🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

دوره ترنبولون و تستوسترون در بدنسازی


دوره-ترنبولون-تستوسترون

ترنبولون و تستوسترون جزو استروئیدهای بسیار محبوب و قدرتمند هستند که گاهی اوقات بدنسازان برای افزایش حجم عضلات از آن‌ها استفاده می‌کنند. در این نوشته به طور خاص و ویژه به دوره ترنبولون و تستوسترون خواهیم پرداخت. تستوسترون یک هورمون غالب مردانه است که به طور طبیعی در بدن تمام افراد (مرد و زن) وجود دارد. ترنبولون نیز یک هورمون استروئیدی منحصر به فرد و فوق‌العاده قدرتمند است که می‌تواند نتایج شگفت انگیزی داشته باشد (عوارض جانبی زیادی هم دارد).

اگر بخواهیم در مورد قدرت و همچنین عوارض جانبی یک استروئید صحبت کنیم، اولین چیزی که باید بدانیم، رتبه آنابولیک و آندروژنیک مربوط به آن استروئید می‌باشد. رتبه آنابولیک نشان می‌دهد که آن دارو تا چه میزان به عضله‌سازی کمک می‌کند. همچنین هرچه رتبه آندروژنیک استروئید بیشتر باشد، احتمال بروز عوارض جانبی آندروژنیک بیشتر خواهد بود.

رتبه آنابولیک و همچنین آندروژنیک تستوسترون ۱۰۰ است و این یک مبنا برای سنجش سایر هورمون‌ها می‌باشد. ترنبولون دارای رتبه آنابولیک ۵۰۰ و رتبه آندروژنیک ۵۰۰ است. این یعنی، ترنبولون هم از نظر عضله‌سازی و هم از نظر عوارض جانبی، ۵ برابر قوی‌تر از تستوسترون است.

این نوشته فقط برای افزایش آگاهی مخاطبان است و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

تستوسترون چیست؟

تستوسترون یک هورمون جنسی است که به طور طبیعی در بدن مردان و زنان ترشح می‌شود. مقدار این هورمون در بدن زنان ناچیز است اما جنبه‌های مختلفی از سلامت زنان به همین مقدار کم تستوسترون وابسته است.

تستوسترون در بدن مردان به میزان بیشتری وجود دارد و اصلا یکی از دلایل بیشتر بودن توده عضلات و قدرت بدنی مردان در مقایسه با مردان همین مسأله است.

گاهی اوقات ورزشکارن با اهداف مختلفی از جمله افزایش توده عضلات، افزایش حجم عضلانی، افزایش قدرت بدنی و حتی چربی سوزی، تصمیم به مصرف هورمون تستوسترون می‌گیرند.

ترنبولون چیست؟

ترنبولون یک آندروژن و استروئید آنابولیک (AAS) از گروه ناندرولون است که هرگز به صورت قانونی به بازار عرضه نشد. استرهای مختلف ترنبولون، از جمله ترنبولون استات (با نام‌های تجاری Finajet، Finaplix و غیره) و ترنبولون هگزا هیدروبنزیل کربنات (با نام های تجاری Parabolan، Hexabolan)، برای استفاده در دامپزشکی به بازار عرضه شده‌اند.

ترنبولون استات در دامپزشکی برای افزایش رشد عضلانی و اشتها استفاده می‌شود، در حالی که ترنبولون هگزا هیدروبنزیل کربنات قبلاً به صورت بالینی در انسان استفاده می‌شد اما اکنون دیگر به بازار عرضه نمی‌شود.

اگرچه ترنبولون برای استفاده بالینی یا حتی دامپزشکی به طور قانونی تایید نشده است، اما در دنیای بدنسازی محبوبیت زیادی به دست آورده است؛ زیرا دارای خواص عضله‌سازی فوق‌العاده‌ای است.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، ترنبولون هم در فواید و هم در عوارض جانبی ۵ برابر قوی‌تر از تستوسترون عمل می‌کند.

چرا باید در کنار ترنبولون از تستوسترون استفاده کنیم؟

متاسفانه بسیار مشاهده می‌کنیم که ورزشکاران تصور می‌کنند با مصرف هر نوع هورمون استروئیدی، سطح تستوسترون در بدن آن‌ها افزایش می‌یابد. اما اصلا چنین چیزی نیست!

گاهی اوقات عکس این قضیه صادق است؛‌ یعنی با مصرف هورمون‌های استروئیدی که بر پایه تستوسترون نیستند و باعث سرکوب تولید طبیعی تستوسترون توسط بدن نیز می‌شود، سطح تستوسترون بدن کاهش می‌یابد.

ترنبولون یکی از استروئیدهایی است که تولید طبیعی تستوسترون توسط بدن را به شدت سرکوب می‌کند. در نتیجه اگر در کنار مصرف ترنبولون از یک استروئید بر پایه تستوسترون استفاده نکنید، در طول دوره دچار افت شدید تستوسترون خواهید شد و این علاوه بر عوارض جانبی متعددی که می‌تواند داشته باشد، باعث کاهش نتایج حاصل از دوره نیز می‌شود.

نکته مهم: درست است که در طول دوره می‌توانیم با مصرف یک فرم تستوسترون از عوارض جانبی و علائم مربوط به کمبود تستوسترون جلوگیری کنیم، اما این باعث می‌شود که سطح سرکوب تستوسترون توسط بدن بیشتر شود و در نتیجه به پاکسازی (PCT) بسیار کامل و اصولی نیاز است.

نحوه اجرای دوره ترنبولون و تستوسترون

و حالا می‌رسیم به موضوع اصلی که از ابتدا دنبال آن بودید! یعنی نحوه دقیق اجرای دوره ترنبولون و تستوسترون.

همین ابتدا باید بگوییم که نمی‌توان یک دوره استروئید را برای تمام ورزشکاران با هر شرایط بدنی و هر هدفی تجویز کرد. دوره باید به صورت اختصاصی و طبق شرایط ورزشکار تنظیم شود. اما با این حال، فقط برای افزایش آگاهی شما و کسب یک دید نسبی، دوره های زیر را معرفی می‌کنیم.

دوره ترنبولون استات و تستوسترون پروپیونات در بدنسازی

ترنبولون استات دارای نیمه عمر کوتاه (حدود ۳ روز) است. پس توصیه می‌شود در کنار آن از یک استر تستوسترون با نیمه عمر کوتاه و نزدیک به ترن استات استفاده کنید. چه چیزی بهتر از تستوسترون پروپیونات با نیمه عمر حدود ۴.۵ روز؟

از آن‌جایی که هر دو استروئید ترن استات و تست پروپیونات دارای نیمه عمر تقریبا کوتاه هستند، جزو استروئیدهای زوداثر محسوب می‌شوند و این سه مزیت اصلی دارد:

  1. کسب سریع نتیجه در همان هفته‌های اول
  2. طول دوره کوتاه‌تر
  3. توانایی بیشتر ورزشکار در کنترل و جلوگیری از عوارض جانبی

مورد اول و دوم کاملا واضح و مشخص است. اما احتمالا در رابطه با مورد سوم برایتان سوال پیش آمده که چرا با مصرف استروئیدهای با نیمه عمر کوتاه کنترل عوارض جانبی راحت‌تر خواهد بود؟ منظور از نیمه عمر این است که دارو تا چه مدت بعد از مصرف در بدن فعالیت دارد. مثلا ترنبولون استات تا ۳ روز بعد از مصرف در بدن فعال است و سپس اثرات آن از بین خواهند رفت. اگر ورزشکار با مصرف ترنبولون استات دچار عوارض جانبی شده باشد، کافیست ۳ روز تحمل کند تا فعالیت دارو در بدن تمام شود. اما اگر از یک استروئید با نیمه عمر بالا مثلا ترنبولون انانتات استفاده کرده باشد، باید مدت زمان به مراتب بیشتری را تحمل کند تا علائم و عوارض از بین بروند. (البته همه چیز به این سادگی‌ها هم نیست).

دوره ترنبولون استات و تستوسترون پروپیونات
دوره ترنبولون استات و تستوسترون پروپیونات

مقادیر و دوزهای ذکر شده در جدول بالا به صورت کلی بیان شده‌اند و شاید اجرای عملی آن برای شما مفید نباشد. در ضمن، این که دوز هر هفته باید به چند قسمت کوچک‌تر تقسیم شود و در چه روزهایی از هفته مصرف شود یک بحث تخصصی است. برای ارتباط با مربی اینجا کلیک کنید.

همچنین در صورت وجود بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات سلامتی مثل مشکلات کبد، کلیه و … باید اقدامات لازم انجام شود و داروهای موجود در دوره و نحوه مصرف تغییر خواهد کرد.

دوره ترنبولون انانتات و تستوسترون انانتات

گفتیم اگر در یک استک استروئیدی از ترکیبات با نیمه عمر نزدیک به هم استفاده کنید بهتر است. حالا تصور کنید ترنبولون انانتات در کنار تستوسترون انانتات مصرف شود. ترکیب فوق‌العاده‌ای خواهد بود!

هر دو استروئید ترنبولون انانتات و تستوسترون انانتات دارای نیمه عمر طولانی (حدود ۸ الی ۱۱ روز) هستند. در نتیجه طول این دوره باید کمی طولانی‌تر از دوره قبلی باشد.

دوره ترنبولون انانتات و تستوسترون
دوره ترنبولون انانتات و تستوسترون

جمع‌بندی و سخن پایانی در مورد دوره ترنبولون و تستوسترون

دوره استروئیدی ترنبولون و تستوسترون جزو دوره‌های بسیار قوی محسوب می‌شود. این یعنی هم میزان نتایج زیاده بوده و هم احتمال و شدت بروز عوارض جانبی!

اگر شما یک ورزشکار مبتدی هستید بهتر است از اجرای این دوره صرف نظر کنید. اما اگر یک ورزشکار حرفه‌ای هستید باز هم باید احتیاط لازم را داشته باشید و سایر نکات مهمی که متناسب با هدف و شرایط بدنی شما است رعایت کنید تا در کنار کسب نتیجه مطلوب، درگیر عوارض جانبی نشوید. شما می‌توانید با مربی مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *