فیتنسیا

دریافت برنامه استروئید + پاکسازی مخصوص خودت

مشاوره و دریافت برنامه >

٪۲۵ تخفیف ویژه عید نوروز

براساس تحقیقات علمی معتبر

آبسه در محل تزریق استروئید – دلیل و روش درمان


آبسه تزریق استروئید

آبسه در واقع مقداری عفونت و چرک است که در بافت‌های بدن به عنوان پاسخ دفاعی به عفونت یا التهاب تشکیل می‌شود. معمولا به صورت توده‌ای متورم، دردناک و قرمز روی پوست یا در ساختارهای عمیق‌تر بدن ظاهر می‌شود. اما گاهی اوقات در محل تزریق استروئید آبسه ایجاد می‌شود.

در این نوشته از وب‌سایت فیتنسیا بررسی می‌کنیم که آبسه ناشی از تزریق استروئید چیست و چطور باید جلوگیری و درمان شود.

آبسه‌ها می‌توانند ناشی از عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی و همچنین از مواد خارجی یا بافت‌های آسیب دیده باشند. آنها می‌توانند در مکان‌های مختلفی مانند پوست، اندام‌های داخلی، ماهیچه‌ها و حتی در داخل دهان ایجاد شوند. سیستم ایمنی بدن یک آبسه به عنوان وسیله‌ای برای جداسازی عفونت و جلوگیری از گسترش آن به بافت‌های اطراف ایجاد می‌کند.

آبسه چیست؟

آبسه در محل تزریق استروئید

آبسه در محل تزریق استروئیدهایی مثل تستوسترون در واقع مجموعه‌ای از چرک است که در پاسخ به عفونت یا التهاب در بافت‌های بدن ایجاد می‌شود. این یک واکنش محافظتی توسط بدن برای جداسازی و مهار عفونت است و از گسترش آن به بافت‌های اطراف جلوگیری می‌کند. در واقع آبسه مثل یک لایه محافظ در اطراف عفونت عمل می‌کند تا از انتشار عفونت جلوگیری شود.

آبسه‌ها می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن مانند پوست، اندام های داخلی، ماهیچه ها و حتی داخل دهان ایجاد شوند.

چرک داخل آبسه مایع غلیظ و مایل به زردی است که از گلبول‌های سفید مرده، بقایای بافتی و باکتری‌ها تشکیل شده است. این یک توده متورم، دردناک و اغلب قرمز ایجاد می‌کند که می‌تواند به لمس حساس باشد.

آبسه‌ها می‌توانند از نظر اندازه و شدت متفاوت باشند و ظاهر آنها می‌تواند بر اساس محل و علت زمینه‌ای آنها متفاوت باشد.

آبسه‌ها می‌توانند ناشی از عفونت‌های باکتریایی، ویروسی یا قارچی باشند یا ممکن است به دلیل مواد خارجی مثل تزریق استروئیدهای آنابولیک ایجاد شوند.

درمان آبسه معمولاً شامل تخلیه چرک و تجویز آنتی بیوتیک های مناسب یا سایر داروها برای کنترل عفونت است. در برخی موارد ممکن است برای برداشتن کامل آبسه، جراحی لازم باشد.

مراقبت فوری پزشکی برای آبسه ضروری است. زیرا آبسه درمان نشده می‌تواند منجر به عوارض بیشتر، از جمله گسترش احتمالی عفونت به سایر قسمت‌های بدن شود. با تشخیص به موقع و درمان مناسب، اکثر آبسه‌ها را می‌توان به طور موثر مدیریت و درمان کرد، که باعث بهبودی و جلوگیری از مشکلات بیشتر می‌شود.

آبسه در محل تزریق استروئید چیست؟

ممکن است در محل تزریق استروئید، آبسه ایجاد شود. آبسه تزریقی که به عنوان آبسه محل تزریق یا آبسه استریل نیز شناخته می‌شود، مجموعه‌ای از چرک است که در محل تزریق یک دارو یا واکسن ایجاد می‌شود. این در نتیجه یک پاسخ التهابی به ماده تزریق شده رخ می‌دهد. آبسه ناشی از تزریق استروئید خیلی رایج نیست. اما می‌تواند در برخی افراد به عنوان واکنش به برخی داروها ایجاد شود.

رایج‌ترین نوع تزریق که ممکن است منجر به آبسه تزریقی شود، تزریق عضلانی است که در آن دارو در عمق بافت عضلانی تزریق می‌شود. استروئیدها دقیقا به همین شکل تزریق می‌شوند؛ در نتیجه ریسک آبسه در تزریق استروئیدها از سایر داروها بیشتر است.

دلایل بروز آبسه تزریقی

معمولا نمی‌توانیم علت دقیق آبسه‌های تزریقی را مشخص کنیم. اما عوامل متعددی می‌توانند در شکل‌گیری آنها نقش داشته باشند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تحریک شیمیایی: برخی از داروها یا اجزای واکسن ممکن است بافت‌های محل تزریق را تحریک کرده و باعث ایجاد پاسخ التهابی شود که منجر به تشکیل آبسه می‌شود.
  • تزریق نادرست و غیر اصولی: اگر تزریق به درستی انجام نشود، می تواند به بافت های اطراف آسیب برساند و منجر به التهاب و تشکیل آبسه شود.
  • واکنش آلرژیک: در برخی موارد، افراد ممکن است واکنش آلرژیک به ماده تزریق شده داشته باشند که منجر به التهاب موضعی و تشکیل آبسه می شود.
  • عفونت: تمایز آبسه های تزریقی از آبسه های عفونی ناشی از عفونت های باکتریایی یا بیماری زا دیگر مهم است، زیرا رویکردهای درمانی برای این شرایط متفاوت است. اگر نگرانی در مورد محل تزریق وجود دارد، یا اگر آبسه با علائم عفونت، مانند تب یا قرمزی گسترش یافته همراه باشد، ضروری است که به دنبال ارزیابی پزشکی و درمان مناسب باشید.

ظاهر آبسه در محل تزریق استروئید چگونه است؟

آبسه در محل تزریق استروئید آنابولیک معمولا به صورت توده‌های متورم، قرمز و حساس در محل تزریق ظاهر می‌شود. ممکن است هنگام لمس احساس گرما کنید و باعث ناراحتی یا درد شود. برخلاف آبسه‌های عفونی، آبسه‌های تزریقی حاوی باکتری یا پاتوژن‌های چرکی نبوده و مسری نیستند؛ یعنی منتقل نمی‌شود.

درمان آبسه‌های تزریقی معمولاً شامل مراقبت‌های حمایتی است. مانند استفاده از کمپرس گرم در ناحیه آسیب‌دیده برای کمک به کاهش التهاب و افزایش تخلیه.

در بیشتر موارد، آبسه با گذشت زمان خود به خود برطرف می شود. با این حال، اگر آبسه بزرگ، مداوم، یا همراه با درد قابل توجه باشد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

علائم آبسه در محل تزریق چیست؟

این علائم پس از تزریق ایجاد می شود:

  1. تورم دردناکی که نسبت به لمس حساس است.
  2. اگر آبسه بزرگ باشد یا به بافت‌های عمیق‌تر گسترش یابد، ممکن است باعث تب شود.

در صورت وجود علائم ذکر شده، به پزشک مراجعه کنید. پزشک آبسه را بررسی می‌کند و در مورد اقدامات بعدی تصمیم می‌گیرد.

نحوه درمان آبسه در محل تزریق استروئید چگونه است؟

اگر آبسه کوچک باشد، پزشک ممکن است به سادگی آنتی بیوتیک‌هایی را تجویز کند که از درمان کامل اطمینان حاصل کند.

اگر آبسه بزرگ باشد برش و درناژ (خشک کردن و تخلیه عفونت) انجام می‌شود. در صورت نیاز پس از بیهوشی، پزشک آبسه را باز کرده و چرک را تخلیه می‌کند. این روش با بانداژ ناحیه جراحی و تجویز آنتی بیوتیک ادامه پیدا می‌کند.

گاهی اوقات استفاده از ژل پیروکسیکام در ناحیه‌ای که دچار آبسه شده است باعث تسریع بهبودی می‌شود.

جلوگیری از آبسه تزریقی

اولین گام برای جلوگیری از بروز آبسه تزریقی، تزریق اصولی و ایمن استروئید است.

هنگام تزریق باید از روش‌های استریل پیروی کنيد تا خطر آبسه و سایر مشکلات را به حداقل برسانید.

آبسه‌های تزریقی معمولا به دلیل ورود ارگانیسم‌های عفونی در حین نفوذ سوزن به پوست ایجاد می‌شوند. هنگام تزریق هورمون‌های استروئیدی نکات زیر را رعایت کنید:

  • اطمینان حاصل کنید که ناحیه تزریق به خوبی با پد الکل، ضد عفونی شده باشد.
  • مطمئن شوید که از سرنگ و سوزن جدید و استریل برای تزریق استفاده می‌کنید.
  • قبل از وارد کردن دارو به عضله، آسپیره کنید.

علاوه بر نکات بالا، لازم است بدانید که برخی از هورمون‌های استروئیدی به دلیل نوع استر، نسبت به سایر استروئیدها، بیشتر باعث آبسه در محل تزریق می‌شوند. اگر شما خیلی مستعد آبسه هستید شاید بهتر باشد از مصرف این استروئیدها خودداری کنید.

برخی از استروئیدهای بدنسازی که احتمال آبسه در اثر مصرف آن‌ها بیشتر است، عبارتند از:

جمع بندی و نتیجه گیری

اگر فردی علائم آبسه تزریقی در اثر مصرف استروئید را تجربه کند، باید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مانند پرستار، پزشک یا ارائه دهنده خدمات پزشکی مشورت کند. این متخصصان می‌توانند وضعیت آبسه را ارزیابی کنند، توصیه‌های درمانی مناسب را ارائه دهند و اطمینان حاصل کنند که این وضعیت نشان‌دهنده یک آبسه عفونی یا سایر مسائل پزشکی زمینه‌ای نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *