود که از مصرف Ostarine در حین تمرین و یا درست قبل از آن، خودداری کنید. بهترین زمان در صبح یا بعد از اتمام تمرین است.

اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که زمان مصرف این سارم چندان اهمیتی ندارد. اما نکته مهم این است که آن را همیشه در یک ساعت مشخص از روز مصرف کنید تا سطح آن همواره در خون بالا باشد.

نیمه عمر اوستارین ۲۴ ساعت است، پس لازم نیست آن را چند بار در روز بخورید.

بهترین دوز مصرف سارم Ostarine

این که دوز مصرفی اوستارین دقیقاً چقدر باشد به عوامل متعددی بستگی دارد. باید سن، شرایط سلامت جسمانی و … در نظر گرفته شود. در حال حاضر هیچ دوز پیشنهاد شده‌ای به صورت علمی و تایید شده وجود ندارد.

اما چیزی که طبق تجربیات ورزشکاران به دست آمده به این شکل است :

 • در دوره کات : ۱۵ میلی‌گرم در روز
 • در دوره افزایش حجم : ۲۵-۲۰ میلی‌گرم در روز

حداکثر طول دوره نیز باید تنها ۸-۶ هفته باشد. به هیچ وجه از این مقدار تجاوز نکنید.

پاکسازی بعد از دوره (PCT) برای برخی از مصرف کنندگان انوبوسارم لازم و برای برخی دیگر غیرضروری است. بهترین کاری که می‌توانید برای برگشتن سطح تستوسترون به حالت طبیعی انجام دهید، این است که به بدنتان فرصت دهید تا خودش را بازسازی کند.

عوارض جانبی سارم اوستارین

با توجه به شواهد علمی تا به امروز، به نظر می‌رسد که سارم ها عوارض جانبی محدودتر و کم‌تری نسبت به استروئید های آنابولیک داشته باشند.

عوارض ناشی از استروئید ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود.

 • عوارض جانبی آندروژنیک
 • عوارض جانبی استروژنیک
 • سرکوب تولید تستوسترون توسط بدن

اجازه دهید، اثرات سارم اوستارین را در مورد هرکدام از سه مورد گفته شده در بالا بررسی کنیم.

بروز عوارض جانبی آندروژنیک اغلب به دلیل افزایش هورمون DHT است. مصرف اکثر استروئیدها باعث بالا رفتن سطح DHT می‌شود. علی رغم این که سارم Ostarine به گیرنده های آندروژن متصل می‌شود، هیچ تأثیری در افزایش سطح هورمون آندروژنی DHT ندارد. پس بروز چنین عوارضی مثل بزرگ شدن پروستات در اثر مصرف سارم بعید به نظر می‌رسد.

همانطور که پیش تر گفته شد، سارم ها برخلاف استروئید ها به استروژن تبدیل نمی‌شوند. پس هیچگونه عارضه جانبی استروژنیک در اثر مصرف این سارم رخ نخواهند داد. البته به نظر می‌رسد بنا به دلایلی به جز آروماتاز، باعث افزایش جزئی استروژن شود. اما این مقدار افزایش، هیچگونه مشکلی برای ورزشکار ایجاد نخواهد کرد. پس می‌توان گفت سارم باعث بروز عوارضی مثل احتباس آب، ژنیکوماستی و نفخ نمی‌شود.

ممکن است اوستارین تا حد کمی باعث سرکوب تولید تستوسترون شود اما در مقایسه با استروئید ها بسیار کمتر است. شاید بهتر باشد از یک تست بوستر در کنار سارم استفاده کنید. اما طبق تجربیات ورزشکاران، مصرف Enobosarm در دوزهای کم و ایمن برای مدت زمان کوتاه، مشکلات جدی ایجاد نخواهد کرد.

سخن پایانی

استفاده از سارم Ostarine MK-2866 می‌تواند اثرات مثبتی در بدن شما داشته باشد. با این حال،‌ سوء استفاده از اوستارین عوارض جانبی خطرناکی در پی دارد. اگر به دنبال افزایش توده عضلانی بدون چربی هستید،‌ توصیه می‌شود از روش‌های مطمئن‌تری استفاده کنید.

این دارو فقط سرعت رشد عضلات را بیشتر می‌کند، اما هیچ تأثیری در استقامت و قدرت ندارد.

منبع : AACP

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *