🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

آیا مکمل CLA برای کاهش وزن موثر است؟ حقایق شگفت‌انگیز در مورد سی ال ای


آیا مکمل CLA برای کاهش وزن موثر است

سی ال ای (CLA) چیست؟

علی‌رغم این که به نظر می‌رسد مکمل CLA تا حدی در روند چربی‌سوزی و کاهش وزن موثر است، اما محققان در مورد تاثیرات و ایمن بودن آن اختلاف نظر دارند. در اینجا، ما نگاهی دقیق به موارد استفاده، فواید و عوارض جانبی مکمل CLA خواهیم داشت. همچنین بررسی خواهیم کرد که آیا مکمل CLA باعث کاهش وزن خواهد شد یا خیر؟

CLA گروهی از حداقل 28 ایزومر اسید لینولئیک، یک اسید چرب امگا 6 است که بیشتر در نشخوارکنندگان و محصولات حاصل از آن‌ها (به عنوان مثال شیر لبنی) یافت می شود [1]. از این رو، منابع اصلی غذایی CLA، گوشت و لبنیات، به ویژه اگر آن حیوانات با انواع علف تغذیه شده باشند. بدن انسان نیز مقادیر کمی CLA را به صورت طبیعی تولید می‌کند که ظاهراً توسط باکتری‌های خاصی در میکروبیوم روده تنظیم می‌شود [2].

برخلاف چربی‌های ترانس مصنوعی موجود در روغن‌های هیدروژنه، CLA یک اسید چرب ترانس طبیعی است که دارای طیف وسیعی از مزایای سلامتی است‌، به ویژه به کاهش وزن، حمایت از عملکرد قلب و عروق و کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک می‌کند.

CLA در بدن چه کاری انجام می‌دهد؟

از ۲۸ ایزومر موجود در CLA تنها ۲ مورد از آن‌ها اثر بیولوژیکی قابل اثبات دارند:

  • Cis-9, trans-11
  • Cis-10, trans-12

در مورد سایر ایزومرهای موجود در این مکمل و تاثیرات آن روی عضلات و بافت‌های بدن، اطلاعات شفاف و روشن در دسترس نداریم.

به نظر می‌رسد که ایزومر اول،‌ در پایین آوردن چربی خون و کاهش چربی بدن موثر است. در حالی که ایزومر دوم، خواص ضد سرطانی دارد. همچنین ممکن است که این دو ایزومر در کنار یکدیگر و با بیشتر کردن تأثیر همدیگر، باعث بهبود سطح سلامت، مانند مقاومت انسولین شوند.

با توجه به اثرات پلیوتروپیک CLA و فراوانی اسیدهای چرب موجود، CLA یکی از مکمل‌های پیچیده در زمینه کاهش وزن و چربی‌سوزی محسوب می‌شود.

دیگر بیشتر از این وارد مباحث علمی و مولکولی مربوط به مکمل CLA نخواهیم شد. در ادامه، روی مفاهیم وسیع‌تر و کلی در مورد مصرف سی ال ای متمرکز خواهیم شد.

آیا CLA برای کاهش وزن تأثیری دارد؟

به دلیل اثرگذاری چشمگیر CLA در کاهش وزن جوندگان، این مکمل به یک مکمل با پتانسیل چربی سوزی بالا شناخته شده است. متأسفانه هنوز اثرات چشمگیری در چربی سوزی روی انسان مشاهده نشده است. یک تحقیق علمی جامع و کلی نشان داده است که مصرف CLA می‌تواند به صورت متوسط به کاهش وزن در انسان کمک کرده و باعث بهبود ترکیب بدنی شود.

با توجه به تضاد و اختلاف موجود بین نتایج آزمایشات علمی در مورد میزان تأثیر CLA در کاهش وزن و چربی سوزی، نتیجه‌گیری قطعی در مورد این امر، بسیار دشوار است.

در بررسی‌های اخیر که روی جامعه آماری بزرگ‌تر و در مدت زمان طولانی‌تر (حداقل ۶ ماه) انجام گرفته، مشخص شده است که مصرف روزانه مکمل سی ال ای-CLA نسبت به مصرف دارونما، باعث شده است که میزان چربی سوزی و کاهش توده چربی به میزان کم اما قابل توجه به لحاظ آماری، افزایش یابد. پس از جمع آوری داده‌های این آزمایش، مشاهده شد افرادی که CLA مصرف کردند، ۰.۷ کیلوگرم کاهش وزن بیشتر و ۱.۳ کیلوگرم کاهش چربی بیشتری را داشتند.

علاوه بر این،‌ ترکیب موجود در مکمل CLA بدون شک روی نتایج حاصل از مصرف آن تأثیر زیادی خواهد داشت. به یاد داشته باشید که «سی ال ای» یک اسید چرب تنها نیست،‌ بلکه مجموعه از چندین اسید چرب بوده و این که این اسیدهای چرب با چه نسبتی در CLA وجود داشته باشند، روی میزان کارایی آن موثر خواهد بود.

فواید و مضرات CLA برای سلامتی بدن

به نظر می‌رسد که CLA برای کاهش وزن، سلامت قلب،‌ عملکرد سیستم ایمنی بدن و حتی محافظت در برابر سرطان مفید است. با این حال، شواهد موجود که از آزمایشات انسانی به دست آمده، متفاوت است. مخصوصاً در مورد اثر مکمل‌های CLA بر وزن بدن و توده عضلانی. برای روشن کردن مزایای این مکمل، تحقیقات بالینی بیشتری مورد نیاز است.

در حالی که CLA در مطالعات انسانی باعث بروز عارضه جانبی خاصی نشده است، باز هم احتمال ایجاد برخی از عوارض جانبی وجود دارد. شواهد محدود نشان می‌دهد که مکمل CLA ممکن است دارای اثرات پیش التهابی در مقاومت به انسولین / دیابت نوع 2‌، سندرم متابولیک و تصلب شرایین باشد. با این حال‌، به نظر می‌رسد این یافته‌ها توسط سایر تحقیقات رد شده است که هیچ عارضه بدی در دوزهای بسیار بالا (20 گرم در روز) ایجاد نمی‌شود[9]. در حقیقت، نشان داده شده است که CLA دارای اثرات ضد التهابی در مغز است و ممکن است با تغییر سطح کلسترول HDL و LDL ، شاخص‌های چربی خون را بهبود بخشد [10].

مسلما برجسته‌ترین عارضه جانبی اسید لینولئیک کونژوگه (CLA) مشکلات گوارشی، تحریک دستگاه گوارش و نفخ شکم است [11 ، 12]. مشخص نیست که چه عواملی باعث این امر می‌شود، اما احتمالاً علت آن، تغییر در میکروبیوتای روده پس از مصرف مقادیر زیادی CLA برای مدت طولانی است.

آیا باید از مکمل CLA برای کاهش وزن استفاده کنید؟

مصرف cla برای لاغری

تاکنون، بیشتر تحقیقات علمی انجام شده روی «سی ال ای» روی حیوانات بوده است، نه انسان‌ها. متأسفانه آزمایشات مکانیکی و پیش بالینی که روی حیوانات انجام شده را نمی‌توان به انسان‌ها تعمیم داد.

شواهد بالینی فعلی نشان می‌دهد که مکمل CLA اثرات قابل توجه و امیدوار کننده برای سلامتی ندارد. باید نسبت به هرگونه قرص یا پودر که ادعا می‌کند با دارا بودن ترکیب CLA باعث لاغری می‌شود،‌ تردید داشت. بهتر است به دنبال مکمل‌های چربی سوز ترموژنیک، یا مکمل‌های دارای مواد قابل اعتمادتر مثل کافئین و عصاره چای سبز باشید.

محصولات تهیه شده از حیواناتی که از علف و چمن تغذیه می‌کنند، CLA بیشتری نسبت به سایر حیوانات دارد. مصرف چمن توسط نشخوارکنندگان باعث بهبود نسبت اسیدهای چرب در محصولات حاصل از آن‌ها مثل شیر می‌شود.

همچنین، تغذیه حیوانات با منابع گیاهی اسیدهای لینولئیک مانند آفتابگردان، بذر کتان و روغن گلرنگ، میزان CLA را در گوشت و شیر گاو افزایش می‌دهد. بنابراین، می‌توانید با مصرف فراورده‌های حاصل از حیواناتی که با این غذاها تغذیه شده‌اند، کمی CLA اضافی در رژیم غذایی خود داشته باشید.

منبع :‌ jackedfactory

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *