🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

سوماتروپین در بدنسازی: دوز مصرف، فواید و عوارض جانبی


سوماتروپین در بدنسازی

سوماتروپین که در واقع هورمون رشد انسانی است، گاهی اوقات تحت عنوان دوره سوما در بدنسازی حرفه‌ای مصرف می‌شود. این هورمون برای تحریک رشد، تولید مثل و بازسازی سلول‌ها حیاتی است. در این نوشته می‌خواهیم به طور دقیق و کامل دوره سوماتروپین در بدنسازی را بررسی کنیم. همچنین مواردی مثل دوز مناسب مصرف، فواید و عوارض جانبی احتمالی آن گفته می‌شود.

همچنین به اختصار با نام سوما یا HGH نیز شناخته می‌شود. HGH مسئول بسیاری از فرآیندهای رشد از جمله تحریک IGF-1 (فاکتور رشد شبه انسولین ۱) است.

سوما برای بسیاری از بدنسازان جذاب است. اما مزایای بسیار بیشتری نسبت به رشد عضلات دارد. در واقع افزایش توده عضلانی لزوما تنها هدف مصرف‌کنندگان سوماتروپین نیست. این هورمون فواید متعدد دیگری نیز دارد؛ به ویژه زمانی که با استروئیدهای دیگر ترکیب شود. از جمله کاهش چربی، ریکاوری و جوان‌سازی از فواید HGH است.

سوماتروپین اغلب به دلیل مزایای ضد پیری آن مورد توجه قرار می‌گیرد. بسیاری از خواص آن برای ورزشکاران رشته بدنسازی مفید است زیرا بدن را برای داشتن حداکثر عملکرد بهینه می‌کند. HGH روی برخی از مهم‌ترین فرآیندهای بدن تأثیر می‌گذارد که با سطح انرژی در ارتباط هستند. بهبود ترکیب بدن، کیفیت خواب و سلامت استخوان و مفاصل.

این نوشته تنها جنبه آموزشی داشته و برای بالا بردن سطح دانش و آگاهی مخاطبان می‌باشد. فیتنسیا به هیچ وجه مصرف خودسرانه استروئیدها و هورمون‌ها را به مخاطبان توصیه نمی‌کند.

هورمون رشد انسانی یا سوماتروپین چیست؟

هورمون رشد انسانی - سوماتروپین
ویال ۱۰ واحدی هورمون رشد انسانی – سوماتروپین

همانطور که تستوسترون برای بسیاری از بدنسازان و سایر ورزشکاران بسیار مطلوب است، سوماتروپین نیز می‌تواند مطلوب و اثرگذار باشد. اما با تستوسترون و سایر استروئیدها بسیار متفاوت است.

HGH یک استروئید آنابولیک نیست. بلکه یک نوع هورمون پپتایدی است. هورمون سوما یک فرم مصنوعی مشابه با هورمون رشد انسانی طبیعی است که به صورت آزمایشگاهی ساخته می‌شود.

برای خرید انواع استروئید و مکمل با تضمین اصالت و کیفیت کافیست به این لینک مراجعه کنید.

سوماتروپین یک ماده منحصر به فرد برای استفاده در دوره های استروئید است و نباید مانند سایر استروئیدها در نظر گرفته شود. بلکه یک مکمل بسیار قدرتمند برای هر دوره استروئید است. زیرا می‌تواند اثراتی را که شما دوست دارید از استروئیدها دریافت کنید، به شدت افزایش دهد.

سوماتروپین، به طور عمومی با نام سوما شناخته می‌شود. این یک هورمون طبیعی است که در بدن انسان ترشح می‌شود. نام علمی این هورمون «HGH» یا «هورمون رشد انسانی» است. سوماتروپین توسط غده هیپوفیز در مغز ترشح می‌شود.

سوما تأثیرات متعددی بر رشد و توسعه بدن دارد. عمده‌ترین اثر آن، تحریک رشد و تقویت عضلات است. این هورمون می‌تواند فرایندهای سنتز پروتئین را در سلول‌های عضلات تحریک کند و باعث رشد و تقویت ماهیچه‌ها شود.

علاوه بر اثرات روی رشد عضلات، سوماتروپین همچنین می‌تواند بر متابولیسم بدن تأثیرگذار باشد. این هورمون می‌تواند سرعت متابولیسم را افزایش داده و در نتیجه به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده در بدن کمک کند.

استفاده از سوماتروپین در بدنسازی به منظور افزایش حجم و قدرت عضلات و کاهش درصد چربی بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. با افزایش مصرف سوماتروپین، هورمون رشد بیشتری در بدن ترشح می‌شود و اثرات مطلوب بر روی رشد عضلات و کاهش چربی بدن قابل مشاهده خواهد بود. (منبع ۱)

فواید سوماتروپین – HGH

دوره سوما فواید و مزایای بسیاری دارد که اغلب با هیچ استروئید آنابولیکی نمی‌توان به آن‌ها دست یافت. از این رو افزودن سوماتروپین به دوره‌های استروئیدی بسیار مناسب است.

همچنین در تصویر زیر، شما می‌توانید فواید سوماتروپین را مشاهده کنید.

اینفوگرافیک فواید سوماتروپین

برخی از اصلی‌ترین فواید هورمون سوماتروپین:

 • تقویت مفاصل، تاندون‌ها و استخوان‌ها
 • افزایش سرعت ریکاوری
 • رشد توده عضلانی بدون چربی
 • افزایش انرژی
 • کاهش چربی بدن
 • بهبود متابولیسم
 • افزایش تراکم و چگالی عضلات

سایر فواید دوره سوما شامل بهبود قابل توجه در سلامت پوست و کیفیت خواب است. این تا حد زیادی به سلامت عمومی و تندرستی کمک می‌کند.

سوماتروپین علاوه بر تقویت بدن، به سلامت مفاصل، پوست و استخوان‌ها نیز کمک می‌کند. همچنین سرعت ریکاوری را افزایش داده، خواب و خلق و خو را نیز بهبود می‌بخشد.

برخلاف تستوسترون که اکثر استروئیدها بر پایه آن هستند، HGH یک هورمون مردانه نیست و این یعنی زنان نیز می‌توانند از هورمون رشد انسانی استفاده کنند؛ بدون این که اثرات منفی استروئیدها رخ دهد.

برای آن‌دسته از ورزشکاران حرفه‌ای که سابقه طولانی مصرف انواع استروئید دارند و به نظر می‌رسد دیگر با مصرف استروئید شاهد رشد و پیشرفت نباشند، هورمون رشد (HGH) بسیار مناسب است. افزودن سوماتروپین به دوره استروئید می‌تواند بدنسازان حرفه‌ای را از محدودیت‌های رشد عضلات عبور دهد. (منبع ۲)

دوز مصرف سوماتروپین در بدنسازی

دوز مصرف سوماتروپین در بدنسازی بستگی به عوامل مختلفی دارد از جمله تجربه بدنساز، وزن بدن، جنسیت و هدف ورزشکار. برای دستیابی به نتایج مطلوب، دوز مصرفی باید با دقت و همراه با راهنمایی متخصصان مربوطه تعیین گردد.

در دوره سوما، مصرف سوماتروپین به تنهایی کافی نیست و باید همراه با تمرینات ورزشی منظم و تغذیه سالم و متعادل صورت گیرد. اگر تصمیم به استفاده از سوماتروپین را دارید، بهتر است با مشاوره یک پزشک و متخصص بدنسازی صحبت کنید تا دوز مصرفی مناسب و مدت زمان استفاده را تعیین کنید.

برای کاربردهای پزشکی هورمون رشد انسانی معمولا با دوزهای پایین تجویز می‌شود. دوز رایج معمولا ۳-۱ واحد در روز است. تنها در موارد نادر از ۴ واحد در روز استفاده می‌شود.

بدنسازان عادت دارند برای کسب نتایج از طریق مصرف استروئید از دوزهای بسیار بیشتر نسبت به مصرف پزشکی استفاده کنند. اما در مورد سوماتروپین لازم نیست چنین کاری انجام دهید و مصرف بیشتر از ۴ واحد در روز توصیه نمی‌شود.

در ادامه، دوزهای مناسب برای اهداف گوناگون آوره شده است.

دوز مصرف برای سطح مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای

در ادامه دوز مناسب مصرف سوماتروپین برای ورزشکاران سطوح مختلف گفته شده است:

هنگام استفاده از استروئیدهای آنابولیک، معمولا می‌توانیم یک برنامه مصرف استروئید را با توجه به سابقه قبلی مصرف استروئید و همچنین هدف تعیین کنیم. وقتی صحبت از HGH به میان می‌آید، اهداف شما مهم‌ترین نقش را در تعیین دوز مصرفی‌تان ایفا می‌کند نه سابقه مصرف استروئید یا حتی سوماتروپین.

از آن‌جایی سوماتروپین جزو هورمون‌هایی است که اغلب توسط بدنسازان حرفه‌ای استفاده می‌شود، به مبتدیان توصیه می‌شود که همیشه با کمترین دوز ممکن شروع کنند تا نحوه پاسخ بدنشان به HGH و نحوه تعامل با آن سایر استروئیدهای موجود در دوره را ارزیابی کنند.

برای ورزشکاران مبتدی مرد، دوز HGH بین ۲ تا ۴ واحد در روز فواید بسیار خوبی برای فیزیک بدن ایجاد می‌کند. حتی کاربران متوسط و حرفه‌ای اغلب در این سطح از دوز نتیجه مطلوب را کسب می‌کنند. با این تفاوت که ورزشکاران حرفه‌ای از ترکیبات استروئیدی قوی‌تری در کنار سوماتروپین استفاده می‌کنند.

دوزهای پایین‌تر فواید بسیار خوبی برای تقویت بدن،‌ ترمیم و ریکاوری و همچنین کاهش چربی دارند. اما کسانی که می‌خواهند از HGH در کنار سایر استروئیدهای آنابولیک برای افزایش رشد عضلات استفاده کنند، باید دوز مصرف را تا ۸ واحد در روز افزایش دهند. این دوز تنها برای ورزشکاران حرفه‌ای مجاز است.

توجه داشته باشید که هورمون سوماتروپین باعث رشد سریع عضلات نمی‌شود. به همین دلیل است که اغلب برای این منظور استفاده نمی‌شود.

کاری که HGH برای ورزشکاران نیمه حرفه ای و حرفه ای انجام می‌دهد، تقویت اثرات دوره استروئید است. به دست آوردن مقدار چشمگیری عضلات با استفاده از HGH نیازمند مصرف طولانی مدت آن به همراه سایر استروئیدهاست و این واقعا ایمن نیست!

زنان مصرف‌کننده سوماتروپین می‌توانند بدون بروز عوارض جانبی استروئیدها، از فواید HGH بهره‌مند شوند.

اکثر زنان با مصرف تنها ۱ یا ۲ واحد در روز به نتایج بسیار عالی دست پیدا می‌کنند و هیچ نیازی به افزایش دوز نخواهند داشت.

(منبع ۳)

مقدار مصرف سوماتروپین برای چربی سوزی

مقدار مصرف سوماتروپین چربی سوزی

مقدار مصرف سوماتروپین برای چربی سوزی بستگی به عوامل متعددی دارد، از جمله وزن، قد، جنسیت، سن و سطح فعالیت فیزیکی فرد. همچنین، توصیه‌های مربوط به مقدار مصرف سوماتروپین ممکن است توسط پزشک تجویز کننده دارو تعیین شود. معمولاً، مقدار مصرف سوماتروپین به صورت دوره‌ای و تحت نظارت پزشک تنظیم می‌شود.

یک الگوی کلی برای مصرف سوما در طول دوره چربی سوزی، می‌تواند حدود ۴ الی ۶ واحد در روز به مدت ۸ هفته باشد.

مصرف سوماتروپین ممکن است باعث افزایش متابولیسم بدن شود و باعث سوزاندن چربی‌های ذخیره شده در بدن گردد. با این حال، برای دستیابی به نتایج مطلوب، نباید فقط به مصرف سوماتروپین تکیه کرد. تغذیه مناسب و ورزش منظم همچنین نقش مهمی در کاهش وزن و چربی سوزی ایفا می‌کنند.

قبل از شروع مصرف سوماتروپین یا هر داروی دیگر، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مقدار مصرف مناسب و همچنین احتمال عوارض جانبی ممکن را بررسی کنید.

البته دوز مصرف هر دارو باید متناسب با شرایط بدنی و وضعیت ورزشکار به طور تخصصی تعیین شود.

بهترین محل تزریق آمپول سوماتروپین کجاست؟

در حالی که اکثر استروئیدهای آنابولیکی باید به صورت عضلانی تزریق شوند، هورمون پپتایدی سوما را باید به صورت زیرپوستی تزریق کنید.

اکثر ورزشکاران ترجیح می‌دهند در دوره سوما تزریق‌ها را در ناحیه شکم انجام دهند؛ زیرا در این ناحیه نسبت به نقاط دیگر بدن چربی بیشتری وجود دارد و تزریق زیر جلدی در اطراف شکم آسان‌تر است.

از دیگر نقاط توصیه شده برای تزریق سوما می‌توان به دلتوئید و ران (باز هم به صورت زیر پوستی) اشاره کرد.

این که هورمون رشد انسانی را در چه قسمتی از بدن تزریق کنید، تاثر مستقیمی روی نتایج آن ندارد. به عبارت دیگر، تزریق در شکم باعث از بین رفتن چربی‌های شکم نمی‌شود. در واقع هورمون HGH ابتدا وارد خون شده و سپس در کبد متابولیزه شده و به کل بدن می‌رود.

دوره سوماتروپین و تستوسترون در بدنسازی

دوره سوماتروپین
انواع دوره بدنسازی سوماتروپین در سطوح مبتدی،‌ نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای

دوره سوماتروپین یکی از روش‌های مورد استفاده در بدنسازی برای بهبود و افزایش عضلات و کاهش چربی است. سوماتروپین یک داروی تحریک کننده سیستم عصبی مرکزی است که به صورت تزریقی مصرف می‌شود.

دوره سوماتروپین به مدت مشخصی است که بین ورزشکاران بدنساز متفاوت است و بستگی به اهداف و نیازهای هر فرد دارد. در این دوره، سوماتروپین به عنوان یک مهارکننده اشتها و تقویت‌کننده رشد عضلات عمل می‌کند.

معمولاً، دوره سوماتروپین با دستورات و راهنمایی متخصصان بدنسازی و پزشکان تعیین می‌شود. همچنین، ترکیب دوره سوماتروپین با تمرینات ورزشی منظم و تغذیه سالم و متعادل بسیار مهم است.

منظور از دوره سوما، مدت زمانی است که سوماتروپین مصرف می‌شود و معمولاً به صورت دوره‌های تکرار شده با استراحت‌های مناسب بین آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود. قبل از شروع هر دوره سوماتروپین، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مقدار مصرف مناسب و همچنین احتمال عوارض جانبی را بررسی کنید.

برخلاف اکثر هورمون‌های استروئیدی که یک روش تقریبا مشخص برای مصرف دارند، دوره سوماتروپین به عوامل متعددی بستگی دارد که مهمترین آن‌ها اهداف شما و سایر هورمون‌های موجود در دوره است.

از آن‌جایی که HGH یک مکمل عالی برای دوره‌های استروئیدی (چه برای حجم و چه برای کات) می‌باشد، باید دوز و نحوه مصرف آن را با توجه به سایر استروئیدهای موجود در دوره تعیین نمود.

همیشه به یاد داشته باشید که هورمون سوماتروپین دیر اثر است. این یعنی با مصرف کوتاه مدت آن هیچ نتیجه‌‌ای کسب نخواهید کرد. اگر بخواهید سوما برای شما نتیجه و فایده‌ای داشته باشد، باید آن را در دوره‌های استروئیدی طولانی مدت بگنجانید.

چه یک ورزشکار مبتدی باشید و یا یک ورزشکار بسیار حرفه‌ای، مصرف سوماتروپین به مدت کمتر از ۸ هفته، نتیجه‌ای برای شما ندارد. اما دو یا سه برابر این مدت (یعنی ۱۶ تا ۲۱ هفته) می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد.

دوره مبتدی

اغلب تنها ورزشکاران حرفه‌ای به سراغ هورمون سوما می‌روند، اما اگر یک ورزشکار مبتدی بخواهد با دوره سوماتروپین به یک نتیجه همه جانبه شامل افزایش عضلات و کاهش چربی دست پیدا کند، می‌تواند به صورت زیر عمل کند.

 • هفته ۸-۱
  • سوماتروپین : ۴ واحد در روز
 • هفته ۱۶-۸

دوره نیمه حرفه ای سوماتروپین و تستوسترون

اگر ورزشکار در سطح نیمه حرفه ای قرار داشته باشد،‌ آماده این است که یک ترکیب قدرتمند دیگر به دوره بالا اضافه کند.

بهترین استروئيدها برای مصرف در کنار سوما با هدف افزایش حجم:

 • تستوسترون (پروپیونات، انانتات، سایپیونات)
 • دکا دورابولین
 • بولدنون
 • ترنبولون

در دوره افزایش حجم با سوما بهتر است سوما را به مدت حداقل ۱۲ هفته و استروئیدها را هم با توجه مدت زمان نیمه عمر استروئید به طور صحیح مصرف کنید. دقت کنید اینطور نیست که لزوما در تمام طول دوره سوما از استروئید استفاده کنید. شاید تنها چند هفته از آن مناسب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مربی مشورت کنید.

همچنین بهترین استروئيدها برای مصرف با سوما برای چربی سوزی و کات:

 • وینسترول
 • مسترون
 • اکساندرولون

سوماتروپین (HGH) اثربخشی استروئیدهای دیگر را در طول دوره تقویت می‌کند. بسته به میزان تحمل فرد، طول دوره می‌تواند بین ۱۶ تا ۲۱ هفته باشد. البته توجه کنید برای پیشگیری از بروز عوارض جانبی در چنین دوره‌های طولانی مدتی، باید اقدامات لازم و اصولی انجام شود.

نحوه اجرای دوره سوماتروپین و تستوسترون سایپیونات در سطح نیمه حرفه ای:

هفتهسوماتروپینتستوسترون سایپیوناتتاموکسیفن سیترات
۱۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه۱۰ میلی‌گرم یک روز در میان
۲۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه۱۰ میلی‌گرم یک روز در میان
۳۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه
۲۵۰ میلی‌گرم سه شنبه
۱۰ میلی‌گرم در روز
۴۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه
۲۵۰ میلی‌گرم سه شنبه
۱۰ میلی‌گرم در روز
۵۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه
۲۵۰ میلی‌گرم سه شنبه
۱۰ میلی‌گرم در روز
۶۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه
۲۵۰ میلی‌گرم سه شنبه
۱۰ میلی‌گرم در روز
۷۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه
۲۵۰ میلی‌گرم سه شنبه
۱۰ میلی‌گرم در روز
۸۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه
۲۵۰ میلی‌گرم سه شنبه
۱۰ میلی‌گرم در روز
۹۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه
۲۵۰ میلی‌گرم سه شنبه
۱۰ میلی‌گرم در روز
۱۰۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه۱۰ میلی‌گرم یک روز در میان
۱۱۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه۱۰ میلی‌گرم یک روز در میان
۱۲۴ واحد قبل از خواب۲۵۰ میلی‌گرم شنبه۱۰ میلی‌گرم یک روز در میان
دوره نیمه حرفه ای سوما و تستوسترون سایپیونات

نکته مهم: در طول دوره سوما، ۲ ساعت قبل و بعد از تزریق hgh، هیچگونه غذا یا خوراکی میل نکنید. زیرا خوردن غذا باعث افزایش سطح انسولین می‌شود و این با افزایش سطح هورمون رشد تداخل دارد.

دوره حرفه ای سوما

شاید بتوان از ترنبولون به عنوان قدرتمندترین هورمون استروئیدی یاد کرد. پس می‌توان آن را در دوره حرفه ای سوماتروپین نیز قرار داد.

تفاوت دوره حرفه ای سوما با دوره نیمه حرفه ای در اضافه کردن برخی هورمون های کات عضلات مثل آناوار (اکساندرولون) به دوره است.

یک هورمون بسیار قدرتمند و البته کمتر شناخته شده به نام T3 را نیز می‌توانید در هفته‌های پایانی دوره برای کاهش حداکثری درصد چربی بدن استفاده کنید. البته مصرف این هورمون در این دوره اختیاری است.

این دوره سوما می‌تواند برای آماده سازی قبل از مسابقات بدنسازی توسط بدنسازان حرفه‌ای اجرا شود. ورزشکاران مبتدی و نیمه حرفه ای به هیچ وجه نباید این دوره را اجرا کنند.

تستوسترون در این دوره نقش جبران افت تستوسترون طبیعی بدن در اثر مصرف استروئید را بر عهده دارد. وظیفه اصلی برای ایجاد محیط آنابولیک در بدن و رشد عضلات بر عهده هورمون ترنبولون است.

با کم کردن دوز مصرف تستوسترون تا ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته، احتباس آب به حداقل می‌رسد یا کاملا به صفر خواهد رسید. این دوره می‌تواند تا ۲۴ هفته ادامه یابد و ترکیبات بین قسمت‌های مختلف دوره تقسیم شود.

HGH در کل دوره با دوز ۶ واحد در روز استفاه می‌شود؛ زیرا اثرگذاری آن کند است و به زمان زیادی نیاز دارد.

ترنبولون با دوز ۴۰۰ میلی‌گرم در هفته و تستوسترون با دوز ۱۰۰ میلی‌گرم در هفته برای نیمه دوم دوره مناسب است.

اکساندرولون و T3 تنها در یک سوم پایانی دوره استفاده خواهند شد؛ یعنی در دوره ۲۴ هفته‌ای، این ترکیبات تنها در ۸ هفته پایانی مصرف می‌شوند. ۸۰ میلی‌گرم اکساندرولون در روز و ۷۵ میکروگرم T3 در روز می‌تواند مناسب باشد.

ترکیب سوماتروپین با سایر هورمون‌ها

استک (ترکیب) کردن سوما با سایر استروئیدها امری بسیار رایج است. این هورمون با اکثر استروئیدها اثر هم‌افزایی بسیار عالی دارد؛ یعنی هم سوماتروپین اثر سایر استروئیدها را تقویت می‌کند و هم بالعکس استروئیدها اثر سوما را تقویت می‌کنند. بهترین استروئيدها برای ترکیب با سوماتروپین در مطالب بالا ذکر شد.

سوماتروپین به خودی خود یک هورمون افزایش حجم عضلات نیست اما در صورت مصرف همزمان با استروئیدهای افزایش حجم عضلات، می‌تواند اثرات آن استروئیدها را چند برابر کند. در مورد چربی سوزی نیز همینطور است؛‌ یعنی HGH می‌تواند اثرات هورمون‌های استروئیدی چربی سوز را تقویت کند.

نتایج و اثرات مثبت هورمون سوماتروپین در بدنسازی

یکی از کاربردهای اصلی HGH افزایش چربی سوزی است. در حالی که در دوزهای بالا اثرات رشد عضلانی و قدرت را نیز می‌توان تجربه کرد. اما ممکن است زمان بیشتری طول بکشد و البته در سطح نتایج حاصل از مصرف استروئیدها نباشد.

اما سوماتروپین در همکاری با سایر استروئیدها برای افزایش اثرات آن‌ها و در نهایت افزایش نتایج مطلوب، بسیار خوب عمل می‌کند.

به همین دلیل است که HGH در طول دهه ۱۹۸۰ میلادی و پس از آن در بین بدنسازان بسیار محبوب شد. بدنسازان توانستند به کمک سوما، محدودیت‌ها و موانعی که با استفاده از استروئیدها به آن‌ها رسیده بودند، بشکنند و شاهد رشد و پیشرفت بیشتر باشند.

بنابراین به طور کلی برای افزایش توده عضلانی به کمک سوما، باید آن را در یک دوره استروئیدی برنامه‌ریزی شده قرار دهید؛ زیرا به تنهایی اثرگذار نیست.

اثر این هورمون پپتایدی بر متابولیسم آن را به یک مکمل خوب برای اکثر دوره‌های چربی سوزی تبدیل می‌کند.

از سایر نتایج مصرف سوما برای بدنسازی می‌توانیم به مواردی مثل افزایش سرعت ریکاوری، تقویت مفاصل و استخوان و همچنین بهبود خواب اشاره کنیم.

هدف شما در دوره استروئیدی هر چیزی که باشد، افزودن سوماتروپین به دوره نتایج مورد نظر شما را افزایش می‌دهد. این اصلا اغراق نیست.

نکته کلیدی این است که در طول دوره سوما باید صبور باشید و به هورمون رشد hgh زمان کافی بدهید تا موثر واقع شود. یعنی باید حداقل ۱۶ هفته و حداکثر ۲۴ هفته آن را مصرف کنید.

نتایج شما با استفاده از HGH، درست مانند استروئیدها،‌ به شدت به رژیم غذایی و برنامه تمرینی بستگی دارد. اگر رژیم غذایی مناسب نداشته باشید و به برنامه تمرینی مناسب پایبند نباشید، به سادگی به نتایج دلخواهتان نخواهید رسید.

سوما یا سوماتروپین یکی از داروهای مورد استفاده در بدنسازی است که تأثیر قابل توجهی در افزایش حجم و قدرت عضلات دارد. این دارو به عنوان یک مهارکننده طبیعی اشتها عمل می‌کند و به تحریک سیستم عصبی مرکزی می‌پردازد. با افزایش مصرف سوما، ترشح هورمون رشد نیز افزایش می‌یابد که به نوبه خود باعث رشد و تقویت عضلات می‌شود.

تأثیر دوره سوما در بدنسازی بیشتر در دو مورد مهم قابل مشاهده است. اولاً، سوما می‌تواند باعث افزایش حجم عضلات شود. با تحریک هورمون رشد و تقویت سیستم عصبی مرکزی، سوما به افزایش سنتز پروتئین در عضلات کمک می‌کند و عملکرد ماهیچه‌ها را بهبود می‌بخشد. این تأثیر می‌تواند منجر به رشد و ضخامت عضلات شود.

ثانیاً، سوما می‌تواند در کاهش چربی بدن نیز تأثیرگذار باشد. با افزایش متابولیسم بدن و سوزاندن چربی‌های ذخیره شده، سوما به کاهش درصد چربی بدن کمک می‌کند. این امر باعث ایجاد تعریق و افزایش حجم انرژی مصرفی می‌شود که در نتیجه به کاهش وزن و بهبود ترکیب بدن کمک می‌کند.

با این حال، برای دستیابی به نتایج مطلوب، تنها به مصرف سوما تکیه نکنید. تمرینات ورزشی منظم، تغذیه سالم و متعادل، استراحت کافی و مشاوره متخصصان بدنسازی همچنین اهمیت بالایی در بدست آوردن تأثیر مطلوب سوما در بدنسازی دارند. قبل از شروع هرگونه مصرف دارو، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مقدار مصرف مناسب و مزایا و معایب آن را بررسی کنید.

عوارض جانبی سوماتروپین چیست؟

گفتیم سوما یک استروئید نیست، اما هنوز هم برخی عوارض جانبی وجود دارند که باید از آن‌ها آگاه باشید. اما به طور کلی بسیاری از عوارض جانبی ناخوشایند ناشی از استروئیدهای آنابولیک، توسط هورمون پپتایدی سوما رخ نخواهند داد.

به عنون مثال، سوماتروپین هیچگونه فعالیت آندروژنیک و استروژنیک ندارد و تولید تستوسترون طبیعی بدن را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

پس عوارض جانبی احتمالی ناشی از مصرف HGH چیست؟

ژنیکوماستی

گفتیم سوماتروپین فعالیت استروژنی ندارد، اما با این حال متاسفانه به صورت غیر مستقیم با ژنیکوماستی در ارتباط است. دلیل این مسأله تعامل HGH با هورمون استروژن است.

سوما به طور مستقیم سبب افزایش استروژن نمی‌شود. اما اگر در کنار سوماتروپین از استروئیدهایی استفاده کنید که فعالیت استروژنیک دارند، سوما فعالیت استروژنیک آن‌ها را تقویت می‌کند. پس باید توجه ویژه‌ای به جلوگیری و کنترل عوارض جانبی استروژنیک داشته باشید.

درد مفاصل

شاید شایع‌ترین عارضه جانبی هورمون پپتایدی سوماتروپین درد مفاصل باشد. این ممکن است گیج‌کننده باشد، زیرا قبل‌تر گفتیم که سوما برای سلامت مفاصل مفید است.

به طور کلی سوما می‌تواند به سلامت مفصل‌ها کمک کند، اما نکته اینجاست که از طرف دیگر ممکن است باعث رشد تارهای ارتباطی جدید و احتباس آب در مفصل شود. این می‌تواند باعث درد مفصل شود.

ترمیم و رشد بافت مفصلی جدید، در حالی که به طور بالقوه با درد همراه است، نشانه مثبتی است که نشان می‌دهد HGH به خوبی کار می‌کند.

احتباس مایع مفصلی که باعث درد می‌شود، در اغلب اوقات پس از مدت کوتاهی کمتر می‌شود اما همچنان ادامه خواهد داشت. این را می‌توانید با کاهش دوز سوما کنترل کنید.

بی حسی دست و پا

این عارضه جانبی که با نام سندرم تونل کارپ نیز شناخته می‌شود،‌ ناشی از تجمع مایعات نه‌تنها در مفاصل، بلکه در بافت همبند تاندون‌ها و برخورد به اعصاب می‌باشد. در این عارضه،‌ فرد در ناحیه دست و پا احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی خواهد داشت.

حرکت و کشش منظم دست‌ها،‌ بازوها و پاها می‌تواند به پیشگیری یا مدیریت این عارضه جانبی کمک کند.

افرادی که سوماتروپین را با دوزهای زیاد استفاده کنند، احتمالا شاهد این عوارض جانبی خواهند بود.

کم کاری تیروئید

کم کاری تیروئید یعنی تولید هورمون تیروئید توسط غده تیروئید کم شده و متابولیسم کاهش می‌یابد؛ زیرا تیروئید مرکز تنظیم متابولیسم است.

متابولیسم آهسته کاهش چربی را برای ورزشکار دشوار می‌کند. می‌تواند انرژی فرد را از بین برده و اثرات منفی زیادی برای سلامتی داشته باشد.

اگر در هنگام استفاده از HGH از این وضعیت رنج می‌برید، می‌توانید از درمان‌های کم‌کاری تیروئید مانند لیوتیرونین سدیم که یک هورمون تیروئید مصنوعی است استفاده کند.

اگر در مورد عملکرد تیروئید خود نگران هستید، قبل از اقدام به مصرف هر نوع دارویی، به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دیابت

یک خطر کمتر شناخته در دوره مصرف سوماتروپین، ابتلا به بیماری دیابت نوع ۲ است. ممکن است در کوتاه مدت این بیماری ایجاد شود و دلیل آن تأثیر HGH بر قند خون و کاهش حساسیت انسولین است.

افراد مبتلا به دیابت یا بیماری‌های مرتبط با قند خون باید هنگام استفاده از سوماتروپین توجه جدی داشته باشند. اما افرادی که در این زمینه کاملا سالم هستند و هیچگونه مشکل قند خون ندارند،‌ باز هم باید در حین مصرف HGH سطح قند خون را کنترل کنند.

حتی دوزهای پایین سوما نیز می‌تواند در قند خون و عملکرد انسولین تغییراتی ایجاد کند.

(منبع ۴ و منبع ۵)

رشد استخوان و اندام‌های داخلی

عوارض جانبی سوماتروپین HGH
رشد بیش از حد اندام‌های داخلی از عوارض جانبی هورمون سوماتروپین

این عارضه جانی در اثر مصرف طولانی مدت سوما با دوزهای بسیار بالا رخ می‌دهد و در افرادی که HGH را به طور معقول با دوزهای خفیف و متوسط برای دوره‌های زمانی نسبتا کوتاه استفاده می‌کنند مشکلی ایجاد نخواهد شد.

سال‌ها طول می‌کشد تا رشد بیش از حد استخوان‌ها و اندام‌های داخلی به صورت قابل توجه باشد و مشکل ساز شود.

عوارض جانبی مرتبط با زنان

از آن‌جایی که هورمون سوماتروپین برخلاف استروئیدهای آنابولیک باعث بروز صفات مردانه نمی‌شود، ورزشکاران زن از آن استقبال می‌کنند. دلیل این مسأله این است که هورمون HGH یک هورمون خاص مردانه نیست و هیچ اثر آندروژنی ندارد.

دوزهای خفیف و متوسط سوما کاملا ایمن در نظر گرفته می‌شود و کسانی که تجربه موفقیت‌آمیز در مصرف استروئیدهای آنابولیک دارند و سطح تحمل خوبی در مقابل عوارض جانبی استروئیدها دارند، سوما را نیز به خوبی تحمل خواهند کرد.

اگر سوما توسط زنان با دوزهای بیش از حد و برای دوره زمانی بسیار طولانی استفاده شود،‌ همان عوارض جانبی که در بالا گفته شد را در پی خواهد داشت.

درست مانند استروئیدها،‌ ایجاد وقفه کافی بین دوره‌های مصرف سوما، یک استراتژی خوب برای پیشگیری از عوارض جانبی است.

پاکسازی بعد از مصرف سوماتروپین (HGH)

هدف اصلی پاکسازی بعد از دوره‌های استروئیدی، بازگرداندن سطح تستوسترون به حالت طبیعی است. از آن‌جایی که سوماتروپین اثری روی تستوسترون بدن ندارد، اگر از HGH به تنهایی استفاده کنید، اینگونه پاکسازی لازم نخواهد بود.

با این حال، چون سوما در اکثر اوقات به همراه حداقل یک ترکیب استروئیدی به کار می‌رود، ورزشکار باید دوره پاکسازی را با توجه به ترکیبت استروئیدی که استفاده کردهاست، تنظیم کند.

تاموکسیفن و HCG دو راه حل بسیار موثر برای پاکسازی هستند که برای تحریک مجدد ترشح طبیعی تستوسترون پس از استفاده از استروئیدها به ورزشکار کمک می‌کنند.

سوالات رایج

آیا هورمون رشد (سوما) برای افزایش حجم عضلات مفید است؟

سوماتروپین را می‌توانید با هر نوع استروئیدی ترکیب کنید و برای هر هدفی مناسب است. مصرف سوما به تنهایی، نتیجه مطلوبی به شما خواهد داد. اما اگر در کنار سایر استروئیدها مصرف شود، باعث تقویت اثر آن‌ها می‌شود. سوما را می‌توانید به دوره‌های افزایش حجم، چربی سوزی و افزایش قدرت اضافه کنید تا نتایج بهتری کسب کنید.

آیا هورمون سوماتروپین در مقایسه با استروئیدها ایمن‌تر است؟

به طور کلی، سوماتروپین در مقایسه با استروئیدها، عوارض جانبی کمتری دارد. پس می‌توانیم آن را نسبت به استروئیدها ایمن‌تر بدانیم. البته این تنها زمانی درست است که سوما را با دوز کم یا متوسط مصرف کنید. اگر HGH را برای مدت طولانی و با دوز زیاد مصرف کنید، قطعا عوارض جانبی زیادی دارد.

اثرات منفی سوماتروپین چیست؟

اگر سوما با دوز کم و متوسط در دوره‌های زمانی کوتاه مصرف شود، عوارض جانبی شدیدی نخواهد داشت. در صورتی که استروئیدها می‌توانند این عوارض را ایجاد کنند. اما برخی اثرات منفی وجود دارد که برخی افراد ممکن است با مصرف سوماتروپین آن‌ها را مشاهده کنند. بروز درد مفاصل، سردرد و علائم شبیه به آنفولانزا ممکن است. اما برخی دیگر نیز، هیچگونه عارضه جانبی خاصی مشاهده نخواهند کرد.

جمع‌بندی و توصیه‌ها

اگر ورزشکار سابقه بسیار طولانی در مصرف استروئیدها داشته باشد و به نقطه‌ای رسیده باشد که دیگر با استروئیدها نیز پیشرفت نکند،‌ سوماتروپین (هورمون رشد انسانی) می‌تواند به او کمک کند که از این مانع عبور کند. بنابراین مشخص می‌شود که سوما بیشتر برای ورزشکار حرفه‌ای مناسب است.

با این حال، ورزشکاران مبتدی و نیمه حرفه ای نیز می‌توانند از نتایج مثبت HGH بهره‌مند شوند،‌ اما باید دوز و طول دوره مصرف را به صورت منطقی تعیین کنند.

هورمون پپتایدی سوماتروپین به خودی خود تأثیر چندانی در رشد عضلات ندارد، بلکه زمانی موثر واقع می‌شود که به دوره‌های استروئیدی افزوده شود. در این حالت، اثر استروئیدها را چند برابر می‌کند.

برخلاف اکثر استروئیدها، سوماتروپین در دوره‌های زمانی کوتاه نتیجه‌ای ندارد. بلکه باید حداقل ۱۶ هفته و حداکثر ۲۴ هفته در کنار سایر استروئیدها مصرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. Arian گفت:

  سلام ‌و خسته نباشید
  ممنون از مقاله خوبتون
  ی سوالی برای من پیش اومده ممنون میشم جواب بدید من ی مدت پیش در ی مقاله خارجی خوندم که برای چربی سوزی بهتره صبح ناشتا تزریق بشه چون قند بدن پایین و اینکه شب به دلیل این که بدن خودش در خواب این هورمون ترشح می کنه تزریق نشه چون باعث تداخل این روند میشه می خواستم نظر شمارو بدونم که برای چربی سوزی (سطح حرفه ای چربی سوزی ،مقدارم کم چربی) چه تایمی بهتره؟

  1. سلام. وقت بخیر
   ابتدا باید بررسی بشه اصلا شما به این دارو نیاز دارید یا خیر
   اگر مجاز به مصرف باشید، نحوه دقیق مصرف باید با توجه به شرایط بدنی و وضعیت شما تعیین بشه.
   از طریق لینک زیر با من در ارتباط باشید.
   fitnessia.ir/contact

 2. ایوب گفت:

  سلام
  مرسی
  خیلی عالی و آموزنده بود.