🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

مسترون : فواید، عوارض جانبی و نحوه مصرف در بدنسازی


مسترون در بدنسازی

دروستانولون پروپیونات که با نام مسترون شناخته می‌شود، یک ترکیب استروئیدی محبوب برای کات و خشک کردن عضلات است. از این رو بدنسازانی که قصد شرکت در مسابقات را دارند، برای رسیدن به حداکثر کات عضلانی و کمترین درصد چربی بدن، تمایل زیادی به مصرف مسترون دارند.

این استروئید حتی برای بدنسازانی که در حال حاضر بدن خشک و کات شده دارند نیز موثر است و بدنشان را خشک‌تر می‌کند.

مسترون به طور خاص به شما کمک می‌کند که چربی‌های سرسخت که به کمک سایر ترکیبات استروئیدی نیز از بین نرفته‌اند، را بسوزانید و بدون احتباس آب، به ظاهری خشک‌تر و عضلانی‌تر دست پیدا کنید. از این نظر می‌توانیم آن را مشابه با وینسترول بدانیم.

دوره مسترون بدنسازی
دوره مسترون

مسترون ترکیبی نیست که بتوانید آن را به راحتی در هر دوره استروئید و در کنار سایر ترکیبات قرار دهید. بلکه باید ابتدا هدف و عملکرد دقیق آن را بدانید. این یکی از بهترین استروئیدهای چربی سوزی است. از این رو بیشتر برای بدنسازانی که قصد شرکت در مسابقات را دارند مناسب است.

 • نیمه عمر مسترون پروپیونات: ۲.۵ روز
 • نیمه عمر مسترون انانتات: ۱۰ روز

این نوشته تنها جهت افزایش آگاهی ورزشکاران بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

مسترون چیست؟

مسترون یک استروئید است که از دی هیدرو تستوسترون (DHT) مشتق شده است و نسبت به DHT یک سری تغییرات جزئی دارد که باعث شده رتبه آنابولیک آن بیشتر شود.

ساختار مسترون (دروستانولون پروپیونات)
ساختار دروستانولون پروپیونات (مسترون)

دو نوع مسترون وجود دارد:

 • مسترون پروپیونات (دروستانولون پروپیونات)
 • مسترون انانتات (دروستانولون انانتات)

تفاوت این دو نوع، تنها در استر است و ترکیب اصلی آن‌ها یکسان می‌باشد. نقش استر کنترل زمان آزاد شدن دارو در بدن است.

مسترون پروپیونات رایج‌ترین فرم دروستانولون است. با وجود این که فرم انانتات ویژگی‌های مثبتی مثل نیمه عمر طولانی و عدم نیاز به تزریق پی در پی دارد، به سختی یافت می‌شود.

از آن‌جایی که طبق قوانین ایالات متحده آمریکا، تولید دروستانولون غیرقانونی است، اغلب نمونه‌های موجود در بازار تقلبی می‌باشند. پس در تهیه این دارو باید نهایت دقت را داشته باشید و از افراد غیر مطمئن تهیه نکنید.

مسترون پروپیونات (دروستانولون پروپیونات)

اکثر نمونه‌های موجود در بازار از نوع پروپیونات هستند. نیمه عمر دروستانولون پروپیونات تقریبا ۲.۵ روز است. این زمان بسیار کمتر از نیمه عمر مسترون انانتات است.

با توجه به کوتاه بودن نیمه عمر مسترون پروپیونات، این استروئید معمولا در دوره‌های کوتاه مصرف می‌شود. در صورتی که می‌خواهید دروستانولون را برای مدت زمان طولانی‌تری مصرف کنید، فرم انانتات آن بهتر است.

به طور میانگین، طول دوره دروستانولون پروپیونات باید ۸ الی ۱۰ هفته باشد. می‌توانید دروستانولون پروپیونات را با یک فرم تستوسترون (تستوسترون پروپیونات سازگاری خیلی خوبی دارد) استفاده کنید. برای کسب نتایج بیشتر، می‌توانید یک گام فراتر رفته و ترکیبات قدرتمندی مثل وینسترول یا ترنبولون را به دوره مسترون اضافه کنید.

مسترون انانتات (دروستانولون انانتات)

استر انانتات، فرمی از مسترون را ایجاد می‌کند که نیمه عمر بیشتری در مقایسه با فرم پروپیونات دارد. نیمه عمر انانتات تقریبا ۱۰ روز است.

پیدا کردن دروستانولون انانتات در بازار سخت است و به اندازه فرم پروپیونات بین بدنسازان محبوب نیست.

این استروئید به دلیل طولانی بودن نیمه عمر، برای دوره‌های نسبتا طولانی مناسب است. می‌توانید فرم انانتات این استروئید را به مدت ۱۲ هفته (یا بیشتر) به همراه دوز خفیف تستوسترون مصرف کنید. البته وجود سایر ترکیبات قدرتمند مثل وینسترول، نتیجه دوره را افزایش می‌دهد.

یکی از رایج‌ترین دوره‌های استروئیدی، دوره ترکیبی مسترون انانتات، تستوسترون انانتات و ترکیب قدرتمند ترنبولون انانتات است. از آن‌جایی که استر متصل به تمام این ترکیبات، انانتات است، با هم سازگاری بسیار خیلی خوبی دارند. این دوره برای پیش از مسابقات بسیار مناسب است.

فواید مسترون

بهترین کاربرد آن، برای چربی سوزی در دوره‌های کات است. برخی افراد تصور می‌کنند که مسترون یک ترکیب استروئیدی ضعیف است؛ زیرا باعث افزایش شدید حجم عضلات نمی‌شود. اما قرار نیست تمام استروئیدها باعث افزایش حجم شوند. کاربرد اصلی آن کات و خشک کردن عضلات است و در این زمینه یک استروئید قدرتمند است.

در ادامه، نگاهی به اصلی‌ترین فواید مسترون در بدنسازی خواهیم داشت.

چربی سوزی

می‌تواند روند چربی سوزی بدن را بهبود بخشد. اما باید بدانید که به اندازه وینسترول موثر نیست. برای کسب بهترین نتیجه، می‌توانید دروستانولون و وینسترول را در کنار هم و به همراه سایر ترکیبات مورد نیاز، مصرف کنید.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، این ترکیب استروئیدی برای افزایش حجم عضلات نیست. بلکه باعث خشک و کات شدن عضلات می‌شود.

سفت و خشک شدن عضلات

مسترون باعث احتباس آب نمی‌شود و روند چربی سوزی را نیز بهبود می‌بخشد؛ پس به عضلات شما ظاهری سفت و خشک خواهد بخشید. چه برای اهداف شخصی و چه برای مسابقات بدنسازی، می‌تواند به بهبود فیزیک بدنی شما کمک زیادی کند.

افزایش قدرت

مسترون تاثیر متوسطی روی افزایش قدرت ورزشکار دارد. از آن‌جایی که دروستانولون باعث افزایش وزن نمی‌شود، برای ورزشکارانی که می‌خواهند بدون افزایش وزن و حجم، سطح قدرت بیشتری داشته باشند، بسیار مناسب است.

افزایش اثر سایر استروئیدها

بسیاری از ورزشکاران مسترون را در کنار سایر ترکیبات استروئیدی مصرف می‌کنند. اما دلیل این کار تنها بهره‌مند شدن از نتایج مثبت خود آن نیست. بلکه باعث می‌شود سایر استروئیدهای موجود در دوره اثر بیشتری داشته باشند و در نهایت ورزشکار به نتیجه بسیار بهتری دست پیدا کند.

تبدیل نشدن به استروژن

مسترون آروماتیزه نشده و به استروژن تبدیل نمی‌شود. بنابراین باعث بروز عوارض جانبی استروژنیک مثل ژنیکوماستی و احتباس آب نخواهد شد. علاوه بر این، جالب است بدانید که این استروئید خاصیت ضد استروژن نیز دارد. این باعث شده که دروستانولون یک داروی قدرتمند در درمان سرطان سینه باشد. با این حساب، دروستانولون از افزایش سطح استروژن به دلیل مصرف سایر استروئیدها جلوگیری می‌کند.

دوز مصرف مسترون

کسب بهترین نتایج از مسترون فقط به سبک تمرینات، رژیم غذایی و سایر استروئیدهای موجود در دوره بستگی ندارد. بلکه به دوز مصرف مسترون و طول دوره نیز بستگی دارد. با یک برنامه ریزی صحیح می‌توانید یک دوره مناسب برای رسیدن به اهداف ورزشی داشته باشید. برای طراحی دقیق دوره با مربی صحبت کنید.

دوز مصرف مسترون برای ورزشکاران مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای

برای اکثر ورزشکاران، مصرف مسترون با دوز کم مفید و موثر خواهد بود. این یک استروئید برای افزایش حجم عضلات نیست. پس هرچقدر هم دوز مصرف را افزایش دهید، تلاشتان برای به دست آوردن حجم بیشتر عضلات بیهوده خواهد بود. برای بهبود فیزیک بدن با مسترون، احتیاجی به مصرف بیشتر از ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته نیست.

اگر اولین بار است که مسترون مصرف می‌‌کنید، دلیلی وجود ندارد که بیشتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف کنید. البته در شرایط خاص، ورزشکاران مبتدی نیز می‌توانند تا ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف کنند.

درست مانند ورزشکاران مبتدی، ورزشکاران نیمه‌حرفه ای نیز نباید بیشتر از ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف کنند.

جالب است که بدانید حتی ورزشکاران حرفه‌ای که سابقه طولانی مصرف استروئید دارند نیز تمایلی به مصرف مسترون با دوز بیشتر از ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته ندارند. زیرا می‌دانند که مسترون ترکیب اصلی آنابولیک در دوره استروئید نیست و باید آن را به صورت جانبی در کنار سایر استروئیدهای قوی‌تر مصرف کنند.

زمانبندی و نحوه تزریق درست دروستانولون

زمانبندی تزریق هورمون استروئیدی دروستانولون کاملا به این بستگی دارد که از کدام فرم آن (پروپیونات یا انانتات) استفاده کنید.

اگر بتوانید مسترون انانتات تهیه کنید، تنها هفته ای دو تزریق کافیست. در این حالت باید دوز کل هفته را به دو قسمت مساوی تقسیم کنید و در دو نوبت مصرف کنید. مثلا اگر دوز یک هفته ۴۰۰ میلی گرم باشد، باید ۲۰۰ میلی‌گرم در روز شنبه و ۲۰۰ میلی‌گرم در روز سه شنبه تزریق کنید.

شاید وسوسه شوید که برای تزریق راحت‌تر، کل دوز یک هفته را در یک نوبت مصرف کنید. اما با این کار، سطح دارو در خون همواره بالا نخواهد ماند و نتیجه مطلوبی نخواهید گرفت. تقسیم دوز مناسب و حفظ سطح دارو، کسب نتیجه از دوره را تضمین می‌کند.

اگر دروستانولون پروپیونات را انتخاب کرده‌اید، باید تزریق‌های بیشتری در طول هفته داشته باشید؛ زیرا نیمه عمر آن کوتاه است و اگر به طور مستمر تزریق نکنید، سطح آن در بدنتان کاهش می‌یابد.

مسترون پروپیونات در بهترین حالت باید به صورت روزانه تزریق شود. البته اگر تزریق روزانه برایتان دشوار است، می‌توانید به صورت یک روز در میان مصرف کنید، اما این روش بهترین حالت نیست. برای کسب بهترین نتیجه از دروستانولون پروپیونات، واقعا باید آن را روزانه مصرف کنید تا سطح آن همواره در بدنتان بالا بماند.

دوز مصرف برای زنان

انتخاب صحیح دوز و طول دوره مسترون دو فاکتور بسیار مهم برای پیشگیری از عوارض جانبی در زنان است. طول دوره دروستانولون برای زنان به هیچ وجه نباید بیشتر از ۶ هفته باشد. برای احتیاط بیشتر، بهتر است دوره را ۴ هفته در نظر بگیرید.

دوز مصرف برای زنان باید ۵۰ الی ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته باشد. به هیچ وجه بیشتر از ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف نکنید؛ زیرا با این کار احتمال بروز عوارض جانبی بسیار زیاد می‌شود. مطمئن باشید همین دوز برای شما نتایج بسیار خوبی خواهد داشت.

دوره مسترون

فرقی نمی‌کند که سطح تجربه شما در مصرف استروئیدها چقدر باشد. در هنگام مصرف مسترون برای پیشگیری از افت سطح تستوسترون بدن، باید یک فرم تستوسترون را در دوره قرار دهید. این یعنی دوره مسترون به تنهایی به هیچ وجه به مردان توصیه نمی‌شود؛ زیرا سرکوب شدید تولید تستوسترون در حین مصرف دروستانولون تقریبا قطعی است.

دوره‌هایی که در ادامه گفته خواهند شد به عنوان نمونه بوده و برای افزایش آگاهی ورزشکاران است.

دوره استروئیدی باید برای هر ورزشکار به صورت اختصاصی و طبق اهداف و شرایط وی طراحی شود. برای کسب راهنمایی بیشتر، با مربی مشورت کنید.

دوره مبتدی مسترون انانتات

در دوره مبتدی، دو استروئید مسترون انانتات و تستوسترون انانتات مصرف خواهد شد. یکسان بودن استر، باعث می‌شود نرخ و سرعت آزادسازی هر دو دارو در بدن یکسان باشد و از این جهت باعث کسب نتیجه بهتر می‌شود. همچنین به دلیل طولانی بودن نیمه عمر آن‌ها، احتیاجی به تزریق‌های پی در پی نیست و برای ورزشکاران مبتدی راحت‌تر است.

برای تعیین دوز مصرف تستوسترون در این دوره باید ببینید که هدف شما از دوره چیست. اگر هدفتان افزایش حجم و وزن است،‌ باید دوز تست را افزایش دهید. اما اگر تستوسترون را تنها برای جلوگیری از افت سطح تست در اثر مصرف مسترون استفاده می‌کنید، دوز کم آن نیز موثر خواهد بود.

دوز بالای تستوسترون، احتمال آروماتاز (تبدیل تستوسترون به استروژن) را افزایش می‌دهد و این ورزشکار را در معرض عوارض جانبی مثل ژنیکوماستی، احتباس آب و فشار خون قرار می‌دهد. شاید اثر ضد استروژن مسترون نتواند از این اتفاق جلوگیری کند،‌ پس در تعیین دوز تستوسترون، احتیاط زیادی داشته باشید.

مصرف تست با دوز ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلی‌گرم در هفته مناسب به نظر می‌رسد و در این حالت احتمال عوارض جانبی کم خواهد بود.

برای رسیدن به بهترین نتایج،‌ تستوسترون را به همراه ۲۰۰ میلی‌گرم مسترون در هفته (تقسیم به دو نوبت) مصرف کنید. طول کل دوره باید ۱۲ هفته باشد. در این دوره مبتدی مسترون، پس از ۱۲ هفته شاهد نتایج مثبت بدون عوارض جانبی خاص خواهید بود.

دوره نیمه حرفه ای دروستانولون

اگر سابقه مصرف دروستانولون دارید و با عملکرد آن آشنا هستید، احتمالا آماده هستید که آن را با سایر ترکیبات استروئیدی ترکیب کنید تا عملکرد بهتری برای کات عضلات و افزایش قدرت داشته باشد. استفاده از اکساندرولون در کنار مسترولون رایج است. در این دوره تستوسترون فقط برای حمایت از سطح تست بدن و نه به عنوان عامل اصلی آنابولیک به کار می‌رود. ۱۰۰ میلی‌گرم تستوسترون در هفته،‌ حمایت کافی را در طول دوره فراهم می‌کند.

اکساندرولون یک استروئید خوراکی تقریبا خفیف و کم عارضه است که می‌توانید آن را در اکثر دوره‌های استروئیدی قرار دهید. پیشنهاد می‌کنم دوره ترکیبی اکساندرولون در بدنسازی برای افزایش حجم و کات را مطالعه کنید.

اکساندرولون با نام آناوار نیز شناخته می‌شود. این دارو برای افزایش متابولیسم و لیپولیز (استفاده از چربی به عنوان منبع انرژی بدن) بسیار موثر است. افزودن استروئید خوراکی به دوره می‌تواند احتمال آسیب به کبد را افزایش دهد، اما اکساندرولون با دوز پایین چنین خطری را در پی نخواهد داشت.

دوره نیمه حرفه ای مسترون می‌تواند به صورت زیر باشد:

 • مسترون پروپیونات: ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته (تقسیم دوز و مصرف به صورت روزانه)
 • اکساندرولون: ۷۰ میلی‌گرم در روز (۵۰ میلی‌گرم نیز می‌تواند نتایج خیلی خوبی داشته باشد)
 • تستوسترون انانتات: ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته

دوره حرفه ای مسترون

ورزشکاران حرفه ای که سابقه زیادی در مصرف استروئید دارند، می‌توانند ترکیبات قدرتمندتری که خواص آنابولیک بیشتری دارند را به دوره اضافه کنند. مثلا ترنبولون استات.

افزودن یک استر تستوسترون به دوره به عنوان حمایت‌کننده سطح تست، فواید زیادی خواهد داشت. ۱۰۰ میلی‌گرم تستوسترون پروپیونات در هفته نیازهای شما برای حفظ سطح تستوسترون را پوشش خواهد داد.

با مصرف مسترون، ترنبولون و تستوسترون پروپیونات،‌ تغییرات جدی در فیزیک بدنی شما ایجاد خواهد شد. البته به شرطی که رژیم غذایی و سبک تمرینات شما نیز در همین راستا باشد.

این یکی از قوی‌ترین دوره ها برای قبل از مسابقات است. دو ترکیب ترنبولون و مسترون آروماتیزه نمی‌شوند، پس بدن را سفت و خشک خواهند کرد.

به خاطر داشته باشید که ترنبولون می‌تواند سبب افزایش فعالیت هورمون‌های پروژستین شود. این ممکن است باعث بروز ژنیکوماستی شود. چون ژنیکوماستی ترنبولون به دلیل هورمون‌های پروژسترون و پرولاکتین است و ربطی به استروژن ندارد، داروهای ضد استروژن کمکی نخواهند کرد. در این مورد باید از داروی کابرگولین استفاده کنید.

این دوره ۱۰ هفته‌ای را می‌توانید به صورت زیر اجرا کنید:

 • تستوسترون پروپیونات: ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته
 • مسترون پروپیونات: ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته
 • ترنبولون استات: ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته (۲۰۰ میلی‌گرم نیز موثر خواهد بود)

ترکیب مسترون با سایر استروئیدها

مسترون به خوبی با طیف وسیعی از استروئیدها ترکیب می‌شود و سازگاری بالایی دارد. از آن‌جایی که مسترون باعث سرکوب و حتی توقف تولید تستوسترون می‌شود، تستوسترون باید همیشه در کنار آن استفاده شود تا عملکرد تستوسترون حفظ شود.

اگر هدف شما کات عضلات باشد، افزودن استروئیدهایی مثل آناوار و وینسترول به دوره مسترون کمک زیادی به شما خواهد کرد.

نتایج حاصل از مصرف دروستانولون

دروستانولون یک استروئید عالی برای قرار دادن در دوره‌های چربی سوزی و کات عضلات است. بنابراین نتایجی که می‌توانید از مصرف آن انتظار داشته باشید به چربی سوزی و تقویت عضلات مربوط خواهند بود. عدم آروماتاز، مسترون را به یک استروئید عالی برای کات تبدیل کرده است؛ زیرا باعث احتباس آب نخواهد شد.

نه تنها عدم آروماتاز، بلکه اثر ضد استروژن مسترون می‌تواند از احتباس آب ناشی از سایر استروئیدهای موجود در دوره جلوگیری کند.

عوارض جانبی مسترون

با توجه به این که مسترون به استروژن تبدیل نمی‌شود، بر خلاف بسیار از استروئیدها باعث بروز عوارض جانبی استروژنیک مثل ژنیکوماستی و احتباس آب نخواهد شد. اما ممکن است سایر ترکیبات موجود در دوره باعث بروز چنین عوارضی شوند.

عوارض جانبی استروژنیک مثل احتباس آب می‌تواند تمام تلاش شما برای کات کردن عضلات را بی‌نتیجه کند. پس باید اقدامات لازم برای پیشگیری از آن را انجام دهید. اولین کار این است که از استروئیدهایی استفاده کنید که کمترین مقدار آروماتاز را دارند.

اما یک سری عوارض جانبی وجود دارد که قبل از تصمیم به مصرف مسترون باید آن‌ها را بدانید. خوشبختانه دروستانولون از نظر عوارض جانبی یک استروئید خفیف است، حداقل در مقایسه با سایر استروئیدهای قدرتمند. اما هنوز هم یک سری عوارض جانبی دارد که ممکن است شما را از مصرف آن منصرف کند.

عوارض جانبی آندروژنیک

اگر شما مستعد ریزش موی سر یا طاسی هستید، ممکن است مسترون این مشکل را تشدید کند.

اینطور نیست که تمام مردان در اثر مصرف مسترون دچار ریزش مو شوند. برخی مردان هیچگونه ریزش مو را تجربه نخواهند کرد. اما از طرف دیگر ممکن است برخی دیگر دچار ریزش موی شدید شوند.

همین شرایط در مورد آکنه نیز برقرار است. اگر مستعد آکنه باشید، ممکن است با مصرف مسترون این مشکل حادتر شود.

اگر در دوران بلوغ و نوجوانی درگیر آکنه و جوش‌های پوستی بوده‌اید، احتمال برگشت این مشکل در اثر مصرف دروستانولون وجود دارد.

کلسترول

یکی از اصلی‌ترین و خطرناک‌ترین عوارض جانبی مسترون، افزایش سطح کلسترول بد (LDL) و کاهش سطح کلسترول خوب (HDL) است.

اثر مسترون روی کلسترول تا حدی زیاد است که اگر سابقه هرگونه مشکل کلسترول داشته باشید، نباید آن را مصرف کنید.

حتی افرادی که هیچگونه مشکل کلسترول ندارند، در دوره مسترون باید به طور مرتب کلسترول خونشان را کنترل و اندازه‌گیری کنند.

همچنین پیروی از رژیم غذایی مناسب برای عدم افزایش کلسترول در طول دوره لازم است.

چون اغلب از مسترون برای کات و چربی سوزی استفاده می‌شود، به احتمال خیلی زیاد رژیم غذایی نیز فاقد غذاهای چرب و افزایش دهنده سطح کلسترول خواهد بود. اما با این حال بهتر است در طول دوره امگا۳ مصرف کنید.

تمرینات هوازی و کاردیو نیز به عدم افزایش کلسترول خون کمک خواهند کرد.

سرکوب تولید تستوسترون

مسترون جزو استروئیدهایی است که تولید تستوسترون توسط بدن را به شدت سرکوب می‌کند. از این رو لازم است که در کنار مسترون، یک استر تستوسترون نیز مصرف کنید تا از افت سطح تست بدن جلوگیری شود.

اگر هدف شما از مصرف تستوسترون تنها جبران کمبود تست بدن باشد، مصرف دوزهای کم نیز موثر خواهد بود.

اگرچه بعد از اتمام دوره بدنتان تولید مجدد تستوسترون را شروع می‌کند، اما این فرآیند و تولید مجدد تست زمان‌بر بوده و می‌تواند مشکلاتی (مثل ریزش عضلات، افسردگی، کاهش میل جنسی و …) داشته باشد. اینجا اهمیت دوره پاکسازی (PCT) مشخص می‌شود. به کمک یک پاکسازی مناسب بعد از دوره، بدن در زمان کوتاه‌تری توانایی خودش را در تولید هورمون تستوسترون به دست خواهد آورد.

پاکسازی مسترون

پاکسازی بعد از دوره مسترون ضروری است. با پاکسازی مناسب، به سرعت سطح تستوسترون بدنتان به حالت نرمال برخواهد گشت.

دوره دقیق پاکسازی به عوامل مختلفی بستگی دارد. مثل:

 • سایر ترکیبات وجود در دوره مسترون
 • دوز مصرف و طول دوره
 • شرایط بدنی

زمان شروع پاکسازی نیز به دو عامل بستگی دارد:

 1. فرم مسترون (پروپیونات یا انانتات)
 2. سایر ترکیبات موجود در دوره

با توجه به تنوع شرایط، امکان ارائه یک برنامه پاکسازی دقیق وجود ندارد. برای مشورت با مربی و کسب راهنمایی در مورد پاکسازی، روی دکمه زیر کلیک کنید.

سوال‌های رایج در مورد مسترون

داروی مسترون برای چه چیزی استفاده می‌شود؟

مسترون در اصل به دلیل خواص ضد استروژنی که دارد، برای درمان سرطان سینه زنان ساخته شده بود. البته این روزها برای این کاربرد پزشکی داروهای دیگری جایگزین شده‌اند. اما در دنیای بدنسازی، ورزشکارانی که درصد چربی نسبتا کمی دارند اما می‌خواهند عضلاتشان از این هم خشک‌تر و سفت‌تر باشد (برای مسابقات) مسترون استفاده می‌کنند.

فواید مسترون چیست؟

مزایای مسترون از جمله خاص‌تری فوایدی است که در بین استروئیدهای آنابولیک پیدا خواهید کرد. اغلب افرادی که می‌خواهند از مسترون استفاده کنند، احتمالا این هدف را در ذهن دارند که به خشک‌ترین و سفت‌ترین عضلات ممکن دست پیدا کنند.
مسترون باعث احتباس آب نمی‌شود. بنابراین، می‌تواند به عنوان یک ترکیب قدرتمند به دوره‌های استروئید کات عضلات اضافه شود.

مسترون را چطور تزریق کنیم؟

مانند هر استروئید تزریقی دیگر، مسترون نیز باید به صورت عضلانی (داخل عضله) تزریق شود. بهتر است دارو را در عضلات بزرگ‌تر و قوی‌تر تزریق کنید؛ زیرا نسبت به عضلات کوچک‌تر، احتمال آسیب عصبی کمتر است. عضلات باسن، ران و دلتوئید جزء رایج‌ترین محل‌های تزریق مسترون و سایر استروئیدها به شمار می‌روند

آیا می‌توانیم مسترون را با سایر استروئیدها به صورت ترکیبی مصرف کنیم؟

بله. نه‌تنها شما می‌توانید مسترون را با تقریبا هر استروئید دیگری مصرف کنید، بلکه انجام این کار بسیار مفید نیز می‌باشد. از آن‌جایی که مسترون خواص ضد استروژنی نیز دارد، به جلوگیری از برخی عوارض جانبی ناشی از سایر استروئیدها کمک می‌کند.

آیا زنان می‌توانند مسترون را مصرف کنند؟

زنان ورزشکار نیز می‌توانند از مسترون استفاده کنند. اما باید از خطر بالای عوارض جانبی آن آگاه باشند. تنها روشی که خانم‌ها می‌توانند این استروئید را مصرف کنند، استفاده از دوزهای کم و برای دوره‌های زمانی کوتاه مدت است. (کم‌تر از ۶ هفته). اما حتی در این حالت نیز خطر مشکلاتی مثل رشد موهای زاید بدن و بم شدن صدا وجود دارد. اگر این موارد بروز کرد، باید دوز مصرف را کاهش دهید و یا کاملا متوقف کنید.

آیا بعد از دوره مسترون به پاکسازی نیاز است؟

بله. تقریبا همه استروئیدهای آنابولیک بعد از اتمام دوره به پاکسازی (PCT) نیاز دارند. مسترون نیز از این قاعده مستثنی نیست. زیرا در طول دوره به میزان زیادی تولید تستوسترون توسط بدن را سرکوب می‌کند. اکثر مردم از استروئیدهای دیگری همراه با مسترون استفاده می‌کنند که اثرات سرکوب تستوسترون را تشدید می‌کند. گاهی اوقات ممکن است تولید تستوسترون توسط بدن به طور کامل متوقف شود. استفاده از PCT به کمک داروهایی مثل کلوماید، نولوادکس و HCG می‌تواند بسیار مفید باشد.

جمع‌بندی و توصیه‌ها در مورد مسترون

مسترون یک استروئید آنابولیک آندروژنیک است. پس هر دو خاصیت آنابولیک و آندروژنیک را دارد. هر دو خاصیت آنابولیک و آندروژنیک دروستانولون خفیف است اما به دلیل اثرگذاری روی گیرنده‌های آندروژن توانایی زیادی در چربی سوزی و سفت کردن عضلات دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. Matin گفت:

  سلام وقتتان بخیر ?❤
  تزریق ۲۰۰ میلی گرم مسترون و ۲۵۰ میلی گرم تستوسترون انانتات در هفته اشکالی دارد؟؟
  روز شنبه تزریق مسترون ، روز یکشنبه یا سه شنبه تزریق تستوسترون انانتات؟؟

  1. سلام
   باید با توجه به شرایط بدنی شما تعیین بشه
   از طریق لینک زیر درخواست برنامه دوره بدنسازی + پاکسازی بدید در خدمتتون هستم
   fitnessia.ir/contact

 2. mf گفت:

  سلام، آیا میشه مسترون پروپیونات رو با تستوسترون پروپیونات مخلوط کرد و با یک سرنگ و یک تزریق زد؟

  1. سلام. خیر بهتره این کار رو نکنید

 3. رضا گفت:

  سلام دوره مسترون و پروپیونات به مدت چهار هفته جواب دهی خوبی داره؟و چون طول دوره کوتاه احتیاج به pct داره؟

  1. سلام. وقت بخیر
   بله توی یک ماه اثراتش قابل توجه هست.
   هر دوره استروئيد PCT لازم داره. چون استروئيد باعث سرکوب ترشح طبیعی تستوسترون میشه، باید با PCT این مشکل رو حل کنید
   در ضمن مصرف خودسرانه استروئید رو به هیچ وجه توصیه نمیکنم

 4. امید گفت:

  سلام پروپیونات در کنار کلنبوترول چجوری جواب میده؟؟

  1. سلام. به شرایط بدنی و نحوه مصرف بستگی داره. چیزی نیست که برای همه جواب یکسان بده