فیتنسیا
براساس تحقیقات علمی معتبر

قرص کابرگولین در بدنسازی – نحوه مصرف داستینکس برای کنترل عوارض جانبی استروئید


کابرگولین در بدنسازی

کابرگولین در دنیای بدنسازی به عنوان یک داروی محبوب برای کاهش برخی از عوارض جانبی استروئیدهای آنابولیک شناخته می‌شود. به همین دلیل است که کابرگولین (یا همان داستینکس) در برخی از دوره‌های استروئید و یا پاکسازی بعد از دوره قرار داده می‌شود.

این دارو معمولا با نام تجاری داستینکس فروخته می‌شود. اما می‌توان آن را با عنوان‌های متعدد دیگری مثل Caber یا Cabaser نیز پیدا کرد.

این دارو به طور تصادفی در دهه ۱۹۸۰ میلادی، زمانی که دانشمندان در حال آزمایش آلکالوئیدهای ارگوت بودند، کشف شد. بنابراین، این یک داروی مشتق شده از ارگوت (نوعی قارچ) است.

این نوشته تنها جهت افزایش آگاهی ورزشکاران است و مصرف هیچ دارویی را تبلیغ نمی‌کند.

این داروی قرصی که به عنوان آکونیست دوپامین شناخته می‌شود، می‌تواند سطح پرولاکتین را کاهش دهد. در پزشکی، کابرگولین برای کنترل بیماری هایپرپرولاکتینمی (ترشح بسیار زیاد پرولاکتین توسط غده هیپوفیز) تجویز می‌شود. بنابراین، وقتی سطح بالای پرولاکتین مشکلی اصلی باشد، داستینکس می‌تواند کمک کند.

قرص کابرگولین
کابرگولین (داستینکس) یک داروی ضد پرولاکتین است.

با توجه به توضیحاتی که در مورد این داروی ضد پرولاکتین گفته شد، مشخص می‌شود که کابرگولین می‌تواند به بدنسازانی که دوره‌های استروئیدی خاص اجرا می‌کنند، کمک زیادی کند.

برخی از استروئیدها مثل ترنبولون و دکا دورابولین، سبب افزایش سطح پرولاکتین می‌شوند؛ بنابراین، شاید لازم باشد برای پیشگیری از عوارض جانبی، در کنار این استروئیدها، داروی کابرگولین را نیز مصرف کنید.

داستینکس در پزشکی چه کاربردی دارد

همانطور که پیش‌تر گفتیم، کابرگولین در شرایطی که سطح هورمون پرولاکتین بالا باشد، برای کاهش آن به کار می‌رود. بنابراین، برای بیمارانی که از تومور یا سرطان مرتبط با پرولاکتین رنج می‌برند تجویز می‌شود. همچنین ممکن است برای بیماری‌هایی مثل هایپرپرولاکتینمی، پارکینسون و کوشینگ نیز موثر باشد.

این دارو یک آگونیست گیرنده دوپامین D2 طولانی مدت است. براساس مطالعات انجام شده، کابرگولین از آزاد شدن پرولاکتین توسط غده هیپوفیز سلول‌های لاکتوتروف جلوگیری می‌کند؛ بنابراین، سطح پرولاکتین کاهش می‌یابد.

پرولاکتین همان هورمونی است که سبب ترشح شیر در زنان می‌شود. همچنین در بدن آقایان بعد از ارضای جنسی، سطح هورمون پرولاکتین برای مدت کوتاهی افزایش می‌یابد و به همین دلیل بعد از ارضا، میل جنسی به شدت کاهش می‌یابد.

کابرگولین (داستینکس) در بدنسازی چه کاربردی دارد

قرص کابرگولین در بدنسازی کاربردهای متعددی دارد. اما اصلی‌ترین کاربرد آن برای پیشگیری از کاهش میل جنسی و ژنیکوماستی در دوره های استروئید (به ویژه ترنبولون و دکا) است. زیرا این دو استروئید سبب افزایش پرولاکتین می‌شوند.

بنابراین، داستینکس می‌تواند در دوره‌های استروئید، اثرات مثبتی روی حفظ میل جنسی داشته باشد. داروهایی مثل دکا (ناندرولون) می‌توانند باعث اختلال در نعوظ شوند. در این شرایط کابرگولین می‌تواند مفید واقع شود.

کاربرد دیگر این دارو در بدنسازی، افزایش آدرنالین در طول مسابقات ورزشی است. ترشح بیشتر آدرنالین سبب افزایش آستانه تحمل درد عضلات ورزشکار می‌شود. همچنین سطح انگیزه ورزشکار را افزایش می‌دهد.

یکی دیگر از کاربردهای کابرگولین در بدنسازی، کمک به کاهش وزن است. زیرا استفاده از آن، سطوح دوپامین را افزایش می‌دهد. این سبب می‌شود فرد تمایل کمتری به مصرف غذاهای ناسالم داشته باشد.

در نهایت، داستینکس با بهبود کیفیت خواب ارتباط دارد. اگر ورزشکار خواب بهتر و باکیفیت‌تری داشته باشد، ریکاوری بهتری نیز خواهد داشت. این به او اجازه می‌دهد تا به تمرینات بدنسازی سخت‌تری بپردازد.

عوارض جانبی داستینکس

اکثر عوارض جانبی داستینکس تنها در صورت مصرف دوزهای بسیار زیاد و سنگین بروز خواهد کرد. اصلی‌ترین عارضه جانبی آن،‌ مشکلات گوارشی و شکمی است.

برای پیشگیری از بروز مشکلات گوارشی و شکمی در هنگام مصرف کابرگولین، این قرص را با دوز درست و همراه با وعده‌های غذایی مصرف کنید. همچنین،‌توصیه می‌شود آن را قبل از خواب مصرف کنید.

سایر عوارض جانبی کابرگولین با سرکوب شدید پرولاکتین در ارتباط هستند. همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد، این عوارض تنها با مصرف دوزهای زیاد دارو بروز می‌کنند.

به جز مشکلات گوارشی، از جمله عوارض جانبی کابرگولین موارد زیر هستند:

 • حالت تهوع
 • سردرد
 • گر گرفتگی
 • سوء هاضمه
 • استفراغ

نحوه مصرف کابرگولین در بدنسازی

اگر قرص کابرگولین را پزشک برای شما تجویز کرده است، به شدت توصیه می‌کنیم دقیقا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

اما اگر آن را برای اهداف بدنسازی (کاهش عوارض جانبی استروئید که ناشی از افزایش سطح پرولاکتین است) استفاده می‌کنید، دوز صحیح مصرف به تمام ترکیبات موجود در دوره و همچنین بستگی دارد.

اگر یکی از داروهای ترن یا دکا را در دوره داشته باشید، به احتمال زیاد لازم است که داروی داستینکس را نیز به دوره اضافه کنید. اگر هر دو ترکیب ترنبولون و دکا را در دوره داشته باشید، به دوز بیشتری از کابرگولین نیاز دارید.

دوز مصرف کابرگولین می‌تواند بین ۰.۲۵ تا ۱ میلی‌گرم و ۲ بار در هفته باشد. (یعنی ۰.۵ الی ۲ میلی‌گرم در هفته)

از آن‌جایی که نیمه عمر این دارو زیاد است، می‌توانید آن را تنها ۲ بار در هفته (هر ۳ یا ۴ روز) مصرف کنید.

 • توصیه می‌کنیم مصرف آن را با دوز کم (۰.۲۵ میلی‌گرم دو بار در هفته) شروع کنید. احتمالا همین مقدار کافی خواهد بود.
 • ۰.۵ میلی‌گرم دو بار در هفته (۱ میلی‌گرم در هفته) برای اکثر ورزشکاران دوز ایده‌آل است.
 • برای بسیاری از افراد مصرف ۲ میلی‌گرم در هفته (۱ میلی‌گرم دو بار در هفته) بسیار زیاد است. تنها عده کمی به این مقدار از کابرگولین احتیاج دارند.

همانطور که گفته شد، بهتر است داستینکس را همراه با غذا یا قبل از خواب مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاه و نظرات در مورد این نوشته

 1. حسین دین محمدی گفت:

  درود بر شما ممنون از اطلاعتتون