فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

GHRP-6 چیست؟ نحوه مصرف، فواید و عوارض جانبی


پپتاید GHRP-6 بدنسازی

خودتان را برای یک سفر جالب به دنیای ترکیبات پپتایدی آماده کنید. در این نوشته می‌خواهیم پپتاید GHRP-6 و پتانسیل آن را برای ایجاد نتایج شگفت انگیز در بدنسازی بررسی کنیم. از مزایای قابل توجه آن تا روش مصرف و رازهایی را که می‌تواند دانش شما از پپتیدها را متحول کند، کشف کنید!

GHRP-6 چیست؟

GHRP-6 نوعی ترشح کننده هورمون رشد مصنوعی (GHS) است. این مانند سیگنالی به بدن شما است که به آن می‌گوید هورمون رشد بیشتری ترشح کند.

این پپتاید یک هگزاپپتید فانتزی است که از شش آمینو اسید منحصر به فرد D تشکیل شده است. این پپتاید مدت زیادی در بدنسازی رایج شده است. همچنین از نظر علمی و تحقیقاتی بیش از یک دهه است که مورد مطالعه قرار گرفته است.

نکته جالب این است که GHRP-6 گیرنده‌های خاصی را که در سطح هیپوفیز یا هیپوتالاموس قرار دارند، می‌شناسد و به همان‌ها می‌چسبد. اما حدس بزنید این یعنی چه؟ این گیرنده‌ها فقط در مغز نیستند. بلکه در سایر قسمت‌های بدن مانند قلب، غدد فوق کلیوی، تخمدان، ریه و حتی ماهیچه‌های اسکلتی قدرتمند پراکنده هستند!

اگر بخواهیم خیلی علمی و دقیق بگوییم، فرمول شیمیایی این پپتید C46H56N12O6 است و وزن مولکولی آن حدود 873 گرم در هر مول است.

بنابراین، شما آن را دارید – GHRP-6، یک هگزاپپتید جذاب که کار خود را در بدن انجام می دهد و در دنیای علمی سروصدا ایجاد می کند.

GHRP-6 چگونه کار می کند؟

GHRP-6 می‌تواند ترشح هورمون رشد (GH) را افزایش دهد. این اتفاق را با در اثر کار با یک پپتید طبیعی روده به نام گرلین انجام می‌دهد. می‌بینید، معمولا هنگامی که گرلین فعال می‌شود باعث آزاد شدن GH می‌شود.

اکنون، زمانی که قرص‌های GHRP-6 وارد بازی می‌شوند، به گیرنده‌های خاص مرتبط با گرلین متصل می‌شوند. این سیگنال‌هایی را تحریک می‌کند که به غده هیپوفیز قدامی می‌گویند هورمون رشد بیشتری (GH) ترشح کند.

این هورمون، سوماتواستاتین را مهار می‌کند. هورمونی که معمولا سطح GH را تنظیم می‌کند. بنابراین، با کمتر شدن سوماتواستاتین، هیچ چیزی مانع از افزایش سطح GH نمی‌شود و GHRP-6 به طور قابل توجهی این کار را انجام می‌دهند!

افزایش ترشح هورمون رشد (GH) ناشی از GHRP-6 همچنین منجر به ترشح بیشتر فاکتور رشد شبه انسولین-1 (IGF-1) توسط کبد می‌شود. این IGF-1 ضروری است؛ زیرا یک هورمون آنابولیک برای رشد و تکامل است.

بنابراین، در مجموع، چرخه GHRP-6 می‌تواند به تحریک ترشح هورمون رشد و افزایش سطح IGF-1، که برای فرآیندهای رشد و توسعه بدن ما حیاتی است، کمک کند.

GHRP-6 برای چه مواردی استفاده می شود؟

GHRP-6 یک پپتید مصنوعی است که به دلیل توانایی منحصر به فرد خود در افزایش ترشح هورمون های رشد در بدن شناخته شده است. این ترکیب متعلق به کلاس ترشح‌کننده‌های هورمون رشد است که غده هیپوفیز را برای تولید هورمون رشد بیشتر از طریق تعامل با گیرنده گرلین تحریک می‌کند.

برخی از کاربردهای بالقوه GHRP-6 عبارتند از:

 • تحریک تولید هورمون رشد برای جبران کمبودها: یکی از کاربردهای مهم GHRP-6 در درمان افراد مبتلا به کمبود هورمون رشد است. با تحریک ماهرانه ترشح هورمون رشد، به افزایش رشد و تکامل در افرادی که ممکن است به طور طبیعی سطوح ناکافی داشته باشند، کمک می‌کند.
 • ساختن و ترمیم عضلات: ورزشکاران و بدنسازان، گوش فرا دهید! GHRP-6 توجه علاقه مندان به تناسب اندام را به خود جلب کرده است زیرا باعث رشد عضلانی و پشتیبانی از ریکاوری عضلات می‌شود. تصور کنید که پس از تمرینات شدید، عضلات شما به سرعت ریکاوری و بازسازی شوند!
 • افزایش اشتها: برای شرایط پزشکی خاصی که افزایش اشتها لازم است، GHRP-6 نویدبخش است. اثرات محرک اشتها می‌تواند در شرایطی که افراد نیاز به بازیابی وزن از دست داده یا بهبود تغذیه خود دارند مفید باشد.
 • اثرات ضد پیری: اکسیر جوانی! هورمون رشد با خواص ضد پیری مرتبط است و توانایی GHRP-6 در افزایش سطح هورمون رشد ممکن است چشم اندازهای هیجان انگیزی را ارائه دهد. با این حال، مهم است که توجه داشته باشیم که در حالی که پتانسیل مزایای ضد پیری جالب است، شواهد علمی که از اثرات قابل توجه پشتیبانی می‌کنند در حال حاضر محدود است.

مزایای GHRP-6 چیست؟

پپتید آزاد کننده هورمون رشد-6 یا GHRP-6 یک پپتید مصنوعی است که در تحریک ترشح هورمون های رشد در بدن ما معجزه می کند. بیایید نگاهی به مزایای GHRP-6 آن بیندازیم.

توده عضلانی بسازید: آن را پمپ کنید!

GHRP-6 این توانایی خارق‌العاده را برای تقویت رشد عضلات دارد. این مانند تقویت کننده ای برای سنتز پروتئین و رشد سلول های عضلانی است. بنابراین، اگر می خواهید حجم عضلانی را افزایش دهید و مقداری توده عضلانی بدون چربی به دست آورید، GHRP-6 ارزش بررسی دارد.

قدرت و استقامت را افزایش می دهد

دوز GHRP-6 برای حجیم کردن نه تنها به ساخت آن عضلات کمک می کند، بلکه قدرت و استقامت شما را نیز افزایش می دهد. با قدرت عضلانی بیشتر، وزنه های سنگین تری بلند می کنید و مانند یک قهرمان تمرینات طولانی تری را پشت سر می گذارید! ورزشکاران، این یکی قطعا برای شماست!

کاهش چربی بدن

آیا مقداری چربی سرسخت در بدن شما وجود دارد؟ GHRP-6 می‌تواند در این مورد نیز کمک کند! نشان داده شده است که چربی بدن را کاهش می‌دهد. به خصوص چربی احشایی نامطلوب اطراف اندام‌های شما. بیایید آن متابولیسم را احیا کنیم و با چربی‌های قدیمی خداحافظی کنیم!

به رشد استخوان کمک می کند

سلامت استخوان بسیار مهم است و GHRP-6 از این موضوع حمایت می‌کند. با تقویت سلول‌های استخوان‌ساز و افزایش جذب مواد معدنی به استخوان‌های شما کمک می‌کند قوی‌تر و متراکم‌تر شوند. پس به استخوان‌های قوی سلام کنید و با نگرانی‌های پوکی استخوان خداحافظی کنید!

ترشح IGF-1 را برای کبد فراهم می کند

حدس بزنید چه شده؟ GHRP-6 فقط مربوط به ماهیچه و چربی نیست، بلکه به کبد شما کمک می‌کند تا فاکتور رشد شبه انسولین-۱ (IGF-1) تولید کند. این ابرقهرمان کوچک در تنظیم سطح قند خون، عضله سازی و چربی سوزی نقش دارد. یک تغییر واقعی برای ترکیب بدن شما!

جوان کننده (ضد پیری): سلام به اکسیر جوانی!

به دنبال برگرداندن ساعت به عقب هستید؟ خوب، GHRP-6 چند ترفند ضد پیری در آستین خود دارد! تقویت بازسازی سلولی و خاصیت ارتجاعی پوست به شما کمک می کند جوان تر به نظر برسید. اما به یاد داشته باشید، تحقیقات بیشتری در مورد اثرات ضد پیری طولانی مدت آن مورد نیاز است.

سیستم ایمنی را بهبود می بخشد

سالم ماندن بسیار مهم است و GHRP-6 می تواند سیستم ایمنی شما را تقویت کند. تولید و فعالیت سلول های ایمنی را افزایش می دهد و بدن شما را به قلعه ای در برابر عفونت ها و بیماری ها تبدیل می کند. با GHRP-6 در کنار خود قوی و سالم بمانید!

تقویت مفاصل و بافت همبند

GHRP-6 عضلات شما را تقویت می‌کند و از مفاصل و بافت های همبند مراقبت می‌کند. با آن آسیب دیدگی‌های آزاردهنده خداحافظی کنید و به سلامت بهتر مفاصل سلام کنید! به همین دلیل GHRP-6 برای افرادی که سبک زندگی بسیار فعال دارند ایده آل به نظر می‌رسد.

اثر سریع گرلین: غذای بیشتری بخورید!

GHRP-6 مانند گرلین، هورمون گرسنگی عمل می‌کند که می‌تواند به سرعت اشتهای شما را افزایش دهد. هر چند این یک شمشیر دو لبه است. در حالی که می‌تواند به افزایش مصرف غذا برای حمایت از رشد و ریکاوری ماهیچه‌ها کمک کند، برای جلوگیری از عوارض جانبی ناخواسته تحت نظارت از آن استفاده کنید.

بنابراین، GHRP-6 در بدنسازی یک تقویت کننده هورمون رشد با مزایای بسیار هیجان انگیز است. به یاد داشته باشید، همیشه قبل از استفاده از مکمل‌ها یا پپتیدها با مربی مشورت کنید.

روش مصرف پپتاید GHRP-6

اگر قصد دارید از GHRP-6 استفاده کنید، نکات ضروری وجود دارد که باید در مورد دوز و مصرف آن بدانید. GHRP-6 یک پپتید آزاد کننده هورمون رشد است که می تواند به اهداف مختلف سلامتی کمک کند. اما قبل از شروع استفاده از آن، برای بهترین نتیجه چند نکته را در نظر داشته باشید.

مقدار دوز GHRP-6:

دوز توصیه شده GHRP-6 بین 100 تا 150 میکروگرم در روز است.

این بدان معناست که شما باید این مقدار پپتید را برای هر نوبت اندازه گیری کنید.

دفعات مصرف GHRP-6 در روز:

می توانید GHRP-6 را بین 1 تا 4 بار در روز استفاده کنید. پخش کردن دوز مصرفی در طول روز برای حفظ ترشح ثابت هورمون‌های رشد ضروری است.

مصرف با معده خالی:

برای کسب بهترین نتیجه، توصیه می‌شود حداقل 30 دقیقه قبل و بعد از مصرف GHRP-6 چیزی نخورید یا ننوشید.

این تضمین می‌کند که پپتید به اندازه کافی بدون هیچ گونه دخالت غذا یا نوشیدنی جذب می‌شود.

از کربوهیدرات‌ها و چربی ها اجتناب کنید:

از مصرف کربوهیدرات‌ها و چربی ها قبل از استفاده خودداری کنید تا بهترین بهره را از GHRP-6 ببرید.

سطوح بالاتر قند در جریان خون می‌تواند کارایی پپتید را کاهش دهد، بنابراین بهتر است از قبل از مصرف این نوع غذاها خودداری کنید.

آیا GHRP-6 از سوماتروپین (HGH) بهتر است؟

GHRP-6 و HGH کارهای جالبی را با هورمون های رشد در بدن انجام می دهند، اما عملکرد آنها متفاوت است.

GHRP-6 مانند یک پپتید مصنوعی است. وظیفه آن فرمان دادن به غده هیپوفیز برای تولید و ترشح هورمون رشد بیشتر است. از سوی دیگر، سوماتروپین (HGH) خود هورمون رشد واقعی است که می‌توان آن را به صورت مصنوعی وارد بدن کرد.

وقتی صحبت از روش ورود دارو به بدن می‌شود، GHRP-6 مسیر تزریق را ترجیح می‌دهد زیرا پپتایدی است که می‌خواهد مستقیما وارد جریان خون شود تا جادوی خود را انجام دهد. سوماتروپین هم معمولا تزریق می‌شود، اما برخی از اشکال خوراکی آن نیز وجود دارد. اگرچه آنها به این اندازه موثر نیستند زیرا دستگاه گوارش ما هورمون را تجزیه می‌کند.

حالا بیایید در مورد کارهای خوبی که این مواد می‌توانند انجام دهند صحبت کنیم. GHRP-6 در دوره افزایش حجم عضلات دارای مزایای جذابی مانند افزایش اشتها، کمک به رشد عضلات و حمایت از کاهش چربی است. همچنین ممکن است قدرت‌های فوق العاده‌ای برای محافظت از مغز داشته باشد و خواب ما را بهبود بخشد.

در مورد HGH، این یک قهرمان واقعی برای تحریک رشد و تولید مثل سلولی است. این برای رشد و تکامل کودکان ضروری است و بسیاری از کارهای متابولیک را در بزرگسالان انجام می دهد، مانند ساخت پروتئین، کنترل چربی و حفظ اندام های بدن در فرم خوب.

هر دو داروی GHRP-6 و hGH دارای معایب خود نیز هستند. GHRP-6 ممکن است باعث احتباس آب و اختلال در سطوح کورتیزول و پرولاکتین شود. استفاده طولانی مدت همچنین باعث می‌شود غده هیپوفیز نسبت به اثرات آن حساسیت کمتری داشته باشد. از سوی دیگر، hGH می تواند منجر به درد مفاصل، تورم و حتی سندرم تونل کارپال شود، به خصوص اگر در آن زیاده روی کنیم.

در بسیاری از جاها، GHRP-6 و سایر پپتیدهای آزادکننده هورمون رشد به طور گسترده برای استفاده پزشکی مورد تایید نیستند. آنها عمدتاً برای تحقیقات یا در موارد خاصی که فردی کمبود هورمون رشد یا سایر شرایط پزشکی دارد استفاده می‌شود.

اما hGH چراغ سبز بیشتری برای مصارف پزشکی دارد. اگر به دلایل پزشکی قانونی مانند کمبود هورمون رشد، سندرم ترنر یا بیماری مزمن کلیوی به آن نیاز داشته باشید، می‌توانید آن را با نسخه دریافت کنید.

توصیه میکنم مقاله بهترین پپتایدها برای رشد عضلات و افزایش حجم را بخوانید.

قبل و بعد مصرف GHRP-6
تصاویر قبل و بعد مصرف GHRP-6

عوارض جانبی GHRP-6 چیست؟

در حالی که GHRP-6 می تواند برای اهداف پزشکی خاصی مفید باشد، عوارض جانبی باید در نظر گرفته شود. توجه داشته باشید که ممکن است در نتیجه دوز و عوامل شخصی، بین افراد تفاوت قابل توجهی وجود داشته باشد. در اینجا برخی از عوارض جانبی GHRP-6 آورده شده است:

 • افزایش اشتها – احساس گرسنگی!
  یکی از عوارض جانبی GHRP-6 افزایش اشتها است. برخی از افراد ممکن است بیشتر احساس گرسنگی کنند، که می تواند باعث پرخوری و افزایش وزن آنها شود.
 • احتباس آب – احساس نفخ
  برخی از کاربران گزارش کرده اند که در حین استفاده از GHRP-6 دچار احتباس آب یا احساس نفخ شده اند.
 • درد مفاصل – درد مفاصل
  در برخی موارد، GHRP-6 با درد یا ناراحتی مفاصل در افراد خاص همراه بوده است.
 • بی حسی و گزگز – احساس در اندام ها
  برخی از کاربران تجربه احساساتی مانند بی حسی و گزگز، به ویژه در اندام های خود را توصیف کرده اند.
 • خستگی و بی حالی – احساس خستگی
  GHRP-6 ممکن است باعث خستگی یا احساس خستگی در برخی افراد شود.
 • افزایش سطح کورتیزول – تاثیر بر بدن
  GHRP-6 می تواند سطح کورتیزول را افزایش دهد که ممکن است اثرات مختلفی بر بدن داشته باشد.
 • آکنه و مشکلات پوستی – مقابله با جوش ها
  چند کاربر گزارش کرده اند که در حین استفاده از GHRP-6، جوش های آکنه یا مشکلات پوستی را تجربه کرده اند.
 • سردرد – یک عارضه جانبی احتمالی
  سردرد می تواند یک عارضه جانبی بالقوه استفاده از GHRP-6 باشد.
 • گرگرفتگی – قرمزی موقت
  GHRP-6 ممکن است باعث برافروختگی موقت یا قرمزی پوست شود.
 • کاهش حساسیت به انسولین – بر قند خون تأثیر می گذارد
  برخی از افراد ممکن است در هنگام استفاده از GHRP-6 تغییراتی را در حساسیت به انسولین تجربه کنند.
 • اثرات قلبی عروقی – نگرانی برای سلامت قلب
  ذکر این نکته ضروری است که GHRP-6 می تواند به طور بالقوه بر ضربان قلب و فشار خون تأثیر بگذارد، که یک نگرانی برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی است.

GHRP-6 در مقابل GHRP-2؛ کدامیک بهتر است؟

بگذارید تفاوت‌های کلیدی بین GHRP-2 و GHRP-6 را برای شما خلاصه کنم:

 • GHRP-2 نیمه عمر کوتاه‌تری نسبت به GHRP-6 دارد. این بدان معناست که GHRP-6 می تواند قبل از تجزیه شدن مدت طولانی تری در جریان خون بماند.
 • از نظر اثربخشی، GHRP-2 قوی تر از GHRP-6 در نظر گرفته می شود. در مقایسه با GHRP-6، ترشح هورمون رشد را به شدت تحریک می کند.
 • یکی از قابل توجه ترین تفاوت ها این است که پپتید GHRP-6 اشتها را به میزان بیشتری افزایش می دهد. از سوی دیگر، GHRP-2 اشتها را چندان تحریک نمی‌کند.

بنابراین، تصمیم گیری اینکه کدام پپتاید برای شما انتخاب مناسبی است به اهداف و قضاوت شخصی شما بستگی دارد. اگر یک پپتید با اثر طولانی‌تر را ترجیح می‌دهید و با افزایش اشتها مشکلی ندارید، GHRP-6 ممکن است مناسب باشد. با این حال، اگر می خواهید ترشح هورمون رشد قوی تری بدون تحریک گرسنگی بیش از حد داشته باشید، GHRP-2 می تواند گزینه بهتری باشد. قبل از تصمیم گیری در مورد پپتیدها، بهتر است با مربی بدنسازی مشورت کنید.

نتیجه گیری

در نتیجه، واضح است که نتایج پپتید GHRP-6 یک روش بسیار موثر و مقرون به صرفه برای تحریک ترشح هورمون رشد است. تعداد قابل توجهی از ورزشکاران که این پپتاید را مصرف کرده‌اند، بازخوردهای مثبت و قانع کننده‌ای از موفقیت آن داشته اند.

سوالات رایج در مورد GHRP-6

آیا GHRP-6 باعث افزایش وزن می شود؟

این ماده مصنوعی است که باعث می‌شود بدن شما هورمون رشد بیشتری ترشح کند. هورمون رشد می‌توانند کارهای بسیار جالبی انجام دهد! یکی از آن چیزها این است که ممکن است به شما کمک کند تا توده بدون چربی بدن، مانند عضله، به دست آورید. به همین دلیل است که برخی از افراد از GHRP-6 استفاده می‌کنند، به این امید که رشد عضلانی آنها را افزایش دهد.
اما دست نگه دارید؛ اینطور نیست که GHRP-6 به طور جادویی باعث افزایش وزن یا کاهش چربی شما شود. نه، این بیشتر در مورد تغییر ترکیب بدن است. بنابراین، می تواند به عضله سازی و حتی کاهش چربی بدن کمک کند.

آیا GHRP-6 برای رشد عضلات خوب است؟

برخی شواهد علمی نشان می‌دهند که هورمون‌های رشد و موادی مانند GHRP-6 ممکن است بر رشد و ترمیم عضلات تأثیر بگذارند. ببینید، هورمون رشد در فرآیندهای مختلف بدن ما نقش دارد و یکی از آنها کمک به سنتز پروتئین است. در حال حاضر، سنتز پروتئین برای ساخت و ترمیم عضلات بسیار ضروری است.

GHRP-6 چقدر سریع کار می کند؟

شواهد علمی جالبی وجود دارد که نشان می‌دهد هورمون‌های رشد و موادی مانند GHRP-6 می‌توانند بر رشد و ترمیم عضلات تأثیر بگذارند. با کمال تعجب، این اثرات پس از 15 دقیقه انکوباسیون قابل توجه بود و در حدود 2 ساعت به حداکثر پتانسیل خود رسید.
علاوه بر این، هورمون رشد نقش مهمی در فرآیندهای مختلف در بدن ما دارد و یکی از آنها کمک به سنتز پروتئین است. اکنون سنتز پروتئین مانند ابرقهرمان عضله سازی و ترمیم است. این ضروری است که آن ماهیچه ها را به شکلی درآورید و در صورت نیاز به TLC آنها را اصلاح کنید.

آیا GHRP-6 ایمن است؟

(پپتاید آزاد کننده هورمون رشد-6) هنگامی که به طور مناسب و تحت نظارت پزشکی برای اهداف خاص استفاده شود، ایمن در نظر گرفته شد. در بدن، ترشح هورمون رشد را تحریک می کند. مطالعاتی در مورد مزایای بالقوه آن برای سلامتی، از جمله افزایش توده عضلانی، کاهش چربی بدن و بهبود بهبود زخم انجام شده است.
با این حال، مانند هر دارو یا پپتید، GHRP-6 فقط باید تحت نظارت پزشکی مصرف شود. استفاده از آن بدون راهنمایی پزشکی یا در مقادیر بیش از حد می تواند منجر به عوارض جانبی بالقوه یا خطرات سلامتی شود. عوارض جانبی ممکن است شامل احتباس آب، درد مفاصل، بی حسی یا سوزن سوزن شدن و افزایش گرسنگی باشد. تأثیر طولانی مدت استفاده از GHRP-6 به طور کامل درک نشده است، بنابراین باید احتیاط کرد.

کدام پپتید برای افزایش حجم بهتر است؟

GHRP-6 (پپتید 6 آزاد کننده هورمون رشد) یکی از بهترین پپتیدها برای حجیم سازی است. می تواند فرآیندهای فیزیولوژیکی مختلف از جمله رشد عضلانی را تحت تاثیر قرار دهد. آنها برای تأثیرات بالقوه آنها بر رشد عضلانی و سایر مناطق مرتبط با سلامت مورد تحقیق قرار گرفته اند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که استفاده از پپتیدها برای بدنسازی یا اهداف دیگر نیاز به راهنمایی یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی واجد شرایط دارد.
پپتیدها و سایر مواد ممکن است فواید بالقوه ای داشته باشند اما خطرات و عوارض جانبی نیز به همراه دارند. علاوه بر این، پاسخ های فردی به پپتیدها می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. اثربخشی یک پپتید برای یک هدف خاص، مانند حجیم کردن، ممکن است به فیزیولوژی منحصر به فرد، سبک زندگی، و عوامل دیگر بستگی داشته باشد.

استروئید یا پپتید کدام سریعتر است؟

به طور کلی، پپتیدها سریعتر از استروئیدها عمل می کنند. زنجیره‌های اسید آمینه در پپتیدها می‌توانند انواع فرآیندهای بیولوژیکی را مستقیماً از طریق تعامل با گیرنده‌های سلول آغاز کنند. آنها می توانند به سرعت مسیرهای سیگنالینگ خاصی را در بدن ایجاد کنند که منجر به پاسخ های سریع تر می شود. مقاله پپتاید یا استروئید را مطالعه کنید.
از سوی دیگر، استروئیدها مولکول های بزرگ و پیچیده ای هستند که معمولاً با ورود به سلول و تأثیر بر بیان ژن کار می کنند. آنها نسبت به پپتیدها می توانند زمان بیشتری را برای اعمال اثرات خود صرف کنند، زیرا مکانیسم عمل آنها شامل فرآیندهای پیچیده تری است.

منبع: outlookindia.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *