🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

بهترین زمان تزریق سوماتروپین برای حجم و کات


سوماتروپین یا همان هورمون رشد،‌ یکی از هورمون‌های پپتایدی بسیار رایج در دنیای بدنسازی حرفه‌ای است. در این مطلب از فیتنسیا، بررسی میکنیم که بهترین زمان تزریق سوماتروپین برای حجم در بدنسازی چه موقع است. برای کسب اطلاعات دقیق و کاربردی در مورد مصرف سوماتروپین در بدنسازی، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سوماتروپین چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد؟

سوماتروپین که با نام HGH نیز شناخته می‌شود، در واقع فرم مصنوعی همان هورمون رشد است که به طور طبیعی در بدن انسان ساخته می‌شود.

در بدنسازی حرفه‌ای، ورزشکاران برای افزایش حداکثری حجم عضلات و چربی سوزی، از هورمون‌های پپتایدی از جمله سوماتروپین کمک می‌گیرند.

این هورمون در دسته پپتایدها قرار دارد. از این رو بسیاری از عوارض جانبی استروئیدها مثل کاهش میل جنسی، ریزش مو، آکنه و … را ندارد.

اما به این معنی نیست که سوماتروپین کاملا بدون عارضه است. همچنان دسته‌ای از عوارض جانبی وجود دارند که ممکن است در اثر مصرف غلط و غیر اصولی هورمون رشد ایجاد شوند.

بهترین زمان برای تزریق سوماتروپین چه موقع است؟

بدن شما (به ویژه در سنین رشد) هنگامی که خواب هستید، سطوح قابل توجهی از سوماتروپین را به صورت طبیعی ترشح می‌کند. (منبع ۱)

با افزایش سن، میزان ترشح و تولید هورمون رشد توسط بدن کاهش می‌یابد.

فرقی ندارد که شما می‌خواهید سوماتروپین را با هدف افزایش حجم عضلات مصرف کنید یا برای چربی سوزی. به هر حال با توجه به این تفاسیر، اکثر بدنسازان و متخصصان این رشته، اتفاق نظر دارند که بهترین زمان تزریق سوماتروپین، شب‌ها و قبل از خواب است؛ زیرا با این کار همان رفتار طبیعی بدن برای افزایش هورمون رشد در هنگام خواب تقلید می‌شود.

بهترین محل بدن برای تزریق سوماتروپین کجاست؟

هورمون رشد HGH به دو شکل زیر جلدی و عضلانی قابل مصرف است. اما روش زیر جلدی رایج‌تر بوده و توصیه می‌شود.

در تزریق به روش زیر جلدی در واقع شما باید دارو را داخل چربی زیر پوست تزریق کنید. این باعث می‌شود که دارو با سرعت کمتری جذب و وارد جریان خون شود. همچنین هنگام تزریق درد کمتری را تحمل خواهید کرد.

در بدنسازی معمولا بهترین محل تزریق سوماتروپین، شکم و اطراف ناف در نظر گرفته می‌شود. نباید تصور کنید دلیل تزریق سوما در ناحیه شکم، برای این است در ناحیه شکم چربی‌سوزی بیشتری اتفاق بیفتد. اصلا اینطور نیست.

سوما در شکم و دور ناف تزریق می‌شود چون این قسمت از بدن چربی بیشتری دارد و در نتیجه تزریق زیرپوستی و داخل چربی، در این قسمت از بدن آسان‌تر است. (منبع ۲)

بهترین محل تزریق سوماتروپین زیر جلدی
بهترین محل تزریق سوماتروپین به صورت زیر جلدی

گفتیم سوما به هر دو شکل عضلانی و زیر جلدی قابل تزریق است. اگر شما تصمیم بگیرید به روش عضلانی تزریق کنید تا با سرعت بیشتری جذب و وارد جریان خون شود، بهترین محل‌های تزریق عبارتند از:

 • ربع خارجی باسن
 • بالای ران
 • خارج ران
 • دو طرف شکم
 • دلتوئید
 • پشت بازو

(منبع ۳)

بهترین قسمت های بدن برای تزریق عضلانی سوماتروپین
بهترین محل‌های بدن برای تزریق داخل عضله سوماتروپین (HGH)

قبل و بعد از تزریق هورمون رشد غذا بخوریم یا نه؟

برای پاسخگویی به این سوال، باید ابتدا رابطه بین سوماتروپین و هورمون انسولین را بررسی کنیم.

تزریق هورمون رشد HGH باعث افزایش گلوکز (قند) خون و در نتیجه افزایش انسولین می‌شود. با خوردن غذا در زمان کوتاهی قبل یا بعد از تزریق سوماتروپین، افزایش گلوکز و انسولین شدت بیشتری پیدا می‌کند.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افزایش گلوکز (منبع ۴) و افزایش انسولین (منبع ۵) بعد از غذا ممکن است یک عامل خطر برای تصلب شرایین باشد. از نظر تئوری، این یعنی خوردن وعده‌های غذایی در زمان کوتاهی قبل و بعد از تزریق سوماتروپین می‌تواند خطر ابتلا به تصلب شرایین را افزایش دهد. اما هنوز هیچ شواهد مستقیمی از مطالعات در این زمینه وجود ندارد.

برای جلوگیری از افزایش گلوکز خون بعد از غذا، می‌توانید از غذاهای با کربوهیدرات زود جذب مانند شکر (شیرینی‌ها و نوشیدنی‌های شیرین) و نشاسته ساده (نان سفید، ماکارونی و برنج، سیب‌زمینی) اجتناب کنید (منبع ۶).

همچنین در صورت افزایش شدید سطح قند خون، احتمال کاهش مقاومت انسولین به گلوکز و ابتلا به دیابت نوع ۲ وجود دارد.

خلاصه: توصیه می‌شود یک ساعت قبل و بعد از تزریق سوماتروپین از خوردن غذا و نوشیدنی‌هایی که باعث افزایش سریع قند خون می‌شود اجتناب کنید.

توصیه می‌کنم در دوره‌های مصرف سوماتروپین، آزمایش Hb1ac را به صورت دوره‌ای (مثلا هر ۳ ماه) انجام دهید. این آزمایش، میانگین سطح قند خون شما را در یک دوره زمانی ۳ ماهه نشان می‌دهد.

آیا مصرف سوماتروپین به تنهایی مفید است؟

شواهد زیادی مبنی بر اینکه هورمون رشد به تنهایی می‌تواند توده عضلانی، چربی‌سوزی، سرعت، قدرت و چابکی را بهبود بخشد وجود ندارد. حتی اگر بهترین زمان تزریق سوماتروپین را هم رعایت کنید، باز مصرف آن به تنهایی برای بدنسازی خیلی مفید نیست و نتایج قابل توجه ندارد.

بنابراین بسیاری از ورزشکاران تمایل دارند سوماتروپین را به همراه استروئیدهای آنابولیک استفاده کنند. بسیاری از کسانی که از هورمون رشد (HGH) در ترکیب با استروئیدها استفاده می‌کنند، می‌گویند که اگر فقط از سوماتروپین استفاده کنند، بهبود کمی مشاهده می‌کنند و نتایج متفاوت خواهد بود.

نظر کلی این است که هورمون رشد به تنهایی، برای بدنسازی معجزه‌ای نیست که برخی افراد ادعا می‌کنند!

در بدنسازی معمولا سوماتروپین به همراه استروئیدهایی مثل تستوسترون، دکا دورابولین، ترنبولون، وینسترول و … مصرف می‌شود.

عوارض جانبی سوماتروپین چیست؟

حالا که در مورد بهترین زمان تزریق سوماتروپین اطلاعات دقیق و معتبر کسب کردید، باید بدانید بدیهی است که هر دارویی در کنار نتایج مثبت، ممکن است عوارض جانبی و اثرات نامطلوب هم داشته باشد.

در صورت مصرف غیر اصولی و یا سوء استفاده از هورمون رشد سوماتروپین، احتمال بروز عوارض جانبی زیر وجود دارد:

 • سندرم تونل کارپال: رشد بیش از حد بافت‌های بدن مثل تاندون‌ها باعث وارد آمدن فشار به عصب‌ها می‌شود.
 • درد عصبی، عضلانی یا مفصلی
 • تورم بازوها و پاها به دلیل احتباس آب
 • افزایش سطح کلسترول
 • بی حسی و سوزن سوزن شدن پوست
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت
 • رشد تومورهای سرطانی
 • و …

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله عوارض جانبی سوماتروپین را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *