فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

بهترین مکمل ها برای چربی سوزی و کات در بدنسازی


بهترین مکمل چربی سوزی

تمرین صحیح و رژیم غذایی مناسب دو اصل مهم و اساسی برای چربی سوزی و کات عضلات هستند. اما شما می‌توانید در صورت نیاز با مصرف مکمل بهترین مکمل ها برای چربی سوزی در بدنسازی موفق‌تر باشید و سریع‌تر به اهداف کات عضلات و کاهش درصد چربی بدن دست پیدا کنید.

در زمان‌های قدیم مکمل‌های چربی سوزی به مواردی همچون کافئین و عصاره چای سبز محدود می‌شدند. اما با گسترش صنعت مکمل‌های ورزشی، امروزه گزینه‌های بسیار بیشتری برای این هدف در دسترس است.

نکات مهم در مورد مکمل‌های چربی سوزی

  • چربی‌سوزهای خاص می‌توانند کمک کنند، اما تعداد کمی هستند که این کار را واقعا انجام می‌دهند (خیلی‌ها فقط تبلیغاتی هستند).
  • چربی‌سوزی بیشتر تحت تأثیر تمرین و رژیم غذایی است.
  • بهترین مکمل چربی‌سوزی به طور کلی ال-کارنیتین است؛ زیرا توانایی زیادی در افزایش متابولیسم چربی دارد.
  • موارد مختلف موجود در این لیست می‌توانند در روند چربی سوزی و کات عضلات به شما کمک کنند.
  • برای مشاوره تخصصی با مربی کافیست اینجا کلیک کنید.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان بوده و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

بهترین مکمل‌های چربی سوزی کدام هستند؟

با بیش از ۹۰۰۰ مکمل کاهش وزن که امروزه در بازار وجود دارد، چگونه می‌توانیم آن‌هایی که واقعا موثر هستند را شناسایی کنیم؟

باید مطالعات و تحقیقاتی که روی این مکمل‌ها انجام شده بررسی کنیم تا ببینیم آن‌ها واقعا کار می‌کنند یا خیر. البته می‌توانیم به ورزشکارانی که از این مکمل‌ها استفاده کرده‌اند هم نگاهی بیاندازیم تا ببینیم چه نتیجه‌ای کسب کرده‌اند.

قبل از این که وارد لیست بهترین مکمل های چربی سوزی شویم، به یاد داشته باشید که باید تمرین کنید و رژیم غذایی خوبی داشته باشید تا این مکمل‌ها بتوانند موثر واقع شوند.

هیچ چیز درست نمی‌شود مگر این که خودتان تلاش کنید!

هیدروکسی کات

مکمل هیدروکسی کات
هیدروکسی کات، یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های چربی سوزی است.

مکمل چربی سوز هیدروکسی کات بیش از یک دهه است که وجود دارد و یکی از محبوب‌ترین مکمل‌های کاهش وزن در تمام جهان است.

هیدروکسی کات توسط شرکت بسیار مطرح و معتبر MuscleTech ساخته می‌شود.

نحوه اثرگذاری هیدروکسی کات: این مکمل ترکیبی از چندین ماده مختلف است که به کاهش وزن کمک میکنند. از جمله کافئین و عصاره‌های گیاهی مثل قهوه سبز و …

عوارض جانبی: اگر به کافئین حساسیت دارید، ممکن است دچار اضطراب، بی قراری،‌ لرزش، حالت تهوع، اسهال و تحریک پذیری شوید.

عصاره قهوه سبز برای چربی سوزی

دانه‌های قهوه سبز در واقع دانه‌های قهوه خام هستند. آن‌ها حاوی دو ماده هستند که به کاهش وزن کمک می‌کنند: کافئین و اسید کلروژنیک.

چطور کار می‌کند؟ کافئین می‌تواند چربی‌سوزی را افزایش دهد و کلروژنیک می‌تواند باعث کند شدن تجزیه کربوهیدرات در روده شود.

اثربخشی: چندین مطالعه انسانی نشان داده‌اند که عصاره دانه قهوه سبز می‌تواند به کاهش وزن افراد کمک کند. این مکمل تأثیر قابل توجهی بر به حداقل رساندن شاخص توده بدنی دارد.

سایر فواید: عصاره دانه قهوه سبز ممکن است به کاهش سطح قند خون و کاهش فشار خون کمک کند. همچنین دارای خواص آنتی اکسیدانی بالایی است.

عوارض جانبی: می‌تواند عوارضی مشابه کافئین ایجاد کند. اسید کلروژنیک موجود در آن نیز ممکن است باعث اسهال شود و برخی افراد ممکن است به دانه‌های قهوه سبز حساسیت داشته باشند.

مکمل کافئین برای لاغری

کافئین به طور طبیعی در قهوه،‌ چای سبز و شکلات تلخ وجود دارد. همچنین ممکن است به برخی غذاها و نوشیدنی‌های فرآوری شده اضافه شود.

از آن‌جایی که تصور می‌شود کافئین یک تقویت کننده متابولیسم است، شرکت‌ها معمولا آن را به مکمل‌های تجاری کاهش وزن اضافه می‌کنند.

چگونه کار می‌کند: یک مطالعه تأثیر کافئین بر تنظیم وزن بدن را با افزایش مصرف انرژی مورد بحث قرار داد – اساساً به این معنی است که شما کالری بیشتری را از طریق افزایش تجزیه چربی و همچنین از طریق فرآیند تولید گرمای بدن به نام ترموژنز می‌سوزانید.

اثربخشی: برخی مطالعات نشان می‌دهند که کافئین می‌تواند باعث کاهش وزن متوسط در انسان شود.

عوارض جانبی: در برخی افراد، مقادیر زیاد کافئین می‌تواند باعث اضطراب،‌بی خوابی، بی قراری، تحریک پذیری، حالت تهوع، اسهال و سایر علائم شود. کافئین همچنین اعتیادآور است و می‌تواند کیفیت خواب شما را کاهش دهد.

نیازی به مصرف مکمل یا قرص حاوی کافئین نیست. بهترین منابع آن قهوه و چای سبز با کیفیت هستند که دارای آنتی اکسیدان و سایر فواید سلامتی نیز هستند.

اورلیستات

اورلیستات یک داروی بدون نسخه است. این دارو با مهار تجزیه چربی در روده به کاهش کالری دریافتی کمک می‌کند.

اثربخشی: یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ میلادی نشان داد افرادی که به مدت ۱۲ ماه اورلیستات را همراه با تغییرات سبک زندگی مصرف کردند، حدود ٪۳ درصد کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه دارونما داشتند.

سایر فواید: نشان داده شده است که اورلیستات فشار خون را اندکی کاهش می‌دهد و ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در صورت داشتن سبک زندگی سالم کاهش دهد.

عوارض جانبی: این دارو عوارض گوارشی زیادی دارد. از جمله شل شدن مدفوع، نفخ شکم و حرکات مکرر روده که کنترل آن سخت خواهد بود. همچنین ممکن است باعث کمبود ویتامین‌های محلول در چربی مانند E, D, A, K شود.

پیروی از یک رژیم غذایی کم چرب در حین مصرف اورلیستات اغلب برای به حداقل رساندن عوارض جانبی توصیه می‌شود. جالب توجه است که رژیم غذایی کم چرب (به همراه اورلیستات) موثرتر از رژیم غذایی کم کربوهیدرات (بدون دارو) است.

رزبری کتون

رزبری کتون ماده‌ای است که در تمشک یافت می‌شود و مسئول بوی آن است.

یک نسخه مصنوعی از کتون‌های تمشک به عنوان مکمل کاهش وزن وجود دارد.

چگونه کار می‌کند؟ در آزمایش‌های حیوانی (روی موش‌ها) مشخص شد که رزبری کتون تجزیه چربی را افزایش می‌دهد و سطح هورمونی به نام آدیپونکتین را افزایش می‌دهد. به نظر می‌رسد این مسئله با کاهش وزن در ارتباط است.

اثربخشی: مطالعات بسیار کمی در مورد کتون‌های تمشک روی انسان انجام شده است. اگرچه یک مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشان داد که مصرف رزبری کتون در مقایسه با دارونما باعث ٪۲ کاهش وزن بیشتر می‌شود (در یک دوره ۸ هفته‌ای).

یک مطالعه روی موش نشان داد مصرف دوزهای زیادی از کتون تمشک تأثیر قابل توجهی در کاهش وزن دارد اما با این حال، دوزهای بالای این مکمل باعث سطوح بالاتر قند خون و افزایش سطح ALT (اختلال عملکرد کبد) می‌شود.

گلوکومانان یک مکمل چربی سوز

گلوکومانان نوعی فیبر است که در ریشه گیاه elephant yam یافت می‌شود. به آن کنجاک نیز می‌گویند.

چگونه کار می‌کند؟ گلوکومانان آب را جذب می‌کند و شبیه به ژل می‌شود. در روزده شما می‌نشیند و باعث احساس سیری می‌شود، در نتیجه کالری کمتری در طول روز دریافت می‌کنید.

اثربخشی: یک کارآزمایی بالینی نشان داد که مصرف گلوکومانان به مدت 60 روز می‌تواند وزن بدن را در میان شرکت‌کنندگان دارای اضافه وزن کاهش دهد، اما تنها در صورتی که آنها به طور مداوم مکمل را مصرف کنند.

سایر فواید: گلوکومانان فیبری است که می‌تواند به باکتری‌های مفید روده کمک کند. همچنین می تواند قند خون، کلسترول خون و تری گلیسیرید را کاهش دهد و به طور موثر به رفع یبوست کمک می‌کند.

عوارض جانبی: می‌تواند باعث نفخ، نفخ و مدفوع نرم شود و در صورت مصرف همزمان با برخی از داروهای خوراکی تداخل ایجاد کند.

مصرف گلوکومانان نیم ساعت قبل از غذا همراه با یک لیوان آب ضروری است.

مراتریم

مراتریم یکی از مکمل‌های کاهش وزن جدید است.

این مکمل ترکیبی از دو عصاره گیاهی – Sphaeranthus indicus و Garcinia mangostana – است که ممکن است متابولیسم سلول‌های چربی را تغییر دهد.

چگونه کار می‌کند؟ به نظر می‌رسد این مکمل می‌تواند تکثیر سلول‌های چربی را سخت‌تر کند و به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده در بدن کمک کند.

اثربخشی: مطالعات بسیار کمی در مورد مراتریم وجود دارد. یک مطالعه شامل ۶۰ فرد مبتلا به چاقی بود که تحت یک رژیم غذایی سخت ۲۰۰۰ کالری و افزایش فعالیت بدنی، با مراتریم یا دارونما قرار گرفتند.

پس از ۸ هفته، گروه گروهی که مراتریم مصرف می‌کردند ۵.۲ کیلوگرم کاهش وزن و ۱۲ سانتی‌متر کاهش سایز دور کمر داشتند. این بیشتر از گروهی بود که دارونما مصرف کردند.

مطالعات دیگری نشان داد که مراتریم اثرات طولانی مدتی بر سرکوب اشتها دارد.

عوارض جانبی: عوارض جانبی خاصی در رابطه با مکمل مراتریم گزارش نشده است.

عصاره چای سبز

عصاره چای سبز یک بخش محبوب در بسیاری از مکمل‌های کاهش وزن است. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که آنتی‌اکسیدان اصلی موجود در آن یعنی EGCG ممکن است به چربی سوزی کمک کند.

چگونه کار می‌کند؟ اعتقاد بر این است که عصاره چای سبز مانع از فعالیت آنزیم‌هایی مانند لیپاز پانکراس می‌شود که وقتی با کاهش جذب چربی ترکیب می‌شود، می‌تواند راهی موثر برای درمان چاقی باشد.

اثربخشی: بسیاری از مطالعات انسانی نشان داده‌اند که عصاره چای سبز، زمانی که با ورزش همراه شود، می‌تواند چربی‌سوزی را افزایش دهد و باعث کاهش چربی، به ویژه در ناحیه شکم شود.

عوارض جانبی: عصاره چای سبز به طور کلی به خوبی تحمل می شود. حاوی مقداری کافئین است و ممکن است در افرادی که به کافئین حساس هستند علائمی ایجاد کند.

علاوه بر این، تمام مزایای سلامتی نوشیدن چای سبز ممکن است در مورد عصاره چای سبز نیز صدق کند.

CLA چربی سوز محبوب

CLA سال‌هاست که به عنوان یک مکمل محبوب برای کاهش وزن شناخته می‌شود.

سی ال ای یکی از چربی‌های ترانس سالم شناخته می‌شود و به طور طبیعی در برخی از غذاهای چرب حیوانی مثل پنیر و کره یافت می‌شود.

چگونه کار می‌کند؟ CLA ممکن است اشتها را کاهش دهد، متابولیسم را تقویت کند و تجزیه چربی بدن را تحریک کند.

اثربخشی: در یک بررسی جامع از 13 مطالعه، محققان دریافتند که CLA باعث کاهش وزن حدود 1.1 پوند (0.52 کیلوگرم) در مقایسه با دارونما می‌شود. این عدد در افراد بالای 44 سال به 2.3 پوند (1.05 کیلوگرم) افزایش یافت.

طبق بررسی دیگری در سال 2012، CLA ممکن است باعث شود در مقایسه با دارونما حدود 1.5 پوند (0.7 کیلوگرم) وزن کم کنید. نویسندگان با زیر سوال بردن ارتباط بالینی اثر کوچک CLA بر وزن بدن نتیجه گیری می کنند (منبع مورد اعتماد 48).

عوارض جانبی: CLA می تواند عوارض جانبی گوارشی مختلفی ایجاد کند و ممکن است در طولانی مدت اثرات مضری داشته باشد و به طور بالقوه به کبد چرب، مقاومت به انسولین و افزایش التهاب کمک کند.

فورسکولین

فورسکولین عصاره گیاهی از خانواده نعناع است که تصور می شود برای کاهش وزن موثر است.

چگونه کار می کند: ممکن است سطح ترکیبی در داخل سلول‌ها به نام cAMP را افزایش دهد که می‌تواند سوزاندن چربی را تحریک کند.

اثربخشی: یک مطالعه بر روی 30 مرد با اضافه وزن یا چاقی نشان داد که فورسکولین باعث کاهش چربی بدن و افزایش توده عضلانی می‌شود در حالی که تاثیری بر وزن بدن ندارد. مطالعه دیگری روی 23 زن با اضافه وزن هیچ تاثیری پیدا نکرد.

عوارض جانبی: هنوز اطلاعات کافی در مورد ایمنی این مکمل یا خطر عوارض جانبی وجود دارد.

داروهای تجویزی برای کاهش وزن

علاوه بر این، برخی از قرص های کاهش وزن نسخه‌ای تا حدودی موثر بوده‌اند.

رایج ترین آنها Contrave و Phentermine هستند.

طبق یک بررسی در سال 2014، حتی قرص‌های کاهش وزن نسخه‌ای آن‌طور که تصور می‌کنید کارایی ندارند. به طور متوسط، آنها ممکن است به شما در کاهش 3 تا 9 درصد از وزن بدن خود در مقایسه با دارونما کمک کنند.

به خاطر داشته باشید که این تنها زمانی است که این قرص‌ها با یک رژیم غذایی کاهش وزن سالم ترکیب شوند. آنها به خودی خود بی اثر هستند و به احتمال زیاد راه حل طولانی مدت مفیدی برای درمان چاقی نیستند. آنها همچنین دارای عوارض جانبی زیادی هستند.

سخن پایانی در مورد بهترین مکمل‌های کاهش وزن

از بین مکمل‌های ذکر شده در بالا برای کاهش وزن و چربی سوزی، قوی‌ترین و موثرترین آن‌ها عبارتند از:

  • کاهش وزن:‌ گلوکومانان، CLA و اورلیستات
  • افزایش چربی‌سوزی: کافئین و عصاره چای سبز

با این حال، گاهی اوقات متخصصان توصیه می‌کنند که از مصرف اورلیستات به دلیل عوارض جانبی ناخوشایند و CLA به دلیل اثرات مضر آن بر سلامت متابولیک خودداری کنید.

گلوکومانان، عصاره چای سبز و کافئین می‌توانند ایمن و مفید باشند. اما اثرات آن در بهترین حالت کم یا متوسط است. شما می‌توانید هر سه را به طور طبیعی در غذاها و نوشیدنی‌ها بدون نیاز به استفاده از مکمل‌ها مصرف کنید.

در نهایت، هیچ مکمل یا قرصی برای کاهش وزن معجزه نمی‌کند. آنها ممکن است کمی متابولیسم شما را تحریک کنند و به شما کمک کنند چند کیلوگرم وزن کم کنید، اما به شرطی که رژیم غذایی مناسب و تمرینات ورزشی صحیح داشته باشید.

تعیین وزنی که برای شما سالم است، تمرکز بر غذا خوردن آگاهانه، استفاده از کمبود کالری ایمن و افزایش فعالیت بدنی بهترین راهکارها برای کاهش وزن هستند و این روش‌ها بهتر از همه قرص‌های لاغری عمل می‌کنند.

کانال تلگرام آموزش بدنسازی فیتنسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *