🚀طراحی اختصاصی دوره استروئید + پاکسازی🔥

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه

فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

تستوسترون سایپیونات: نحوه مصرف در بدنسازی، فواید و عوارض جانبی


تستوسترون سایپیونات

تستوسترون سایپیونات یکی دیگر از استروئیدهای مختلف برپایه هورمون تستوسترون است. استروئید تست سایپیونات (سیپیونات نیز نامیده می‌شود) به طور گسترده و وسیع توسط بدنسازان و ورزشکاران زیادی مصرف می‌شود.

نیمه عمر تستوسترون سایپیونات حدود ۱۲-۱۰ روز است؛ پس سرعت رها شدن آن در بدن آهسته است و از این رو باید در دوره‌های طولانی مدت (مثلا ۱۴ هفته) به کار گرفته شود.

راهنمای کامل تستسترون سیپیونات
راهنمای جامع دوره تستوسترون سایپیونات

تست سایپیونات شباهت زیادی به تستوسترون انانتات دارد. تنها تفاوت آن‌ها این است که سیپیونات نیمه عمر بیشتری در مقایسه با انانتات دارد. اما در مورد نتایج و عملکرد،‌ هردو به یک اندازه محبوب هستند.

از آن‌جایی که نیمه عمر سایپیونات بیشتر است،‌ باید دوره مصرف آن در مقایسه با تست انانتات ۲ هفته طولانی‌تر باشد.

مانند همه استرهای تستوسترون، تست سایپیونات به تنهایی بسیار موثر است و همچنین می‌تواند با انواع دیگر استروئیدها در یک دوره ترکیب شود؛ زیرا سازگاری بالایی دارد.

ممکن است ۶-۴ هفته طول بکشد تا نتایج حاصل از مصرف تست سیپیونات در بدن ورزشکار قابل مشاهده باشد.

 • نیمه عمر : ۱۲-۱۰ روز

این نوشته تنها در جهت افزایش آگاهی و دانش ورزشکاران عزیز است و مصرف هیچ‌نوع دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

تستوسترون سایپیونات چیست؟

این استروئید تستوسترون، مانند تمام اشکال استری تستوسترون، می‌تواند به تنهایی و یا در کنار سایر استروئیدها استفاده شود.

در کل، تستوسترون (انواع فرم‌های آن مثل انانتات، سوستانون و … ) به خوبی با سایر استروئیدها استک می‌شوند و اثربخشی دوره‌های افزایش حجم و کات را افزایش می‌دهند.

ساختار مولکول تستوسترون سیپیونات
ساختار تستوسترون سایپیونات

تستسوترون سیپیونات می‌تواند به عنوان یک ترکیب استروئیدی حمایتگر استفاده شود. به این معنی که وقتی از استروئیدهایی که باعث سرکوب تولید تستوسترون می‌شوند استفاده می‌کنید، می‌توانید برای جبران کمبود تستوسترون، از تست سایپیونات استفاده کنید تا سطح تستوسترون بدن در حالت نرمال حفظ شود.

با توجه به نیمه عمر طولانی تستوسترون سایپیونات، معمولا فقط یک بار در هفته تزریق می‌شود. افرادی که از دوزهای بالاتر استفاده می‌کنند، می‌توانند دو بار در هفته تزریق کنند.

برخلاف بسیاری از استروئیدها (مثل دیانابول)، تست سایپیونات برای کبد هیچ خطری ندارد. (منبع ۱)

فواید تستوسترون سایپیونات

تستوسترون سیپیونات نیز فواید و اثرات تقریبا مشابهی با سایر استرهای تستوسترون دارد.

استر متصل به آن به سادگی زمان رها شدن هورمون را در بدن کنترل می‌کند و در این مورد منجر به انتشار کندتر می‌شود. این برای ورزشکارانی که می‌خواهند طول دوره طولانی‌تری داشته باشند مناسب است.

برخی از مزایا و فوایدی که با مصرف تست سایپیونات (با دوز مناسب برای اهداف بدنسازی) تجربه خواهید کرد عبارتند از:

 • سنتز پروتئین، احتباس نیتروژن و ترشح هورمون IGF-1 را تقویت می‌کند. بدن را در حالت آنابولیکی (عضله سازی) نگه می‌دارد تا رشد عضلانی، کاهش چربی و ترمیم عضلات را افزایش دهد.
 • رشد ماهیچه‌های بدون چربی و چربی سوزی را تقویت می‌کند. از این رو برای دوره افزایش حجم مناسب است.
 • تستوسترون سایپیونات برای دوره‌های استروئیدی چربی سوزی و کات نیز بسیار مناسب است. زیرا به حفظ توده عضلانی در حین سوزاندن چربی‌ها کمک می‌کند و در عین حال سطوح کافی قدرت را نیز حفظ می‌کند.
 • عملکرد ورزشی و عضلانی را با افزایش استقامت و توانایی تمرین طولانی‌تر و سخت‌تر بدون خستگی بهبود می‌بخشد. از این رو، سریع‌تر پیشرفت خواهید کرد.
 • با افزایش تعداد گلبول‌های قرمز، ریکاوری بهبود می‌یابد. همچنین مقادیر بیشتری از اکسیژن و مواد مغذی به عضلات می‌رسد.

دستیابی به همه این فوایدی که گفته شد با تستوسترون سایپیونات امکان‌پذیر است. اما برنامه مصرف تست سایپیونات، برنامه تمرین و رژیم غذایی تاثیر بسیار زیادی در نحوه تاثیر استروئید روی بدن شما و نتایجی که کسب می‌کنید دارد.

نتایجی که شما از مصرف تستوسترون سایپیونات کسب می‌کنید با سایر افراد متفاوت خواهد بود. (منبع ۲)

دوز مصرف تستوسترون سیپیونات

بهترین دوز مصرف تستوسترون سایپیونات

در ادامه دوز مناسب مصرف هورمون استروئیدی تستسترون سایپیونات را برای سطوح مختلف ورزشکاران تنها با هدف افزایش دانش و آگاهی شما می‌گوییم.

دوز مصرف برای ورزشکاران مبتدی، نیمه حرفه ای و حرفه ای

فرقی ندارد که هدف شما افزایش حجم عضلات یا چربی سوزی باشد. تستوسترون سایپیونات می‌تواند به شما کمک کند تا به هدفتان برسید.

تست سیپیونات جزو استروئیدهای کم خطر است که اگر طبق برنامه و با دوز درست مصرف شود، بدون ایجاد عوارض جانبی باعث کسب نتایج عالی خواهد شد.

این یک استروئید همه‌کاره است که مصرف تنها ۲۵۰ میلی‌گرم از آن در هفته می‌تواند برای بدنسازان مبتدی بسیار تاثیرگذار باشد.

درست است که برخی بدنسازان حرفه‌ای که سابقه بسیار طولانی مصرف استروئید دارند، گاهی اوقات تستوسترون سایپیونات را با دوز ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هفته استفاده می‌کنند، اما مصرف ۷۰۰-۵۰۰ میلی‌گرم از آن در هفته، برای هر ورزشکاری در هر سطحی که باشد موثر خواهد بود.

شاید ورزشکار وسوسه شود برای کسب نتایج بیشتر، دوز مصرفی را از ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هفته نیز بیشتر کند. این کار عوارض جانبی استروژنیک و آندروژنیک را به همراه دارد و اصلا توصیه نمی‌شود. (منبع ۳)

بهترین دوز تستوسترون سایپیونات برای زنان

با توجه به عوارض جانبی آندروژنی تست سایپیونات، زنان ورزشکار بسیار کمی تمایل دارند که این استروئید را استفاده کنند. از آن‌جایی که مصرف این هورمون به هیچ وجه برای زنان مناسب نیست، ما نیز هیچ دوزی برای مصرف توسط زنان نمی‌گوییم.

دوره تستوسترون سایپیونات

دوره استروئید سایپیونات

دوره تستوسترون سایپیونات را می‌توان برای افزایش حجم و یا چربی سوزی و کات طراحی کرد. این یک استروئید همه کاره است و با هر استروئید دیگری به خوبی ترکیب می‌شود.

دوره مبتدی تستوسترون سایپیونات

یک دوره ۱۲ هفته‌ای با دوز ۵۰۰-۳۰۰ میلی‌گرم در هفته و بدون هیچ استروئید دیگر، برای بدنسازان مبتدی، کم خطر و البته موثر خواهد بود.

با این دوره، شاهد افزایش توده عضلانی باکیفیت و چشمگیر با حداقل عوارض جانبی خواهید بود.

تستوسترون به عنوان کم خطرترین استروئید برای بدنسازان مبتدی در نظر گرفته می‌شود. ورزشکار باید با مصرف تستوسترون، سطح مقاومت و نحوه پاسخ بدنش به استروئید را ارزیابی کند و سپس در دوره‌های بعدی و با احتیاط سایر استروئیدها را به دوره اضافه کند تا نتایج بهتری حاصل شود.

دوره نیمه حرفه ای تست سیپیونات

اگر شما در سطح نیمه حرفه ای هستید، احتمالا می‌خواهید تستوسترون سایپیونات را با سایر استروئیدها در یک دوره استک کنید. مانند دکا دورابولین و دیانابول.

یک دوره معمولی و نیمه حرفه‌ای شامل تستوسترون سایپیونات، دکا دورابولین و دیانابول و به مدت ۱۲ هفته است. نحوه دقیق مصرف این ترکیبات را در ادامه می‌گوییم.

دوره نیمه حرفه‌ای استروئید سایپیونات:

 • هفته ۴-۱
  • تستوسترون سایپیونات: ۵۰۰ میلی‌گرم/هفته
  • دکا دورابولین: ۴۰۰ میلی‌گرم/هفته
  • دیانابول: ۲۵ میلی‌گرم/روز
 • هفته ۱۲-۵
  • تستوسترون سایپیونات: ۵۰۰ میلی‌گرم/هفته
  • دکا دورابولین: ۴۰۰ میلی‌گرم/هفته

مزایای اصلی این دوره برای ورزشکاران نیمه حرفه ای، به دست آوردن حجم عضلانی و قدرت قابل توجه است.

دوره حرفه ای تستوسترون سیپیونات

بدنسازان حرفه‌ای معمولا سایر ترکیبات استروئیدی قدرتمند مثل ترنبولون را به عنوان ترکیب اصلی دوره استروئیدی در نظر می‌گیرند و به تستوسترون سیپیونات به عنوان یک ترکیب حمایتگر سطح تست بدن نگاه می‌کنند.

یک دوره حرفه‌ای و پیشرفته ۱۲ هفته‌ای شامل ۳۰۰-۲۰۰ میلی‌گرم تستوسترون سایپیونات در هفته و ۶۰۰ میلی‌گرم ترنبولون انانتات در هفته است.

احتباس آب در این دوره بسیار کم یا صفر است زیرا تستوسترون با دوز مناسب و کافی مصرف می‌شود تا آروماتیزه نشود. همچنین ترنبولون به طور کلی آروماتیزه نمی‌شود. پس این دوره علاوه بر نتایج بسیار عالی، با حداقل عوارض جانبی استروژنیک همراه است.

دوره ۱۲ هفته‌ای – دیانابول، ترنبولون و تستوسترون سایپیونات

این دوره تنها برای بدنسازان حرفه‌ای که سابقه طولانی مصرف انواع استروئید را دارند مناسب است و به هیچ وجه نباید توسط ورزشکاران مبتدی اجرا شود.

 • هفته ۶-۱
  • دیانابول: ۴۰ میلی‌گرم/روز (به دوزهای کوچک‌تر در طول روز تقسیم کنید)
  • تستوسترون سایپیونات: ۵۰۰ میلی‌گرم/هفته (۲۵۰ دوشنبه و ۲۵۰ پنج‌شنبه)
  • آریمیدکس : ۰.۵ میلی‌گرم/روز
 • هفته ۱۲-۷
  • ترنبولون انانتات: ۱۰۰ میلی‌گرم/یک روز در میان
  • تستوسترون سایپیونات: ۵۰۰ میلی‌گرم/هفته (۲۵۰ دوشنبه و ۲۵۰ پنج‌شنبه)
  • آریمیدکس : ۰.۵ میلی‌گرم/روز
 • هفته ۱۷-۱۵ (پاکسازی)
  • ۱۰ روز اول : ۱۰۰ میلی‌گرم کلومیفن در روز
  • ۱۰ روز دوم : ۵۰ میلی‌گرم کلومیفن در روز

عوارض جانبی تستوسترون سایپیونات

عوارض جانبی تست سایپیونات

مانند سایر فرم‌های تستوسترون، عوارض جانبی تستوسترون سایپیونات تا حد زیادی به دوز مصرفی شما بستگی دارد. هرچه دوز مصرف تست سایپیونات بیشتر باشد،‌ احتمال بروز عوارض جانبی نیز بیشتر می‌شود.

البته اکثر مردان استروئید سایپیونات را به خوبی تحمل می‌کنند؛ زیرا بدنشان به طور طبیعی هورمون تستوسترون را تولید می‌کند. مانند سایر فرم‌های تستوسترون، تست سیپیونات آروماتیزه می‌شود؛ یعنی ممکن است به استروژن تبدیل شود. بنابراین، با مصرف سایپیونات ممکن است عوارضی مثل ژنیکوماستی و احتباس آب رخ دهد. داروهای ضداستروژن و مهار‌کننده آروماتاز مثل تاموکسیفن یا کلومیفن می‌توانند به کنترل عوارض جانبی کمک کنند.

تستوسترون سایپیونات یک هورمون آندروژن است، بنابراین احتمال بروز عوارض جانبی آندروژنیک وجود دارد. از جمله عوارض جانبی آندروژنیک ناشی از مصرف تستوسترون سیپیونات:

 • افزایش تولید چربی پوست که باعث آکنه می‌شود.
 • طاسی سر
 • رشد موهای زائد

تست سایپیونات به دلیل اثرات آندروژنی قوی، به هیچ وجه به زنان توصیه نمی‌شود. (منبع ۴)

سوالات رایج در مورد تستوسترون سیپیونات

تستوسترون سایپیونات چه کار می‌کند؟

تستوسترون سایپیونات اغلب برای افزایش حجم و همچنین برای افزایش قدرت استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای کات عضلات استفاده کرد.
زمانی که از استروئیدهای سرکوب‌کننده تستوسترون طبیعی استفاده می‌کنید، مصرف تست سایپیونات در دوزهای پایین‌تر به عنوان جایگزین تستوسترون طبیعی عمل می‌کند.
مصرف دوزهای بیشتر (تا حد معقول) در بدنسازی باعث افزایش تولید گلبول‌های قرمز خون، افزایش قدرت و استقامت، بهبود ریکاوری، بهبود متابولیسم، افزایش IGF-1 و احتباس بیشتر نیتروژن می‌شود.

عوارض جانبی استروئید سایپیونات چیست؟

دوزهای بالاتر باعث بروز برخی از عوارض جانبی تستوسترون سایپیونات می‌شود. این‌ها شامل اثرات ناشی از افزایش سطح استروژن (به ویژه احتباس آب و ژنیکوماستی) است. احتباس بیش از حد آب می‌تواند منجر به افزایش فشار خون شود.
آکنه و ریزش مو از دیگر عوارض جانبی احتمالی ناشی از تبدیل تستوسترون به DHT هستند. تستوسترون سپیونات همچنین عملکرد طبیعی تستوسترون بدن را سرکوب می‌کند و به همین دلیل بعد از دوره به یک پاکسازی (PCT) مناسب نیاز دارید.

آیا تستوسترون سایپیونات به ساخت عضله کمک می‌کند؟

بله! دلیل اصلی استفاده بدنسازان از این استروئید، به دست آوردن عضلات بزرگ در زمان کوتاه است. می‌توانید با استفادده از این استروئید آنابولیک، توده عضلانی بدون چربی بدن را افزایش دهید. اما باید بتوانید عوارض جانبی مثل احتباس آب را با استفاده از یک مهارکننده آروماتاز کنترل کنید تا نتایج به دست آمده با کیفیت باشند.
افزایش قدرتی که در این دوره به دست می‌آورید به شما کمک می‌کند تا سخت‌تر و کارآمدتر تمرین کنید و این نیز باعث عضله‌سازی بیشتر می‌شود.

هرچند وقت یکبار باید تستوسترون سایپیونات را تزریق کنیم؟

این استروئید نیمه عمر طولانی دارد، بنابراین می‌توانید کل دوز یک هفته را فقط با یک تزریق مصرف کنید. اما در دوزهای بالاتر باید دو بار در هفته تزریق کنید، تا سطح تستوسترون در بدنتان بالا بماند.
همچنین تقسیم دوز یک هفته به دو دوز کوچک‌تر، کنترل عوارض جانبی را آسان‌تر می‌کند؛ مخصوصا زمانی که از دوز‌های بالاتر استفاده می‌کنید.

آیا تستوسترون سیپیونات باعث افزایش وزن می‌شود؟

شما می‌توانید از تستوسترون سیپیونات برای افزایش حجم عضلات استفاده کنید، بنابراین عضله به دست خواهید آورد.
اگر احتباس آب را با داروهای مهارکننده استروژن کنترل نکنید، در اثر احتباس آب افزایش وزن اتفاق خواهد افتاد.

بدنسازان باید چقدر تستوسترون سایپیونات مصرف کنند؟

دوز مصرف سایپیونات با توجه به اهداف و شرایط بدنی ورزشکار متفاوت خواهد بود. اکثر بدنسازان حدودا ۵۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف می‌کنند. برخی دیگر ترجیح می‌دهند دوزهای کمتر مثل ۳۰۰-۲۰۰ میلی‌گرم در هفته مصرف کنند. اما بدنسازان بسیار حرفه‌ای که سابقه طولانی مدت مصرف استروئید دارند ممکن است حتی تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هفته نیز پیش بروند.

چه مدت طول می‌کشد تا اثرات مصرف تستوسترون سیپیونات مشخص شود؟

چون استروئید سایپیونات دارای استر طولانی است، دیر جذب بوده و طبیعتا زمان نسبتا بیشتری برای مشخص شدن اثرات آن نیاز است.
تقریبا ۵-۴ هفته زمان لازم است تا اثرات مصرف تستوسترون سایپیونات مشخص شود.
گاهی اوقات ممکن است تا ۶ هفته طول بکشد تا نتایج مصرف تست سیپیونات مشخص شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *