فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

رسیدن به تناسب اندام، با رعایت این ۱۱ نکته


۱۱ نکته برای رسیدن به تناسب اندام

این روزها، داشتن تناسب اندام برای اکثر افراد به یک امر مهم و ضروری تبدیل شده است. البته برای اثبات اهمیت تناسب اندام، دلایل بسیار زیادی وجود دارد. داشتن اندام مناسب و ایده‌آل، در جنبه‌های مختلف زندگی شما نقش مفیدی ایفا خواهد کرد. بهبود سطح سلامت بدن، شاد ماندن، داشتن سبک زندگی سالم و فعال و حتی بالا بردن سطح اعتماد به نفس، از جمله مواردی است که با داشتن یک اندام خوب به دست خواهید آورد. البته فراموش نکنید که مسیر رسیدن به تناسب اندام را نباید به هر قیمتی و با هر روش نادرستی طی نمود.

در ادامه این پست از فیتنسیا، چند نکته کلیدی که در ابتدای مسیر دسیابی به تناسب اندام، باید رعایت کنید به شما گفته خواهد شد.

۱. با پزشک مشورت کنید

قبل از شروع هرگونه رژیم تناسب اندام، بسیار مهم است که بدانید عملکرد درونی بدنتان به چه صورت می‌باشد. و در صورت وجود هرگونه مشکل در عملکرد طبیعی بدن، اقدامات مناسب را در مسیر رسیدن به تناسب اندام لحاظ کنید. به پزشک مراجعه کنید و یک چک‌آپ از او بخواهید. به احتمال زیاد، پزشک آزمایش خون برای شما تجویز خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز برای شروع یک رژیم اساسی دستیابی به تناسب اندام مناسب است. از این مورد به هیچ وجه چشم پوشی نکنید.

 ۲. روی یک مربی خوب سرمایه‌گذاری کنید

یک مربی خوب و با تجربه، می‌تواند به شما کند سریع‌تر و به روش ایمن‌تری به اهداف تناسب اندامتان برسید. وقتی می‌خواهید مربی ورزشی انتخاب کنید و مدتی تحت نظر وی به تمرین بپردازید، دو نکته اساسی را مد نظر قرار دهید.

  • مربی باید دارای مدرک مربیگری از موسسه معتبر باشد.
  • حداقل چندسال تجربه و سابقه مربیگری موفق را داشته باشد.

۳. به باشگاه بدنسازی بپیوندید

پیوستن به باشگاه بدنسازی، احتمال موفقیت شما را افزایش می‌دهد. این کار مزایای زیاد برای شما خواهد داشت. از دسترسی به تجهیزات و لوازم ورزشی متنوع تا افزایش سطح اعتماد به نفس و انگیزه شما در مسیر رسیدن به تناسب اندام از مزایای شرکت در باشگاه‌های بدنسازی است. باید با افرادی که با آن‌ها اهداف مشترک دارید، معاشرت کنید، دوست شوید و در کل بخشی از جامعه فیتنس و تناسب اندام شوید. با این کار، احتمال رسیدن به اهداف تناسب اندام بیشتر می‌شود؛ زیرا در کنار یک گروه که همگی هدف مشترک دارند به تمرین می‌پردازید و این عامل افزایش انگیزه و نشاط شما می‌شود.

۴. اهداف واقع‌بینانه تعیین کنید

وقتی در ابتدای مسیر بدنسازی و فیتنس هستید، ممکن است به راحتی تحت تأثیر دیگران قرار بگیرید. اگرچه توجه به سایر ورزشکاران موفق برای افزایش انگیزه بسیار خوب است، اما این عامل نباید باعث شود که شما اهداف غیر ممکن برای خودتان تعیین کنید و انتظارات نامعقولی از خودتان داشته باشید.

تعیین هدف و شکست در دستیابی به آن، به ویژه اگر تمام تلاش خودتان را کرده باشید، می‌تواند بسیار ناامیدکننده باشد. اطمینان حاصل کنید که اهداف شما قابل دستیابی هستند، نه این که برای رسیدن به اهداف بیش از حد بزرگ خود را تحت فشار قرار دهید.

۵. از حمایت افرادی که دوستشان دارید استفاده کنید

در مسیر رسیدن به تناسب اندام، پشتیبانی و حمایت یکی از قدرتمندترین ابزارهاست. داشتن حمایت از سوی خانواده و یا دوستان، می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. این افراد با تشویق و حمایت شما، به شما کمک خواهند کرد تا اوقات سخت را پشت سر بگذارید.

۶. مکمل‌ها بد نیستند

همه مکمل‌ها به خصوص ویتامین‌ها و مواد معدنی برای شما بد نیستند! در شرایط سخت و به ویژه در رژیم غذایی کم کالری، به کمک این مکمل‌ها، تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین کنید تا از بروز بیماری و ضعف بدنی جلوگیری به عمل آید. قبل از مصرف مکمل‌ها، با پزشک مشورت کنید. همیشه به یاد داشته باشید که مکمل‌ها، همانطور که از نامشان پیداست، برای کامل کردن رژیم غذایی روزانه شما هستند. پس به هیچ عنوان نمی‌توان مکمل را جایگزین غذا کرد.

۷. بیش از حد روی ترازو و اعداد حساس نباشد

این مورد بیشتر مربوط به افرادی است که سعی در کاهش وزن دارند. هدف شما باید از بین بردن چربی اضافه بدن باشد و نه فقط وزن. روی کم کردن ابعاد و سانتی‌متر تمرکز کنید، نه وزن و کیلوگرم!

به سطح قدرت و استقامت بدنتان توجه کنید. ببینید که آیا می‌توانید سریع‌تر از قبل بدوید؟ یا وزنه‌های سنگین‌تری را جا به جا کنید؟ فراموش نکنید که حتی اگر هدف شما کاهش وزن باشد، نباید پس از رسیدن به این هدف، ضعیف‌تر از قبل شده باشید. بلکه برعکس، باید استقامت و توان عمومی بدن شما بهبود یافته باشد.

گاهی اوقات ممکن است ابعاد و سایز بدن شما کاهش یابد اما این تغییر روی ترازو مشخص نباشد و وزن شما ثابت مانده باشد. بنابراین اجازه ندهید که ترازو و اعداد کیلوگرم، بر زندگی و افکار شما غالب شوند!

۸. با آغوش باز به استقبال تمرین با وزنه بروید

این مورد بیشتر مربوط به بانوان است. لطفاً توجه داشته باشید که تنها وزنه برداری باعث افزایش حجم بدن شما نمی‌شود. بلکه به شما کمک می‌کند تا بدن مطلوبی که همیشه رویای آن را در سر داشته‌اید، به دست آورید. بنابراین وزنه‌ها را در آغوش بگیرید و کمی با آهن‌ و فولاد دست و پنجه نرم کنید!

۹. استرس را مدیریت کنید

شاید این مسأله خیلی کم مطرح شده باشد و حتی تا به حال به گوشتان نخورده باشد. اما بسیار مهم است! استرس می‌تواند بر اهداف تناسب اندام شما تأثیر منفی و مخرب بگذارد. یاد بگیرید که از زندگیتان لذت ببرید و برخی فعالیت‌های منظم و ساختار یافته (از پیش برنامه ریزی شده) را در برنامه روزانه خودتان قرار دهید تا همواره یک هدف مشخص برای خودتان داشته باشید.

خواب ابزاری بسیار قدرتمند در کنترل استرس است. اطمینان حاصل کنید که هرشب، خواب کافی و البته در ساعت مناسب دارید.

۱۰. یک رابطه سالم و دوستانه با انواع غذاها داشته باشید

غذای خوب یا غذای بد وجود ندارد. هر غذایی باید جایگاه مناسب خودش را در رژیم غذایی شما برای رسیدن به تناسب اندام داشته باشد. شما فقط باید زمان و مقدار مناسب مصرف هر غذا را بدانید. اگر به دنبال کاهش مقداری از چربی‌های اضافه بدنتان هستید، باید مراقب غذاهای شیرین و یا ریزه‌خواری‌های در طول روز باشید. البته شما هنوز هم می‌توانید از کیک و شیرینی‌های مورد علاقه خود میل کنید، اما باید زمان و مقدار مصرف این مواد غذایی را با دقت مدیریت کنید.

اگر در طول هفته، به رژیم غذایی مطلوبتان پایبند بوده‌اید، می‌توانید در آخر هفته همراه خانواده به بیرون بروید و از یک وعده غذایی لذیذ و خوشمزه لذت ببرید. خوب است که در این وعده‌ها نیز حد و مرزها را بدانید و زیاده‌روی نکنید.

۱۱. خیلی سخت نگیرید، از همه چیز لذت ببرید

شاید فکر کنید این مورد فقط یه شعار یا توصیه کم‌اهمیت است. اما اصلاً اینطور نیست. از زندگی خود و به ویژه مسیر رسیدن به تناسب اندام، نهایت لذت را ببرید. این یک توصیه خیلی ساده به نظر می‌رسد. اما لذت بردن از این مسیر، بسیار مهم است؛ زیرا این کاریست که باید در تمام طول عمر خود آن را انجام دهید!

بیاموزید که از مراحل و کارهای مربوط به رسیدن به تناسب اندام لذت ببرید و هدف آن را بخشی از سبک زندگی روزمره قرار دهید، نه یک کار یکبار مصرف!

بسیار خب، حالا شما مهم‌ترین نکات برای دستیابی به تناسب اندام را می‌دانید. با انگیزه و قدرت ادامه دهید و هرگز تسلیم نشوید!

فیتنسیا بهترین‌ها را برای شما ورزشکاران آرزو می‌کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *