فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

برنزه کردن پوست با پپتاید ملانوتان ۱ و ۲


پپتاید ملانوتان

پوست کاملاً برنزه آرزوی بسیاری از افراد است؛ زیرا ظاهر زیبا و جذابی (مخصوصا برای بدنسازان) به همراه دارد. اگر از آن دسته افرادی هستید که پوست برنزه را دوست دارید، احتمالا قبلا آفتاب گرفتن را امتحان کرده‌اید. اما گذراندن زمان بیش از حد زیر نور خورشید می‌تواند باعث تیره شدن شدید پوست (آفتاب سوختگی)، کم آبی بدن و حتی ایجاد آب مروارید در شرایط حاد شود. اما با پیشرفت‌های چشمگیر علمی در زمینه پپتایدها، دو داروی ملانوتان ۱ و ۲ می‌توانند برای برنزه کردن پوست به کار روند.

ملانوتان ۱ و ۲ عملکرد یک هورمون درون زا را تقلید می‌کنند که در رنگ پوست نقش دارد.

با این حال، آنقدرها هم که ایده آل به نظر می‌رسد نیست. خطر برخی عوارض جانبی وجود دارد که قبل از استفاده از آن باید در نظر بگیرید.

لازم نیست خیلی نگران شوید، همه چیز را توضیح خواهیم داد!

این مقاله همه چیز در مورد Melanotan را توضیح خواهد داد. تفاوت بین این دو نسخه یک و دو، نحوه کار آنها، مزایا و همچنین هرگونه عوارض جانبی احتمالی، و مهمتر اینکه آیا مصرف این پپتیدها مجاز هست یا خیر.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان است و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

ملانوتان ۱ و ۲ چه چیزی هستند؟

ملانوتان ۱ که با نام آفاملانوتید نیز شناخته می‌شود، یک پپتید متشکل از 13 اسید آمینه است. با نام تجاری Scenesse به فروش می‌رسد. این یک پپتید مصنوعی مشابه هورمون درون زا به نام هورمون محرک آلفا ملانوسیت (a-MSH) است.

اگرچه در ابتدا به عنوان یک عامل برنزه کننده تولید شد، آزمایشات بالینی اثرات دیگری را بر روی بدن نشان می‌دهد، مانند جلوگیری از حساسیت به نور و تأثیرگذاری بر فعالیت سیستم عصبی مرکزی.

از طرف دیگر ملانوتان ۲ یک پپتید مصنوعی است که از ۷ اسید آمینه تشکیل شده است. این اثر گسترده‌ای بر روی بدن دارد اما در درجه اول گیرنده‌های ملانوکورتین را هدف قرار می‌دهد.

ملانوتان ۲ نه تنها باعث برنزه شدن پوست می‌شود، بلکه انرژی کلی و عملکرد جنسی افراد را نیز افزایش می‌دهد.

ملانوتان ۱ نیمه عمر طولانی‌تری نسبت به ملانوتان ۲ دارد. شاید Melanotan 1 در مقایسه با نسخه دیگر خود گزینه ایمن‌تری باشد.

چطور کار می‌کنند؟

از آنجایی که هر دو پپتید با تقلید از عملکرد هورمون محرک آلفا ملانوسیت (a-MSH) از هیپوتالاموس کار می‌کنند، ثابت شده است که ملانوتان ۲ تمایل زیادی به گیرنده‌های مختلف ملانوکورتین واقع در بدن دارد.

تحقیقات نشان می دهد که پنج گیرنده ملانوکورتین در بدن یافت می‌شود، مانند MC-1R، MC-2R، MC-3R، MC-4R و MC-5R.

Melanotan ۱ در درجه اول MC-1R را هدف قرار می‌دهد که فرآیند ملانوژنز را هدایت می‌کند. اتصال بعدی ملانوسیت‌ها را تحریک می‌کند تا ملانین را آزاد کنند که باعث رنگدانه / تیره شدن پوست و مو می‌شود.

اگرچه کمی نامشخص است، اما برخی شواهد نشان می‌دهد که Melanotan ۱ نیز MC-3R را هدف قرار می‌دهد. این عمل برای تنظیم اشتها و گرسنگی شناخته شده است.

ملانوتان ۲ به عنوان آگونیست غیرانتخابی گیرنده‌های ملانوکورتین عمل می‌کند. همچنین با MC-1R متصل می‌شود تا فرآیند ملانوژنز را آغاز کند.

از آنجایی که ملانوتان ۲ می‌تواند از سد خونی-مغزی عبور کند، یافته‌های شگفت انگیز مطالعات بالینی نشان می‌دهد که ملانوتان دو MC-4R را نیز هدف قرار می‌دهد. به طور کلی، ارتباط بین Melanotan ۲ و MC-4R به هموستاز کمک می‌کند.

Melanotan ۲ به طور ضعیف MC-3R را نیز مورد هدف قرار می‌دهد، درست مانند Melanotan ۱.

ملانوتان به عنوان هدف قرار دادن MC-5R شناخته شده است که عمدتاً در غدد درون ریز، به ویژه غدد تعریق و پانکراس قرار دارد.

فواید ملانوتان چیست؟

ملانوتان ۱

شاید یکی از دلایل اصلی توسعه Melanotan 1 برای برنزه کردن پوست باشد.

در یکی از مطالعات، ۷۵ درصد از افراد تحت درمان با ملانوتان ۱ در مقایسه با گروه کنترل، برنزه شدن پوست را تجربه کردند.

با دوز مناسب، Melanotan ۱ می‌تواند به شما کمک کند تا پوستی برنزه داشته باشید بدون اینکه واقعاً برای مدت طولانی در معرض اشعه UV خورشید قرار بگیرید.

ملانوتان ۱ همچنین به عنوان داروی پیشگیری کننده از حساسیت به نور استفاده می شود.

از آنجایی که ملانوتان ۱ به MC-3R متصل می‌شود، به متابولیسم اسیدهای چرب ذخیره شده کمک می‌کند. این نه تنها به تنظیم گرسنگی کمک می‌کند، بلکه در دسترس بودن انرژی را نیز تضمین می‌کند.

مطالعات مبتنی بر موش نشان می‌دهد که Melanotan ۱ می‌تواند به مدیریت فشار خون بالا و بهبود سایر پارامترهای قلبی عروقی کمک کند. این کمک می‌کند تا فشار شریانی متوسط ​​و ضربان قلب در حد پایه طبیعی باشد.

برخی از کارآزمایی‌های بالینی انجام شده بر روی موش‌ها، اثرات ملانوتان ۱ را بر عملکرد عصبی در انسان نشان می‌دهد. ارتباط بهتری بین نورون‌ها، روند بهبودی سریع‌تر، افزایش انعطاف‌پذیری عصبی و حداقل آسیب مغزی وجود داشت.

ملانوتان ۲

Melanotan ۲ در صورتی که در دوز مطلوب مصرف شود در برنزه کردن پوست شما مطابق با نیاز شما بسیار موثر عمل می‌کند.

ملانوتان ۲ علاوه بر برنزه کردن پوست، فواید دیگری را نیز ارائه می‌دهد. از آنجا که به MC-4R متصل می‌شود، نقش مهمی در مکانیسم هموستاتیک بازی می‌کند.

انرژی مورد نیاز بدن شما را تنظیم می‌کند و دوره‌های اشتها/گرسنگی شما را تنظیم می‌کند. این کار را با کاهش ذخیره چربی انجام می‌دهد و اساساً نقش هورمون لپتین را تقلید می‌کند. این را می‌توان با درمان بالقوه Melanotan ۲ برای دیابت مرتبط دانست. اما تا کنون فقط یک فرضیه است.

تحقیقات نشان می‌دهد که Melanotan ۲ میل جنسی را در افراد تقویت می‌کند و عملکرد جنسی را افزایش می‌دهد، در درجه اول بر مردان تأثیر می‌گذارد زیرا عملکرد نعوظ مردان را بهبود می‌بخشد. این مورد توسط یکی از کارآزمایی‌های بالینی که شامل 10 مرد با تشخیص اختلال نعوظ بود تأیید شد. از 10 مرد، 8 مرد بهبود یافتند.

آیا قانونی است؟

این یک سوال بسیار مهم است که باید برطرف شود زیرا فروشگاه‌های آنلاین زیادی را پیدا خواهید کرد که ملانوتان ۱ و ۲ می‌فروشند.

خرید ملانوتان ۱ و ۲ در ایالات متحده غیرقانونی است. اما، از آنجایی که ملانوتان ۱ دارای برخی جنبه‌های دارویی نیز است، اکنون خرید ملانوتان ۱ یا آفاملانوتید برای اهداف پزشکی مجاز است.

چه کسی باید این پپتاید را مصرف کند؟

اگر به دنبال یک استراتژی بدون آفتاب برای دستیابی به پوستی برنزه هستید، ملانوتان ۱ و ۲ می‌توانند گزینه‌های شما باشند.

شما می توانید Melanotan ۲ را برای بهبود عملکرد جنسی و انرژی کلی خود انتخاب کنید.

و مهمتر از همه، ملانوتان ۱ می‌تواند برای بیماران برای جلوگیری از سرطان پوست ناشی از اثرات فوتوتوکسیک تجویز شود.

انواع فرم‌های ملانوتان

پپتید ملانوتان در حال حاضر به اشکال مختلف موجود است.

بسته به انتخاب خود می‌توانید نوع تزریقی پپتید، نوع لیوفیلیزه و حتی اسپری‌های بینی ملانوتان را خریداری کنید.

در حالی که همه اشکال موثر هستند، بسیاری از مردم شکل تزریقی مصرف را ترجیح می‌دهند.

نحوه مصرف ملانوتان

بر اساس دستورالعمل‌ها، باید محلول را با بازسازی پپتاید با آب باکتریواستاتیک (۲-۱ میلی لیتر) آماده کنید.

حتماً دستورالعمل‌های ذکر شده در پشت ویال را دنبال کنید. توجه داشته باشید که هرچه رقیق‌تر باشد، دوز دقیق‌تر است. برای اطمینان از اینکه ملانوتان اثر خود را از دست نمی‌دهد، باید محلول را در یخچال نگهداری کنید.

ملانوتان معمولاً به صورت زیرجلدی یا داخل عضلانی به ترتیب زیر پوست یا در داخل عضله تجویز می‌شود.

دوز مصرف پپتاید ملانوتان

دوز مورد نیاز به عوامل مختلفی مانند شدت برنزه شدن پوست شما، نوع پوست، وزن بدن و مهمتر از همه، فعالیت متابولیک بستگی دارد.

تحقیقات نشان می‌دهد که محدوده دوز مطلوب ملانوتان نوع یک ۰.۲۵ الی ۲ میلی‌گرم در روز برای برنزه کردن پوست است. با این حال، اگر قصد دارید از ملانوتان ۱ به دلیل اثربخشی دارویی آن استفاده کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

از سوی دیگر، Melanotan 2 را می‌توان بین ۰.۱ میلی گرم تا ۱ میلی گرم استفاده کرد.

توصیه می‌کنیم که شروع به آزمایش کنید و دوز مناسبی را پیدا کنید که نتایج مطلوب را به شما بدهد زیرا دوز مصرف برای هر شخصی متفاوت خواهد بود!

مطمئن شوید که از حداکثر دوز مجاز تجاوز نکنید؛ زیرا نه تنها می‌تواند پوست شما را تیره کند، بلکه باعث ایجاد عوارض جانبی قابل توجهی نیز می‌شود.

دوره مصرف ملانوتان ۱ و ۲

ممکن است چند هفته تا یک ماه طول بکشد تا پوست برنزه شده‌ای را که می‌خواستید به دست آورید.

متاسفانه هیچ منبع معتبری وجود ندارد که مشخص کند طول دوره ملانوتان باید چقدر باشد. اما با توجه به نحوه عملکرد پپتید، اما با توجه به عملکرد پپتاید برای رسیدن به پوست برنزه می‌توانید دوز مورد نظر را هر ۲ یا ۳ روز یک بار مصرف کنید.

ترکیب (استک)

از آنجایی که ملانوتان ۱ و ۲ هر دو به طور جداگانه به افراد کمک می‌کنند تا به آرزوهای پوست برنزه خود برسند، اکثر افراد ترجیح می‌دهند فقط از یک نوع این پپتید استفاده کنند و به سراغ دوره‌های ترکیبی آن نمی‌روند.

بهترین زمان مصرف ملانوتان

اگرچه زمان مشخصی برای مصرف پپتاید ملانوتان وجود ندارد، اما دریافت اندکی نور خورشید پس از مصرف Melanotan ممکن است روند برنزه شدن پوست را تسریع کند.

پس شاید بهتر باشد این دارو را در زمانی از روز مصرف کنید که بتوانید بعد از آن مقداری نور خورشید دریافت کنید.

عوارض جانبی ملانوتان

پپتیدها نگرانی ایجاد اثرات نامطلوب را دارند. از آنجایی که ملانوتان ۱ به طور کلی در مقایسه با همتای خود (یعنی نوع ۲) بی‌خطر تلقی می‌شود، تنها علائم خفیف و موقتی مانند تهوع، کاهش اشتها/گرسنگی و احساس بی‌حالی ایجاد می‌کند.

برخی از مصرف‌کنندگان نیز سردرد و میگرن را گزارش کردند. علائم نادر گزارش شده درد معده و اسهال بود.

از سوی دیگر، ملانوتان ۲ به دلیل ایجاد نعوظ خود به خود (پریاپیسم) کاملاً شناخته شده است. مصرف کنندگان خمیازه بیش از حد، از دست دادن اشتها، گرگرفتگی و حالت تهوع نیز نشان دادند.

توجه به این نکته ضروری است که یکی از مصرف کنندگان Melanotan 2 به دلیل مصرف بیش از حد مسمومیت سیستمیک را تجربه کرد. یکی از مطالعات نشان می‌دهد که Melanotan 2 همچنین می‌تواند به طور بالقوه باعث رابدومیولیز (تجزیه عضلات اسکلتی) شود.

بررسی سال ۲۰۲۰ همچنین نشان می‌دهد که Melanotan 2 می تواند باعث انفارکتوس کلیه شود که گاهی اوقات می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

با توجه به عوارض جانبی بالقوه‌ای که می‌توانند ایجاد کنند، باید تصمیم بگیرید که آیا از این پپتیدها استفاده کنید یا نه.

منبع: muscleandbrawn

کانال تلگرام آموزش بدنسازی فیتنسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *